Quake Live Beta
Norman
Üye
Yeni bir devrin ayak sesleri…

Bundan yıllar önce, Quake 3 çıktığı zamanlarda küçük çaplı bir devrim yaşanmıştı bilgisayar dünyasında. nVidia GeForce 256 görüntü işlemcisini piyasaya sürmüş, böylece kullanıcı seviyesi ekran kartları CPU üstünde ki bütün grafik işlemlerini kendi üstlerine almaya başlamıştı. Ancak, “piyasa da “T&L” destekli oyun yok” nidaları yükselirken, İD Software raflara Quake 3 Arena’yı yerleştirdi. Quake 2’nin multiplayer kısmının büyük başarı kazanmasının ardından, İD Quake 3’ü sadece çok oyunuculu ortam için geliştirmiş, tek oyunculu bölümünü ise geri plana atmıştı. Zamanına göre bu cesur hamle büyük başarıya ulaştı ve şimdi zevkle oynadığımız Unreal Tournament, Enemy Territory:Quake Wars, Left 4 Dead, F.E.A.R. Combat gibi oyunların önünü açtı. Ancak şimdi, zamanın efsane oyunu olan Quake 3’ü çok farklı bir yapıda görüyoruz. Bir “browser oyunu” şeklinde. Açıklandıktan sonra nasıl bir şeyle karşılaşacağım konusunda oldukça şüpheyle yaklaştığım bu yeni yapının Beta’sından biraz bahsetmek istiyorum.

Öncelikle, oyun hakkında söylenebilecek hiçbir şey yok. Hemen hepimiz Quake 3 Arena oynamışızdır, oynamayanlarda ne olduğunu, neye benzediğini bilir. Quake Live! Quake 3’ün aynısı. Oyun dinamiklerinden, grafiklerine, seslerinden yapay zekasına her şey aynı. Yani İD Software nasıl yapmış bilmiyorum ama, koskoca oyunu almış, browser(lar)da çalışacak şekilde aktarmış. Yani oyun dengeleri açısından hiçbir sorun yok. Bağlantı konusunda da bir sıkıntı yaşamadım, oyun gayet akıcı, lagsız zevkle oynanıyor. Hızından hiçbir şey yitirmemiş. Ancak, sanırım benim Firefox 3’ü flash bellek üstünden çalıştırmam ve bazı eklentileri  yükleyememem sebebiyle oyunu Firefox’da açamadım. Ancak İnternet Explorer 7 hiç üzmedi.

Kurulumdan bahsedersem eğer, quakelive.com adresine girerek kurulum “aşamalarına” başlayabilirsiniz. Ben daha önceden beta aşamasına kayıt olduğum için, bana gelen beta-key ile sisteme üye oldum ve kullanıcı hesabımı oluşturdum. Bu noktadan sonra 6.8mb’lık bir dosyayı bilgisayarınıza indiriyor ve kuruyorsunuz. Bundan sonra sisteme tekrar bağlanıp oynamak istediğinizde Quake Live! Sisteminizi güncelliyor. Bu işlem 30dk kadar sürebiliyor, haberiniz olsun.Bundan sonra karakterinizi oluşturup oyuna girebiliyorsunuz.

Karakter oluşturma ekranı elbette Quake 3’ten farklı. Bir kere artık browser kullanıyoruz. Ancak modellemeler yerli yerinde duruyorlar. İsminizi zaten hesap oluştururken seçmiş oluyorsunuz. Onun dışında, oyuna girmeden önce nişangahınızı, klavye örtünüzü belirleyebiliyorsunuz. Hatta oyunun çözünürlük ayarı bile var. Fakat sadece 640*480, 800*600 ve 1024*768 çözünürlükleri destekliyor Quake Live!. Quake 3’ün hayatımıza soktuğu 2000’li çözünürlükleri, stereo monitor desteğini düşündükçe biraz yavan geliyor elbette ama, neticede bu bir browser oyunu.

Oyuna başlamak istediğiniz zaman oyun sizi önce 1 Aİ ile eğitim bölümüne alıyor. Burayı geçebilirsiniz isterseniz. Sonrasında ise 1-1 maç başlıyor aynı yapay zeka ile. Quake 3’ün ne kadar hızlı olduğunu benim gibi unutanlar için burada biraz vakit geçirmelerini tavsiye ediyorum, yoksa benim gibi girdikleri ilk maçta bırakın frag yapmayı, vuruş bile yapamazlar. Katılmak istediğiniz oyunu seçtiğiniz ekran oldukça güzel hazırlanmış. Oyunların üstüne tıklayarak merak edebileceğiniz her şeyi öğreniyorsunuz. Yükleme sürelerininde kısalığı sayesinde oldukça kısa sürede arenada yerimizi alabiliyoruz. Yeni oyunlarda çokça görmeye başladığımız ödül sistemide mevcut. Tabii uzun zamandır bu kadar hızlı bir FPS oynamamanın verdiği hamlıkla hiçbirini açamadığım ödüller hakkında bilgi veremiyorum.

Oyunun browser üstünden oynanması, çalışanlar için ayrı bir zevk olsa gerek. Neticede açık olan İnternet Explorer (ya da hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız) sistemlerinde hangi programların çalıştığı kontrol edilen iş yerlerinde çalışanların “kaytarma” şansları o kadar artıyor. Tabii 2 sekme açın, patron gelip ALT-TAB yaptığınız zaman sistem çubuğunda “Quake Live” ibaresi gözükmesin.

Benim gördüğüm kadarıyla oyunun betalık bir yönü yok aslında. Daha çok internet altyapısı test ediliyor gibi. Uzun süre ekran kartlarını test etmek için kullanılan Quake 3’ün bundan sonra internet bağlantımızı test etmek için kullanacağız gibi duruyor.

Herkese göz atmalarını tavsiye ederim.


[img width=600 height=375]http://i246.photobucket.com/albums/gg100/Aras_RM/ql1.jpg[/img]
[img width=600 height=375]http://i246.photobucket.com/albums/gg100/Aras_RM/ql2.jpg[/img]
[img width=600 height=375]http://i246.photobucket.com/albums/gg100/Aras_RM/ql3.jpg[/img]
[img width=600 height=375]http://i246.photobucket.com/albums/gg100/Aras_RM/ql4.jpg[/img]
[img width=600 height=375]http://i246.photobucket.com/albums/gg100/Aras_RM/ql5.jpg[/img]
[img width=600 height=375]http://i246.photobucket.com/albums/gg100/Aras_RM/ql6.jpg[/img]
[img width=600 height=375]http://i246.photobucket.com/albums/gg100/Aras_RM/ql7.jpg[/img]
[img width=600 height=375]http://i246.photobucket.com/albums/gg100/Aras_RM/ql8.jpg[/img]
QuendarthQuendarth
Mod
Oyunun çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Gerçekten yeni bir sayfa açacak oyunculuk konusunda.

Düzenleme: Gayet güzel bir inceleme olmuş Norman :).
(İncelemeyi, mesajı yazdıktan sonra okudum :))
defecteddefected
Üye
Beta test başladı. Katıldım.
Norman
Üye
Evet, açık beta testlerinin başladığını bende bu gün öğrendim. Aslında onu yazmak için girmiştim ama, defected benden bayağı bir hızlı davranmış. Neyse, bende sıra almak için 10000 küsür kişiyi beklemeniz gerektiğini bilgi olarak vereyim bari.

İyi oyunlar.

Not: Ana mesajda resimler gözükmediği için güncelledim. Resimler neden gitti hiç bir fikrim yok.
defecteddefected
Üye
Hakikaten güzel olmuş grafikler oynanış sesler...
discussioncontroller