En Başından Şu Ana Kadar Oynadığım Oyunlar
théßigUnForgiven
Üye
Bu başlık altına belirttiğim gibi şu ana kadar oynadığım oyunların incelemelerini koyacağım.İlk mesajım boş olmasın diye Spider-Man:Web of Shadows'tan başlıyorum :) .

Spider-Man:Web of Shadows

Yıllarca bu anı bekledim ben!!!

Spider-Man karşımıza ilk PC oyununu(yanılmıyorsam) 2001'de çıkarmıştı ve çizgi romanlara göre yapılmıştı.Açıkçası oyun o döneme göre hem grafik, hem müzik, hem oynanış yönünden çok zengindi.Spider-Man ile yolculuğum o oyun ile başlamıştı(aslında çizgi filmi ile idi ama ne fark eder? :) ).Bu oyun hâlâ HDD'de hazır bekleyen oyunlardandır.Oynamak için değil...Favorilerimden olduğu için.Canım sıkıldığında girer, bir iki adam döver çıkarım.Üzüntüm Spider-Man'in böyle bir çıkış yaptıktan sonra düşüşe geçmesiydi.Hemde tam anlamıyla...

Spider-Man:The Movie'yi oynayanınız vardır.Bu oyun gerilemenin başlangıç noktası olmuştur.Oyun içerik olarak çok çeşitlendirilmiş ve geliştirilmiştir.Ona bir sözüm yok...Önceki oyuna göre en çok ilgimi çeken şey serbestçe uçabilmemiz idi.Oyunu oynamaya başladığım anda heyecanım artmıştı ama oynadıkça, ilerledikçe eski tadı alamadığımı fark ettim.Öncelikle oyundan kombo kavramı tümüyle sökülmüştü...Hiçbir şekilde düzgün hareket yapmanın tadına varamadım.Üstüne uçuş alanımız çok daraltılmıştı.Önceki oyun kadar geniş değildi.Ve en son noktada beni üzen şey oyunun çok kısa ve yetersiz olmasıydı.Hiçbir şekilde bölümler bana yetmedi ve sindiremedim.Tadı kursağımda kaldı oyunun.Ki bu kadarla da kalmadı...

Spider-Man 2'nin oyunu çıkınca bu hataları görmeyiz inşallah diye düşünmüştüm ama nâfile...Oyun grafik bakımından tamamen çökmüştü.2001 grafikleri ile 2005-6 grafikleri yarışıyordu sanki.Dövüş sistemi de rezaletti.Hele uçmak!Bana uçmak bile demeyin!Ağ işareti olmayan yerlere uçamıyorduk.Düşmanları öldürmek hele.Ohoooo...Bir tek Mysterio'da zorlandım o da en zor seviyedeydi.Taşlar elimde patlıyordu hep...Oyunun kolay olduğu yetmezmiş gibi bir de 'örümcek hissi'(!) eklemişler oyuna.5 saniye içinde ekranda yazan tuşa basmazsak ölüyorduk.5 SANİYE!Üstüne basa basa söylüyorum.Bundan kolay iş mi var?Spider-Man 2'de Spider-Man resmen yerin dibine çökmüştü.

Ultimate Spider-Man gelmişti ki bunu alarak yeminimin ilk basamağını bozmuştum.Çünkü işin içinde Venom vardı.Ultimate Spider-Man, Spidey'i idamdan kurtaran oyundu benim için.Bu oyunda birçok sorun ortadan kalkmıştı.
1.Serbestçe gezinme:Gökyüzüne geğil de binalara ağ atarak gerçekten mükemmel şekilde süzülebiliyorduk.Bunu başta sevmiştim ama gezerken dengenizi ayarlamakta çok sorun yaşıyor ve bu yüzden ya doğru yere gidemiyor, yada çeşitli yerlere çarpıyordunuz.Her ne kadar hayalini kurduğum birşeyse de istediğim gibi olmamıştı.
2.Çizgi Roman Havası:Sinematiklere aşık olmuştum.Çünkü sinematikler video ile çizgi romanların bir karışımıydı.Yani çizgi roman okur gibi sinematik izliyorduk.Bunu çok sevmiştim.Aynızamanda oyundaki herşey kalemle çizilmiş gibiydi ki bu bana nostaji yaşattı.
3.Venom'u oynayabilmek:Hayalini çok kuruyordum.Acaba Venom nasıl düşünür, nasıl yaşar.Bunu bilmek istiyordum ve Ultimate Spider-Man bunu bana yaşattı.Burdan kendisine büyük bir alkış gönderiyorum.

Oyun beni sevindirmişti ve ilk oyunun zevkini yaşamıştım ama ilk oyun kadar mükemmel değildi elbet.
1.Dövüş sistemi:Dövüşürken kullandığımız hareketler hep aynıydı ve bu benim canımı fena sıktı, aldrmamaya çalıştım.
2.Görevler:Bazı görevler vardı ki insanı delirtiyordu.Bazıları da çok kolaydı ki can sıkıntısı çektiriyordu.
3.Hikaye:Bir hikaye bu kadar saçma olabilirdi.Tebrikler!

Sırada Spider-Man 3 vardı ama endişelerimden o oyunu alamadım.Biraz arkadaşımda oynadım ki oyun birazcık gelişmişti.Buna rağmen hâlâ çok saçmaydı gördüğüm üzere...Simbiyot'u sürekli kullanmakla ölünür mü?Ağlar bu kadar yapay olur mu?Grafikler bu kadar kötü olur mu?Oyunu oynadığım yaklaşık yarım saatte izlenimim buydu.Bu oyunu almaya korkmuştum ve bir daha Spider-Man oyunu oynamayacağıma yemin ettim....

Spider-Man:Friend of Foe çıkmıştı ardından.Bu oyunu almaya hiç yeltenmedim.Oyunla ilgili duyduklarımı iletmek istiyorum:
1.Berbat grefikler(kapağından bile belli oluyor!)
2.Berbat oynanış(ki tahmin etmiştim)
3.Serbestliğin kısıtlanması(e pes!)
Liste böyle uzar gider...

[img width=600 height=337]http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/866/866926/spider-man-web-of-shadows-art-20080416105000161_640w.jpg[/img]
(Resimaltı:Evet,temizlik ekibi şart...)

Şimdi gelen oyun beni baştan çıkarmak için gelmişti!Bütün yeminimi bozacak oyun!WoS ile öncelikle videolarıyla tanıştım.Hikayesi beni anında çekti!Küçüklüğümden beri hâyâlimdi bu hikaye.Tüm New York'un simbiyotlarla kaplanması!Hep bunun hayalini kurardım ve büyük gün geldi.O oyun için yeminimi bozdum ben!

Bozduğuma pişman değilim.Aksine bozduğum için mutluyum!Sonunda Spider-Man adına yakışır bir oyun daha gelmişti ve hikayesi ilk oyundan çok daha çılgıncaydı!Oyunu sırf hikayesi için aldım.Spider-Man'i tanıdığımdan beri onun evreninde benim en çok ilgimi çeken şey simbiyot olmuştur.Bunun en iyi örneklerini Venom ve Carnage'de görmüştük.Spider-Man'i ne hallere sokmuştu o siyah çamur benzeri asalak...

Oyuna başladığımda yaşadığım izlenimler içimdeki Spider-Man hayranını tekrar uyandırdı.Oyuna başlar başlamaz dikkatimi çeken iki şey vardı:

1.KOMBO SİSTEMİ
[img width=600 height=337]http://www.gamekyo.com/Webmasters/Images/6934620080610_095833_0_big.jpg[/img]
(Resimaltı:Ama simbiyot kullanmiycağıma söz vermi... neyse ya kombo zamanı!)

Komboların bu kadar çeşitlendirilmesini daha ilk yumruğumu attığımda fark ettim.Karşıma çıkan simbiyotları öyle güzel pataklıyordum ki yaşadığım hiçbir deneyime benzemiyordu.Kafayı yiyeceğim kadar hareket sadece benimdi!Artık önüme gelene komboyu çakıyor ve yürüyordum.Hareketler gayet mantıklı ve ileri düşünceliydi.Aynı zamanda Spider-Man'de asla iyi yapılamamış veya bilindiği için yapılmamış bir şey vardı.Duvarda dövüş!Spider-Man'in hiçbir oyununda duvarda iken ağ atmaktan başka birşey yapamazdık.Bu oyunda sadece duvarda adam dövebilmemiz dışında duvarda da kombolar vardı ve farklılık gösteriyordu.Bu beni en çok sevindiren şeylerden olmuştu.İster duvar olsun, ister yer, ister hava her yerde yapabileceğimiz kombo çeşidi farklıydı ve bunlar hem mantıklıydı,hem birbirine eklenebiliyordu.

2.SERBESTLİK
[img width=600 height=337]http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/880/880176/spider-man-web-of-shadows-20080609110006827_640w.jpg[/img]
(Resimaltı:Yahu bir mahallede herkes mi simbiyot olur?Binalara bile bağlamış rutubet gibi...)
Hayalini kurduğum birşey daha uçarken serbestçe gezinebilmekti.Bunun bir örneğini Ultimate Spider-Man'de görmüştük ama bazılarına o yeterli gelse de benim için yetersizdi.Bu oyunda gerçekten uçarken zevkimi aldım.Hiçbir sorun yoktu uçuşta, binalara ağ atıyor, dengeli uçuyor ve uzağa zıplayabiliyorduk.Kendimi Spidey gi,bi hissettim uçarken.

Oyunun müzikleri gerçekten mükemmeldi.Her görevde sizi gaza getiriyor, daha iyi oynamanızı sağlıyordu.Grafikleri dönemine göre yine geri kalmış ama hafiften sıyrılmış gibi duruyor ve biraz çizgi film havası getiriyor oyuna bu grafikler.Herneyse oyunun özelliklerinden bu kadar konuşmak yeter :) .Şimdi hikayeye geçelim.

NEW YORK SİMBİYOTÇUSU
Can alıcı noktaya geldik işte!Başından bir şeyi belirtmek istiyorum.Venom ile ilk kapışmamızda Venom'un simbiyotunun bir parçası bir şekilde bedenimize giriyor ve işin garibi bu Venom'un istediği birşey değil.Ve Spidey simbiyotunu kontrol edebiliyor.Simbiyot onu ele geçirmek için hiçbir çabada bulunmuyor, aynı zamanda Spidey'e yardım ediyor.Bu oyunda en mantıksız ama aynı zamanda en mantıklı bulduğum nokta.Bunu asla hayal etmemiştim ve bu gerçekten mükemmel birşey :) .Şehrin oyuna başlar başlamaz simbiyot yuvası olacağını tahmin ediyordum ama olmadı ki buna sevindim.Bu sayede simbiyotların nasıl yayıldıuğını görme şansımız oldu.Ayrıca burada simbiyot'un bir yararı ortaya çıkıyor.Örümcek hissimiz sayesinde çevredeki insan kılığındaki simbiyotları bulabiliyoruz.Aa ben size yeni örümcek hissimizi anlatmadım değil mi?Hemen anlatayım :) .

:spidey: Oyunda örümcek hissi olmasını istemiyordum.Spider-Man 2'ye benzeyebilirdi çünkü.Ama öyle olmamış, aksine süper birşey olmuş.Bu his çevremizdeki dost ve düşmanları incelemeden görmemizi sağlamış ki bu oyun için çok yararlı olmuş.Aynı zamanda Spidey'nin kafasında bazen hissi belirten kıvılcımlar gözüküyor ve eğer örümcek hissimizi devreye sokarsak zamanı yavaşlatıp hamleyi görebiliyor veya buna zamanımız yoksa direkt olarak o bölgeden kaçabiliyoruz.Anlamadığım nokta Wolverine nasıl simbiyotları kokusundan tanıyor? ??? .

Simbiyotlar şehre yayıldıkça çeşitleri artıyor ve yine benim hayal etmediğim bir unsur giriyor ortaya.Simbiyotlar bazı süper kahramanlar, haydutlarla da birleşiyor ve yeni simbiyot türleri ortaya çıkarıyorlar.Örneğin Elektro ile birleşener elektriği bize karşı kullanabiliyor ki bize karşı en çok can alanlar onlar.Neyse ki sonradan onların kökünü kaynağından kazıyoruz :) .

Oyun size yanlızlık hissini çok iyi veriyor.Spidey ile bütünleşiyor, onun gibi hissediyorsunuz.

Oyunda sevdiğim bir özellik daha var.Simbiyot sizi etkilemiyor ama iyi biri olarak oynamak zorunda değilsiniz.İnsanlara yardım yerine eziyet edebiliyor ve hikayenin eklem noktalarında siyah ve kırmızı arasından seçim yapabiliyorsunuz.Yaptığınız seçimler oyunun sonunu kesinlikle etkiliyor.

Oyun kesinlikle Spider-Man serisini yeni baştan canlandırmış ve aynı zamanda yıllardır beklenen(benim tarafımdan) hikaye ile gelmiş.Kesinlikle denemeniz gerekiyor.

Ne var? Ne Yok?
+Kombo sistemi harika
+Oyun içi serbest gezinme geliştirilmiş
+Müzikler gaza getirici
+İyi çocuk olmak zorunda değiliz
-Simbiyot sevmeyenler veya tanımayanlar hikayeyi tam kapamayabilirler
-Grafikler yeterli değil
-Venom görüntü olarak benzetilememiş
-Carnage yok!

SON KARAR               
Grafik 3/5                    Spider-Man hayranları bu oyun ile altın çağa geri dönecekler.Henüz
Ses ve Müzik 5/5              hayran olmayanlar için de olmaları için mükemmel bir fırsat.
Hikaye/Atmosfer 5/5
Eğlence 5/5

Güncelleme:
DOST VE DÜŞMAN KARAKTERLER:
1.Wolverine
[img width=600 height=341]http://www.armchairempire.com/images/previews/multi-platform/spider-man-web-shadows/spider-man-web-shadows-1.jpg[/img]

Wolvie(ben böyle diyorum :D ) süper kahramanlığa emo terimini katan tek karakter ki bu benim çok hoşuma gidiyor xD .Wolvie ile karşılaşmamızı sağlayan şey simbiyotlar daha yayılırken bizde simbiyot olduğunu(koklayarak) bulması.Onunla dövüşüyoruz ve sorduğu sorulara cevap veriyoruz.Vermeyip de "Çeneni kapayıp dövüş!" diyebiliyorsunuz da.Bu bölüm red ve black puanlarınızı fazla etkilemiyor ama diğerlerine bakınca fazla diyebiliriz.İşinize en çok yarayacak karakterlerden biri Wolwie arkadaşımız fakat kendisi de sonradan bir simbiyot oluyor ki onu dövmek o kadar kolay değil(hadi ordan!).

Bakınız:[img width=600 height=337]http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/893/893377/spider-man-web-of-shadows-20080724111349370_640w.jpg[/img]
(Resimaltı:Çok pis doping almış hayvan herif :D )

Özellikleri:
Uçabilme:Yok
Zıplama Derecesi:Yüksek
Tırmanma:Var
Koşu Hızı:Yüksek
Güç:10/10

Tekrar güncellenecektir...
théßigUnForgiven
Üye
Bir bildiri:Uzun süredir yazımı güncellemedğimi biliyor ve utanıyorum :( .En kısa sürede güncelleyeceğimi bildirmek istedim.Eğer okuyanlarınız varsa üzmek istemem :) .
erangereranger
Üye
S.T.A.L.K.E.R. ve Diablo2 desem
Munjin
Üye
eranger dedi:

S.T.A.L.K.E.R. ve Diablo2 desem

Ben de burası herhangi bir anketimsi konusu değil desem. Başlıktan yanılma desem.
erangereranger
Üye
Bende yanılmadım desem. Yazcaktım bende detan gibi desem. Vaktim olmadığından yazmadım desem.
discussioncontroller