Toplum, Etik ve Ahlak
matthdogmatthdog
Üye
bacısı olan bi insanım, o üzecek bebenin bacağına sıkarım

image

Beğenenler: westgrey, goo_khan, Gun

hebelehoohebelehoo
Üye
Abi olayı gene "sevişme" odaklı alıyorsun ama orada değiliz. Olay kadınları güçlü ya da güçsüz görmekten çok bir dangalağın gelip boş yere sevdiğin insanı üzmesini engellemeye çalışmakla alakalı. Kendimden örnek vereyim, ablamla aramızda epey yaş farkı var, üç beş değil yani. Onu hayatı boyunca bu hayvan erkekler üzdüler, kırdılar, dolandırdılar. Bunlar da genelde yalnız yaşadığı dönemlerde oldu. Yanında onu destekleyecek ya da bu tür hayvanlardan koruyacak biri olsaydı belki de olmazdı bunlar. Şimdi ablam olmasına rağmen bende bile bir koruma içgüdüsü var gibi. Eminim onda da var. Ben de beni aldatacağı kalbimi kıracağı mahvedeceği kesin bir kızla takılıyor olsam oturup seyretmez. Kesinlikle engellemeye çalışır. Bunu seksle cinsiyetle vs. sınırlandıramayız. Olayı o cinsellik boyutundan bir yukarı çıkaralım önce. Başlıktaki insanların da kastettiği şey bu zaten.

Sevdiğin insanları bu tür travmalardan korumaya çalışırsın. Çünkü ne kadar kendimizi "Bunlar da gelip geçiyor" diye kandırsak da geçmiyor. Etkisi geçiyor olabilir ama sen onları hayatın boyunca taşımaya devam ediyorsun. Sevdiklerinin de bu travma yükünden nasibini alabildiğince az almasını, daha mutlu olmasını istersin. Olay bundan ibaret.

Beğenenler: İ. Evren

hebelehoohebelehoo
Üye
Gene kötü ve zor bir hayatı oldu o bahsettiğim şeylerden ötürü. İyi bir insan olma yolunda da emin adımlarla ilerlemedi. Giderek daha katılaştı.

Ömrümüz zaten kısa, bu üzüntülere travmalara ayıracak vaktimiz olmamalı. Tamam sevdiklerimizi fanusun içine koymayalım, aşırı koruyucu gerizekalı anneler gibi davranmayalım ama onların üzülmesini engellemeye çalışmaktan daha doğal ne olabilir?

__skytalker____skytalker__
Üye
Ama insan sadece üzülerek kırılarak öğrenmiyor. Eğer adam akıllı doğruyu gösterirsen o yanlışı yapmadan da birşeyler öğrenebilir, minimum zararla kurtulabilir.
İnsanın hatasından ders çıkartması iyi birşey. Hatasından ders alsın diye göz göre göre yanlış yapmasını izlemek iyi birşey değil.
Her zaman yanında olamayız tabiki. Kendi hayatı, elbet hataları, pişmanlıkları olacak. Yaptığı her harekete yön vermeliyiz demiyoruz zaten. Ama bariz bir şekilde hayatını kötü etkileyecek bir yöne gidiyorsa da bir abi olarak onu uyarmak, gerekirse de müdahale etmek görevimdir. Sadece abi olarak da değil, iyi olan herhangi bir insanın yapması gereken birşey bu. Arkadaşın olsa da yapacağın birşey. Abi olmak sadece sorumluluğu getiriyor.
Bu baskı değil, ahlak bekçiliği değil. İyi bir arkadaş, iyi bir abi olmak.

goo_khangoo_khan
Üye
Ne manasız bir argüman yahu bu, bırakalım uyuşturucuya da alışsın, hırsızlık da yapsın, adam da öldürsün, hapse de düşsün, hayata daha hazırlıklı olsun o zaman.

Erkekler kız kardeşleri, kızları hakkında endişeliler çünkü diğer erkekleri iyi tanıyorlar. Adam kızının dışarıdaki binlerce adam için yalnızca "meme" demek olduğunu biliyor. Kullanılmasın, üzülmesin diye uğraşacak tabi ki. Kimse kızının seks hayatı olmasın demiyor. Sevdiği sevildiği bir adamla evlensin, mutlu olsun, hunharca sevişsin. Evlenen çiftlere çocuk yapın baskısına şahit olmadınız galiba hiç, adam evli kızının çocuğu nasıl yapacağını biliyor herhalde. Dede olunca mutlu oluyor ama.

Hayatın her alanında olduğu gibi, (iş, eğitim, aile, çevre vs vs) cinsellik de doğruları da yanlışları da olabilecek bir şey. Kimse oğlunun/kızının kötülüğünü düşünmüyor her halde..

Hayatı öğrensinler diye çocuklarınızı salıvermek onları güçlü ve başarılı yapmaz. Kızı fahişe, oğlanı torbacı yapar.
CaturdayCaturday
Üye
image
goo_khangoo_khan
Üye
Bak hala baskı müdahale diyor ya, baskı müdahale değil, kollamak ve yanında olmak.

GunGun
Üye
grizzly64 dedi:

...

Kadinlari her seyden korumaya calisarak onlari zayif ve bagimli kilmak onlari daha mutlu etmiyor. Kiz kardesim olsa savunma sanatina ve duzenli spora dahil ettikten sonra, tavsiye vermek haricinde koruyucu degil ama arkadas rolu ustlenirdim. Zira bir kiz ilk iliskisni ve yedigi haltlari babasindan ve abisinden saklar, ama arkadasina anlatir cunku yargilanmayacagini bilir. Kadinlari yargilamayi cok severiz biz.

...

Hiç sevmem aslında bu tarz bir cümle ile yanıt vermeyi ama bekara karı boşamak kolay kardeş. Sen erkeksin, ben erkeğim, biliyoruz erkeklerin nasıl olduğunu. Sekz için kudurmuşluğundan fellik fellik kız ararken yanına kız vardığı anda duyarlılık timsali olan insanlara anlatsın derdini. Çünkü biz yargılıyoruz he mi?
İ. Evrenİ. Evren
Üye
Grizzly64'ün genellemeleri beni güldürüyor.

grizzly64 dedi:

Ve insan uzulerek, kirilarak ogreniyor. Etkisinin gecmemesi, yasadigin deneyimin seni degistirmesi demek. Bu zaten olacak, ve bu iyi birsey. Hepimiz boyle daha iyi insanlar olmayo ogreniyoruz.

Sevdigin insanin gelisimini neden engelliyorsun? O ne kadar saf ve dokunulmamis, toy kalirsa o kadar kotu ve zor bir hayati olacak.

Hiç geri dönüşü olmayan, hiç bi' şeyin düzeltemeyeceği bir hata yaptın mı?

grizzly64 dedi:

Cok baska diyarlarda yasiyorsun. Serbest birakilan cocuk kosarak adam oldurmeye, ot icmeye yahut fahiselige gidiyor demek.. insaf. Bu kadar paranoyak bir ebeveynim olmamis neyse ki. Ne alkol ne de ot surmem agzima. Hap kullanan, kavga eden arkadaslarimin ailelerini ve gecmislerini de iyi taniyorum, yetistirilne zihniyetlerini de iyi biliyorum. Dediginin tam tersi oluyor. Baski ve mudahale goren ve korunan cocuk bu tur yollara basvuruyor. Korumak ve bilinclendirmek farkli seyler.

Neyse birader sen dogru bildigin yoldan devam et ne diyim. Umarim cocugun ya da kardesin senin istedigin gibi buyur.

Demek birinin seni korumasına, denetlemesine falan ihtiyacın olmamış belki de ciddi hiç bi' şey yaşamadın bu yüzden de ailen seni serbest bırakmış. Bu herkes için geçerli değil.

Bazı insanlar doğru ile yanlışı çok erkenden öğrenirler, bu yüzden bu insanlara aileleri güvenirler serbest bırakırlar. Bazı insanlar doğru ile yanlışı öğrenemezler ya da umursamazlar, ailelerin bu çocuklara göz kulak olması lazım eğer çocuklarının geleceğini umursuyorlarsa. Bu tür çocukları serbest bırakmak demek kendilerine istediği her şeyi yapabileceklerine inandırmaktır. Bu tür serbest bırakılmış çok çocuk tanıyorum, en son gördüğümde çoğu serseriydi. Hiç birinin şu an yaşadığını sanmıyorum. Bok yoluna gitmişlerdir.

Beni de ailem serbest bıraktı. Bana kimse şu kötüdür demedi, iyidir de demedi. Kimse beni zorlamadı ailemde. Özellikle ilkokulda aşırı disiplin gördüm. Çocukken evet yanlış yaptığım çok şey oldu fakat hayatımda sigara içmedim, uyuşturucu kullanmadım. Anca alkolik oldum fakat nerdeyse bir yıl oldu bırakalı.

Hürriyet'te bir haber gördüm. Adamın biri, 19 yaşındaki kızını "yatakta basmış", erkeği kovup kızına tokat atmış. Kız da gidip şikayetçi olmuş.

Altındaki yorumlar sebebiyle ileri seviye radyasyon yanıkları oluştu:

"Adam iyi yapmış"
"Adam insaflıymış bile"
"Kız hem biriyle yatacak, hem babasını şikayet edecek öyle mi? Yok öyle bir dünya."

Ve bilimum varyasyonları.

19 yaşında, artık yetişkin olmuş bir kızın kiminle ilişkiye gireceğine karar verecek, onu biriyle "evlendirene" kadar "sahibi" olacak kişi babası. En okumuş kesimler bile, kızları sahip olunabilecek "mal" olarak görüyor. Bunu sadece hürriyet yorumcuları için demiyorum, genel olarak doğu toplumları veya tutucu toplumlar böyle.

Toplum, etik, ahlak başlığına da uygun bir tartışma konusu olacağını düşünüyorum bu "namus" "ahlak" olayının.

Valla durum pek açık değil fakat adam haklı. Muhtemelen beklemediği bir mevzuydu, küçük kızını o halde tanımadığı biriyle yatakta görünce şok olmuştur eleman.

Benim tek kızacağım mevzu haberimin olmaması bundan, en azından özellikle insan kızının kiminle ilişkiye gireceğini önceden bilmek buna göre hazırlıklı olmak ister. En azından eleman kimmiş neyin desiymiş, serseri merserimi bilmek ister her baba.

Ben ülkedeki namus/ahlak olayını tartışalım dedim, hepiniz bu olaya kitlendiniz.

Ülkemizdeki namus/ahlak olayına bakarsak bence çok abartılıyor bu mevzu. Evlenmeden seks olmaz mevzusu bana çok saçma geliyor mesela. Bu tür mevzuların abartılma nedeni de hep elalem ne der mevzusundan geliyor. İnsanlar dedikodulardan falan korkuyorlar. Başkalarının düşüncelerine göre yaşamak bu resmen.
PersonaPersona
Üye

*

grizzly64 dedi:

*

image
discussioncontroller