Dissidia: Final Fantasy
Cloud_StrifeCloud_Strife
Üye
[center][img width=430 height=240]http://img228.imageshack.us/img228/1738/dissidiafinalfantasypspsx0.jpg[/img][/center]

Oyunu bir kaç gün önce indirdim, çünkü bu oyun için çook bekliyordum. Tabii ki ingilizcesi geldiğinde orijinal alacağım kesinlikle. (en azından uğraşacağım) Öncelikle oyunun giriş videosu muhteşem hazırlanmış, oyunun 1.5gb'sinin 300 mb'si bu videoya harcanmıştır herhâlde. (Meşur başlangıç videosu: http://www.gametrailers.com/player/43917.html

Her neyse, video bitti, kardeşimle wi-fi üzerinden oynamak için lan'ıda açtım ve menüler geldi, menü tasarımları şık olmuş ve kullanışlı. Menülerin üstüne geldiğimizde yanda resim olarak hangisi çoklu oyuncu, hangisi hikâye modu anlayabiliyoruz. Menülerde başlar da item ve "PP" ile ekstra çıkarma yeri kapalı. Her neyse biz direk atladık çoklu oyuncuya ve karakter seçme ekranı geldi önümüze, ilk başta 10 tane iyi karakterin olduğu oyunda, ilerde kötü tarafı "PP" puanları ile açmak mümkün oluyor. Savaşta tabii ki ben direk "Cloud'u" aldım, kardeşim ise Squall'ı ve muhteşem savaş başlamıştı.

Öncelikle görüntülerin muhteşem olduğunu söylemek isterim, bunun yanında oyun çok akıcı olmuş, animasyonlar süper, hiç bir kütük haraket yok. Bölümler küçük gibi görünsede, bazen savaşlarda düşmanın nereden çıkacağını saptamak dahi zor olabiliyor. Mekanlarda "Tony Hawk" vari kayacağımız farklı objelerin yanında, duvarlarda da yürümemiz mümkün oluyor. (üçgen tuşu) Oyundaki aksiyon hiç durmuyor ve hiç sıkmıyor. Bi kere insanın sevdiği karakteri yönlendirmesi, o oyuna bağlılığını üst düzey yapıyor ve her defasında ayrı zevk veriyor. Oyunda başlarda dövüş teknikleri az olsada, level atladıkca yeni haraketler çıkıyor. (karışık ve Japonca olması oralarda verimli olmamı engelledi biraz) Cidden haraket çeşitliği çok fazla ve o epey iyi karakter sayısı mevcut. Teknikleri vermemiz için "CP" denilen bir sistem var ve o limiti geçmeksizin teknikler koymamız mümkü oluyor. Teknikler sadece dövüş stillerinden ibaret değil, savaşlarda işe yarayacak, tekniklerde mevcut. (havada korunmak, düşmana direk uçmak gibi...) Oyunda sizle kapışıcak birini buldunuz mu, zevki cidden tavan yapıyor. Oyundaki vuruş hissi çok güzel verilmiş, düşmana vurduğunuzda bir de sütunlara (duvarlara, kayalara) çarpıp üstüne yıkılıyorsa, tam bir görsel şölen hâline geliyor.  Yapımdaki müzikler çok çeşitli, epey müzik var ve yeni müziklerde açmamız mümkün. (hele "Cosmos" diye bir müzik var muhteşem) Müzikler "FF1'den" "F10'a" kadar var başta ve cidden eskileri dinlemek insana farklı bir ruh hâli veriyor. Oyunda Wi-fi üzerinden verdiğimiz savaşlarda, hangi müziğin çalacağına biz karar veriyoruz, bu süper bir özellik olmuş. Oyun cidden aşırı bağımlılık yapıyor, tabii yapay zekâya karşı bir süre ama eğer karşınızda kardeşiniz veya başka oyuna sahip olan kişi (ler) varsa sıkmıyor! Oyunun Japonca olmasından ötürü senaryosunu pek anlayamadım, zaten kapışmaktan senaryoya bakamadım neredeyse. Onu artık ingilizcesinde hâlledicez. Yinede biraz bakacak ve bitireceğim. Senaryo modunda önce "Warrior of Light" ile oyuna giriş yapıyoruz, açılış bölümlerini oynadıktan sonra, yine gaza gelinicek bir video çıkıyor. Daha sonra istediğimiz FF'den bir karakter seçmemiz sağlanıyor ve istediğimiz FF karakterleriyle oyunu bitirmemiz mümkün oluyor. Senaryo modunuda satranç vari yapmaları; hem dövüş sistemini detaylandırmak, hemde hafif RYO havası vermek için yapıldığı belli, gayet güzel sistem olmuş oda.

Oyunda online havası dahi var, daha çok web tabanlı. İkon seçebiliyoruz, lobby de odalara giriyoruz ve bir arkadaşımız da girdiğinde mücadeleler başlıyor. Bu olay muhteşem oyunda size özel birşeylerin olduğunu gösteriyor ve oyuna bağımlığımızı artırıp hırs yapmamızı sağlıyor. Gelelim sözün özüne; tam dediğim gibi, 21 yılın en büyük FF'si olmasıyla birlikte, beklentiler ve yapımcıların sözleri tamamen oyuna aktarılmış. RYO ile dövüş gibi uzak kavramları muhteşem bir biçim de harmanlamış Square Enix, oyunda çalışan herkese helâl olsun muhteşem bir eser çıkmış ortaya. Kesinlikle bekleyemeyenler bir baksın oyuna, ama ingilizcesi çıktığı vakit kesinlikle orijinal olarak arşivinizde bulunsun, çünkü hiç bitmeyecek soluksuz bir oyun Dissidia. Diyecek söz yok. Oyunu Japonca olmasından anlamam zor olsa bile bu kadar sardı, ingilizce nasıl olur kim bilir, bir de o var.

Oyunda Crisis Core ve diğer çoğu FF'den çok daha zevk aldım. (Cloud'u yönetebilmem de cabası  ) Yapım cidden tüm dövüş oyunlarına fark atacak düzeyde. 'Oyun kesinlikle Japonya'da fena bir satış rakamıyla karşılaşacak.' Dissidia, FF XIII'lerin hepsini unutturdu, "ne FF XIII ne FFVXIII, tek gerçek... Dissidia". Der ve sözlerimi bitiririm 

_Oyunda 2 karakterle senaryoyu bitirdiğiniz vakit, ekstra bölümü açılıyor. Oradan video çekmek dahil epey detaylara bakmanız mümkün (karakter açıklamaları, summonlar, müzikler, CGI/videolar vs.)
Video çekmek epey detaylı, full detayda adeta HD kalite oluyor. (2 dakikalık video 600mb oldu, düşünün.) Ben uzun sürmesin diye en kalitesiz yaptım. Epey bilgilendirir diye düşünüyorum.

Tek başına PSP alma sebebi, hemde PS3 alma şansınız olsa dahi, yönünüzü PSP'ye çevirtecek kalitede.

Buda oyundan çekmiş olduğum bir video. (sırf upload için üye oldum bi siteye)

http://www.vimeo.com/2594106

MonthiusMonthius
Üye
Sephiroth olarak oynayabiliyor muyuz onu söyleyin bana! :P

Japonca'sını çekmemek için kendimle mücadele veriyorum resmen. Avrupa versiyonunu beklemeliyim, tadına vara vara oynamalıyım... Dayanmalıyım! Hnnng!!!
Cloud_StrifeCloud_Strife
Üye
Tabii ki oynayabiliyoruz, oyundaki olan karakterler hepsi oynanabilir. Dövüş videosunda Sephiroth görünüyor zaten, bana meydan okuyamasada, iyi karakterdir.
FeylingFeyling
Üye
Ben de İngilizce versiyonunu bekliyorum. Aldığım randıman kat be kat artsın diye :). Şimdi Japonca oynarım,  hem çok severim hem de hiçbirşey anlamadığım için kudururum. Cümleten sabır diliyorum :) .
HazeHaze
Üye
Monthius dedi:

Sephiroth olarak oynayabiliyor muyuz onu söyleyin bana! :P

Japonca'sını çekmemek için kendimle mücadele veriyorum resmen. Avrupa versiyonunu beklemeliyim, tadına vara vara oynamalıyım... Dayanmalıyım! Hnnng!!!

Feyling dedi:

Ben de İngilizce versiyonunu bekliyorum. Aldığım randıman kat be kat artsın diye :). Şimdi Japonca oynarım,  hem çok severim hem de hiçbirşey anlamadığım için kudururum. Cümleten sabır diliyorum :) .

Aynı durumdan muzdaribim. )= İngilizcesi geçse elimize de. Çıkan on Dissidia temasını da indirdim zaten. :D

Bir de: Sephiroth > Cloud. :pissedoff:
Kurai_Solufain
Üye
Gerçekten harika bir oyun japoncasını indirip birde save dosyası bulup sadece vs dövüşleri oynayabilirsiniz o bile ayrı bir zevk (Kötü karakterlerin de açık olması açısından save lazım) ben kendim biraz ilerledim Cloud senaryosunda hakikaten bir şey anlayamamak koyuyor insana o sebepten Sephirot'u açıp vs olayına döndüm. Cidden çok zevkli. Yalnız japonca olduğundan zorluğu yanlışlıkla en üst seviyeye almışım gelen geçen yapıştırıyordu duvara. Yavaş yavaş öğreniyorum en azından artık perfect yapmıyorlar.

Oyun efsane bir giriş videosuna sahip izlenmesi gerek. Aynı zamanda dövüş bütün alanda serbest olarak yapılabildiğinden gayet zevk alıyorsunuz duvarlarda koşmak belli yerlerden kayabilmek gibi aksiyonlar, değiştirilebilir hareketler, üstüne limit break şansı (her ne kadar tam çözemediysem bile o olayı birde summon varmış) Her şeyiyle olmuş yani oyun. Psp'yi bozduk gerçi tadını çıkaramadım henüz ama kesin öneririm. İngilizcesini hevesle bekliyoruz ayrıca xD Ara videoları oyun içi kalitesinden biraz daha iyi yapmışlar falan ama %80 konuşma olunca önemli kalmıyor :P
Vaizard
Üye
Valla ben de Japonca'sını oynamamak için zor tutuyorum kendimi, :D çok dayanamıyacağım sanırım. :P Cloud VS Sephiroth'u düşündükçe de dayanamayacağım... :(
Cloud_StrifeCloud_Strife
Üye
Koymuş olduğum videoda Sephiroth sağlam haraketler yapıyor, fakat biraz yavaş ve haraketlerinde artislik yapıcı bir kişiliği var maalesef. :)Tabii oyunda iyi oynamak çok önemli, strateji yapmak hayatınızı kurtarabiliyor. Sephiroth'un 3 metrelik kılıcıyla ani ve ölümcül saldırılar yapmak mümkün tabii ki.

Oyun Japonya'da zaten kapış kapış gidiyor ve Japonlar suyunu çıkarıyordur. Oyun Japonca olsada, biraz mantıkla çözmek kolay aslında, şahsen öyle yaptım ve Dissidia'yı epey çözdüm. Japonca falan faso fiso, kesinlikle deneyin derim, Dissidia için beklenmez arkadaş, o kadar diyorum.
HazeHaze
Üye
Beklemeliyim. Beklemeliyiiim! >.<
Kurai_Solufain
Üye
Ne bekliyorsunuz yaa oynayın mis gibi :D Genelde sahneleri geçerek oynuyorum ileride ingilizcesinde oynayacağım diye. Ama mesela oyunda bazı şeyler var adamı manyak eder. Mesela bir karakterin görevinde Ultimacia ile kapışmanız lazım ama karakter 3. seviyeyken Ulti'ciğimiz 9. seviye. iman gücüyle falan gireyim dedim kesmedi gidip quick fightta kasmak gerekti biraz :D Çok zevkli oyun şu sıralar tek oynadığım bu.
HazeHaze
Üye
Doğru diyorsunuz da ben şimdi buna girişirsem İngilizcesinden hiçbir zevk alamayacağımı biliyorum, o yüzden kalsın. (=
discussioncontroller