Amatörce (Hakkaten..)
Apprentice
Üye
Spoiler:
Arkhenona bana yardımcı olmak istediği ve olduğu için ne kadar teşekkür etsem azdır. Kendisiyle birlikte daha hızlı ve yaratıcı bir şekilde sizlere eğlenceli yazılar hazırlamaya devam edicez. Amatörce okuyorsanız lütfediyorusunuz, teşekkür ederiz  :D

Ön İnceleme No:2  UltimaFall

[center][img width=567 height=482]http://www.redcellguild.com/images/Darkfall_logo.jpg[/img]

Uzun zamandır yazamamamın sebebi olan süpriz oyun buydu işte. Geçen hafta, yunanistandaki yapımcı binasını ziyaretimde çok eğlendiğimi söylemek isterim. Yunanlılarda gerçekten sıcak kanlı insanlarmış.  Neyse şimdi konuya dönelim, ben o oyunun yapıldığı binada benle röportaj yapabilecek tanıdık bir sima ararken bilin bakalım kimi buldum? Tabiki John Mickey'i buldum! Kendisi  beni ilk gördüğünde görmemezlikten gelsede hemen ondan bana 1 saatini ayırması için rica ettiğimde, John beni bir kez daha kırmadı. O zaman çok uzatmadan bu çok özel röportajı yayınlıyorum.
[/center]

[b]
   Evet John tekrar merhaba.

Merhaba  :-\

Bu seferde Devasa Online yaptın demek. Sen anlarmıydın DVOdan?

Apprentice sorularını sor hadi canım ya lütfen ama.

Tamam hemen soruyorum. İlk soruma geçiyim hemen. Darkfall nedir?

Darkfall next generation Devasa online bir oyundur. Hani şu MMORPG dediklerinizden.

Hem cinslerinden sıyrıldığı ve avantaj sağladığı noktalar nedir kısaca?

Gerçek zamanlı strateji ve savaş olanağı sunuyoruz. Bina yapımı, politika, diplomasi, savaşlar, kalabalık savaşlar ve ırk savaşları hem cinslerine nazaran daha çok baskın olsun istedik. Sonuçta bu bir online oyun. Yine de tabiki tek tabanca takılabileceksiniz de. Ama bu daha zorlu bir yol olucaktır.

Bir tek senmisin bu oyunu yapan?

Hayır tabiki. Aventurine Sa diye bir firma. Burda yunanistanda.

İçinde bulunacağımız dünyanın bir ismi olucak mı? Darkfall mu olucak?

Hayır ismi Agon olucak.

Ne kadar büyük olucak Bu Agon?

Baya büyük olucak. Şu ana kadar yapılan en büyük. Yüzlerce ada ve keşfedilmeyi bekleyen gizli yerler sizi bekliyor.  Daha önce hiç bir benzerinde görmediğiniz yer yüzü öğeleri ve gök yüzünü yaran büyüklükte dağlar tırmanmanızı ve onları keşfetmenizi bekliyecekler.

Şu Dvolarda safe zonelar oluyo, hani pvp yapamadığımız bölgeler. Olucak mı bunlardan?

Bir playerın bir playera dalamadığı bir yer olmayacak. Ama bazı bölgelerde NPC guardlar sizi korumaya çalışıcaklar tabiki. 6 tane (ırka özel başkent) sağlam korunan şehir olucak. En güvenli bölgelerde muhtemelen bu altısı olucaktır.

Pvp abanmışsınız galiba. Yok ben pvp sevmiyorum diyen oyuncuları napıcaksınız?

Diğer Dvolardaki gibi tek başlarına questlerle uğraşabilicekleri gibi, yüzlerce crafting ve tarzı skillerle kendilerine farklı bir yol çizebilecekler.

Dünya büyük dedinde aklıma takıldı. Yükleme ekranı olucakmı gezinirken. Kıl oluyorum ben onlara.

Yok olmayacak. Sadece dungeounlara girerken çok azıcık.

Spawnlardan bahsedermisin? Nasıl sistemi?

Ölen Npcler aynı yerde spawn olmayacak. Bir bölgedeki Npclerin kökünü kurutursanız, küsüp başka bir yerde spawn olmaya başlıyacaklar. Aynı yerde spawn olanlar da olucak genelde questlerle ilgisi olan NPCler. (Boss ve tarzı)

İyi güzel. Gece  gündüz muhabeti nasıl yansıyor oyuna (ne güzel soruyorum ben böyle ya havalı havalı)

Agonun büyüleyici atmosferine her player kendisini çabucak kaptıracaktır. Güneşin konumuna göre herşey daha farklı gözükecek tabiki. Kar dersen kar , yağmur dersen yağmur. Rüzgar esicek, şimşek çakıcak, çimler sallanıcak.

Vay canına ya. Heycanlandım lan John.

Heycanlanmalısın.

Şimdi oyungezer forumlarındaki DarkFall konusuna baktımda Mr. Kubidik oyun içi videonuzu izlemiş galiba. O nasıl video öyle oyun sucks falan demiş?

Videolardan eleştri alıyoruz tabiki. Fakat grafik konusunda iddalı olmamıza rağmen bu oyunda sizi eğlendirecek ve zamanınınız kolay geçmesini sağlayacak en önemli unsur grafikler değil. Kafasında "Kal Vas Flam" yazan bir büyücünün büyüsünün efektinden çok etkilenmeye bilirsin ama Ultima Onlinenın o eğlenceli ve DVOlara yakışan etkileşimli ruhu bu oyunda da yerini alıcak. Ve benim gibi oyuna aşık olmanızı kısa sürede sağlayacaktır. Mr. Kubidik kim ya?

Neyse geç şimdi onu. Agon  (oldu olucak Arog olsaymış) acayip büyük dedin ya aklıma takıldı. Yürümek hariç nasıl yol tepicez?

Binekler, gemiler ve büyücüler yoluyla.

Hmm var mı harita bakalım şu Agona?

Al bak: http://www.darkfallonline.com/world_lore/subcontinents.html

Güzel. Aslında değil. Dandik duruyo.

Harita ne bekliyosun ki. Neyse daha çok sorucak mısın?

Sorucam.

Eöö (steam? :P )  İyi sor bakalım.

Karakterlerimize geçelim. Karakterimiz oyuna nasıl bir giriş yapıcak?

Bir isimle, temel eşyalarla, ırkın başkentinde ve kendi hikayesinin başında. Tarafsız olarak başlıyacaksınız ve sizin hangi aksiyonlara bulaştığınıza göre bu sonradan değişecek. Kötü biri olmak kolay olucak ama bunun sonucunda kolay bir hayatınız olmayacak. Siz kötüleştikçe size kıl olan Clan, player ve guards sayısıda artacak tabiki. Sonradan iyi olmakda bir okadar zor olucak...

Level sistemi nasıl?

Level diye birşey yok. %100 skill'e dayalı bir oyun oucak. Sen kılıç salladıkça daha iyi kılıç sallayacaksın.. Bir de prestij sınıfları olucak.

Nedir onlar?

100 adet olucak. Paladin, Assassin, Gladiator, Enchanter, Druid falan gibi. Ama bazı penaltıları olucak tabiki, Druid metal armour giyemiyecek mesela ya da Palain kazandıklarının yarısını kliselere bağışlamak zorunda olucak.

Niye aptal mı paladin?

Hayır iyi kalpli.

Karakterin tipini falan yapma zımbırtılarından bahsedelim biraz. Bahsedelim mi?

Bir çok karakter yapımı zımbırtılarıyla karakterinize eşsiz bir tip verebileceksiniz.

Çok duyduk bunları Johnnn...

Ben karakter yaratma ekranının yalancısıyım Apprentice.

Kaç ırk var ırklar neler?

Al link veriyim bak: http://www.darkfallonline.com/races/

Hmm komik lan bunların tipleri. Bence bu oyunda komik olucak ya :)

Olabilir. Ama komik olursa, bu bir dezavantaj olmayadabilir...

Tamam John felsefe yapma.   Yüzebiliyormu karakterimiz?

Yüzmeyi öğrenirse, evet.

Yaşlanıyor mu?

Hayır.

Yemek ihtiyacı oluyor mu?

Oluyor. Yemez ise faliyetlerinde penaltı yiyor. Staminası yavaş doluyor. Bu yeme olayı sayesinde çiftçilik, avcılık, balıkçılık, yemek pişirmecilik :) gibi skiller önem kazanıyor.

Kendi evimiz olabiliyor mu?

Eviniz, malikaneneniz, kaleniz, hatta kraliyetiniz. Dizaynıda size ait..

Oha iyimiş ya. Peki armor giymenin falan penaltıları nedir?

Ağır zırh ile yavaş koşucaksınız, yavaş yüzüceksiniz ve büyü yaparken zor yapıcaksınız.

Kaç skill var ya?

Şimdilil 300 skill ve 300 büyü var ama hedefimiz 500e 500.

Ohaaa. 500 tane skill neymiş ya? Yere sümük atmak için skill mi vericez?

Evet skill sistemi çok detaylı. 100 skill alma sınırın olucak zaten kendine has bir karakter yaratıcaksın işte.

Say lan!

Ne sayıyım?

Skilleri. Say 500 tane :D (Recep İvedik Mod on)

Tamam. riding, swimming, anger(orcish racial skill), climbing, sailing, mana efficiency, jumping, farming, setting snares, hunting, baking, cooking, fishing, mining, lumberjacking, herbalism, blacksmithing, armorsmithing, weaponsmithing, tinkering, enchanting, fletching, alchemy... Iııı kaç etti?

23 tane saydın daha 477 tane var :D

Tamam neyse çıkınca görürsün.

Şey sorcam bide. Kiralık adam tutabiliyo muyuz?

Evet sizin yanınızda dolanıcak sizle savaşıcak, sizi iyileştirecek, dükkanda mallarınızı satan elaman olucak (vendor), sizin için maden kazıcak, odun toplayacak..

Oldu olucak benim karakteride kassın :D

Hala espri yapamıyorsun Apprentice.

Olur öyle şeyler. Neyse gelelim büyülere?

Büyü yaptığınız zaman Birinci Kişi görüş açısına geçiceksiniz. Büyülere her playerın ihtiyacı olucaktır ama illaki 1 tane bile büyü istemiyorum diyorsanız bu da bir seçenek. 500 tane büyü var zaten. Bazı büyülerde birden fazla büyücü gerektirecek. Düşün artık...

Şehir savaşlarıda olucak mı lan?

Olur olur, bu oyunda olmayacak çok az şey var.

Full loot varmış. Öldürdüğümüz adamı donuna kadar soyabiliyormuşuz doğrumu?

Doğru. Zaten bu oyunu diğerlerinden çok farklı kılıcak..

Kılıç sallama muhabeti nasıl?

Kılıcınızı, baltanızı bizzat siz sallıyorsunuz. Dediğim gibi real-time işte.

Magical item de yapabilicekmiyiz?

Tabi. En güzel itemleri sizler yapıcaksınız zaten. Zırhları, silahları, takıları, wandları, zehirleri, yemekler ve dahasını. Magical demiştin evet onuda yapıcaksınız.

Hotbar olayınız nasıl?

Olucak işte bitane Hotbar. Buraya skill ve büyüleri yapıştıracaksınız.

Eşyalardan bahsedelim biraz.

Bahsedelim. Eşyalar siz kullandıkça yıpranacak. Bazı skill ve ekipmanlarla tamir yapmak mümkün olucak ama çom tamir yapıncada kullanılmaz hale gelicek. Çantanızda slotlu olmayacak Ultima Onlinedaki gibi koyduğun yerde duracak eşyalar. Binlerce ıvır zıvır iteminiz olucak. Zırhlarınız eskidikçe görsel olarakta belli olucak. Zırh üzerinde guild simgeniz olabilecek.

Yukarlarda bir yerde geminiz olabiliyo mu dedin?

Evet türlü türlü geminiz olabiliyor. Gemideki topları kullanabiliyorsunuz. Savaşıyorsunuz onlarla, balık tutuyorsunuz, hazine arıyorsunuz ve başka bir gemiye bordalıyabiliyorsunuz =) en küçük gemi 8 en büyük gemi 50 toplu olacak ,deniz canavarları falanda mevcut denizlerimizde ayrıca her bir topu bir oyuncu kontrol edebilecek.

Gemi olayıda baya iyimiş. Bak ekşi de biri yazmış. Silahların uzunluğu vuruş menziline doğrudan etki edicek diye. Doğru mu?

Doğrudur. Oda bizim siteden bakmıştır zaten =)

Binek üstünde saldırabiliyomuyuz ya. En önemli soruyu unutuyodum.

Evet ama uzaktan saldırılar hariç.

Aaaa tüh. Atlı okçu yok yani.

Yok.

Ne sorsam sana başka?

Çıkış tarihini sor mesela.

Ha ne zaman çıkıyo?

Avrupa çıkışı 25 şubat

Ooo iyi iyi az kalmış. John sende oynıcan mı lan doğru söyle?

Oynarım tabiki, oynamazmıyım

Bırak ya senin kesin şimdi 68 death knightın vardır, onu kasıyosundur. Çok kaypak adamsın sen

Apprentice ben gidiyorum abicim. Lütfen ön inceleme yaparsan bidaha başkasını bul, lütfen ya!

İyi git hadi. Bu arada sevgili okurlar eğer ki şu adama sormayı unuttuğum birşey varsa bana pm yoluyla ulaşın ve JOHN MICKEY'E bir soruda siz sorun. Ahah :)

:S İyi günler, iyi akşamlar

Hadi öptüm Mickey

[center] Resmi Sitesi
http://www.darkfallonline.com/

Oyun içi acayip uzun mutlaka izlemelisin videosu
http://www.cyberoyun.com/video/darkfall/3164/video.html

Ekran Görüntüleri
http://www.darkfallonline.com/gallery/visuals

Oyungezer Forumlarındaki Konusu
http://www.oyungezer.com.tr/component/option,com_smf/Itemid,26/topic,8794.0/

Spoiler:
John Mickey ve Yunanistan gezintisi tamamen hayal ürünüdür ama verilen bilgiler internette bizzat araştırılmıştır
bfrheostatbfrheostat
Üye
Yunanistan'a mı gittin? Öeeh? :weirdface:
EarthquakeR92
Üye
:) bu kadar dalga bir röportajı(dalga derken güzel olmuş; güldüren manada) gerçek sandın :)
bfrheostatbfrheostat
Üye
Sadece başını okuyup siteyi kapatırsan öyle olur ;D ;D Nıhahaha :rofl:
Apprentice
Üye
[center][img width=557 height=462]http://img218.imageshack.us/img218/8070/amatrcetu1.jpg[/img]

[b]

Amatörceye yeni katılan bir ikinici amatör yazarınız Arkhenon'a tekrar hoşgeldin dedikten sonra size amatörce ile ilgili ufak bir haber vermek isterim. Bizim yazma hevesimizi lütfen kullanın; Diyelim bir oyunu merak ettiniz ya da henüz çıkmamış başka bir oyun hakkında bilgi almak istediniz, lütfen bizim o oyunu yazmamızı beklemeyin ve Pm yoluyla bize ulaşın, sizin için araştıralım, inceleyelim ve  burda yayınlayalım. İçerik bizim keyfimize göre değil, sizin keyfinize göre gitsin. Nasıl olsa burda size yazıyoruz =)

Bunun dışında konunun bazı sayfalarına girişlerde zorluk çekiliyor. Cevap butonları çalışmayabiliyor. Bunun için daha önce kaçırmışsınızdır diye aşağıdaki Panzehir linkini geri veriyorum. Fakat linki kopyalayıp adres kısmına yapıştırmanız şarttır. Bu şekilde konuda özgürce gezebilirsin.

İyi forumlar.

http://www.oyungezer.com.tr/smf/index.php/topic,9549.0.html
FeylingFeyling
Üye
Amatörce bir dergi mi olmaya çalışıyor tek başına :D ? Hani kötü de değil, röportaj süper mesela.
steam machine
Üye
Uuu Kesin bunlar bir iş çeviriyor...

(yarın orjinal oyun geliyormuş evimize :) )
Big Boss
Üye
Olm yazar kontenjanı 1 se o da sen olursan bittin olm sen
Spoiler:
esprimtraktır ciddiye almayın (Apprentice hariç :P )
Apprentice
Üye
[b]Bu post 7. sayfanın ilk mesajını rezerve etmek amacıyla atılmıştır. Fakat önceki sayfalardaki kısa hikaye için  hazırlanan "mantık hatasını bulun" yarışmasınının galibi de çıkmadığı için size o mantık hatasını artık açıklama gereği duydum. Buyrun spoilera göz attın (Hikayeyi hiç okumamış olanlar hayatlarında hiç bir amaca hizmet etmeyen bir işle meşgul olmak istiyorlarsa bu fırsatı lütfen kaçırmasınlar. Onların da sadece bu spoilerı okumaları gerekiyor..)

Spoiler: Teknolojinin tüm aletleri bir anda çalışmamaya başlıyor hikayemizde. Özellikle elektrikle çalışanlar.. Bu olay olduktan sonra uçaklar düşüyor, arabalar çalışmıyor, telefonlar açılmıyor.. Fakat ilk elektriklerin gitmesiyle başlayan kabusun 6 saat sonrasında uçak yere düşüyor. Bir yolcu uçağı motorları çalışmazken 6 saat havada kalabilir mi? Kalamaz. Beklediğim cevap buydu fakat sizden daha değişik cevaplar geldi. O yüzden Amatörce özel ödülü bu seferlik sahibini bulamıyor. Bir dahaki yarışmada görüşmek üzre  (Çok önemli edit not: Ya ben çok utanarak söylüyorum ki; yazıda hiç bir mantık hatası yokmuş. Bir kez daha okudum yazımı ve farkettim ki Patlama için 6 saatin ardından demişim. Çok utanıyorum ve bu gece ben bütün face palmlarınızı  hakkediyorum. Bu hatamdan dolayı anlayışınıza sığınıyorum. Demiştim hakkaten amatörce diye napıyım, oluyo bazen..)

Spoiler: Yukardaki bağzı arkadaşlar demişki "acaba Amatörce dergi mi olmayımı hedefliyor?". Amatörcenin ilerisi için tek hedefi yine bu forumlarda Amatörce 2yi çıkartmak... Tek değişecek şey de slogan olucaktır. "Asla şımarmayan Konu" ya da "Haddini bilen Konu" şimdilik olası sloganlar :P Kendinize iyi bakın..

Apprentice
Üye
[center]DEVASA ONLINE REHBERİ
   [img width=655 height=456]http://www.oyuncumusun.com/loading.gif[/img]

Spoiler:
7. sayfanın ilk postu olduğu için şimdiden rezerve etmek istedim. Herşey yolunda giderse cumartesi akşamı içerik son halini alıp bitmiş olacak ve bu postun düzenlenmesiyle sizlere ulaşacak. Bu dosya konusunda emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ederim. Umarım beğeniriz.

*Konunun giremediğiniz sayfaları için lütfen log out olunuz. Ziyaretçilere her zaman kapımız açık =)
discussioncontroller