Body Building / Fitness vb...
Nevermind
Üye
Şimdiye kadar sanırım doğrudan vücut geliştirme ve benzeri salon sporları hakkında bir konu açılmamış(yada ben bulamadım).

Forumda bu sporları yapan veyahut ilgilenen, başlamak isteyen, başlayıp bırakan, boş zamanında "No Easy Way Out", "Eye of The Tiger" dinleyen kaç kişi var?

Ben şahsen 1.5 senedir düzenli sayılcak şekilde fitness'a vakit ayırıyorum ama 2 aydır işi ciddiye aldım beslenmesidir, uykusudur dikkat ediyorum.

Supplementler(protein tozları, kreatinler, aminoasitler vb vb), salonda ki diğer iri insanların yaşattığı eziklik hissi, en ucuz beslenme taktikleri, gidip fiyasko ile sonuçlanan denemeler gibi her konuda, gönlüm isterki, bir dertleşme mekanı olsun bu başlık, gönülleri buluştursun.Karşılıklı sorular cevaplansın... :boo:
SYSCLEANER
Mod
Ara ara yapıyorum geliştirmeden daha çok var olan yapıyı korumaya yönelik bir prgoramım var bir kaç senedir yapıyorum tek diyeceğim dış kaynaklı beslenmelerin vucuda aşırı zararı olduğu kullanmadım ama kullanan insanlarda akne sorunu, iktidarsızlık, tansyon problemleri, hormon dengesizliği gibi hemen belli olmasada geniş bir alanda ortaya çıkan sorunlar oluşturduğunu duydum ve okudum. Bu tip şekilde değilde doğal yollarla bol bol yumurta yiyip süt içip besin kalori değerlerine bakarak beslenerek çalışırsak oluşması gereken kas daha geç oluşabiliyor evet ama en azından ilerde sağlık sıkıntısı yaşama riskini bertaraf etmiş oluruz.
Nevermind
Üye
Whey protein'in zararı hakkında bir şeye hiç rastlamadım ki zaten whey protein tüm destekler arasında en masumu.Doğal olarak elde edilen ve aleyhine hiçbir bilimsel makaleye rastlamadığım bir besin.Bu sporu yapıpta hiç tedirgin olmadan kullanılınabilecek yegane şey.

Kreatinler hakkında ise şimdiye kadar kesinleşmiş bir bilimsel veri yok; böbrekleri yorduğu, kramplara neden olduğu hakkındaki iddialar hep çürütüldü ve günde 10-15 gr'i geçmedikçe kısa veya uzun vadede bir zararı olduğunu zannedilmiyor.

Okulu veya işi olan birisinin hem bu sporu yapması hemde hayatına odaklanması, destekler olmadan, çok zor.Antremandan önce ve sonra alınan 20'şer gram whey protein ve gece yatmadan alınan 15-20 gr'lik soya complex ile antreman öncesi veya sonrasında alınan kreatinin kullanımının, belli tatil dönemleri saklı tutularak, size bir zarar vermesi çok düşük ihtimaldir. Özellikle ciddi bir sağlık sorunu görülmesi, bir şeylerin tadını kaçırmadıysanız, imkansız gibi bir şey.Önemli olan bu ikisini kullanan kişinin normal beslenmesine dikkat etmesi ve antremanlarında disiplinli olması son olarak normalde ciddi bir sağlık sorununun olmaması.
Chagatai
Üye
3,5-4 senedir fitness la uğraşıyorum ne protein nede kreatin veya türevlerini kullandım kullanılmasını da önermiyorum ama yok illa kullanıcam derseniz size muscle tech nitro tech i önerebilirim arkadaşlarım çok iyi olduğunu söylüyor, hiç kullanmadım dedim şu anda çok iyi vücuda sahip olduğumu söyleyebilirim bence herşeyin doğal olanı sağlıklık tabi bi süre sonra vücut yavaş gelişiyor takviye yapan arkadaşlarda genellikle o zaman buna başvuruyorlar ama dediğim gibi ben pek sıcak bakmıyorum.
Nevermind
Üye
"muscle tech nitro tech" çok komplike bir formül.Bir kaç hafta ile belirtilebilincek kadar kısa süreçler içinde çok belirgin kaslanma sağlıyor.
Benim kanaatimce body ile meslek olarak ilgilenen veya bir o kadar ciddiye alan birinin kullanması gereken bir ürün.
Kreatin, Aminoasit ve Whey'İ ayrı ayrı kullanmanızı gerektirmiyor.Alelade bir whey sizinle ,iyi ama doğal beslenen, birisi arasında gerçek bir farkın oluşmasını sağlamaz; bu multi-vitamin tablet almak ve iman edip günlük vitamin gereği besinlerden elde etmek arasındaki ilişkiye benzer.

Nitro Tech bence bunu düzenli spor veya sağlık için yapanların kullanmaması gereken bir destek...
Blight
Üye
Lütfen, Gonna Fly Now, Redemption, Conquest, Overture, Pushin', Burning Heart, Heart's On Fire olmadan olmaz bu iş. :)

Yazın başladım ben de, düzenli olarak gidiyorum. 2 gün önce sıvı amino aside de başladım 1-2 ay içinde sonucu görebileceğimi söyledi hoca, bakalım.
wincih
Üye
@Nevermind

Protein i alacak isen normal yollar ile al. Ben kısaca zararlarını söyleyeyim.

1-) En önemlisi metabolizmanı alt üst eder ve büyük kısmı az oranlarda da olsa stereoid içerdiği için kaslarının patlama riski her zaman vardır.
2-) İleriye dönük algılama bozuklukları ( 1 yıl ve daha uzun zamanalarda kullanırsan bünyenin sağlamlığına göre etkisi uzar)
3-) İktidarsızlık.  ( protein alımını bıraktıktan 1-2 yıl sonra normale dönebilirsin)

SOn olarak Mr. Olimpia dahil bütün ünlü body ciler sadece bunların reklamlarında oynar, kendileri asla kullanmaz. Zira doğru düzgün beslenir ama bu işi profesyonel olarak yapmaya heveslendiğinizde aylık gıda harcamanız Min 3000 tl yi geçecektir. :)

Ayrıca dışarıdan takviye ile vücut geliştirten salonlar o firmalar ile bir şekilde al takke ver külahtır o yüzden uzak durun derim.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Protein tozları, içecekleri vb. şeyler gerçekten çok zararlı şeyler. Daha doğal yollardan protein elde edebilirsin. Ayrıca vücut geliştirmek istiyorsanız ilk önce zayıflamalısınız. Göbekliyseniz evde mekik çekmeyi bırakın şimdiden. Mekik göbek eritmez, kas yapar. Fakat kas yağların altında kalır. Kasların görünmesi için kilo vermeniz gerekicek. Kısaca tavsiyem şudur, domuz gibi yemeyi bırakın ve ayıptır söylemesi kıçınızı pc koltuğundan kaldırıp spor yapın. Her gün düzenli olarak 1 saat yürüyün. Koşmayın !!! Yürüyün. Koşmanın hiçbir faydası olmaz, sadece bacak kaslarınız sıkılaşır. Bu da zararlı bişey. Yürümek çok daha etkilidir, daha çabuk zayıflatır ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca yakınınızda kapalı havuz varsa gidin yazılın. Her hafta 3-4 kere yüzmeye gidin. 2 saat kadar yüzün. Vücudunuz adam gibi şekil almaya başlayacak.
Blight
Üye
Doğal yolla tabii iyidir fakat daha çabuk sonuç görmek için amino asit kullanılabilir. Çok zararlı şeyler değil ayrıca, başka her şeyde olduğu gibi bilinçli insan doğru şekilde, doğru ürünü kullanmayı bilir.

Zayıfsanız da kilo almalısınız ekleyeyim. Bir deri bir kemiğim, kas yapabilirim olmuyor, şişmek lazım.
wincih
Üye
@Blight

Göreceğiz. :) Bunun bilinç değil ilaçların içindeki maddeler ile alakası var. :) Neyse ben daha fazla uzatmıyorum, ne haliniz var ise görünüz efenim. :)
Blight
Üye
Forum sağolsun yazdıklarımı beğenmedi, uçtu hepsi..

Ben zaten çok yararlı demiyorum, çok zararlı değil diyorum dikkat ettiysen. :)

Daha önce aynı üründen kullanmış hocanın gözetiminde, düşük dozda alıyorum.
discussioncontroller