GTA4 (pc) incelemesi
123458
Ruzen
Üye
3yorum pc inceleme! 
-3ÜN SON SÖZLERİ-
  Bir oyun türü nasıl yaratılır? Mükemmel grafik ve seslerlemi? yoksa kimsenin aklına getiremediği -ve güzelde olan- bir oynanış tarzıylamı? yoksa nobel ödülü almış bir romandan fırlama senaryoylamı? ya da bu dediklerimin hepsini alıp üstüne birde eğlenceli bir ambalajlada kapayınca ortaya çıkan GTA serisimi?
  Gta3:sa ile bitirdik! gta3 devrini.Zaten Rockstar ekibide bize mükemmel bir final sunmuşlardı.Gta4 de eski gta3 sistemin üzerine, "yeni nesil" in işlem gücünüde ekleyip, bize kendi yarattıkları çıtayı dahada yukarı taşıyıp yepyeni bir seri yaratıyoruz dendi.Günler geçtikce bazı detayları bize fısıldadılar "SA dan daha küçük olacak ama içi dopdolu olacak ve capcanlı" çok süper artık boş yerler yok heryerde bir hikaye heryer özenle çalışılmış , "Uçak,bmx,gibi sanandreas a özgü şeyler burada olmayacak" ki doğdura her yörenin kendisine göre kılık kıyafeti! vardır.Çok tartışıldı nasıl olacak nasıl olacak diye.Çoğu kişi Gta'nın ilk oyunlarında olduğu gibi bir sisteme geri döneceğini artık mafyanın adamı değilde kendi halimizde şehirde kaos yaratan bir insan gibi olacağını düşündü.Öyle veya böyle bu oyun çıktı ve bütün konuşmalar burada sona eriyor. :)
 
-İNSANLIK İÇİN KÜÇÜK,BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ADIM-
  Nico.Kendisi doğu avrupadan dünyanın merkezi kabul edilen ve amerikan rüyasının merkezine Liberty city(new york)a geliyor.Adımımızı attığımızdan itibaren gözlerimiz kamaşıyor, Liberty nin egzos ve para kokusu gözlerimize ve kulaklarımıza hitab ediyor.Herkesin bir işi herkesin bir gücü var.Kimisi eğleniyor,kimisi spor yapıyor,kimisi okuyor...ve siz oranın merkezi değilsiniz sadece bir Liberty vatandaşısınız ve bu his tamamiyle veriliyor.Kendimizi Büyük bir çembere girmiş gibi hissediyoruz.Grafikler tam yerinde.Ne çok fazla gerçekçi ne de şişirilmiş plastik görünümünde.Keza ışık oyunları ve yansımalar süper.Gözümüzü alan arabalar,denizden yansıyan güneş...hepsi bizi daha bir canlı yapıyor.Efektler ise sanki Hollywood filmlerinden çıkmış gibi.Patlayn arabalar,kırılan camlar aksiyonu kalbimizde hissettiriyor.Animasyonlar ise daha gerçekçi -ki zaten R* da oyunu daha gerçekçi yapacagız diyordu ama buna sonra değineğim- koşan,yoga yapan,sigara içen sivil Libertyler.
  Nicoda bundan nasbini alıyor ve R* karşımıza baya atletik bir karakter çıkarıyor.Direklere ve merdivenlere tırmanabilen, yüksek bir yere tutunup sağa sola ilerleyebilen bir karakter.Oyunda artık "yeni nesilde" olmazsa olmaz fizik! Gta4de de çok yerinde kullanılmış ve sadece koymuş olmak için değil aksiyonada bu olayı entegre edebilmişler.Arabada geçen görevler artık dahada eğlenceli çünkü araba kullanma hem daha zor hemde bir yerlere tosladınızmı nico camdan dışarı fırlıyor ve aksiyon devam ediyor.Tabi ölebilme ihtimalinizde var dikkat edin. :)
   Sesler ve müzikler konusunda ise gta herzamanki gibi artık alıştığımız kalitesinde duysal bir şölen veriyor.Sesler tamamen grafik olarak anlatılan atmosferi konuşturuyor ve Libertyde yaşamaya başlıyoruz.Müzikler çok güzel seçilmesinin yanı sıra bize farklı tarzlarda sunuyor zaten 18 tane radyo kanalından dilediğinizi seçin ve dinleyin Liberty ne dinliyorsa.Ayrıca benim çok sevdiğim konuşma kanalları da artmış.

  -Remember kids! its only illegal if you get caught!-
  İşin teknik kısmının büyük bir kısmına deyindim son olarak yapay zekayada değinmeden önce biraz gtanın oynanışına gelelim.Şimdiden söyliyim hiçbir spoiler yoktur hatta ilk görevi ya da buraya neden geldiğmizi bile anlatmadan oynanışa geçiyoruz.
  Grafik...tamam.Sesler...tamam.Evet artık bir Liberty atmosferine sahibiz.Akşam oluyor.Hemen bir taksi çağırıyoruz.Taksinin camından Liberty'nin sokaklarına ve insanlarına bakınırken bir yandan aklımızda yapacağımız görevi düşünüyoruz.Eski hayatımızdaki yaptığımız yanlışlıklar buradada devam edicekmi sorusu kafamızda hep ve taksi yavaşlayıp kenara çekiyor iniyoruz ve aksiyona hemen dalıyoruz.Elimizde silah ve çatışma başlıyor canımız tabikide çok kıymetli ve düşman çok hemen bir saklanıcağımız yer alıyoruz ve siper alıyoruz-çatışmalar bazen kolay bazen zor-.En sonunda herkes öldü, ve esas öldürmemiz gereken kişiye gidiyoruz ve konuşmaya başlıyoruz...fakat o da ne artık tek bir senaryo yok ister öldürebiliriz isterse canını bağışlayabiliriz ve bu olay oyuna %100 bir etki sağlıyor.
   Adamın canını bağışlıyoruz ve koşuyor.Sokağın karşısında bir araba park etmiş duruyor.Yanına yaklaşıyoruz etrafta pek insan yok.Başlıyoruz kilidi kurcalamaya artık öyle pıt diye herşey olmuyor.tam arabaya girerken sokağın karşısında farketmediğimiz bir Libertyli çığlık çığlığa bağrıyor ve parmağıyla bizi gösterip ceptelefonundan 911 i arıyor.911 hemen o çevreye bir arabasını yolluyor ve o mahhalleyi bir turluyor ama biz çoktan gaza basıp polislerin arama bölgesinden çıkıyoruz ve bu seferlik kurtuluyoruz.Bu akşamın stresini atmak için bir arkadaşımızı telefonumuzla arıyoruz gecenin bu saatinde az kişi gelebilir.Arkadaşımızı aldıkdan sonra gidiyoruz bir bara biraz bilardoda top vurdukdan sonra başlıyoruz içmeye.Birkaç saat sonra bardan çıkarken zilzurna sarhoş olarak ikimizde tutuna tutuna zar zor yürümeye çalısıyoruz.Arada düşüp tekrar kalkıyoruz.Arabaya atlayıp trafik canavarı modunda sokaklarda geziyoruz.İnsanlar arabanın önünce çarpıp camdan bize bakıyorlar ve korkan insanlar tekrar tefonlarına sarılıyor...911 yolda.
  Polisler yine bir arama bölgesi oluşturuyorlar alkolden nasibini alan yanımdaki arkadaş başlıyor polise ateş etmeye.Polis hemen rapor veriyor ve arama bölgesi dahada genişliyor ve daha fazla polis peşimizde.Sarhoş biz ise arabayı daha fazla kullanamayıp duvara tosluyoruz.Camdan fırladıkdan sonra ara sokaklara geçiyoruz.Düşe kalka tekrar sokağa geldiğimizde boş bir polis arabası görüyoruz polisler belliki bizi arıyorlar ara sokaklarda atlıyoruz polis arabasına.
  Yanımdaki arabadaki bilgisayardan aranan suçluları buluyor ve bana dönüyor "Bu suclular kim bilir ne canlar yaktı hadi biz şimdi onları yakalım diyor" .Gülüyorum."Tamam"diyorum başlıyoruz en çok aranan sonuncu sıradaki suçluyu bulmaya.Peşimizde polisler...
  Gta4 de bir geceniz böyle geçebilir ve bir sonraki gece dahada farklı şeylere tanık olabilirsiniz.Oyunda polislere ve sivillere daha iyi bir yapay zeka yapılmış.Daha fazla oyunun içine girebiliyorsunuz.Her görev ayrı güzellikde ve senaryo diğer oyunlarına göre çok daha Hollywood vari.Gerçi sa ya göre çok az daha ana görev var ve ana görevleri bitirdikden sonra yan olaylar (görevler dahil) çok az ve gta4 hikaye kısmı bittikden sonra sizi tatmin etmemeye başlıyor.

  -YAN YEMEKLER-

  R* bizi gta3 den beri yan görev kavramına iyice alıştırdı sadece bizi değil oyun yapımcılarınıda artık çoğu oyunda sırf olması lazım diye uyduruktan yan görev koyuyorlar.Bence R* yetenekli olduğu bu konuda kendi bindiği dalı kesti.
  Gta 3,VC,SA da hep üstüne konulan bu yan eğlence! bu olunda 3den kalan eğlenceleri çıkardı cevapları Libertye uygun olmamalarıdır.Evet onu anlarım Liberty sokaklarında bmx le dolanmak garip olabilirdi ya da Liberty sokaklarında SA daki gibi "mahalle çatışmaları".Çıkarılan var ama yerine gelenler çok az ve çok yüzeysel hatta üzülerek tanık oldumki hepsi sonuçta aynı şey.
  Oyunda üstüne basa basa vurulan olay amerikan rüyasını yasayacak bir adam.Hikayeye göre çok güzel yaşıyor , keza grafik ve seslerde öyle ama içi dolu değil!.Şegirde bir sürü mahalle özenle dizayn edilip hatta bölge bölge özenle cizilip yazılmış fakat ne yazıkki bunlar sadece görsellikden ibaret.Adeta gör ama dokunma,kokla ama tatma mantığı gibi.Yeni nesil de artık sadece görsellikle yapılan atmosferler yok insan adımını atmak istiyor.Eskiden olsa ya tamam okadar teknolojiye sahip değiliz diyebiliyor ama artık diyemeyiz çünkü yeni nesil diye canavar makinalar yaptılar.
  Oyunda eklenen ve gta yı artık onunla sevdiğimiz öğelerın %60ı "randevulaşmaktan" ibaret.Yeni gelen internet kafeler sadece siteden randevu ayarlamaya.Gelen bar,restoran gibi faliyetler randevu olaylarına endekslenmiş,hatta öyleki tek başımıza barda içemiyoruz!yan görevlerde eskiden olan "payphone" lar geri döndü ve buradan bize para karşılığında onların "hitman"i oluyoruz.Eski polis,itfaye,pizza boy,ambulans,vs... gibi birçok yan gta eğlenceleri yok.Onun yerine sadece aranan 10suçluyu buluyoruz ve şehirde birkaç tane rastlaşacağımız insanlar bize 1dk ile 4dk arasında değişen görevler veriyorlar ki bunlarda çok az.Sonradan fark ediyoruzki bize diğer oyunlarda sunulan sadece görev yapmak zorunda değilsiniz mantığı bu oyunda söylenemiyor.
  Harbuki bu grafik ve seslerle yapılan atmosfer yan eğlencelerede yansıtılabilip daha ilginç bir amerikan rüyası yaşıyabilirdik.Bilardo,dart,bovling ve değişik şovlarla -ki bu şovlar tek kelimeyle mükemmel gta4 teki yan görevlerde tek yaratıcı olan şey- sadece zaman geçirmek durumundayız.Yine bazı arkadaşların bonuslarından yararlanmak için onları 4-5farklı yere götürmek zorundayız.
  Sona gelmeden önce belirtmeliyimki oyunda en büyük boşluklardan birisi kazandığımız "kanlı" paraları harcıyamamız.Eskisi gibi bir ev,işletme alamıyoruz karakterimizi özgünleştiremiyoruz! çünkü satın alabileceğimiz giysi ve aksesuarlar sınırlı.Garajımız yok ama park etme alanlarına park edersek sorun olmuyor ama alanlar az.Yani parayı harcıyabileceğimiz hiç birşey yok mesela bir kumarhane gibi.Bunların hepside Yaratıcılık konusunda yarattıkları oyunun potansiyelinin çok azı kullanılması.Hiç bir gta oyununda daha iyi olabilirdi dememiştim çünkü R* bizi hep şaşırtıyordu ama bu oyunda bazı oalylarla şaşırtmasına ramen çok ama çok eksiklikleri oyunun hikayesini bitirir bitirmez anlıyoruz.

  -NERDE ÇOKLUK ORADA EĞLENCE-
Bu oyunda "adamakıllı" bir multiplayer beklerken fazla özen gösterilmemiş bir multiplayer var.Bir sürü mod var ama bunalrdan çok tutan yarışlar çünkü diğerleri fazla üstüne yoğunlaşılmamış.Koskoca Liberty haritasında Dm yapmak? bazen 10dakika boyunca adam adıyacaksınız vurmak için.Bazı co-op modları ise genelde çok kolay o yüzden oyunun oynanabilirlik kısmı senaryoda hiç yokken multide de uzun zaman eğlenebileceğinizi düşünmüyorum.Zaten R* da ek paket işine giriyor ve gelen ek paketlerle oyunu zengilneştireceğini söylüyor.

  -GREETINGS FROM VICE CITY-

  Gta4 den herkes çok şey bekledi ki diğer serilerdede hep beklenirdi ama bunun nasıl yapıyorlarsa üstüne çıkılmışdı.Bu oyunda beklenmeyen tek bir kaç olayın dışında .R* kendinden beklenmeyeni yaptı ve "sandbox" ki gta yı gta yapan olaydan uzaklaştırdı.Silahlar da çok temel ve az.Dolayısıyla bu oyun senaryosuyla ve teknik unsurlarıyla mükemmel olsada.Bir nevi kendi tarzı olan "sandbox" istediğini yapabilme olayından uzak.Seri böyle devam edeceğini sanmıyorum ve VC da bizi bomba gibi bir hayatın beklediğini düşünüyorum ama ozamana kadar gta4:LC oynanırmı bilmem.Çünkü gta4ü beklerken VC ve SA ile vakit geçirebiliyorduk.
   artılar                                         
--------------
+senaryo ve anlatımı
+görev sistemindeki değisiklikler
+fizik motoru
+grafikler ve sesler
+telefon
+video editor

  eksiler
-----------
-para harcıyacak yer yok
-bazen yapayzeka çok saçmalayabiliyor
-polisten kaçmak daha kolay
-şehir dıştan canlı olsada içi boş
-bazı grafik hataları(özellikle gölgeler)
-yüksek sistem ihtiyaçları
-yan görevler çok az
-multiplayer çok daha iyi olabilirdiü

Fİnal
-------
Alınması oynanması gereken bir oyun ama serinin diğer oyunları gibi meşgul edecek özelliği yok.
    83 / 100


NOT:Aralık 20 de incelemeyi daha da genişleteceğim.Bir süprizle...
Dexter
Üye

-şehir dıştan canlı olsada içi boş


-para harcıyacak yer yok


-yan görevler çok azYok daha neler... Şehir ağzına kadar dolu ya, hatta diğer oyunlarla kıyas edilemeyecek kadar dolu.

Para harcayacak yer de nasıl yok? Silah alımlarını geçtim, giyimine kuşamına önem veriyorsan her hafta tek bir görevden kazandığın parayı topluca Perseus'a bırakabilirsin.

Yan görevler de nasıl az? Hani şehirde bazen karşına çıkan raslantısal görevlerden mi bahsediyorsun? Yoksa hikayeye hiç katkısı olmayan, ama her biri en az 5 uzun görev veren adamlardan mı?
Ruzen
Üye
evet grafikle dolu şehir ama içi boş.

para harcıyacak yer yok daha oyunun %30unda 300.000$ lardan fazla paramız varken harcıyacağımız yerler sadece silah ki onlarda yere düşüyor.yani oyun sonlarında elimizde milyonlar kalıyor ve alıcak birşey yok.

bir kere oyunun ana görevleri SAdan sayıca az.YAn görevleride sayıca az.
Dexter
Üye
3yorum dedi:


evet grafikle dolu şehir ama içi boş.

para harcıyacak yer yok daha oyunun %30unda 300.000$ lardan fazla paramız varken harcıyacağımız yerler sadece silah ki onlarda yere düşüyor.yani oyun sonlarında elimizde milyonlar kalıyor ve alıcak birşey yok.

bir kere oyunun ana görevleri SAdan sayıca az.YAn görevleride sayıca az.SA ile kıyaslayamazsın ki ama? SA California "eyaletinde" geçiyordu. Bu tek bir şehirde geçiyor. Ayrıca hiç kıyafet falan almadın mı yahu? Şehirde alışveriş yapacağın onlarca yer var. Ayrıca kabareler, stand-up şovları...

Şehir de nasıl boş olur? Nasıl boş olur?
SerGeanT
Üye
Boş şehir'den kastın tam olarak nedir hakkaten? Ya da dolu olması için ne olması gerekiyordu?

Ruzen
Üye
Bir kere üstümüze alacagımız çok az kıyafet var.Oyunun genişliği yan görev koyamamakla alakalı değildir.oyunun ana görevleri ve yan görevleri dısında yapılacaklar:dart,bilardo,bovling,"randevu",şovlar,stip kluplerden ibaret.Orjinallikve çeşitlikden yoksun ve bunlara harcadıgımız para toplam 10.000$ ı geçmiyor.Biz tek görevden 50.000$ alıyoruz.
SerGeanT
Üye
Evet para harcayacak çok fazla yer yok, biraz da yahudi gibi oynadığımdan ben hayvan gibi para birikmişti yarıdan sonra. Ama bu beni çok da germedi açıkçası..
Ruzen
Üye
Ama ana görevler bittikden sonra yapacak çok az şey var.Şuan vaktim stunt yaparak geçiyor.Para olmuş 2,4milyon.Kendime bir odel odası bile alamıyorum.R* ın anlatmak istediği "amerikan rüyası" yaşanmıyor.
Dave Blake
Üye
Daha 2gün önce torrente düşen bir oyunu nasılda hemen oynayıp böyle bir inceleme yazdın merak ediyorum doğrusu.
peace
Üye


Daha 2gün önce torrente düşen bir oyunu nasılda hemen oynayıp böyle bir inceleme yazdın merak ediyorum doğrusu.


Hissetmeden oynamak diye buna denir. ;)
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
peace dedi:


Hissetmeden oynamak diye buna denir. ;)


Size katılmamak elde değil,oyun siteleri bile daha inceleme yayınlamadı,şahsi kanatimce bu oyunu için iyi ve tam inceleme yazmak ,oyunu en az 1 hafta oynamak gerektirir.
123458
discussioncontroller