Warhammer Online - Bir Bright Wizard'ın Günlüğü
masterskyme
Üye
Merhabalar dostlar, bugün sizlere, bir yandan çayımı yudumlarkene, Warhammer Online 'ın Order tarafındaki sıradan bir Bright Wizard class ının günlüğünden bahsedeceğim. Bu günlük "sevgili günlük" formatında olmayıp, "aslında bu karakter ne yapar ne eder" temasını işlemekte; ama dikkatinizi çektim sanırım. O zaman başlayabiliriz.

Bright Wizard... İlk açarken endişem çoktu, WoW (World of Warcraft)' tan geçiş yapan bir oyuncu olduğum için (eveeet, doğru tahmin, paladindim.) mana ve benzeri konularda oflayıp puflayacağımı, "mana breaaak" diye bağıracağımdan endişeliydim. Netekim öyle olmadı. Action Point sistemi oyuna güzelce oturduğundan (Fallout "action point" sistemi gibi değil, bildiğiniz tekrar şarj edilebilen pil gibi bir sistem.) karakterinizin büyüleri için endişeniz yok. Rahat rahat yapıyorsunuz büyülerinizi. Tabi büyü demişken "ateş" bazlı büyüler. Milletin paçalarını tutuşturmak, göğüs kafeslerinde dağlanmış büyük delikler açmak için ideal bir class.

Peki nedir bu adamların sırrı ?

Bazen "içim yanıyor" diye söylendiğimiz günler olur kimi olaylara. Bu adamlar 7/24 böyle gezmekteler.
Hikayeye göre insanlar elflerden büyü öğrendikten sonra biraz ipin ucunu kaçırmışlar ve adamların damarlarında varolan kan yerini ateşe bırakmış. Oyun mekaniğine göre büyü yaptıkça damar dolaşımlarındaki ateşin ısısı gittikçe yükseliyor ve vurdukları hasar artıyor. Buna COMBUSTION deniyor.

Combustion sistemi aslında çok basit, maksimum 100% e kadar çıkıyor, çıktığı zaman da ortalıkta yaşayan canlı kalmıyor. Ama minicik, küçücük bir kötü yanı bulunmakta, kendinize de belirli bir oranda hasar vuruyorsunuz. Yani oran şöyle olabiliyor, karşınızdakine 1500 hasar vurabiliyorsanız (1500 hasar.. böyle bir hasar yediyseniz birinden zaten kaçın, hele healer yoksa.) kendinize de yaklaşık 600-700 hasar vurabilme ihtimaliniz var. Tabiki caster (büyücü) class olduğunuzdan canınızın çok yüksek olmasını bekleyemezsiniz, onun için dikkat edin. Bir de witch elfler arkanızdan belirdiler ise... hele hele yüksek levellarda.. acıya dayanıklı olduğunuzu ümit etmekten başka yapabileceğim birşey yok.

Gelin görün ki kimi zaman o başkasının size vurduğu ya da kendinize vurduğunuz hasarlar arasında kafanızda yeşil çerçeveli resimli bir hot (heal over time [iyileştirme büyüsü ])görünce gözleriniz yaşarıyor, etrafınızdaki canlıları (dostlarınız hariç) hayatın ne kadar kısa olduğundan bahsedip küle dönüştürebiliyorsunuz.

Normal büyüleri yazmayı lüzum görmüyorum, çünkü bu yazı hem sizi az çok Bright Wizard hakkında bilgilendirmek hem de eğlendirmek amacıyla yazılıyor. Eğer merakınız olursa class ın kendisini daima 0 dan oyununuzda açabilirsiniz.

Bright Wizard diğer classlar gibi 3 mastery (uzmanlık) path inden oluşmakta;

1)Incineration (Tek hedefe yoğun hasar) : Bu path, karşınızdaki hedefleri teker teker sümük gibi yere yapıştırabilmenizden ibaret. Tek başınıza public quest yaparken bir bir yanan cesetleri geride bırakmanız mümkün. Ama incelemeye yorum olarak diyebileceğim, henüz gerek yok.

2)Immolation (Dot-Hasar [Damage over time]) : World of Warcraft' oynadıysanız, bir ara warlockların o sinir, peşinizi bırakmayan ve dakikalarca süren Dot larını hatırlayın. Şimdi gülümseyin, çünkü ufuk çizgisinde sizden kaçmakta olan düşmanın üzerinde çıkan küçük punto sayı sizin hasarınız. Hatta uslu bir çocuk olursanız, yanındaki diğer kaçan ve sizin Dot unuzdan hasar yiyen diğer düşmanları görebilirsiniz. Bu path, size uzun zaman aralığında az action point harcayarak fazla hasar vurmanızı sağlıyor. Sisteminiz oyununuzun kasılmasına neden olmakta ise, yani pek yeni ve yeterli bir sistem değil ise bu path i kullanmanızı öneririm.

3)Conflagration (AoE - Area of Effect (bölgesel) hasar): Bu path in pek fazla özelliği yok.. dersem yalan olur ! bu path şu an bright wizard'ın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmakta. Etrafta yanan cesetlerden, senaryolardaki 120000 hasar farkı hep sizin yüzünüzden oluyor. Ki eminim, Sidious (star wars) eğer bright wizard açsaydı şu an "COMBUUUSTIOOOON !! UNLIMITED COMBUSTIOOOON !!" diye bağırmaktaydı.

Bu kadar hasarı tabiki senaryolara göre uyarlarsak, karakterinizin level atlaması sırasında nasıl duygular içinde olacağınızı açıklamaya çalışayım, katıldığınız senaryolara göre.

Nordenwatch (Tier 1): Düşük levellarda çok fazla hasar ümit etmeyin. Siz henüz içinizdeki ateşi dışarı "ÖL !" diye tam anlamıyla çıkaramamaktasınız, biliyorum yaşadım. Rank 8 olunca yüzünüzdeki sırıtmayı ve içinizdeki sıcaklığı sizinle paylaşacağım merak etmeyin.

Mourkain Temple (Tier 2): Burasını oynarken yanınızda bir paket mendili ihmal etmeyin. Burası onaylanmış olarak bir Bright Wizard hasar cenneti. Burada ne yaparsanız yapın isterseniz karakteri bırakın dışarı çıkın gene birincisiniz emin olun. daracık bir alan, sayısız düşman birbirine yapışmış ve sizin onlara AoE hasar vurmanızı bekliyor. Mendil onun için, mutluluk gözyaşları !

Tor Anroc (Tier 3): Şimdi kızabilirsiniz, " Lan hani bizim içimizde ateş yanıyor neden lavda öldüm.. aha bak gene öldüm" benzeri diyaloglar sunabilirsiniz, haklısınız tabi. Ama insanlar niyeyse burayı seviyor, koskoca harita ve her yer lav. Ama Bright Wizard ların taktiği burada belli; haritanın ortasında duran "bauble" denen bir obje var, ona hiç dokunmayın ve doğruca combustionu 100% leyip düşmanın çıkacağı tepeleri ateşe verin ! El öpenleriniz bol olsun gençler diyerek karşılayacaksınız onları sonra.

Serpent's Passage (Tier 4): Hala hayattaysanız kaçın, çünkü bu haritada Bright Wizard ları pek sevmezler.

Bu arada, hatırlatayım, karakteriniz için : Intelligence, Toughness ve Wounds eşyaları toplayın. Bright Wizard' ın temel olarak güç aldığı ve kendini koruduğu özellikler bunlar.

İşte bir Bright Wizard' ın olası hayatı; şayet bir gün "Axe Bite Pass" serverında Feilanion isimli bir Bright Wizard görürseniz, selamınızı esirgemeyiniz efendim.

İyi günler hepinize, kolay gelsin.

Dip not I: Yukarıda çeşitli konularda , AoE, HoT falan gibi, lüzumsut açıklamalar yaptığımı düşünüyorsanız lütfen beni affedin ve "yapmana gerek yok biz seni anlıyoruz" deyin , herkese hitap ettiğimden dolayı bilgi seviyesi ve jargonu minimuma indirmeye çalıştım.

Dip not II: Şayet içinizden biri bir Bright Wizard açıp, arka planda Disturbed grubunun Hell şarkısını dinliyorsanız lütfen durun, o konseptin yeri ne yazık ki benim tarafımdan dolduruldu :)

discussioncontroller