Warhammer 40k oyunları
Kenpachi
Üye
Warhammer 40K evreni en iyi planlanmış evrenlerden biridir bence ve bu oyunda evreni bilen kişiler birçok eksiğe rağmen oyunun son derece harika yapılmış olduğunu fark edeceklerdir. Irklar hakkında az da olsa bilgi vereyim:

Space Marines: Birçok Chapter'dan oluşan Space Marines İmparator'a bağlıdır ve birimleri İmparator'un genlerinin bir kısmından oluşturulmuştur. Bu yüzden bir insandan çok daha dayanıklı ve güçlüdürler. İnsanlığı korumak için yaratılmış bu ırk kendilerini feda etmekten hiç çekinmeyen korkusuz savaşçılardan oluşmuştur. Onlar için savaş nefes almak kadar doğaldır. İmparatordan aldıkları kuvvetle kötülüğü ezmek için buradalar. Menzilli birimleri ağırlıktadır ancak yakın savaş araçları çok etkilidir.

Chaos Space Marines: Eye of Terror adı verilen bölge Chaos'un evrenimiz ile olan bağlantısıdır. Buraya çok yaklaşan Space Marines birlikleri ve başlarındaki Warmaster Horus Chaostan etkilenerek İmparator'a saldırırlar. İmparatorun en güvendiği Primarchlardan olan Horus imparator tarafından öldürülür ancak imparator'da ölümcül yara almıştır. İmparator aşmış güçleriyle ölmemeyi başarmış ancak bitkisel hayat gibi bi halde taht odasında durarak zihinsel güçleriyle Imperium'u koruması altına almıştır. İşte Chaos Marines'in doğuşu böyledir. Uzaktan da yakından da güçlü olan Chaosların eksiği birim sayısından ve teknoloji eksikliğinden gelir.

Imperial Guard: İmparator'un Çekici(Hammer of The Emperor) olarak da bilinen bu ordu bilinen insan ordusudur. Marine'ler gibi gelişmiş genleri olmamasına rağmen sayı çoğunluğu ve bir insanın azmiyle Imperium da çok önemli bir yere sahiptirler. Onlar için savaş kendini feda etmek için hazır bekleyen insanlarla kazanılır ve bu sayı onlarda milyonlarla ölçülür. Menzilli saldırı ve tanklarına güvenen insanlar bunu kullanmaktan çekinmezler!

Eldar: Eldarlar insanların ataları denizden sürünerek çıktıklarında bile bütün galaksiye yayılmışlardı. Korkunç bir geçmişe sahip olan Eldarlar bu konuyu çok nadir konuşurken, eskiden yıldızların ve gezegenlerin kaderlerine bile karar verebilcek zihinsel güce sahiplerdi. "Düşüş" adı verilen Eldar'ların neredeyse yok olmasına sebep olan bu olaydan sonra Craftworld adı verilmiş dev yaşayan gemilerine binip kaçmışlardır. Eldarların en büyük gücü Farseer adı verilen ve geleceği görebilen liderleridir. Şu anda en saygın Farseer olan Eldrad Ulthran tarafından yönetilen Ulthwé Craftworld'u tarafından sürekli tarihin akışı değiştirilmekte ve alakasız saldırılar sebebiyle Eldar'lara dengesiz gözüyle bakılmaktadır. Halbuki bunun sebebi geleceği değiştirmektir.. Uzaktan etkili olan savaşçıları ağırlıklı olmasına rağmen hiç de hafife alıamıycak yakın dövüş birimleri vardır ve bir de zihinsel güçler var tabi..

Necrons: 60 milyon yıldır gömülü duran Necronlar tanrılar kadar eski varlıklardır. Amaçları basittir. Tüm canlıları yok etmek. Tanrılarının kana olan açlığını gidermek için hiç haber vermeden hedef seçmeden herkese saldıran Necronlar iskeletimsi görüntüleri ile korku salmakta ve herkesi kesip biçmektedirler.. Menzilli saldırı ağırlıklı olmalarına rağmen yakın dövüşte hiç de fena değiller.

Orks: Orcs değil evet onların adı Orks :D. Waaagh!! Diye bağırıp duran bu yeşil derililer birlğinde goblinler de vardır ama kocaman orkların arasında lafları bile olmaz. Sayılarını bilmenin mümkün olmadığı Orklar kavga etmeye inanılmaz heveslidirler. Savaşcak birilerini bulamazlarsa kendileri arasında savaşmaktan hiç çekinmezler. Kabileler şeklinde yaşamalarına rağmen birlik beraberlik içinde yaşamazlar. Eğer böyle olsaydı zaten evrende onlara dayanbilecek bir güç yoktur. Ancak bu pek de mümkün gözükmüyor. Yakın savaş odaklıdırlar ama silah kullanmaktan da hiç çekinmezler.

Tau: Genç ve hırslı olan Taular ortak bir amaç için birleşmiş ve aydınlanma aramaktadırlar. Gittikçe güçlenen Tau "Greater Good" için her türlü direnişi ezip geçmektedir. Greater Good'u herere yaymak isteyen Tau'lara Kroot adı verilen bir uzaylı türü de dahildir. Hızlı ve güçlü olan krootlar doğal savaşçılardır. Teknolojik açıdan iyi bir ilerleme kaydeden Taular özellikle menzilli saldırılarda etkilidirler.
Oyungezer OlgaY
Üye
Ellerine sağlık, cidden çok güzel özetlemişsin.  :)

İzin verirsen Warhammer 40K evreninde olup da Dark Crusade'e dahil olmayan 4 ırkı da saygıyla anmak istiyorum :D.

1. Daemonhunters
Space Marines altında oynadığımız Grey Knightlar aslında buradaki ırkı oluşturuyor. Zırhlı birimleri Space Marineler ile hemen hemen aynı. Diğer birimleri ise kendine has savaşçılardan oluşuyor. Kutsanmış bu savaşçıların dehçet yakın dövüş kabiliyetleri var.

2. Dark Eldar
Çok hızlılar, menzilli ve yakın dövüş güçleri muazzam. Tek noksanları zırh ve kalkanı pek sevmemeleri. Wych birimlerine, Hellios gibi hızlı birliklere ve Talos gibi saldırı silahlarına sahipler.

3. Tyranids
Starcraft'ın Zergleri ile muazzam benzerlikler taşıyan bir ırk. Hatta "Zergleri Blizzard Warhammer 40k'dan arakladı" polemiklerini bile başlatmıştı zamanında. Açıklamaya gerek yok, Zerg :)

4. Witch Hunters
İmparatorluk için evrende cadı avına çıkan, tutucu savaşçılar. Nerede mutant, iblis ya da düşmüş kötülüğün lordlarını görseler kılıçlarını çekmekten çekinmezler. Kılıç, kalkan ve büyüleri yegane  silahları. Ağır silahlardan yoksun olsalar da düşmana ince ince işleyip, görevlerini tamamlarlar.
Kurai_Solufain
Üye
Witch Hunters ilginçmiş araştırmak lazım :D Deli gibi oynadığım iki stratejiden biridir (Diğeride Warcraft 3 zaten) Özellikle bilgisayarı en zor seviyeye koyup 3v3 savaş yapmak süpeer eğlencelidir 3 arkadaşla :D İlk 40 dakkayı atlatırsan %80 yeniyorsun gerçi ama o 40 dakikada baya zorluyordu :D Son olarak "Orks Orks Orks!!!"
Onaga
Üye
Dark Eldar'ı bir sonraki ek pakette göreceğiz. Witch Hunters'ı da ikinci ırk olarak görmememiz muhtemel.
MaraudeRMaraudeR
Üye
Artık DoW2'ye başka evrenden ırk bulup eklerler.
Kenpachi
Üye

Ellerine sağlık, cidden çok güzel özetlemişsin. Teşekkürler Olgay. İyi olmuş tamamladığın. Ben oyunda yok diye yazmamıştım ama merak edenler çıkabilir tabii.

Artık DoW2'ye başka evrenden ırk bulup eklerler.Sen Warhammer'ı tanımamışsın :D. Games Workshop hayatta izin vermez böyle birşeye ki yapmazlarda zaten.
Onaga
Üye
Başlığı "Warhammer 40k: Dawn of War oyunları" diye değiştirsen? Şu an Soulstorm yapılıyor. Onun hakkındaki gelişmeleri de bu topic altında konuşuruz hem. Malum Dark Crusade hakkında konuşacak pek bir şey kalmadı.
MaraudeRMaraudeR
Üye
Relic'in RTS denge dinamiklerini hiçe sayarak, ve büyük ihtimalle sadece para kazanmak için, 53353 tane ek paketle 2262340 tane ırk eklemesiyle dalga geçiyordum...
Kenpachi
Üye

Başlığı "Warhammer 40k: Dawn of War oyunları" diye değiştirsen?çok uzun bir başlık öyle ama bu şekilde daha geniş bir içerik olur herhalde?
...

Hehe güzel bir konuya deyinmişsin Maruader da dediğim gibi Games Workshop affetmez :D
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
seriyi Dawn Of War'dan beri takip ediyorum,çok sevdiğim bir oyundur,ama Dark Crusade ne zor bir oyundu ya  ??? bitiremedim  :yarıl:
Onaga
Üye
MaraudeR dedi:

Relic'in RTS denge dinamiklerini hiçe sayarak, ve büyük ihtimalle sadece para kazanmak için, 53353 tane ek paketle 2262340 tane ırk eklemesiyle dalga geçiyordum...

Aslında dalga geçmemek lazım. Sonuçta bu oyunlar Warhammer 40k hayranları için yapılıyor. Soulstorm son ek paket olacak. Keşke bütün ırkları tamamlasalardı.
discussioncontroller