Magic:The Gathering
Gangrel
Üye
Yahu benmi yanlış gördüm yoksa koca(görecelidir) forumda magic konusu yokmuydu?

Bilmeyenler için:

Magic: Piştiden "birazcık" daha karışık bir kağıt oyunu:)

Artık kağıt mı trade edersiniz bu deste bendeyken kimse beni yenemezz! :grrr: diyemeydan mı okursunuz bilemem!:))
sophia
Üye
valla görünüşe göre yok gangrelim.Tabi konu çok sallanmıyor da olabilir.Sen bari bildiklerini yaz da ikimiz takılalım burda.
Gangrel
Üye
Tamam o zaman yazıyorum?

da.. nereden başlayacağım konusunda emin değilim:)

Şöyle başlayayım

5 renk var, bu renkler kartları tanımlıyor ve destelerin genel stratejilerini belirliyor.

Mesela ben düşünmem neyim var neyim yok dalarım diyorsan kırmızı renkli deste toplaman gerek.

Ya oyunu anlatmaya başliycam ama gerçekten üşeniyorum sen bilmediklerini sor ben cevap vereyim istersen?
sophia
Üye
bu renk olayı nasıl birşey?Anladığım kadarıyla farklı renkler farklı özelliklere sahip(misal kırmızı=güç).Fakat oyun tam olarak bundan ibaret değil herhalde.Nasıl oynandığından falan bahsetsen azıcık.
Onaga
Üye
Şimdi öyle bir hâldeyim ki; anlatsam kendim bile anlamam. Öyle diyim. Ufak bir temele sahip olmak istiyorsan:

http://www.wizards.com/default.asp?x=magic/magiconline

Buradan MtGO'nın demosunu çekip training bölümünü oynayabilirsin.
sophia
Üye
çok saol Onaga kardeş.Bayaadır aklımdaydı(1-2 sene falan).Çok üşendiğimden uğraşmamıştım=)iyi oldu ama bu konu.
Gangrel
Üye
rakibinle(genelde seversin rakip dediğime bakma) karşı karşıya geçersin ellerinizde özene bezene topladığınız, uğruna insanlara yalvardığınız, aç kaldığınız, sevgilinize alacağınız hediyeden vazgeçtiğiniz(evet magic çok tehlikeli bir oyun:)) destelerinizi kararsınız mana kartlarını aralarına rastgele dağıtırsınız. Sonra bir şekilde ilk kimin başlayacağını belirledikten sonra destelerden yedişer kart çekip başlarsınız. Oyunda bikaç çeşit kart vardır.Bunlardan biri olan Mana kartları daha farklı şekillerde kullanılabilseler de asıl kullanım şekilleri bir nevi "para" gibidir

mana kartları dışında oynadığın her kartın belli bir fiyatı vardır. Ve bu fiyatı ödemeden o kartları oyuna alamazsın. Bu yüzden oyuna başladığın an elindeki yedi kartın arasından seçtiğin manayı, manapool'unun ilk kartı olarak oyuna alırsın. istersen(daha doğrusu tek mana isteyen bir kart bulabilirsen:))oyuna bir kartta indirebilirsin ancak bu kartın üzerinde aksi belirtilmemişse ,veya kart instant(başka bir kart çeşiti)vb. değilse hiçbir akrtı indirdiğin tur saldırıya atayamazsın. Herneyse, ardından senin tamam demenle rakibinin sırası gelir. Rakibinde oynadıktan sonra ilk tur bitmiştir ve ikinizde destenizden birer kart çekersiniz.

emninm ki bunu okuduktan sonra kafan allak bullak olacak, bana anlatmaya çalıştıklarında başım ağrımıştı:) Ama emin ol yalnızca lafta karışık. İzlerken öğrenmek daha kolay o yüzden yakınında magic oynayan insanlar bul ve yakalrına yapış:)

yok ille bana anlat diyorsan yavaş yavaş sabaha kadar yazarım aklıma geldiği gibi:):)
alpkayar
Üye
Ohoooo süper konu, ancak benim en son aldığım booster 8 sene öncesine ait :)
Oynamayalı da bir o kadar olmuştur. En son oynadığımda çift renkli kartlar yeni çıkmıştı, öyle diyim.
Ne geldi ne gitti acaba bir özet geçermisiniz ?
Misafir
Forumda hakkında bir başlık açılmamış olması hayret uyandırıcı. Neyse, çevremdeki insanların etkisiyle başlamış bulunmaktayım bende.

Bilenler zaten bilmekte olup ilk kez duyanlar için kısacası Dünya'nın en popüler ve para tuzağı kart oyunu demekle yetinelim. Her 3 ayda bir yeni bir blok çıkmakla beraber son 6 blok turnuvalarda oynanabilecek Type 2, kısaca T2 seviyesinde kalıyorlar. Bunun dışında olanlara ise Type 1 deniyor.

4 çeşit kart sınıfımız mevcut. Bunlar:

Common
Uncommon
Rare
Mythic Rare

Bunlar booster packlerden çıkma sıklığına göre belirleniyor. Booster Pack'e ise hemen gireyim çünkü oyunun para tuzağı olmasını sağlayan en büyük etken kesinlikle.

Efendim, booster pack bir bloktan (Mesela Shards of Alara çıktı en son, ondan önce Eventide, Shadowmoor diye gidiyor liste) 1 adet Rare/M.Rare, 3 adet uncommon, 11 tane de common kart içeriyor. 10 küsur lira verip hiç işinize yaramayan kartlar aldıktan sonra hadi bakalım bu sefer olacak diye bir tane daha alıyorsunuz. Tabi birde iyi bir kart bulursanız hadi bir tane daha diyerek gaza geliyorsunuz ve almaya devam ediyorsunuz. Kısacası bir hastalık booster packler. Mesela dün 11 liraya 1 adet aldım, güzel birşey çıkmadı. Hadi bir sefer daha alayım dedim ve 30$'a piyasası olan Serkhan Vol isimli Mythic Rare bir kart çıktı. Onun gazına bir tane daha aldım ve işime yarayan ve bir rare kart daha çıktı. Bir tane daha alacakken çok para harcadığımı anlayıp durdum.

Oyunun oynanışına gelecek olursak en az 2 kişiyle oynanıyor diyerek başlayalım. Oyunda her oyuncunun 20 canı var ve amaç rakibinizin canını 0'a düşürmek. Bunu büyüler ve summon ettiğimiz Creature'larla sağlıyoruz. Bu büyüler ve creature'ları ise manalarımızla sağlıyoruz. Resimdeki gibi 5 tip manamız var.

[img width=149 height=200]http://bp1.blogger.com/_BPOOZbCkKMM/RhlKJskc5jI/AAAAAAAAABE/GgobBD9OSDU/s200/Magic_The_Gathering_Mana.jpg[/img]

Kırmızı: Agresif büyülere ve yaratıklara sahip creature'ları summonlamamızı sağlayan bir mana türüdür. Az manaya, çok güçlü olmayan ancak sayıca rakibinize üstünlük kurabileceğiniz bir renktir. Büyüleri direkt rakip oyuncaya zarar vermekte olup, oyuncunun kullandığı mana kartlarını, artifactlerini(Buna da geleceğim) yok edebilen türdendir.

Beyaz: Daha çok defansif oynanan bir mana türüdür. Gelen hasarı engelleme, life kazanma, belli bir rengin işlemediği kartlara sahiptir

Mavi: Oyunda daha çok kontrol sağlayan bir mana türüdür. Rakibin yaptığı büyüleri engeller, yaratıklarını, mana sağlayan landlerini enchantler, rakibinizin sizden nefret etmesini sağlarsınız. Kısacası taktiksel bir oynayışa sahiptir

Yeşil: Tam oynamadığım için birşey diyemeyeceğim ama creature'ları çok manaya mal olup deli güçtedirler. Mesela Zer0'daki Doomgape isimli kart. Oyuna geldiği zaman eğer onu yokedecek veya size saldırmasını engelleyecek bir kartınız yoksa oyunu kaybetmenize az kalmıştır. :P

Siyah: Bu da tam nispete yönelik bir renk. Rakibin elinden kart atmaya, direkt destroy target creature gibi büyüleri olan, bazı kartları kullanırken yan etkileri çok olan kartlara sahip bir mana türüdür. Oyunu çirkeflik yaparak oynamayı sevenler için idealdir. :P

Yukarı da kart sınıfı demişim, aslında öncelikli olarak kart türlerini anlatsam daha iyi olurmuş. Oyunda toplam 5 tip kartımız var, bunlar

1)Land

Oyunda size mana sağlayan en temel kart tipidir. Resimdeki kart size her el 1 siyah mana sağlar. Diğerleri de bu şekildedir.

[img width=200 height=285]http://magic.tcgplayer.com/db/cards/14385.jpg[/img]

Bunların dışında bazı özel land kartları da mevcut. Mesela aynı anda hem siyah, hem kırmızı mana verebilen kartlar vb..

Landlerin kullanımına gelecek olursak, mesela masamızda 1 tane beyaz, 1 tane de siyah mana kartı var. Bunları kullanmaya "tap" deniyor. Tap edilen mana 90 derece sağa veya sola yatırılıyor. Sıra bir daha bize gelene kadar bunlar Tapli kalıyor. Sıra bizde olunca Untap edilip tekrar kullanılabilir hale geliyorlar. Kartların sağ üst köşelerinde Mana costları yazar. Mesela bu kartı örnek alalım.

[img width=226 height=311]http://www.cardkingdom.com/images/10thEdition/AngelicWall.jpg[/img]

Sağ üstte gördüğünüz üzere 1 adet beyaz mana sembolü var, 1 adette "1" rakamı. Buradaki 1 rakamı herhangi bir renk mana kullanılabilir anlamına geliyor. Yani bu kartı oynamak için 1 tane beyaz mana ve herhangi bir renk mana gerekiyor.

2)Creature

[img width=226 height=311]http://www.cardkingdom.com/images/10thEdition/AnabaBodyguard.jpg[/img]

Creature'ları direkt resim üzerinde anlatmayı daha uygun buldum. O yüzden hemen açıklayayım.

Sağ altta creature'ımızın Power ve Toughness değerleri yazar. Resimdeki amcamızın power'ı 2, Toughness'ı 3'müş. Yani bu kart zarar vereceği zaman 2 vuruyor, 3 damage yediği zamanda ölüyor. Creature'lar oyuna girdikleri el saldıramazlar çünkü summon büyüsü şeklinde oyuna adımını atar. Creature saldıracağı zaman aynı land kartlarında olduğu gibi Taplememiz gerekir. Mesela yine resimdeki creature'ı taplediğimizi varsayalım. Rakibimizde eğer onu bloklayacak bir creature yoksa direkt bunun vuruşunu yemesi gerekir. Haliyle 18 canı kalmış olur. Ama mesela rakibimizde de 2/2 güce sahip olan bir kart var. Biz saldırttığımızda isteğine bağlı olarak blokluyorum der. Bloklama durumu olursa bizim creature'ımız onun creature'ını öldürmüş olacak. Bizimki ona 2 vurmuş, o da bizimkine 2 vurmuş olacaktı, ama bizimkinin toplam gücü 3 olduğundan bizimki ölmeyecek. Rakibimiz bir creature'ını kaybetmiş olacak ama bu sayede hiç bir şekilde life kaybına uğramamış olacaktır.

Rakibimizin blokladığı kart 2/3 olsaydı iki creature'da ölmemiş olacaktı. Çünkü ikisi de birbirine 2 vuracağından ve toplam güçleri 3 olduğundan ikisi de Graveyard'a (Oyunda ölen creatureların, kullanılan büyülerin, artifactlerin gittiği yerdir. Her oyuncunun graveyard'ı ayrıdır.) gitmemiş olacaktı. Eğer rakibimizde 3/3 bir kart olsaydı bizim saldıran ölüp, onun savunan ayakta kalacaktı. Sanırım durumu anlamışsınızdır.

Bunların dışında creature'ların belli başlı özellikleri var. Bunları da sıralayacak olursak.

Flying: Bu özelliğe sahip bir creature saldırdığında onu sadece flying özelliğine sahip bir creature bloklayabilir. Eğer rakibinizde yoksa verdiği hasarı yemek durumundadır.

Haste: Normalde bir creature oyuna indiği el saldırı yapamıyordu değil mi ? Ama haste özelliğine sahip creature'lar böyle bir sorunla karşılaşmıyorlar.

Vigilance: Buna sahip creature'lar saldırmak için taplemeye ihtiyaç duymazlar. Böylece sıra rakibinize geçeceği zaman tapli olmadığı için bloklama şansına sahip olursunuz.

First Strike(FS): Mesela 1/1 lik bir creature'la 1/1 lik bir creature karşı karşıya geldi. Normalde ikisininde ölmesi gerekir. Ancak birinin FS'ı varsa durum değişiyor. FS'i olan 1/1 diğerini ölmeden öldürebiliyor. Kısacası eğer FS'i olan creature'ın Power'ı vuracağı Creature'un toughness'ına eşit veya daha büyükse FS'i olan ayakta kalıp, digeri isterse 10000000 power'a sahip olsun, ölüyor.

Trample: Mesela 6/6'lık bir creature'ınız var ve saldırdınız. Rakibiniz bunu 1/1lik başka bir creature'la savundu, normalde o 1/1 ölürken hiçbir şekilde rakip oyuncu zarar görmez. Ama sizin o 6/6'lık creature'ınızda trample varsa o 6 damage'ın 1'ini iskelet yer, kalan 5 direkt oyuncuya. Ya da 6/6'lık creature'ı 3/3'lük bir creature bloklar, 3'ünü bloklayan alır, kalan 3'ü oyuncu yer. Bu şekilde.

Not: Zer0'da Doomgape isimli 10/10 ve Trample'a sahip bir kart var, oyuna geldi mi tek seferde onu öldürecek bir kartınız yoksa (Destroy Target Creature gibi bir özelliği olan kart) hapı yuttunuz. :P

Aslında daha bir sürü özellik var ama ben en temellerini anlatmakla yetindim. Zaten diger özellikler pek sık olmadığından kartın üstünde açıklamaları yazıyor.

Devamını yarın yazmayı düşünüyorum, gidip ders çalışmam gerekiyor an itibariyle.

İsteyen arkadaşlarımız olursa devamını getirebilirler. Oldukça uzun bir yazı olacağından yardım ederseniz sevinirim :P
MonthiusMonthius
Üye
Zorla beni de başlatacaklar buna. İstemiyorum yahu, zorlamayın beni... ;_;
Misafir
Kaçma şansın yok, illa ki başlayacaksın.
discussioncontroller