Amatörce (Hakkaten..)
steam machine
Üye
eöö...
Apprentice
Üye
Röportaj no:3  Cesur yeni dünya

Spoiler:
Bir üst postda SteamMachine'in "eöö" yorumu  beni hüsrana uğratmış olsa da  ben yine beğenenlerin hatrına ve beğenmeyenlerin inadına  :P yazmaya devam edicem. Eleştriye açığım çünkü şu an için yazmak açısından her yönüm zayıf diye tahmin ediyorum. Kendimi geliştirmem açısından eleştrilerinizi açıkça yazmasını istiyorum. "Eöö" yorumunu okuyunca hatamı anlamadım bu yüzden tekrarlarsam kusuruma bakma Steam. Neyse  madem 4. sayfaya kötü başladık o zaman süpriz ismi çağırıp durumu biraz olsun düzeltmeye çalışalım. Ve işte karşınızdaaaaaa:

[center] :byebye:  :byebye: Tuğbek Ölek Amatörce Özel Röportajı :byebye:  :byebye:
[img width=622 height=162]http://img178.imageshack.us/img178/2246/ofcmqj3.jpg[/img][/center]

* Evet Tuğbek abi. Zamanınız dar biliyorum o yüzden hemen soruları soruyorum izninizle?

Tabi buyur.

* Benim çok merak ettiğim ve size hep sormak istediğim bir soruyla başlıyorum öyleyse. Binlerce insanın ne yazsanız okuması ve çok ciddi rakamların abisi olmak nasıl bir duygu acaba?

Yazdıklarının okunması ilginç bir duygu. Ben zaten kendimi bildim bileli bir şeyler yazarım. Ama yazarlığa başlamadan önce hep kendine yazmak gibiydi bu. Şimdi yazarken bunu kimin okuyacağını bildiğim için bana daha çok karşılıklı bir konuşmaymış gibi geliyor. Dışarıdan ne kadar belli oluyor bilmiyorum ama benim için bütün yazılarım bir diyalog. Ben bir şeyler yazdıkça geri planda okurların bana verdiği cevapları duyuyorum. Yazarlığın yanında gelen kafayı yeme durumu da olabilir bu.

Abilik konusuna gelince pek öyle hissetmiyorum açıkçası. Elbette hiç beklemediğin yerlerde seni okuyup seven insanlarla karşılaşmak harika. Ama ben daha çok arkadaş gibi olmak istiyorum okurlarla. Abilik muhabbeti sıkıyor beni, kasıntı geliyor. Bu yüzden okurlarla buluştuk mu gereksiz espiri ve maymunluk yapıyorum ki kimse bana abi muhabbeti yapmasın =)

* Aslında yaş olarak benden de baya büyüksünüz (1988 doğumluyum) ama madem öyle Tuğbek abi muhabeti yapmayayım ben de. Ofcm diyim direk çünkü Tuğbek dersem çok laubali olucakmış gibi geldi :D.  Neyse diğer soruma geçiyim. Ben ve diğer okurlarınız oyunları çok sevdiğinizi, ve işiniz de gereği oyunlarla iç içe olduğunuzu biliyoruz. Peki hakkında yazı yazıcağınız bir oyunu oynarken nelere dikkat ediyorsunuz (nasıl bir tavır takınıyorsunuz ?)

Oyun oynarken notlar çıkarıyorum gözüme çarpan şeyleri unutmamak için. Onun dışında normal nasıl oynuyorsam oynuyorum. Ama yazı yazmadan önce atladığım, görmediğim özellikleri olmasın diye bir kolaçan ediyorum iyice. Mesela normalde heves etmeyecek olsam bile girip çok kişilik oynuyorum mutlaka.

* Evet bu not alma taktiğini ben de denemeliyim (:  O zaman söylermisiniz Tuğbek abi (deyttt pardon =) Ofcm, size göre hangisi daha keyifli: inceleme yapıcağınızı bilerek oynamak mı? yoksa sadece keyfine oynamak mı?

İnceleme yapacaksam daha çok keyif alıyorum. Çünkü bir yandan oynarken bir yandan kafamda neler yazabileceğimi düşünüyorum. Oyunu oynarken bir yandan da hakkında muhabbet etmek gibi. Farklı bir co-op türü olabilir mi bu =)

* Co-op kısmını bilemem :) ama incelerken oyunun daha zevkli bir hale gelmesini ben de çakma bir oyun yazarı olarak yaşadığımı söylemek isterim. Bu arada sizin şimdi çıkacak her oyundan haberiniz vardır, hangileri en çok sizi heycanlandırıyor acep?

Valla tüm çıkacak oyunlar hakkında bilgim yok. Takip ettiğim bazı oyunlar var ama hepsini takip edicem diye zorlamıyorum. Normal bir oyuncu nasıl takip ediyorsa öyle takip ediyorum. Elbette dergi ortamında normal bir oyuncudan fazla takip ediyorsun ister istemez ama özel bir çaba göstermiyorum. Bir de çok hype edilen oyunları takip etmemeye çalışıyorum. Mesela GTA IV’ü incelemek için elime aldığımda hakkında tek bir şey bile bilmiyordum. Bir tek New York temalı olduğunu biliyordum. Uzun süre izole etmiştim kendimi ki incelerken hiçbir şeyden etkilenmeyeyim.

Şu aralar heyecanla beklediğim oyunlar Guitar Hero Metallica, Empire Total War, Men of War. Anlayacağınız daha çok çıkışı yakın olan oyunlar için heyecanlanıyorum. Sene sonunda çıkacak oyunlar bugünden pek heyecan vermiyor.

* Anlıyorum. Neyse bırakalım oyunları o zaman gelelim sizin Dergiye. Ben Sinan Akkol ile nasıl tanıştığınızı sorucaktım?

ok enteresan bir hikayesi yok aslında. Ben PCGamer’dan yeni ayrılmıştım. Chip’de çalışan ortak bir arkadaşımıza rastladım ve benim ayrıldığımı duyunca Sinan’ın “Bize gelse keşke” dediğini duydum. Aradım randevulaştık. Kasımpaşa ofisine gittim. İşin tek ilginç yanı daha önce hiç karşılaşmamış olmamızdı. Ben Sinan’ın devasa boyutlarından habersizdim, o da benim ufak tefek bir şey olduğunu bilmiyormuş. Yanıma geldi ben “Merhaba Sinan Bey’e bakmıştım” dedim. Böyle boş boş baktık birbirimizin boyutuna şaşarak. Ama hayatımda en hızlı ısınıp en hızlı kaynaştığım insanlardan biri oldu. Sinana ısınmamak zor zaten. PCGamer’da son aylarda çok sıkılmıştım yönetim yüzünden, bu kadar iyi anlaşacağımızı bilsem aylar öncesinden kaçar gelirdim.

* Hmmm olağan bir tanışma hikayesi olsa da hemen ısınmanız baya isabet olmuş. Peki gel gelelim Level dergisine. Orda da epey süre yazdınız. Orayla ilgili merak ettiğim kısım ise siz orda yazarken en büyük rakip derginizin hangisi olduğu?

Satış olarak çok zorlayan olmamıştı. Bir tek Serpil’in çıkardığı ProGamer satış olarak daha iyiydi ama haftalık olduğundan çok rakip değildik. İçerik olaraksa PCGames ve EGM’in ilk sayıları biraz ürkütmüştü diye hatırlıyorum. Sonuçta bizden farklı ve iyi yaptıkları şeyler vardı. Bir de Gameshow’un yeniden çıkışı önemli bir rekabet unsuru olabilirdi ama eski havalarını yakalayamadılar. Diğer dergiler ya kaynak ya da deneyim olarak zayıf kaldılar hep.

* Gameshow'un elinden tutmadınız ya çok üzülüyorum çok. Neyse geçelim forumaaaa =). Okur İncelemeleri diye bir oluşum başlatınız. Bende bu oluşumun bir parçası olarak soruyorum ki nasıl bir yol izlemeleyiz?

İçinizden geldiği gibi… Düzgün ,anlaşılır ve güzel yazıldığı sürece her türlü yolu izleyebilirsiniz. Bence bizden farklı olarak okurların objektif olucaz diye kendini zorlamasına gerek yok. Güzel yanı da bu zaten. Amatör olmanın getirdiği özgürlüğe sahipsiniz, bizden daha özgün ve farklı şeyler çıkarabilirsiniz. Zaten sözü size bırakıyor olmamızın sebebi de bu.

* Amatör ruhu! Çok güzel dediniz gerçekten katılıyorum ben de. Bu yüzden benden  çok özel bir soru kazandınız:  Yeni bir bayanla randevudasınız diyelim. İşinizi sorduğunda cevabı vermekten çekinirmisiniz? Yanlış anlamayın utanılacak bir iş asla değil ama sonuçta atıyorum 26-27 yaşlarında güzel bir bayan düşünün yurdumuzdan, ne anlar oyun yazarı mesleğinden. Değişik gelicektir tabiki.

valla en son bir kızla randevulaşalı 13 sene oldu. O kız da benimle birlikte oyun dergiciliğine atılmaktan çekinmedi. Kendisi şu an halen karım ve yazı işleri müdürüm zaten =) Ama söylemekten çekineceğimi sanmam. Ben her yerde gururla söylüyorum oyunlar hakkında yazdığımı.

* İnsan sormadan önce bir evlimisiniz diye öğrenir, ne eşeğim çok utandım. Serpil ablayla evliydiniz galiba ben de şimdi hatırladım (Tam da emin değilim serpil abla değil de başkasıysa yandık). O zaman soruyorum (battı balık yan gider) eşinizle çocuk sahibi olsanız nasıl yetiştirirdiniz?

ÖZGÜR

* Hmmmm.
Spoiler: [center][b] Size baba diyebilirmiyim Tuğbek amca?

[img width=403 height=335]http://www.freewebs.com/300spartanhq/william wallace.bmp[/img][/center]
[b]
=) Güzel, peki yordum sizi kusura bakmayın. Son sorum geliyor. Elektriğin asla bulunmadığı bir dünya istermiydiniz, misket oynasaydık, sokaklara dökülseydik?

Bu dünyada asla. Bu toplum, bu çevre ve bu insanlarla asla. Eğer ortaçağa ışınlansam ilk işim deliler gibi elektriği bulmaya çalışmak olurdu. Ama farklı bir toplum içinde bunu çok da isteyebilirdim. Mesela Tanrılar Çıldırmış Olmalı filmindeki kabilede yaşamak isterdim. Ya da Huxley’nin Adasında yaşıyor olsam isterdim elektrik olmasın.

* Pekala çok teşekkürler tüm soruları yanıtladığınız için. Burdan foruma söylemek istediğiniz herhangi birşey?

Valla çok güzel sordun benim de çok hoşuma gitti. Röportaj çok zor iştir. Forumlara söyleyeceğim tek bir şey var: Sevin birbirinizi. Hiçbirinizin bu dünyada daha büyük bir ihtiyacı yok.

[img width=400 height=400]http://i111.photobucket.com/albums/n137/heatha_02/heart.jpg[/img]

----------------------------------------------------------VE SON-------------------------------------------------------------------

The White Lord
Üye
Hahaha ne eöö sü dostum, harikasın. :)
EarthquakeR92
Üye
Bu bayağı başarılı olmuş da, insan şöyle bir bakar soru hazırlarken evli mi değil mi:)
QuendarthQuendarth
Mod
Harika bir röportaj olmuş Apprentice :D. Tebrikler.
dark_devil_cry
Üye
;D ;D güzel olmuş ellerine sağlık =)
bfrheostatbfrheostat
Üye
İşte bu röportaj harika olmuş. Tebrik ettim seni. Özellikle Tuğbek abinin (son kez abi diyorum) abilik konusundaki düşüncelerini öğrenmemiz iyi oldu.

Evli olduğunu bilmemen de fena olmuş be :D
steam machine
Üye
abi eöö derken  şaşırma anlamı kullandım yani kötü demek istemedim yazıcı gibi her dakika yazı yazdığın için...
Spoiler:
Tü tü tü tü maşallah :)

Secret_Assassin
Üye
Evet o eöö olayı komikmiş ;D , neyse ofcm röportajınıda çok beğendim.Umarım bu tür röportajların devamı gelir.
ofcmofcm
Üye
Ya sorular falan çok güzel de o resim olmamış ya. Turnuva yorgunluğunda TV'den capture o. Facebook'da flinta resimlerim var değiştirsek fena olmaz hani =)

Bir de ben de giremiyorum bazı sayfalara loginken. Sanırım çok uzun mesajlar, büyük resimler bir araya gelince oluyor bu. Belki de incelemeleri ayrı sayfalar olarak yaparsan, Amatörce #1, #2 gibi bu sorun yaşanmaz. Gerçi spoiler'la yorumları cevaplaman falan hoş. Ama bence bir düşün.
discussioncontroller