Guild Wars Hakkında Topluca Sorular...
bartua
Üye
Öncelikle WoW, WAR biraz da LOTRO oynasamda hepsini aylık ücret nedeniyle bıraktım. Guild Wars'ın da trialını oynamıştım. Fiyatlar düşmüşken yeniden başlamaya karar verdim.

1. Propheciesden başlamayı düşünüyorum, doğru karar mı?
2. GW deki PvP diğer oyunlarla kıyaslandığında nasıl? Ayrıca diğer PvP oyunları var mı?
3. WoW daki gibi dungeon, instance var mı?
4. Oyun içi ekonomi, iletişim güçlü mü?
5. Oyun birlikte oynayabileceğimiz bir arkadaş olmadan da sürükleyici mi?

şimdilik bu kadar umarım en kısa zamanda cevap alırım. Teşekkürler ilgilenenlere
derky
Üye
Öncelikle hiç başka devasa online oynamadığım için diğer oyunlarla kıyaslama yapamayacağım :D

1) Propheciesden başlamak bence doğru bir karar fakat (bana göre) 4 oyun sende olmadan pek PvP yapmayı bekleme :D
4) Oyun içi ekonomi ciddi bir şekilde hazırlanmıştır,o anki değerli eşyalara bakıp paraları hesapladıktan sonra ticarete girebiliyorsun (mesela değerli bir eşyayı kolay elde edilme yolu bulundu diyelim. O olayı herkes yapacağı için o değerli eşyaların değeri bir iki haftada düşebilir, O yüzden ekonomiyi takip etmelisin:D). İletişim gayet iyi. Özellikle guildin ve arkadaş listesine eklediğin insanlar sana yardım etmeye hazır bekleyecektir. (eğer yardım türü şeyler anlamında sorduysan)
5) Eğer oyunda iyi bir guildin varsa (Forum, Teamspeak türü şeylere sahip bir guildden bahsediyorum. Özellikle insanların insancıl olmasına dikkat et :D) oyun gayet arkadaşşız da sürükleyici oluyor. Ama arkadaşlarınla aynı odada oturup Team Arena dediğimiz yerde takım kurup insanları düzenli bir şekilde öldürmenin zevkini bir tek düzgün teamspeak kullanan guildden alabilirsin.

GW'deki PvPden de biraz bahsedeyim :D Oyunda Battle Isles diye bir yer var. Oradan random arenas diye bir yere gidiyorsun. Orda oyun rasgele bir grup seçiyor ve karşıdaki grupla savaşıyorsun. Sonra team arenas var. Orda arkadaşlarınla grup kurup (Teamspeak/ventrillo kullanma önerilir) diğer gruplara karşı savaşıosun. Sonra Heroes Ascent (adı yanlış olabilir şu anda tam olarak hatırlamıyorum) diye bir yer var orda 8 kişilik gruplarla bir yere giriyorsun. Diğer gruplarla basamak basamak karşılaştıktan sonra Hall of Heroes diye bir yere geliyorsunuz (buraya gelmek oyundaki en iyi olaylardan biri). Orda ise karşına çıkan grupları yenip orda tutunuyorsunuz. (bazı aşmış PvP guildleri bütün akşam elinde tutabiliyor :D). Her kazanışınızda güzel ödüller aıyorsunuz tabikide. Ayrıca bir GvG varki oyunun en heyecanlı ve en güzel yeri diyebilirim. Guildinle düzgün bir build oluşturarak girdiğin savaşlar 8 kişili oluyor. Bir de Alliance Battles dediğimiz bir şey var, o sadece Factions oyununasahip olanlara açık oluyor. Burda ise 12 kişi birbirine giriyor bu haritada. Sayınızı çıkarmak için gerekli olan bölgeleri alıyorsunuz. Sayısı 500 olan kazanıyor.  Fakat şunu söylemem gerek GW koordinasyon oyunudur. Yani tek başına hiç bir şey yapmaya kalkışma. Takım stratejisi bazen ölmeni bile gerektirebilir o yüzden takıma uy :D

(Çok karışık olmuş olabilir o yüzden özür dilerim)
semkan
Üye
1)Bencede kesinlikle Prop. dan başlamalısın çünkü görev sayısı ve senaryo niteliği açısından en sağlam campaign olduğunu düşünüyorum ve seni oyuna ısıtacaktır ancak oyunu hardcore oynamak istiosan veya oyun çok hoşuna gittiyse diğerlerini de almanı kesinlikle tavsiye ediyorum :).
2)Gwdeki PvP diğer oyunlarla kıyaslandığında tamamen değişik diyebilirim.Diğer oyunlarda PvP ne kadar iyi itemların varsa ve ne kadar çok level kastıysan kazanırsın mantığında işler genelde fakat Guild Warsda bu tamamen farklıdır.Ne kadar iyi itemın olduğu tamamen önemsizdir ve ne kadar çok oynadığın PvP tecrübesi dışında sana bi yerden sonra hiçbirşey katmaz.Ayrıca GW de PvP tamamen takım oyunu ve strateji üzerine kurulmuştur yani diğer oyunlardaki gibi tek başına tak tuk adam öldüremezsin.
3)GW de Eye of the North(Yeni çıkan ek paket)den önce pek ole dungeon ve instance tarzı yerler yoktu yanlızca iki bölge vardı.Yeni çıkan ek paketle birlikte çeşitli dungeonlar geldi ancak bunlar diğer oyunlardaki gibi raid şeklinde değil bildiğimiz 8 kişilik düzende oynanıyor.Yani bir bakıma çok büyük partiler kurup raid olayına giremiyorsun ama 8 kişilik PvE aktiviteleri var.
4)Oyun içi ekonomi tamamen oyunculara ve gelen updatelere göre değişiyor.Derkyninde açıkladığı gibi yeni gelen bir skill veya yeni çıkan bir bug bile tamamen fiyatları değiştirebiliyor.Oyuncuların ekonomiyi değiştirmesine örnek olarak Armbrace of Truth itemının kopyalanma olayını gösterebiliriz.En pahalı zamanlarında bu item bikaç kişi tarafından dupe edilip piyasaya çok az fiyattan sürülmüştü ve piyasa allak bullak olmuştu haliyle :).Fakat yöneticiler sağolsun oyunu geriye sardılar ve piyasa eski haline dönmüştü.İletişim olarak GW ye baktığımızda normal bir oyundan kat kat daha fazla iletişime açık olduğunu söyleyebilirim.Şöyle ki GWde tek bir server olduğu için ki diğer oyunların da sorunu bence bu iletişim bakımından çok daha fazla insan görüyorsun outpostta vs. ve böylece tabikide iletişim çok iyi bir şekilde sağlanmış oluyor.
5)Oyun tabikide bence kendi başına ilk oynanışta zevk veriyor.Ancak başka karakter ilerletip bunlara armor falan alacağım diyorsan iş başka tabi.Ben bir oyunu 3-4 kere bitirmeyi pek seven biri olmadığımdan dolayı PvE olayında baştan tek başıma bitirmeyi pek sevmiorum ancak sevdiğin arkadaşlarınla oynadığın zaman tabikide zevkli oluyor.

Son olarak eğer arkadaşında oynuyorsan bir mikrofon ve ventrilo almanı kesinlikle öneririm :).Ben çok konuşmayı seven biri olduğumdan mıdır bilinmez ventrilo kullanmadan PvE yapamıyorum.Ancak şu bi gerçek ki sevdiğin insanlarla sesli konuşmak kesinlikle oyunun zevkini 3e veya 4e katlıyor :)
bartua
Üye
Arkadaşlar ikinize de ne kadar teşekkür etsem az. Bütün merak ettiğim soruları  tüm detaylarıyla açıklamışsınız. Oyun gerçekten çok güzel gibi hissediyorum. En kısa zamanda prop. ile başlıyorum. Bir de guildinizi yazarsanız belki ilerde hep birlikte oynarız.
semkan
Üye
Ben Heroes of Anatoliadayım sitemiz www.heroesofanatolia.com eğer katılmak istersen foruma başvuru formu bırakman yeterli :)
SpiN13
Üye
Semkan'ın söyledikleri gayet doğrudur :) , fakat bartua, oyun aldı başını getti çok geç kalmışsın başlamak için, eğer kendine yeni başlayan birileri bulur, sorup soruşturur, özellikle GW'deki PvP olayını kavramaya çalışıp öğrenebilirsen, oh ne güzel, tadından yenmez. Biz guild olarak (Heroes of Anatolia) bugün 2. kuruluş yıldönümümüzü kutladık, fakat ana kadromuzdaki birçok arkadaş oyunu çıktığı günden beri oynamakta. 3 yıldan fazla oldu oyun çıkalı. Sana kolay gelsin diyorum :)
discussioncontroller