Amatörce (Hakkaten..)
123458
Apprentice
Üye
[center][img width=600 height=909]http://img126.imageshack.us/img126/8374/amatorce5hb7.jpg[/img][/center]


     Amatörce hakkında: Okur incelemeri başlığı altına açılmış bir konudur. Bu konuda acemice ve yetersiz bulabileceğiniz oyun incelemeleri görüceksiniz. Hergün kısaca bir oyundan bahsedilecek. Arada bir süpriz dosya konuları ve röportajlar olucak. Geyik ve amatör ruhunu oyun dünyasıyla buluşturmaya çalıştığım bu sayfalarda hepinize iyi eğlenceler dilerim. ( Konunun gelecekteki içeriği için bana şuan yardımcı olmaya çalışan herkese teşşekürler.)
(not: spoiler asla verilmez, spoiler baloncukları oyunlarla alakası olmayan kısımlar içindir. Gereksiz bilgiler)

Spoiler:
Kötü ve sevimsiz bir konu başlığı olduğunu biliyorum. Ne anlarım inceleme yazmaktan hiç bir fikrim yok. Paso oyun oynadığım bir gerçek. Hemen hemen her oyunu oynadığımda bir diğer gerçek. Oyunları bitirmeden bırakmamda yine acı bir gerçek daha. Neyse.. Dur bakalım.
İnceleme No1. (örümcek adam)

[center]
Web Of Shadows


[img width=600 height=337]http://image.com.com/gamespot/images/2008/108/945881_20080418_screen002.jpg[/img]
(resim altı: İki gün evden çıkmadık heryer sümük olmuş..)

[/center]


  Kendisini bir gün arabamla eve dönerken oyuncuma (? =) uğradıktan sonra aldım.

-Nasıl oynadın mı?

-Hee güzel işte örümcek

-Tamam ver.

12 buçuk milyon verdikten sonra bu oyuna (kopya oyun oynuyorum ama kesinlikle pis kakayım) geldim eve kurdum.


İlk izlenim: Oyunu kurup şöyle bir 15 dakika oynadıktan sonra yaw ben crysis warhead oynamış adamım nasıl kasıyor bu oyun (az da olsa) diye kıl oldum.

Oyunun içerik olarak bir önceki benzeri oyunlarına kattığı hiçbirşey yok :( Fakat götürdüğü bir çok şey var. Örneğin senaryo akışı çok sığ. Gerçi iyimser bakarsak adamlar yapmış yine birşeyler. Örneğin yere inmeye fırsat bulup azcık koşarsak aşağdaki NYli halkımız kafasını çevirip bizi alkışlayarak "yürü be spiderman" gibi gaza getirsede bu tarz ayrıntılar geri kalan kısımdaki saçmalıkların üstünü örtememiş.

O saçmalıkların en önemlisi hiperaktif kamera ve dövüş sistemi. Spidermanle dövüştüğünüz sıralarda hem spiderman hem kamera asabileşiyor. Örümceğimiz gökdelenlere kafagöz dalarken kamereda hevesle bir o yana bir bu yana dönüyor.  Bu sırada ekranda arada bir venom gözüküyor. Aaa sendemi burdayın?


Arada bir açıp oynayıp, pek kimseyle dövüşmeden NYda bir örümcek olarak gezmek isteyenler alsın oynasın. (Attığınız ağda çok belirgin olmuş (fazla belirgin ( bak ağ attın farkına var dercesine)))


[center]

Ekran görüntüleri:

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/880/880176/spider-man-web-of-shadows-20080609110010874_640w.jpg

http://www.spidermancrawlspace.com/wordpress/wp-content/uploads/2008/06/webofshadows2.jpg

http://talkplaystation.com/wp-content/uploads/2008/06/spiderman-web-of-shadows_11-06-08_05.jpg

Resmi hödösü

http://seizecontrol.marvel.com/

[/center]
----------------------------------------
Apprentice
Üye
  Birazcık inceleme no2: Bir vampirin çilesi


[center] A Vampyre Story

[img width=600 height=453]http://www.gameblog.fr/images/jeux/1661/A_Vampyre_Story_PC_07.jpg[/img]
(resim altı: Bu ayıya çok üzülüyorum ben :( )

[/center]Macera oyunlarına kafa yormayı seven herkesin bu oyunu da seviceğine eminim diye bu saçma incelemeye başlıyım. Şimdi oyun hakkında özetle söylenicek şeyler şunlar:

-Kendisi bir point&click adventure.
-Monkey Island serisi havası yakalanmaya çalışılmış fakat oyunun kendine özgü havası gayet doyurucu.
-Kesinlikle herşeyin denenmesi ve sonucunda çıkan diyalogların okunmasını gerektiren türden. Çünkü gerçekten oyun o diyaloglarda gizli. Espriler çok zekice.

(Örneğin pencereyle konuş dediğimde Vampir kızımız "Helllooo windowww" diye bize laf koyması yada yanımıdaki yarasadan zor birşey yapmasını istediğimizde " Sen beni DC comicsden çıkma falan mı sanıyorsun" diye kızması falan derken çok keyifli diyaloglar okucaksınız)

-Bulmacaları gerçekten kafa yorunca bulunuyo ve size başarı hissini gerçekten hissetiriyor.
-Çizimleri mükemmel, o eski hava yakalanmış...
-Yanımızda dolanan yarasa en karizmatik ve eğlenceli oyun karakterlerinden biri olmaya aday.

Bu maddeleri okuduktan sonra az çok oyun kafanızda şekillenmeye başlamıştır.

(Tavsiyelerim: Bu oyunu kafanız gayet rahat ve mutlu bir anınızda mümkünse gece açın ve yanında bir fincan kahveyle belki bir arkadaşınızla belki sevgilinizle tüm diyalogları ve detayları göz ardı etmeden oynayın)

[center]
ve ekran görüntüleri:
http://www.gameblog.fr/images/jeux/1661/A_Vampyre_Story_PC_08.jpg

http://www.pcpowerplay.com.au/games/images/extend/0609/vampyre/Street-lg.jpg

resmi sitesi:
http://www.vampyrestory-game.com/

ekşi:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=a vampyre story
[/center]

--------------------------------

Spoiler:
Bir ufak incelemenin daha sonuna geliyoruz. Yarın yine aynı saatlerde bir başka oyunun incelemesinde buluşmak üzre sağlıcakla kalın.


Apprentice
Üye
İnceleme No3: Patetes Puresi

[center]  Pure
[img width=600 height=337]http://static.spawnpoint.com/images/upload/Pure-PS3__Xbox_360__PCScreens9417Screenshot_006P.jpg[/img]
(Resim altı: Biriktirdiğim kuponlara deydi sonunda!)

[/center]


Bugünün oyunu Pure. Yarış oyunu olduğunu farketmişsinizdir. Atv denilen araçlarla mükemmel pistlerde ve fizik ötesi özel tricklerle yarışmak isteyenler kaçırmaması gereken bir oyun olmakla kalmıyor. Sırf grafiklerini izlemek için bile oynanabilir. Kafam bozuk diye eğlenmek için oynanabilir. Ücretsiz internetten oynama olanağı sayesinde gerçek bireylere kafatutabilirsiniz.

-Kesinlikle çok eğlenceli
-Kendi atvnizi en ince ayrıntısına kadar yapma olanağı
-Gözümüzle sevişen grafikler
-Sürmek kolay ama herkese kolay... (rekabet duygusu...)

Dünyanın en güzel yarış oyunu olmasada açınca oynatan, kafa dağıtan ve sıkmayan yapısıyla neden ben bu oyunu oynamıyorum dedirten, bu oyun dergilerinde kalıp ve özgün olmayan cümleleri bana kurdurtan nacizane oyun.
[center]  Ekran görüntüleri:

http://talkplaystation.com/wp-content/uploads/2008/05/pure-screenshot-01.jpg

http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/851/851708/pure-tba-20080212051748879_640w.jpg

http://talkplaystation.com/wp-content/uploads/2008/05/pure-screenshot-08.jpg

   Resmi sitesi:

http://disney.go.com/disneyinteractivestudios/pure/index.html

[/center]

-------------------Apprentice
Üye
İnceleme No4: Pandora Sepeti

         [center]
Legendary
[img width=600 height=337]http://talkplaystation.com/wp-content/gallery/legendary/legendary_13-06-08_02.jpg[/img]

(Resim altı: Vurma artık aşığım diyorum vurma allah aşkına!)


[/center]
Pandora kutusu (mitolojik felaket getirmekten başka halta yaramayan sevimsiz bir kutudur kendisi) Newyorkta bir müzede açılırsa ve sonucunda kıyamet günü türlü türlü yaratıklar eşliğinde gelirse ve bizde bunu first person açısıyla bir shooter  olarak oynarsak ortaya çok güzel bir oyun çıkabilirdii kesinlikle ama ne yazık ki çıkamamış =(

Neden mi? çıkamamış:  Oyundaki atmosferi sağlamaya çalıştıkları belli heleki bir müzikleri var yaratıkların alayı pixel pixel gelse kralını tanımam gazını veriyor fakat o müzikler hariç o sevimsiz grafikler, saçma sapan yaratık tasarımları, olmayan vurma hissi, ara demoları,  ruhsuz ve heycandan uzak oynanış yapısıyla dünyayı mı kurtarıyoruz yoksa gerçekten kötü ve temelindeki güzel fikri harcamış bir oyun mu oynuyoruz anlamadan oyunu kapatıp küsüyoruz. Hem bu sıralar elini sallasan güzel oyun var, ne gerek var şimdi açıp bunu oynamaya diye iyice havalara giriyoruz.

İlk bölümünün başlarından sonra kendi kendime belki güzel olabilir dediğim bir oyundu. Fakat gerçekten kötü yapıcak birşey yok. Pandora kutusundan hayal kırıklığı çıkıyor.

Ve kendi kendime oynarken dedim ki. Diyelim hiç duke nukem, half-life serisi yada bu tarz "ne yaratık mı?, tamam hemen kurtarıyorum dünyayı" havasında oyunlar oynamadım. İşte o zaman ben  bu oyundan kesin etkilenebilirmişim..

Fakat bu oyunu oynamaktansa bir yerden soundtrackini edinin. Gerçekten oyunun kendisinden güzel ve ilk menüde dinlediğiniz müzikten itibaren sizi etkiliyor.

Henüz oyunu bitirmedim belki sonradan yazıyı düzenleyerek birşeyler daha yazabilirim. Bu oyunu almanız için bir sebep bulabilirsem sizi bilgilendirmek isterim tabi.


[center] Ekran görüntüleri:

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/835/835724/legendary-the-box-20071115042151448_640w.jpg

http://gamecocklove.com/press/Legendary-NYGriffon.jpg

Resmi sitesi:

http://www.legendarythegame.com/
Apprentice
Üye
Spoiler:
Eveti ne yazık ki incelediğim oyunların hiç birini bitirmedim yada inceleme amacıyla oynamadım. Çok amatörce olduğu için Lightbringer Lord'un bahsettiği yerde bu oyunları benim yazmam çok yetersiz olur gibime geliyor fakat kendimi geliştirebilirsem oralarada açılmak isterim. Burda yazdıklarım daha çok basit ve eğlencelik yazılar diyebiliriz. İnceleme dememin tek sebebi oyunlar hakkında olması. Yoksa onlara inceleme demekle gerçek oyun incelemelerine yapılan büyük bir ayıp söz konusu =)


İnceleme No5: At ve Sopa

[center]Mount&Blade
[img width=600 height=450]http://www.2404.org/downloads/Mount and Blade/12108765081.jpg[/img]
(Resim Altı: Tamam abicim çektim normale dönebilirsin artık :S )
[/center]Bu oyun hakkında kötü bir yoruma çok nadir rastlamıştım. Herkes oyunun çok bağımlılık yapıcı, çok eğlenceli ve gerçekten iyi bir rol yapma oyunu olduğundan bahsediyordu. Sonra ekran görüntülerine bakınca kutu gibi adamlar atlar falan görünce Allah allah bu mu iyi oyun diye bir ön yargıya düşmüştüm. Sonra aradan uzun bir ara geçti bir öğrendimki türk oyunuymuş. Hemde ankarada oturan iki kişinin (bunlar evli galiba) neredeyse kendi başlarına yaptıkları bir türk oyunu.

O zaman kendi kendime yapılan güzel yorumların sırf türk oyunu diye yapıldığı gibi bir düşünceye kapıldım. Sonraki günler bu önyargılarımı bitircek birşey gerçekleşti. Oyungezerde Mount&Blade'in incelemesini okuduğum günün akşamı Steamde satılan oyunlar yerinde ilk sıralarda görünce "eee ne lan bu oyun!?" gibi bir tepkiyle ertesi günü başladım....

  O önyargılarımı yaklaşık 1 saate tamamen sildi ve şu ana kadar oynadığım en eğlenceli oyunlardan biri oldu M&B. Oyunu aralıksız 6 saat oynadıktan sonra kapatıp kendi kendime şunu sordum. "Bu fikir daha önce kimsenin aklına nasıl gelmez?"

Bu oyunu güzel yapan herşey için kadehimi kaldırıyorum:

-Özgürlük hissi
-Kendine özgü dünyası
-Tanınmışlık hissi (benim bu topraklarda şeklim var)
-Kapışmalar, dövüş sistemi ( at üstü, atsız yaptığınız tüm kahramanca gerçek zamanlı savaşlar)
-Bir ordu kurma ve orduya  basit ama işlevsel emirler verme olanağı
-Geliştirebildiğimiz ve oyuna çok güzel yansıyan yeteneklerimiz
-Savaşıcak bir sürü sebep (intikam,para,korumak, emirler, yardım, kahramanlık, toprak, zevk, görev, zorundalık, yağma...)
-Atın üstünde Cüneyt Arkın misali ok atmak (fiiiyutth!)
-Bağımlılık yapıcı yapısı (Şu köyüde almadan uyumam, ne kaleye mi saldırıyolar, ne Kral mı çağarıyor!..)

Evet grafikler kötü ama size grafikleri yarım saat içinde unutturuyor ve size o grafikler güzel gözükmeye başlıyor. Oyunu özetlersek Medievalı düşünebiliriz. Fakat tek 1 kişiyi yönetiyoruz, onun hayatı elimizde ve bizzat savaşıyoruz...

Tam artık oyun bitti yapıcak bişi kalmadı vay be güzel oyundu diyip internette son bir araştırma yapıyım derken bir bakıyorum ki oyunun onlarca güzel modu var. Starwarsdan tut 300 spartalıya, 300den tut lord of the ringse kadar mükemmel ve sorunsuz hatta orjinalindeki sorunları düzelten mükemmel modlarla birlikte bu oyuna zamanında yaptığım haksızlıklar için kendimden utandım. Defalarca ağladım, kendimi cezalandırdım  ;D

Ve şimdi bu oyunun ya 2. bekliycem (online olucakmış :D ) yada dayanamıyıp resmi sitesindeki ayrıntılı anlatımlı mod yapma eklentilerini kurup kendi mount&bladeimi yapıcam...

Herkese tavsiye ederim.


[center]Ekran Görüntüleri

http://www.2404.org/downloads/Mount and Blade/12108765082.jpg

http://www.2404.org/downloads/Mount and Blade/12108765128.jpg

http://www.2404.org/downloads/Mount and Blade/12108765128.jpg

Resmi sitesi

http://www.taleworlds.com/
Apprentice
Üye
Dosya Konusu No1: Beyin Salatası

[center]
  ? Forum Ne Diyor ?
Prodigy ve Gta4
[/center]

                 Pop Prodigy

[img width=600 height=337]http://talkplaystation.com/wp-content/gallery/prince-of-persia-prodigy/prince-of-persia-prodigy-05.jpg[/img]


Ogz Forum, KurtulanSama:
Süper ya... Bu oyunda en sevdiğim şey prensin replikleri.... Ubisoft heralde "Bir oyun karakteri ne kadar geyik olabilir" konulu bir araştırma da yapmış oyun için...

Ogz Forum, Derky:
Şu ana kadar oynadığım en iyi aksiyon oyunlarından biri Prince of Persia Prodigy. Karakterler çok iyi, hikaye iyi, dövüşler harika. Gerçekten güzel  (daha oyunu bitirmedim sonunu bu kadar merak edemezdim

Forum Donanım Haber, MustafaBey:
arkadaşlar benim korkum bu oyunun üçlemesini yapmaları
şunu diliyorum, inşallah oyun hiç beğenilmez ve zarar ettirir firmaya, firmada bu çakalın görevine son verirde sanat nasıl olurmuş anlasın
ulan 7 yaşındaki kardeşim bile sevmedi bu oyunu valla,, o derece bebe oyunu diyorum
ubisoft bu sene çıkardığı oyunlarda assasin creed hariç çoğunda tökezledi bana göre


Forum Vadisi, karadeniztrap:
Sıska elemanımız biraz kaslanmışa benziyor. Paylaşım için teşekkürler.

Forum Donanım Haber, Pinky Demon:
Erica değil Elika :D

Forum Donanım Haber, grafitti:
Bende oyonu beğendim. Göze çok güzel hitap ediyor doğrusu. Fakat ne yazıkki Assassin Creed gibi kendini tekrar ediyor.

Ogz Forum, Dexter:
PoP'ta, eski oyunlara göre çok daha büyük mekan bulmacaları var. Hata yapmaya o kadar müsait bir oyun ki iki dakikada bir "Game Over" görmek yerine Elika'nın sizi ışık festivali eşliğinde kurtarıp "Bir gün seni kurtarmak için yanında olmayacağım" gibi eleştiriler yapması, oyuna çok daha akıcılık kazandırmış.

Ogz Forum, Mr.Clown:
Prens'in saçları yakıyor yanlız. Öyle saçlarım olsun, bir de borcum olmasın. Oh mis.

                     Gta 4


[img width=600 height=301]http://www.thatvideogameblog.com/wp-content/uploads/2008/05/gta4-may8.jpg[/img]


Chip, Ziyaretçi:
Zorla konsol alın artık demektir bu ! 4GB ram e cıkarttık işlemciye bir dünya para verdik şimdi ekran kartının bellegi problem oldu. Yeni ekran kartı alacagıma artık xbox alırım kurtulurum bu sorunlardan

Chip Forum, Jewor:
Malesef en yüksek ayarlarda oynatabilecek düzeyde bilgisayar yapılmadı bile :DD:D

Bir blogcu:
Dediğim gibi aslında pek GTA sevmem ama oyunda sevdiğim şey kişiler arasındaki diyaloglar. Aradaki sinematiklerde verilen bu konuşmaları dinlerken epey bir gülüyorum.

Pcnet Forum, dlrcs:
ben GTA oyunu indirmek istiyorum. Tavsiye etiğiniz bir yer varmı

Ogz Forum, Peace:
Arkadaşım kaldırımdaki yayaları eziyormuş ve araba kanla kaplanıyormuş. Cheesy

Ogz Forum, Tanistlin:
GTA IV.

Ogz Forum, Lost:
şu ana kadar en sevdiğim karakter little jacob, en gıcık olduğum karakter de  playboy X..

Forum Donanım haber, Strafor:
Ben bugün oynama fırsatı buldum oyunu. Tüm ayarlar sonuna kadar açık, AA vs.. herşey tam açıkken 20 - 30 fps arası gidip geliyor. ( Kartım OC 'lu )
Bunun dışında oyunu beğenmediğim için sildim. Aynı bildiğin GTA'nın grafikleri biraz düzeltilmiş hali, bu kadar kasıntı sistem gereksinimi ile insan uçuk kaçık grafikler bekliyor ama inanın alakası yok. Son derece AML bir oyun, kendini tekrar ediyor devamlı olarak. Haritada ışık yanıyor, telefon yada SMS geliyor oraya gidiyosun ya birini dövüyorsun/öldürüyorsun ya da birini bir yere götürüyorsun. Kız arkadaş ediniyorsun vs vs.. Sıkıcı , aynı dialoglar, sığ konu, aksiyon çok çok düşük, oynanışı sıkıcı olacak kadar kolay, indirmeniz 2 gün sürüyor vs vs... Gereksiz bir zımbırtı.. Hiç tavsiye etmem arkadaşlar.


Forum Donanım Haber, Death1:
gta 4 grafikleri güzel kötü diyenler grafikten anlamıyanlardır
Apprentice
Üye
Köşe Yazısı no1: Kötü oyunlar gerçekten kötü müler?
[img width=530 height=276]http://sarcasticgamer.com/wp/wp-content/uploads/2008/08/bad_games.jpg[/img]
Bence


Binlerce oyun arasından dikkatimizi çeken her yıl sadece bir kaç tanesi oluyor. Piyasa çıkan ve başarısız olarak adlandırılan yüzlercesi neden beğenilmiyor diye düşünürsek bunun en büyük sebebi yarışta geride kalmaları. En beğenilen oyunlar genelde grafiklerinden önce senaryosuyla, sunduğu eğlencesi ve içerdiği yenilikleriyle ön plana çıkıyor. Kült oyunların ve aklımıza kazınan çoğu eserin ise atmosferi hep benzersiz oluyor . Bunların yanında unutulan yüzlerce oyun ya grafikleriyle yada diğer saydığım nitelikleriyle ön plana çıkmaya başaramıyorlar. Peki bu onları gerçekten kötü oyun yapıyor mu?

Her oyun arkasında fikirler ve yenilikler taşır. Her içinde gezdiğiniz bina,  her ateşlediğiniz silah yada yaptığınız büyü bir tasarımdır. Ben herangi bir oyun oynarken her detayına girer ve o detaylara oyunun genelinden daha çok ilgi gösteririm. Masanın üstünde duran ufak bir obje, gök yüzü ve bunun gibi baktığım herşey bir resimdir aslında. Oyun yapmak bir sanattır kesinlikle ve size bir resmin bir sanatın içinde gezme özgürlüğü verir.

Aynı kitaplar gibi. Popüler ve çok okunan kitaplar gibi adını hiç duymadığınız yüzlerce kitap da size birşeyler anlatmak, sizi kendi dünyalarıyla tanıştırmak için raflarda sizle buluşmayı bekler.. Emin olunki kimsenin bilmediği bir kitabı çok beğenmek kişiye ayrıcalık sağlar ve aynı zamanda anlmaya başlarsınız kötü kitap yoktur, kötü oyunda yoktur. Bağzı oyunların size daha çok hitap etmesi daha başarılı olması diğer oyunları kötü yapmaz..

  Gidin bir gün hiçbir yerde hakkında hiçbir bilgi edinmediğiniz bir oyun alın. O oyunu kurun ve tüm detaylarına kapılıp oynamaya başlayın. O oyunu beğeniceğinize eminim..

Sizce?
http://www.oyungezer.com.tr/component/option,com_smf/Itemid,26/topic,1050.0/
Apprentice
Üye
İnceleme No6: Zıplayan abla

[center] Underworld
[img width=600 height=375]http://www.kotaku.com/images/2006/04/laracroft.jpg[/img]
(resim altı: xXxLara CroftxXx wth 18 years olderworld drunk party fak fuk hey part1 linkleri görmek için üye olun
             xXxLara CroftxXx wth 18 years olderworld drunk party fak fuk hey part2 linkleri görmek için üye olun
             xXxLara CroftxXx wth 18 years olderworld drunk party fak fuk hey part3 linkleri görmek için üye olun)Evet Laranın son oyunu Underworld şu sıralar gerçekleşen oyun yağmurlarında kafamıza düşen yağmur tanelerinden bir diğeri oldu. Kesinlikle oyunu oynanayan herangi birinin bu oyun hakkında benden fazla bilgi sahibidir. Ben daha çok oynamayanlara oyun hakkında 2 çift laf etmek istiyorum.

Lara croftla maceralara koşmak ve yer altının gizemlerini bizzat çözmek. Güzelim grafiklerle manzaranın tadını çıkara çıkara araştırmaya koyulmak, arada baş ağrıtan sivrisinekleri vurmak ve tadında bulmacaları çözdükten sonra giren ara videoları kendi sırtınızı sıvazlayarak izlemek gerçekten keyifli. Oyun beklediğimden daha güzel olmuş.

- Laranın haraketleri gerçekçi ve karakterle sizi bütünleştiriyor
- Çatışmalar için kötü diyemem ama güzelde diyemem. Biraz eksiklik var gibi.
- Kendinizi mezar hırsızı gibi hissetmenizi sağlıyor.. (en önemliside bu bence)
- Laranın mayo giydiği bölümlerde fpsde düşüşler yaşanıyor :D Oyuna pek konsantre olamıyorsunuz. Heleki hafiften abazaysanız takılmalar fazlalaşıyor lara olduğu yerde duruyor.
- Grafikleri göze çok güzel gözüküyor.
- Kamera bazen sapıtıyor. Larada çok çevik ve hızlı olmuş. İkiside bir başlıyor hareketelenmeye dağlara taşlara zıplarken hiç ummadığınız bir yere düşebiliyorsunuz.
- Senaryosu fena sayılmaz ve emin değilim ama bir önceki bölümün kaldığı yerden devam ediyormuş galiba.


Ben olsam bu oyuna diyalog halinde olucağımız birini eklerdim. Bir kulaklık aracılığıyla ve bizdeki ufak bir kamera yardımıyla bizim yanımızdaymış gibi bizle konuşan. Kendisi evde bilgisayar başında oturan ve acayip geyik olan  bir tip olabilir, hatta şişman biri yapardım. Böylelikle Laranın her yaptığına bir yorum getirebilir bize yardımcı olabilir ve oyunun sağladığı sinir bozucu yalnızlık duygusunu ortadan kaldırabilirdim..

Kamera sorununu çözerdim ve belki birazcık korku öğesi eklerdim. Yerin altına uygun yaratık tasarımlarıyla birazcık dead space katardım oyuna =)

  Bilmiyorum oyun henüz bitmedi. Belkide vardır öyle sahneler.. Sağlıcakla kalın.
[center]

Ekran Görüntüleri
http://blog.wired.com/games/images/2008/06/22/tombraider.jpeg
http://image.com.com/gamespot/images/2008/031/936842_20080201_embed001.jpg
http://talkplaystation.com/wp-content/uploads/2008/06/tomb-raider-underworld_08-06-08_04.jpg
Resmi Sitesi
http://www.tombraider.com/

[/center]
-----------------


Apprentice
Üye
Spoiler:

Teknik bir arıza ve bazı heves kırılmaları yüzünden konuya biraz ara verdim. Bilmiyorum hiç takipçisi var mıydı yada arada bir gözünün ucuyla ne yazmış bu herif bukadar diye şöyle bakınan?

Eminimki en az 1 kişi okumuştur. Ve sen belki bunu okuyan o 1 kişisin =) Biraz kendini yalnız hissetin değilmi? Biraz düşününce ben de farkettim ki  biri sırf konuya devam etmem için bana yardım etti. Ondan bir önceki mesajda ise "hakkaten amatörce" diye bir yorum geldi. Başta bu yoruma kırıldığımı söylemek istiyorum. Fakat şimdi düşünüyorum da hakkaten amatörce yorumu aslında benim yazmaya başlamadan önce ilham aldığım herşeyi özetliyordu. "HAKKATEN AMATÖRCE" senin bunu okumandan ihtibaren bu yazıların ana fikri ve sloganı olmaya devam edicektir.

Ben burda sadece oynadığım oyunlardan ve bana hissetirdiklerinden elimden geldiğince bahsetmeye devam ederken beni okuyan herkese teşekkür ederim.

Röportaj No1: Is cake really lie?
BarnZ

[img width=204 height=320]http://img255.imageshack.us/img255/1852/halflife2isaackleineria3.jpg[/img]

Büyük çoğunluğunuz onu zaten tanıyorsunuz. Oda sizin gibi burda takılan, yazan, yazılanları okuyan bir  forumu üyesi. Fakat onu burda sizden farklı kılan şey kalın egosu yada birçoğunuzun hem fikir olduğu ukala tavırları değil. Onu farklı kılan o ukala tavır diye adlandırdığınız davranışların sebebi yada perde arkası olan bilgi birikimi. Kendisi özellikle Valve firmasıyla alakası olan her kibrit çöpünden haberdar ve bilgili. Onu birzamanlar gerçekten avatarında bulunan Doktor Isaac sanmamın sebeplerinden biride bu(yeni avatarı hakkında bir bilgim yok). Kendisi beni kırmadı ve onunla ufak bir söyleşi yapmama izin verdi.Evet Barnz. Özellikle oyungezer forumlarından az çok  nerdeyse herkes seni tanıyor ve özellikle half-life serisine olan ilgin ve bu konudaki bilginle ön plana çıkan bir forum yazarısın. Sohpetemize başlamadAn önce bize birazcık Barnzın arkasındaki kişiden yani kendinden bahsedermisin?

Ben Barnz/Barneyinblue, gerçek ismim ile Hayri Yurdakul, 20 yaşında bir üniversite öğrencisiyim.

Genel olarak Half-Life, ve çeşitli (FPS türünde olan) yapımlar için eklenti geliştirme işi içindeyim. Bu işin içine 97 senesinde (qED isimli yazılımdan yararlanarak) yaptığım basit Quake bölümleri ile başladım.

Half-Life, atmosferi ve oynayışı ile beni ilk görüşte etkileyen bir oyun olmuştu. Daha sonradan gelen resmi, ya da resmi olmayan eklentiler (Neil Manke'nin çalışmaları) ile birlikte bu ilgim dahada yükseğe çıktı.


Peki sizce bu eklentilerden en çarpıcı olanı hangisi ve neden çarpıcı sizce?

"Half-Life: Decay" sanırım. Cooperative oyunculuğu (takım çalışması) ile içinde bulundurduğu bilmeceler (ilk başta biraz zorlayan), en önemli özelliği ise Half-Life evreninin resmi bir parçası olarak oyuncuyu içine çeken kurgusu.

Eğer daha önceden PC için çıkarılsaydı (resmi olarak), büyük bir topluluğun ilgisini çekebilirdi. "Left 4 Dead" kadar türe yenilik getirmesede kendisine özel yanları ile oldukça eğlenceli bir yapım.Madem Half-Life konuşuyoruz devam edelim. Seri sizce ne kadar daha uzayacak? Bundan 10 sene sonra da HL oynamaya devam mı edicez yoksa epic bir sonla veda mı edicekler? Kafanızda böyle bir son var mı? Varsa bizimlede paylaşın.


Half-Life serisinin bir üçleme olduğu Lombardi (pazarlama müdürü)tarafından doğrulanmıştı. Gordon'un maceralarının Half-Life 3 ile sonlanacağı bir gerçek, ama benim istediğim: third-party kuruluşların farklı karakterleri ele alarak, kendi oyunlarını yapmaları. Bu yöntem ile evren daha büyüyebilir.

Anlıyorum. Peki HLyi bir kenara bırakırsak bize favori 5 oyununuzu sıralarmısınız.


Deus Ex.
Little Big Adventure 2.
Clock Tower: Second.
Sanırım Fallout 3'de olabilir.
Son olarak SiN Episodes ya da SiN.

Peki sorularımı yanıtladığın için teşekkür ederim. Oyungezer ahalisine söylemek istediğin herangi bişey?

Yok

Tahmin etmiştim =) İyi günler.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Ne oluyo yav ?
Apprentice
Üye
İnceleme No: 7 (Neden saçların beyazlamış arkadaş?)

[center]
MGS4
[center][img width=600 height=464]http://img141.imageshack.us/img141/3152/mgs4pn5.jpg[/img][/center]
Resim altı: Bir delikanlının hikayesi. Osman Sınav yazdı yönetti.Hoşgeldim =). Teknik aksaklıklara alternatif çözümler bulduktan hemen sonra tekrar aranızda bulunmaktan şeref duyuyorum. Gerçi bu kısa ayrılığım hayırlı oldu çünkü sizle paylaşmaya can attığım bir sürü oyun oynadım. Bunlardan biride Metal Gear Solid 4.

Oyunu oynamadan önce oyun hakkında bildiklerim ve düşündüklerim  şunlardı. (Serinin başka bir oyununu oynamadım)

* Bu oyunun bir çok hastası var.
* Serinin 4. oyunu (hadiii? :) )
* Japon bir abimiz yapmış oyunu.
* Tanıtım videoları uzun uzun. Kesin senaryo kasmışlar.
* Amca şekil ama sigara falan...

Sonra öyle bir alıyım deniyim diye oynamaya başladım. O saniyeden ihtibaren oyun beni kendine kitledi. İnanın şu an bile oyunda aklım. Uzun zamandır hiçbirşey bende bu duyguyu canlandırmamıştı. (Lost, harry potter ve ravenloft serisi hariç) Oyunu oynayan herangi biri mutlaka benden daha çok bilgiye sahiptir oyun hakkında. O yüzden burda ben oyundan bahsederken oyunu oynamış kişiler okursa lütfen benimle dalga geçmesin  :D

Oyunumuz bir taktik-aksiyon-mısırpatlat-ara video izle oyunu. Bol bol mükkemmel gözüken grafik ve filmleri utandırıcak sahneler görüyoruz. Senaryosu inanılmaz sürükleyici, hemen bölümü geçip sıradaki videoyu izlemek için can atıyorsunuz. Ve ara videolar ne kadar kaliteli olursa olsun uzunluğu yüzünden sizi baymasın diye kontrol hissi vermişler. Örneğin flashback görüceğimiz sırada biz X'e basıyoruz. Basmazsak Snake'in kafasından geçenleri göremiyoruz. Bu ve bunun gibi küçük esprilerle ara videolarda Snake olmaktan vazgeçmiyoruz, hissediyoruz...

Ajan 47, sam fisher falan dinlemeyen  karizmatik karakterimizle (Snake) sinsi sinsi ilerliyip kafamızda napıcağımızı planlıyıp onu gerçekleştiriyoruz. ve gitgide ustalaşınca  çok zevkli bir hale geliyor. Çok özel bir kıyafetimiz var, bulunduğumuz yerin renklerine girip kamufule olmamızı sağlıyor (evet aynı bukelemun gibi ama oyundaki ismi ottokamo gibi bişeydi sanırsam :D) Hatta şimdi geldiğim bölümde ********************** bile oluyor.  Bir adam öldürmenin bir çok yolu oluyor. Hatta çok ahlaklıyım  diyorsan "kimsenin kılına zarar vermem ama kıçımdan ter damlatırım" seçeneğide mevcut.


PS3 alalı daha 1 ay olmadı ve bu oyunu aldıktan sonra zamanında ne zaman baksam içime oturan faturayı şehvetle yaladım. Çünkü gerçekten verdiğiniz paraya yakışır cinsten bir oyun olmuş.

Oyundan maksimum zevki almanız için tavsiyelerim.

-Sigaraya başlayın.
-Küçük ekranda oynamayın.
-Sesi sonuna kadar açın (kulaklıkla oynayın, ama şu kocaman olan kulaklıklardan alın)
-Oynamadan önce gaza gelmek için film falan izlemenize gerek yok. Kendi kendini gaza veriyor oyun.
-Oyun oynamadan önce ev ahalisine çaktırmadan sürünerek evde gezin.
-Yanınızda oyunları izlemekten acayip zevk alan ve sizden asla kumandayı istemiyecek bir arkadaş bulundurun. Yaşadığınız zevki paylaşın, artsın..
-İngilizce öğrenin.
-Eski seriyi oynayın.
-Aşırı ışıkta yada aşırı karanlıkta oynamayın.


Mgs4 için bu kadar. Sağlıcakla kalın.


[center]Ekran Görüntüleri
http://static.bethsoft.com/blog/926596_20080521_screen013.jpg
http://lh6.ggpht.com/RonaldESims/SC0R4r5icAI/AAAAAAAAAkc/WoKv3PtDqMs/jpg562.png

Çok meraklısıyım
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=mgs4&meta=

Resmi Sitesi
http://www.konami.jp/mgs4/global/index.html


123458
discussioncontroller