Windows 7 Beta 1 İncelemesi
Norman
Üye
Masa üstümde ki yeni balık; Windows 7 Beta Sürüm 7000

“Benchmark sonucu, performans raporu okumak isteyenler uzak dursunlar!!!”

Microsoft’un beklentileri karşılayamayan Vista işletim sisteminden sonra bir çok kişi yeni bir işletim sistemini beklemeye başlamıştık. 98’den XP’ye geçerken yaşadığımız devrimin bir benzerini XP/Vista geçişinde de yaşayacağını ummuştu. Ancak beklentiler karşılanmadı, karşılanamadı. 2000 işletim sistemi çekirdeğine sahip Vista, öncülü XP’nin yerini karşılayamadı. Elbette bu eleştiriler ve memnuniyetsizlik Vista’nın beklenen maddi başarıdan çok uzak kalmasına sebep oldu. Microsoft gibi piyasanın seyrini belirleyen, dünyanın en zengin ve en çok eleştirilen yazılım firmasının pekte yalayıp yutabileceği türden bir durum değil. Bilgisayardan hiç anlamayan, sadece işleri gereği Office ya da internet programlarını kullananlardan, hayatlarını bilgisayarlardan kazanan sektör çalışanlarına kadar herkes Microsoft’tan yeni bir işletim sistemi bekliyordu zaten. Çünkü Microsoft’un yaptığı, Microsoft’un kullanıcılarını alıştırdığı süreç bu. Bu noktadan sonra Microsoft’un işletim sistemlerinin geçmişlerini, yaşanan gelişmeleri, devrimleri saymayacağım. Bunun yerine teknik detaylardan mümkün olduğunca uzak, Windows 7’nin betası ile yaşadığım deneyimi aktaracağım.

İlk olarak en önemli soruyu cevaplamak istiyorum; Beğendim mi? Evet. Peki neden? İşte cevabını lise seviyesi kompozisyona çevirmeden açıklamam gereken soruda bu. Bakalım konuya nereden başlayacağım.

İlk olarak beta dosyasını internetten indiriyoruz elbette. Yaklaşık 2.7GB boyutunda ki dosyayı zaten nerelerden bulabileceğinizi biliyorsunuz. Ancak bilmediğiniz şey, beta’nın internete “sızmış” olması ve beta cd-key’ine sahip olmayan kullanıcıların bu sürümü en fazla 30 gün kullanabilmeleri ve her pencerede sağ üstte ”seedback” seçeneğini kullanarak gördüğümüz eksikleri, tecrübe ettiğimiz hataları Microsoft’a gönderemediğimiz. İnternette “30 gün sorunu”nu aşmak için de gayri resmi, Microsoft’un “öcü” kabul ettiği seçenekler mevcut. Elbette bunları nasıl uygulayacağınızı anlatmayacağım çünkü yasal değil. Neyse, dosyayı indirmeyi biliyorsunuz, onu DVD’ye yazmayı da biliyorsunuz. Yani artık yeni Windows deneyimi hakkında kendi gözlerimizle bir şeyler görmek için hazırız.

Kurulum işlemi oldukça kolay. Zaten Vista’nın kurulum ekranı ile neredeyse aynı ve Vista’yı bir kez kurmuş birisi hiçbir zorluk yaşamayacaktır. Ayrıca belirtmem gerekiyor ki, şu an “malum” yerlerde bulunan versiyon “Ultimate” versiyon. Yakın zamanda 64bit versiyonda kendini gösterecektir ama kurulumları açısından herhangi bir farklılık olmadığı için kimsenin bu konuda endişelenmesine gerek yok. Vista’da gördüğümüz Upgrade/Custom kurulum seçenekleri yerlerini koruyarak bize mevcut işletim sistemimizi güncellemesini veya yeni işletim sistemini temiz bir sayfada görebilmemize imkan tanıyor. Kuracağımız sabit diski formatlama, bölümlere ayırma gibi işlemlerini de kurulum ekranından sorunsuzca halledebiliyoruz. Zaten kurulumda bundan sonra uğraşacağımız bir şey kalmıyor ve 7 geri kalan bütün işi kendisi hallediyor. Kendi sistemimde 30 dakikada Windows 7 kullanıma hazır hale geldi. Tabii bunda en önemli etkenlerden biri, küçülen imaj dosyası boyutuyla paralel 7’nin sabit diskte kapladığı alanın da küçülmesi. Kurulumun ilk aşamasından sonra yapmanız gereken tek şey yönetici hesabı yaratmak ve çoklu ortam dosyalarının paylaşımı ile ilgili birkaç ayar yapmak. Bundan sonra mavi suların içinde uçarcasına süzülen Beta balığı masaüstümüze renk katmaya başlıyor. İşte bizimde esas yolcuğumuz burada başlıyor.

Performans ve donanım uyumluluğu. Birbirinden ayırt edemediğimiz, ölümcül derece önemli iki başlık. Ve yeni bir işletim sistemi kurulduğunda bizi en çok uğraştıran konu. Benimde ilk düşündüğüm konu buydu çünkü ben beta’yı kullanmaya başladığımda henüz ortada beta için hazırlanmış bir sürücü yoktu. Bilgisayarımda ki donanımların hiçbiri bana sürücü problemi yaşatmış değildi ama Microsoft’un her yeni işletim sisteminin zaman yanında bir takım risklerle geldiğini bilecek kadar tecrübe sahibi bir kullanıcıyım. XP’den Vista’ya da geçerken sürücü sorunu yaşamamıştım ama 7’nin beni bu konuda ters köşeye yatırdığını da itiraf etmem gerekiyor. Hiçbir sorun yaşamadım. “Değişen sürücü yapısı” ile başlayan, bir sürü kaynaktan okuyabileceğiniz teknik veriler yazmayacağım buraya. Şunu bilin yeter, eğer ki donanımlarınızdan birisi uyumsuzluk çıkarırsa Vista’nın sürücülerini kurmaktan çekinmenizi gerektirecek hiçbir şey yok. Microsoft Windows 2000’den beri uyguladığı sistem ve çekirdek mimarisinin son durağı olan 7’de tıpkı XP ve Vista gibi büyük kardeşlerinin sürücüleri ile uyumlu. Ancak 7 için hazırlanan sürücülerle sistemin daha hızlı ve daha stabil çalışacağını biliyoruz. Ama eldekilerde oldukça iyiler. Ancak, mükemmel değiller. Tabii 7’nin henüz tamamlanmamış olduğunu da unutmamak lazım.

Neyse, 7 oldukça düzgün çalışıyor. İşletim sisteminin kullanıma hazır hale gelmesi Vista’dan daha kısa sürüyor. Bilgisayarımda 7 bu konuda avantaj sahibi, çünkü aylardır kullandığım Vista gibi şişmanlamış değil. Ancak hatırladığım kadarıyla temiz bir 7 temiz bir Vista’dan daha hızlı açılıyor. Birçok programın açılması da oldukça çabuk gerçekleşiyor. Az sonra ayrıca anlatacağım gibi oyunlarda sorunsuz.

Tabii şu ana kadar her şeyin güzel gitmesi sakın size 7000 sürümünün “beta” olarak akvaryumlardan okyanusa çıkmaya hazır olduğunu düşündürmesin. Bunun en önemli sebebi programlarda yaşayabileceğiniz sorunlar. Denediğim programların birçoğunda hiçbir sorun yaşamasam da Photoshop CS3 ve Daemon Tools 4.31’i kurmayı başaramadım. Daemon Tools her yeni Windows versiyonun da o ya da bu şekilde problem çıkartan bir program olduğu için, her ne kadar bir oyuncu olarak benim için büyük bir sıkıntı oluştursa da, şaşırtıcı olmadı. Ancak esas darbeyi Photoshop vurdu desem hiç abartmış olmam. Tüm çabalarıma rağmen CS3’ü kurmaya başaramadım. Nero 7’nin menüsü de bazen kendi kendine kapanarak beni şaşırttı. Ayrıca ekran kartı ve anakart sürücülerini güncellemeden önce MSN pencerelerini ekranda sağa sola taşırken görüntülerde bozulmalar yaşıyordum. Bunların yanında Winrar 4.6, Winamp 5.4, Acdsee 5, İtunes 8.01 gibi programlar hiç sorun yaşatmadılar. Windows 7 ile birlikte gelen, daha önce beta sürümünü denediğim İnternet Explorer 8 ise açıkçası beni pek memnun etmedi. Açılış süresinin pek tatminkar olmaması ve bütün “olası” yeniliklerin “kaputun altında” kalması sebebiyle benim gibi bir çok kullanıcıyı cezp etmekten uzak. Yalnız, çok güzel bir özellik var ki, sistem çubuğuna küçülttüğünüz zaman İE8’i, alt+tab kombinasyonu ile yaptığınız pencere değişimlerinde ve sistem çubuğuna tıklayarak yaptığınız değişimlerde sekmeleri görebiliyor, İE8’de son görüntülediğiniz değil, istediğiniz pencereyi seçebiliyorsunuz. Bu aslında sadece İE8’de değil, Windows Explorer başta olmak üzere birçok hizmette yer alıyor. Ancak Firefox maalsef buna dâhil değil. Sadece tarayıcı penceresi ile (eğer varsa) download penceresi arasında geçiş yapabiliyoruz (tabii birden fazla pencere açıksa onları da görebiliyoruz). Aero arayüzünün güzellikleri diyerek daha fazla dillendirmeye gerek görmüyorum. Media Player 12’de 7’nin içerisinde yer alıyor. Ancak MP12’yi diğer versiyonlardan ayıran çok önemli bir farkı yok. En azından kullanılabilirlik açısından. Şahsen Media Player’ı severim ama bir GOM Player, bir BSPlayer etmediği de ortada. Ancak MS’in belirttiğine göre yeni Media Player çok daha geniş bir codec mimarisi ile kullanıcı karşısına çıkıyormuş. Açıkçası “Media Player codec bilmez” diyerek, sistem kurulumdan sonra yaptığım ilk şeylerden birinin KLCodec kurmak olduğu için bunu test edemedim. Sanırım Microsoft’ta bunu değiştirmek istiyor. Ancak en azından codec’lerle bir uyumsuzluk yaşamadı Windows 7. Her şey yerli yerinde çalışıyor. Fakat ben bunu birde 64bit versiyonunda denemek isterdim.

Tabii değişenler sadece bunlar değil. Mesela Word’ü gördüğünüz zaman şaşırabilirsiniz. Çünkü arayüz neredeyse Word 2007’nin aynısı. Elbette aynı yeteneklere sahip değil ancak, insanların gözüne hoş gözüktüğü, kullanımının oldukça kolaylaştığı bir yapıya kavuştuğu ortada. Aynı şekilde Paint’te geliştirmelerden payını almış. Tabii burada beni çok sevindiren nokta Paint’in artık BMP’den iyice kurtulmuş ve kendine PNG ile yeni bir kurması oldu. Ancak, uygulamada sonuçlar pekte tatmin etmeyebiliyor. Ancak Paint’in artık eskisinden çok daha yetenekli ve güçlü olması, çok basit işler için bile Photoshop ya da Paintshop kullanan kişilerin eğilimlerini değiştirebilir diye düşünüyorum. Movie Maker, Live Messenger ve birkaç program artık Windows’un içerisinde de yer almıyor. Microsoft bu programları artık kendi sitesinde “Live Essential” adı altında sunuyor. Denemek isteyen kullanıcılar nereye bakacaklarını zaten biliyorlar.

Microsoft’un Vista’yı hazırlarken ortaya koyduğu, sistem kullanıcılarının verilerinin güvenliğini sağlamak için akıl sağlıklarını feda ettikleri User Account Control “UAC” yani “Kullanıcı Hesabı Kontrolleri” 7’de de kendine yer bulmuş. Microsoft’a sorarsanız UAC her zaman kinden daha etkin, daha basit ve “eğlenceli”. Tamam bunu ben uydurdum ama Microsoft hep bunları söylemiyor mu zaten? Neyse, UAC yine yerin de, ve yine yapılabilecek en mantıklı hareket iptal etmek. Yoksa “emin misiniz? – son kararınız mı?” soruları ile delirtilmeye hazır olun. Bunun dışında menüler ve pencereler Vista’nın neredeyse aynısı. Sadece ufak değişikliklere uğramışlar. Alışması zor değil, zaten insan yadırgamıyor da.

Ayrıca “Action Center” isimli kullanıcıyı güvenlik sorunlarıyla ilgili sürekli uyaran bir modül geliştirmiş. Sistem çubuğunda yer tutan Action Center (Harekat Merkezi ?!) XP ve Vista’da olduğu gibi virüs programının güncel olup olmadığı, firewall’ın, UAC’nin açık olup olmadığı gibi konularda uyarıyor, hepsini açıp güncellemek konusunda tavsiye veriyor. Yani aslında sadece hatırlatma işlevi görüyor Action Center. Ancak, bu konuda ki uyarıların derli toplu olarak sunulması hem kullanım açısından hem de erişilebilirlik açısından oldukça rahatlık sağlıyor.

Yeni Aero arayüzüde çok acayip olmuş. Yani o derece ki “çok acayip olmuş” tanımı çok yerinde kalıyor ki (dandik yazar gidişatı) bunun sebebi kullanılan effektleri yüz yüze konuşmalarda bile acayip hareketlerle “böle böle gidiyor, oradan fuşşşş diye başka bir şey geliyor” tarzı açıklamalarla yapmak gerekiyor. Denemek, görmek lazım. Beta’yı denemek istemesseniz  bile çoktan internet sitelerine düşmüştür yeni arayüz ile ilgili videolar. Yalnız, beklentileriniz çok yükselmesin, neticede Windows. Ama bir MacOS X olmaya bir adım daha yaklaşmış bir Windows.

“Onu bunu bırakta oyunlarda nasıl?!” nidaları sanırım artık iyiden iyiye yükselmeye başlamıştır. Öncelikle 7 ile hayatımıza DirectX 11 giriyor (ya da Direct3D 11, bence DirectX daha güzel) . Peki bu bize ne kazandırıyor. Direk olarak hiçbir şey. 11’in en büyük avantajı programcılara sunduğu kolaylıklar ve performans kazanımları. Elbette dünya oyun piyasasını yönlendiren APİ’nin açılımlarını burada dile getiremem. O yüzden “güzel bir şey, ama yenmez” diyerek geçiştiriyorum bu konuyu. Fakat, World at War’ı kurarken oyun DX9’u kurmak istedi. Bende haklı olarak “nasıl olsa 11 var, ne yapacaksın 9’u diyerek” oyunun bu isteğini reddettim. Sanırım biraz fazla sert reddetmiş olacağım ki, oyun DX hatası verip açılmadı. Sonrasında DX9 kurup denememde bir işe yaramadı. Oyun ile 7 arasında bir problem olma olasığı oldukça yüksek. Bende tıpkı Daemon Tools olayında ki gibi hoş görülüyüm. Zaten 3D Mark 05’te de benchmark’ı tamamlayamamış sistemim. 3.demonun başında kitlenip kalmış, hiçbir şeye tepki vermez olmuş. Olsun, WaW’da çalışmasın. Ancak bunlar (ki sadece bir oyun ve benchmark) kesinlikle 7’nin “oyun oynatmadığı” anlamına gelmiyor. Bilakis Enemy Teritory:Quake Wars’u kurduktan sonra XP’ymiş, Vista’ymış,7’ymiş, hiçbir şey düşünmek zorunda kalmadım. Fraps beni yarıda bıraktığı için oyunun grafik performansını pek takip edemedim ama, bir süre oynadıktan sonra oyunun XP’de ya da Vista’da oynadığımdan daha yavaş olmadığını fark ettim. Her Türk oyuncusu gibi internet bağlantısı ile ilgili sorunlar yaşadım ancak bunların dışında pürüzsüz bir oyun deneyimi yaşadım.

Daha önce belirttiğim gibi, sistem performansı kullanıcısını üzmüyor. Özellikle Vista’nın SP1’den önce acısını çok çektiğimiz “büyük dosyaları taşırken zorlanma” problemi  beta’da gözükmüyor. Tabii, büyük dosyalar yine yavaş taşınıyor ancak sorun yazılımsal değil donanımsal sınırlar. Ancak boyutu çok yüksek olan klasörlere (35-40GB) erişim sırasında sistem zorlanabiliyor.Fakat çok asabi değilseniz, klavye/mouse’u sağa sola vurduracak bir durum oluşmuyor.

İnternette bir çok sitede görebileceğiniz gibi Windows 7 Beta 7000 performans olarak şu an XP SP3’ünde Vista SP1’inde gerisinde. Ancak kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum; aradaki farkı fark etmek çok çok zor. Neticede farklar birkaç mb/s ya da fps. İnsanın kolay kolay ayırt edebileceği farklar değil yani. Ancak, 7 “Beta” ekinden kurtulup başta kardeşlerinin dehşet saldığı okyanusa daldığında kazanmış olacağı performans’ta yine birkaç mb/s ve fps olacaktır. Peki performasını ayırt edemeyeceğimiz bir işletim sistemine geçmenin bize ne gibi avantajları olacaktır. Ya da Windows 7 bize neler kazandıracak? İlk etapta “vizyon”. Evet, Microsoft’un “vizyon” anlayışı daha önce büyük hayal kırıklıkları ile sonuçlandı. Ancak bu sefer ortaya konan ürünün “biz yaptık,alacaksnıız,seveceksiniz” anlayışına sahip olmadığını denediğiniz zaman göreceksiniz. Burada yazamayacağım ufak detaylarla Microsoft bir şeyi engellemeyi başarmış; deneyim kullanıcıların “keşke bize sorsalar” nidaları. Bu veryansınlar elbet olacaktır ancak teknoloji dayatılarak satılacak ölümcül bir özelliğe sahip olmaması sebebiyle çok daha kullanıcı odağı olacağı belli. Beta bunun ispatı. Nasıl olacak bilmiyorum ancak 7 Beta kendini sevdiriyor, hatalarını hoş gördürtüyor. Bilmiyorum, ya da ben Beta işletim sistemlerine karşı çok yumuşak başlıyım.

XP fanatikleri yine sevmeyecekler, Vista düşmanları yine beğenmeyecekler ancak 7, betasının izinde giderse Microsoft işletim arasında kendine güzel bir yer edinecektir diye düşünüyorum.
Sims 2 Ustası
Üye
Allahım! Bu kadar da "de" eki hatası ve "ki" ayırmama hatası yapılmnaz ki?!
Misafir
Daha düzenli olamaz mıydı yazılar?
Lord Inquisitor
Üye


Allahım! Bu kadar da "de" eki hatası ve "ki" ayırmama hatası yapılmnaz ki?!Allah'ım! Bu kadar da "muhalefet" bir üye de olmaz ki?

("de" ve "ki" ekleri konusunda haklısın ama, genel halin bu!  )
Norman
Üye


Allahım! Bu kadar da "de" eki hatası ve "ki" ayırmama hatası yapılmnaz ki?!İşte "arkadaşım, eklerde hata yapmışsın" diyebilecekken "nasıl kötülerim" düşüncesi ile yazılan bir post.

Yazının paragraflarını birbirinden ayırdım. Artık daha rahat okunur hale gelmiştir diye umuyorum.

Ek olayı içinde Office 2007'nin Word'ü yazımda hiçbir hata göstermiyor.

"Eleştiri kaldırmasını bilmiyorsun" diye yazmadan önce de eleştirmesini bilmek gerekiyor.

Yazının "teknik" kısmına o kadar takılmışsınız ki, içerik hakkında hiç bir şey yazmamışsınız. Açıkçası bunu da kendime haksızlık olarak görüyorum. Ancak yine de yorumlar için teşekkür ediyorum.
Acetaminophen
Üye
Alınma Norman'cım fakat yazının teknik kısmına takılıp içeriği atlıyorsunuz demen bir müzik grubunun "müziği eleştiriyorsunuz ama süper sözlerimiz var" demesine benziyor biraz, sözlere ulaşabilmek için müziğe de katlanman gerekiyor çünkü. Kalmış ki -de ve -ki eklerinin de ayrılması gerekiyor, bunun Word'le alakası yok, zira -de ve -ki eklerinin yeri geldiğinde bitişik olması da gerekiyor ve Word o yerin ne zaman geldiğini anlayamıyor =)
Orbayd
Üye
Bu yazıyı yazan arkadaş yazar mı ki surda hata yapmışşın burda hata yapmışsın gibi eleştiriyorsunuz. Kaldı ki yazarların yazdığı kitaplarındaki hataları düzeltmesi için editörlük diye bir meslek war.
Yazılan yazı gayet anlısılır ve bu  yeterli.

Tamam Türkçeyi düzgün kullanalım ve slm,mrb gibi kelimeler kullanmıyalım ama sizin yaptığınızda fazla, kisi bütün dilbilgisini bilmek zorunda değil 12 sene görmüs olsa bile.
Norman
Üye
Peki arkadaşlarım, o zaman okumayın bu yazıyı. Ama eklere, yazım hatalarına bu kadar takılıyorsanız OGZ'de okumayın, çünkü orada da yazım hataları var, hatta hiç olmayan ".." diye şeylerde var. Hatta kültür bakanlığının zamanında yayımladığı yunan klasikleri kitaplarında, Harry Potter serisi kitaplarında bile var. Türkçemize bu kadar düşkünseniz, hataları bu kadar "katlanılamaz" buluyorsanız;

Okumayın.

Aradan bir kişi "Arkadaşım, güzel yazmışsın, yalnız eklerde problem yaşıyorsun, şöyle şöyle şöyle olsa daha iyi" tarzı bir eleştiri olsa anlayacağım ama, sırf "kusur" bulmak için yapılan eleştirilerde biraz ağır olmuyor mu?
Lord Inquisitor
Üye
Norman dedi:


Peki arkadaşlarım, o zaman okumayın bu yazıyı. Ama eklere, yazım hatalarına bu kadar takılıyorsanız OGZ'de okumayın, çünkü orada da yazım hataları var, hatta hiç olmayan ".." diye şeylerde var. Hatta kültür bakanlığının zamanında yayımladığı yunan klasikleri kitaplarında, Harry Potter serisi kitaplarında bile var. Türkçemize bu kadar düşkünseniz, hataları bu kadar "katlanılamaz" buluyorsanız;

Okumayın.

Aradan bir kişi "Arkadaşım, güzel yazmışsın, yalnız eklerde problem yaşıyorsun, şöyle şöyle şöyle olsa daha iyi" tarzı bir eleştiri olsa anlayacağım ama, sırf "kusur" bulmak için yapılan eleştirilerde biraz ağır olmuyor mu?Sevgili Norman, arkadaşım, güzel yazmışsın, yanlız eklerde problem yaşıyorsun, şu bağlaç olan -ki ve -de eklerini yazarken ayırsan ve dilbilgisine riayet etsen  daha iyi.

Memnun oldun mu?

Kaldı ki, "OKUMAYIN!" demek senin benim haddim değildir... Neye dayanarak bunu söylüyorsun? Ne otoriten var? Ne ünvanın var? Sen deyince ne değişecek  ki söylüyorsun?

Türk Dil Kurumu bile dilbilgisinde hata yapıyorsa, bu senin de yaptığın hataları meşrulaştırmaz, haklı çıkarmaz. Sen farkını ortaya koy, düzgün yaz.

Bu olay bu kadar basit. Öyle "Okumayın!" demekle olmuyor bu işler...
Norman
Üye
Haklısın. Haklıyım. Haksız. "Okumayın" demek elbet bana düşmez. Biri çıkar derse "arkadaşım sen olmuşsun, dil bilgisi senden sorulur" dese benden hadi ordan derim. Benim isyanım yazımın sanki baştan sona yazım hataları ile dolu, o kadar ki okunmaz halde olduğunu ima eden (en önemli örnek ilk vatandaş) anlayıştı  aslında .Tabii yazı diliyle konuşma dilinin vurguları birbiri ile uyuşmuyor, bunu unuttum hata yaptım, çok sert bir paragraf çıktı ortaya.

Memnun muyum? Hayır. Daha önce konuya tarafsız yaklaşmıştın, teşekkür ederim ama, bu yaklaşım ben isyan edince mi seçenekler arasına girdi?
Ya da "beğenmeme" zihniyeti...
Ya da "ben şuna alttan bir laf sokayım" zihniyeti...
Ya da "ben aslından bundan daha iyi biliyorum,dur şunu bir ezeyim" zihniyeti...

Falan filan. Şimdi bunların zihniyetlere sahip insanlar var burada demiyorum (DEMİYORUM,İMA ETMİYORUM). Bunlardan kurtulmak lazım.

Ancak, herkese teşekkür ediyorum, çünkü herkes (5 kişi?!) yazıyı okumuş ve Windows 7 ile ilgili hiç yorum yapmamış. Bu konuda aklıma iki şey geliyor ilk etapta (bakın devrik cümle kurdum).
1- Yazım hatalarım ciddi anlamda ortaya okunması imkansız bir kelime salatası koymuş.
2- Windows 7 yazıyı okuyan kimsenin umrunda değil (ki o zaman yazıyı okuyan herkes eleştirmek için okumuş demektir).

Yazıyı yazarken amacım aslında "Okur İncelemeleri" bölümünde yayınlanması değildi. 1 hafta 7'nin suyunu çıkardıktan sonra trenle İstanbul'a giderken uyuyamamın getirdiği sıkıntıyla yazılan bir yazıydı. Hepsini bir kerede yazdım, bir daha da kontrol etmedim. Tren restoranında 3 bira içip, gecenin 3'ünde yazılan bir yazıya göre bence gayet tatminkar. Keşke okuyanlara da en azından Daemon Tools kuramayacaklarını hatırlatacak kadar iyi olsaydı. Olmamış.

Moralimi bozmadan, sıkıntıya girmeden bir sonra ki yazılara. Ne olursa olsun, yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Not: "Kendi çalışmalarınız" bölümünde de bir kaç yazım var, "adil" ve "mantıklı" eleştirileriniz için oraya da bekliyorum.
Apprentice
Üye
Adam ne güzel yazmış etmiş yemin ederim durduk yere neler tartışıyosunuz gerçekten anlamak mümkün değil.

Bunun yolu şudur. Biri çıkar derki yazını  beğendim yada beğenmedim. Keşke bağlaçları doğru yazsaydın gözümü rahatsız etti =)

Adamda cevap verir, haklısın düzeltiyim.  Budur bunun yolu. Böylesi çok komik. Adam satırlarca inceleme yazmış sonra delirip okumayın! demiş. Haklı ama köşeye sıkışan kedi üstünüze atlar tabiki.
discussioncontroller