Amatörce2 (Harbiden...)
Apprentice
Üye
KONUYA GİREMİYORSANIZ LÜTFEN LOG-OFF OLUP ZİYARETÇİ OLARAK TEKRAR GELİNİZ. YOK BEN LOG-OFF OLMAM DİYORSANIZ ŞU AŞAĞIDAKİ LİNKTEN GİRİN LÜTFEN BU KONUYA. (copy past yapıp adres çubuğuna yapıştırın linki)

http://www.oyungezer.com.tr/smf/index.php/topic,9549.0.html


[center][img width=748 height=359]http://img19.imageshack.us/img19/1182/amatorce2.jpg[/img]

[b]

   Herkese merhabalar tekrardan. Amatörce konusunu hatırlarsınız. Uzun bir süredir yazamıyorum (güya her gün en az 1 inceleme olucaktı =) Artık bugünden ihtibaren yazmaya  devam etmek istedim. Bu yeni konu da sizi hiç bir yenilik beklemiyor. Hatta eskisinden daha yavaş ilerliyebilebilir. Peki neler olucak bu konuda?

* Oyunları bitirmeden hakkında  inceleme yazmakla zaten yeterince saçmalıycam.

* John Mickey daha çıkmamış oyunlar hakkında  yapılan röportajlar olucak.

* Yine onun dışında süpriz röportajlar olmaya devam edicek. (Blaaa..)

* Değişik dosya konuları, anketler ve öyküler olucak.

* Konuk yazarlar ve onların incelemelerini de zaman zaman okuyacaksınız.

* Tiyatro, sinema, mekan ve internet sitesi incemeleri de Amatörce 2 de yer alıcak.

* Onun dışında konuyu eğlenceli kılmak için aklıma gelen her fikri uygulamaya çalışıcam.

* Yukardaki maddeyi yazmam ne kadar gereksizse bu madde de o kadar gereksiz.

Ben yazarken eğleniyorum işte umarım siz de okurken eğlenirsiniz. Herkesin görmesini istediğiniz yorumlarınız hariç diğer iyi, kötü yorumlarınızı özel mesaj yoluyla bana ulaştırırsanız konu daha akıcı olur diye düşünmekteyim.

  İmla hataları olucaktır, rahatsız olduklarınızı bildirmenizi isterim düzeltiyim. Yanlış bilgi verirsem de aynı şekilde uyarın lütfen.


İyi forumlar.not: Sayın yazı işleri müdürüm Arkhenon'a katkı ve desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürler..
Apprentice
Üye

Dosya Konusu No1: herkes player

BAZI BAZI DVOLARKısım1  Bir devasa online oyuna ilk başladığımız günü unutmamız güçtür. Yeni doğan bebek gibiyizdir. Bilmediğimiz bir dünyaya adım atarız. Karakter yaratma ekranında geçirdiğimiz süre, ordaki o  heycan eşsizdir. Karakterin ismine önceden karar vermediysek belki saatlerce isim düşündüğümüz de olmuştur. (Puff bunları ya bir tek ben yapıyorsam?, bi de çoğul konuşuyorum :) Sonra ilk adımlarımızı atarız. Başlangıç kıyafetlerimizi şöyle bir süzeriz. Beğenmeyiz muhtemelen. Birazcık dolandıktan sonra gördüğümüz bir npcyi muhtemelen player zannederiz (ahah her dvoda başıma gelmiştir) sonra üzülerek uzaklaşırız. Npcmiz bize bir quest vermiştir muhtemelen, nedir ne değildir derken ilk playerı görürüz. Bizden çokta farklı görünmez, o da henüz yenidir. Ama illaki 3, 5 level üstümüzdedir. Gider hemen konuşmak isteriz, konuşmasakta takip ederiz bir süre. Üstüne başına ne giymiş, tipi nasıl bakınırız. Türksek eğer, where are you from diye yapıştırırız hemen. Zaten dvolarda Türkleri muhabete bu soruyla başlamasından tanırız genelde. Derken günler geçer ve biz oyuna alışırız. Eğer oyunu sevmezsek o ilk günler değerini sonradan kaybeder ama seversek o ilk gördüğünüz playera kadar hatırlarız ilk günümüzü...


 Peki bu sıralar hangi dvolar çıkacak, hangileri çıktı. Ne oynasak diye soran varsa benim gibi, yazı işleri müdürüm Arkhenon ve ben şöyle bir bakındık araştırdık. Siz amatörceye tahamül eden okurlarında yardımlarıyla ufakta olsa bir rehber çıkardık. Bakalım neymiş?


[b]

[img width=73 height=100]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn13557_49d0b207bba73.jpg[/img]
Apprentice

CHAMPIONS ONLINE
Spoiler:
[img width=482 height=240]http://www.shacknews.com/images/generated/47c42e8fc04a5_featured_without_text_champions.jpg[/img]
[b]

 Çizgi roman okumayı hiç bir zaman düzenli bir hobi haline getirememiştim ben ama Xmen'in renksiz serisini okuduğum günleri hala hatırlıyorum. Ayılıp, bayılmıştım gerçekten xmen maceradan maceraya koştukça benide kendi dünyalarına sürüklüyorlardı. Çok keyifliydi ama asıl keyifli olan çizgi romanı okumayı bırakıp süper kahraman olmayı hayal etmekti. O güçlerden sadece 1 tanesi bende olsa neler olucağını gece uyumadan önce kurgulamak... Seneler sonra hala en ufak bir süper gücüm yok belki ama süper kahraman olabilmek için önümde  süper bir fırsat var. Bu fırsat da Champion Online!  Bu oyun bildiğiniz tüm dvolardan farklı olucak... Eşsiz karakter yaratma ekranında milyonlarca kombinasyonla  tam olarak ne istiyosak ona benzeyebileceğiz. Yine sürüsüyle süper güç arasından, biz kendi karakterimize uygun gördüklerimizi oyuna başlamamızla seçmeye başlayacağız. (Oyunun bence en önemli kısmı bu karakter yaratma ekranları olucaktır, hmmm ne kostüm yapsam kendime, uçsam mı yoksa çok mu hızlı koşsam? diye diye o geceleri hayalini kurduğum süper kahraman olsam düşüncesine ilk defa bu kadar yakın olucam) Bu oyun da klasik DVO mantığıyla yani gösterdiğiniz başarı ve emekle doğru orantılı olarak karakterinizi daha çok geliştirmekten geçicek. Yeni özellikler, yeni kostüm parçaları ve yeni güçler gibi kazanacığımız şeylerle kahramanımızı dahada bir kahraman yapmak için uğraşıcaz. Kendine has bir dünyası, ana karakterleri ve senaryosu olacak. Combat sistemi içinde resmi sitesindeki açıklamada "Bir tuşa basıp karakterinizin atak yapmasını seyretmeyeceksiniz, birebir yaşayarak karakterinizin her hareketine bizzat hükmediceksiniz" diyor. Oyun hakkında daha fazla özellik açıklanırsa söz size ayrıntılı bir John Mickey röportajı bile yaparım ama şimdilik Champions online hakkında söyleyeceklerim bu kadar.

Resmi Sitesi: http://champions-online.com/---------------------------------------------[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

WOW!?
Spoiler:

image


  Dünyayı sarsan “O” oyunu anlatmak o kadar zor olmasa gerek. Zaten sayılar oyunu anlatmaya yetiyor da artıyor bile. World of Warcraft 2005 yılının başında oyuncularla buluştu ve herkesi inanılmaz derecede memnun etti. Daha sonra da oyunun iki adet eklenti paketi çıktı. The Burning Crusade'le oyuncuları üzen Blizzard, Wrath of the Lich King'le gönüllerini almayı bildi. Gerçi ben dahil bir çok kişi paketin kolaylığından dem yanıyor. Çünkü şu andaki en güçlü bosslar bile hiç zorlanmadan kesilebiliyor. Her ne kadar teni questlerle Lore'u toplasalar da, eski loncam da dahil olmak üzere bir çok lonca, oyundaki mücadele duygusunun kaybolduğu düşüncesiyle oyunu bıraktı.


Şimdi de oyunla ilgili kısa notlarıma geçelim;


   * WoW kolay oynanışlu bir evren sunuyor. Oyunu öğrenmek çok kolay, ustalaşmaksa evrene duyulan ilgi ve oyunu araştırmadaki istekle doğru orantılı olarak kolaylaşıyor.
   * Guild Wars ve Age of Conan'dan sonra WoW'un grafiklerinin yaşını belli etmeye başladığını söylemek normaldir.(Her ne kadar yeni paketle makyajlansa da.) Fakat WoW'un kötü grafikli olduğunu söylemek yanlıştır. Eski bir motor olsa da, Warcraft evrenine “cuk” oturan bir motor olduğunu söyleyebilirim.
   * Lore konusunda takıntılıysanız oyun biraz canınızı sıkabilir. Fakat bunun bir DVO olduğunu unutmadan oynarsanız alacağınız keyfi garanti ederim.
   * Oyundaki ekonomik sisten ve para kazanmak son iki paketle çok kolay hale geldi. Zaten son iki pakete baktığımızda, oyunun giderek daha sıradan(casual)laşmaya başladığını görebiliriz.
   * Oyunda sınıflar arasındaki denge kayda değer. Her ne kadar oyuncular arası savaşta(PvP) bir-iki sınıf ön plana çıkıyorsa da, genel olarak oyundaki dengeler oyuncuların yeteneğine bağlı.


Ekran Görüntüsü: http://videogames.techfresh.net/wp-content/uploads/2007/11/world_of_warcraft.jpg

Resmi Sitesi: www.wow-europe.com--------------------------------------[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

LOTR ONLINE

Spoiler:

[img width=580 height=426]http://www.gold4gaming.com/LOTR-Gold-Accounts.jpg[/img]


  İşte favorilerimden biri. Yıllardır değişen isimleriyle, firmadan firmaya geçişleriyle efsaneleşen oyun. WoW'a aşırı benzerliğiyle eleştirilen, fakat yine de saygı duyulan bir oyun. Bu benzerlik öyle bir şey ki, bazı forumlarda oyunla “World of Ringcraft” diye dalga geçildiğini bile görebilirsiniz. Fakat oyun kendi tarzıyla, özenle işlenen hikayesiyle, “Kinship” sistemiyle ve daha bir çok yönüyle takdire şayan bir oyun.


Kısa notlar bölümümüze gelince;

   * Yine öğrenmesi kolay bir oyun. Sadece normal RYOlardan farklı terimleriyle can sıkabilir.
   * Lore hastalarının bayılacağı bir oyun olduğunu belirtmek isterim.
   * Kinship ve ödül sistemi harika; “Kinship” dediğimiz LotRO'ca lonca demek. Fakat bunlar kendilerine ait evleriyle ve daha bir çok yönüyle farklılaşıyor. Ödül sistemiyle grindi eğlenceli hale getiriyor. Mesela bir bölgede 50 kurt kesince isminizin yanına “Defender of ...” tarzı bir unvan eklenmesi gibi...
   * Sürekli güncellenen bir oyun olması da bir artı. Ayrıca değişik sınıflarla da dikkat çekiyor. Oyun PvE ağırlıklı olduğundan, sınıflar arası dengeden çok, sınıfların birbirini tamamlamasına özen gösterilmiş.
   * Kötü yanı olarak sadece WoW'a aşırı benzemesini gösterebilirim. Ama bana göre çok büyük bir eksi değil.

Ekran Görüntüsü: http://www.itreviews.co.uk/graphics/normal/games/g335.jpg

Resmi Sitesi: www.lotro.com---------------------------------------------[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

Star Wars: Galaxies
Spoiler:

[img width=533 height=400]http://dailywallpaper.de/desktops/games-spiele/star-wars-empire-at-war-1585661[/img]


  Aslında bu oyun için üzülüyorum. Çıktığında kendine özgü tarzıyla mükemmel olan oyun, giderek kötüleşen az sayıdaki oyundan biri. Bu oyunun sonunu da günümüzde çok popülerleşen “casual”laşma getirdi ne yazık ki. Önce oyunculara “Combat Upgrade” darbesi vuruldu, ardından “New Gaming Enhancements” geldi. Oyun giderek basitleşirken, o kendine özgü tarzı da kaybetti. Umarım önümüzdeki yıllarda çıkacak The Old Republic de aynı akıbete uğramaz der ve kısa notlarıma geçerim;


   * Bu oyun hakkında iyi şeyler söylemek zor olacak... Star Wars hayranları oyunda bir çok gezegeni serbestçe gezebileceklerini bilerek sevebilirler aslında oyunu. Fakat tanıdığım nice Star Wars hayranı oyunu bırakıp WoW'a geçmiştir...
   * Oyun giderek kolaylaşırken, ruhunu da kaybetti. Bir anda herkes jedi olmaya başlayıp etrafta ellerinde sopalarla, yetenek çubuklarında force yetenekleriyle koşturmaya başladı.
   * O mantıklı oyun mekanikleri kayboldu. Zırh giyince yaraların yavaş iyileşmesi, kamp kurma, bufflar... Hepsi giderek daha kötü hale geldi.
   * Tabii oyunu bu haliyle sevenler de var, fakat diğer bütün DVO'ların uyguladığı tarzdan bıkan oyuncuların kaçış noktası olan Galaxies'ın, WoW benzeri oyunlar kervanına katılması bir çok kişinin hoşuna gitmedi.


Ekran Görüntüsü: http://www.jucaushii.ro/images/news/swgalaxies_vehiclecombat.jpg

Resmi Sitesi: www.starwarsgalaxiesonline.com--------------------------------------


[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

RAPPELZ

Spoiler:


[img width=640 height=480]http://www.gamebot.us/storage/rappelz/wallpapers/rappelz_wlp_1_640.jpg[/img]


Biraz da bedava online oyunlardan bahsedelim değil mi? Rappelz aslında diğer bir çok bedava oyun arasından sıyrılabilmesiyle takdir edilesi bir oyun. Fakat son sözü baştan söyleyelim:”Daha önce ücretli oyunları tatmış oyuncuların çoğu, bedava oyunlardan memnun olmaz.” Bu Rappelz için de değişmiyor. Oyundaki üç ayrı taraf ve hikayeleri de yetersiz Lore'u kurtarmaya yetmiyor. Ve diğer oyunlara göre az da olsa, grind olayı bıktırmaya yetiyor. Fazla uzatmadan maddelere geçelim...


   * Oyun dinamikleri nispeten kolay. Fakat animasyonlarda internetten kaynaklanmayan yavaşlıklar var.
   * Grafikler akranlarına göre daha iyi. Fakat yetersiz. Gerekli ayrıntıdan yoksunlar.
   * Tüm bedava onlinelarda olduğu gibi içerik eksikliği var. Bu da oyuncuların canını sıkıyor.
   * Lore eksik, oyun az da olsa grind'a dayalı.


 yazdıklarımın hepsi aslında daha önce ücretli oynamış bir oyuncunun görüşü. O şekilde dikkate alırsanız daha iyi olur. Yani Silkroad Online veya Knight Online gibi oyunları oynayan arkadaşların denemesinde fayda var. Hoşlarına gidecektir.


Ekran Görüntüsü: http://www.gamecron.com/images/rappelz/rappelz_mount.gif

Resmi Sitesi: rappelz.gpotato.com--------------------------------------


[img width=100 height=74]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn725_4707bb81458c5.jpg[/img]
EarthquakeR92

yine RAPPELZ

Spoiler:


 Oyuna yazın Oyungezer'in teşvikiyle (DVD'de vermesiyle) başladım. Yaklaşık 2 hafta oynadıktan sonra araya tatil girince oyunu bırakmıştım. Derken Ocak ayında Oyungezer tekrar "Rappelz'e dön!" şeklinde DVD'de Rappelz'i konuk etti. Yazdan bu yana oyun Epic 4'ten Epic 5'e atlamış, yeni petler, düzenlemeler, Ursa Caverns gibi yeniliklerle gelmişti. Açıkcası Epic 4'ü çok uzun oynamadığım için pek de bilemeyeceğim neler değişti.

 Oyunu tekrar kurduktan sonra, önceki karakterimle oynamak yerine yeni bir karakter yarattım. Böylece, oyunu da hatırlamış olurdum. Karakterimizi yarattığımızda kendimizi Trainee's Island'da buluyoruz. 2-3 yaratık kesip, 2 lvl olduktan sonra, bir bakıyoruz ki, lvl atlayınca karakteristik puanlarımız otomatik veriliyor (Jlvl'ı 10'a getirip job seçene kadar puanlar eşit artarken, job seçince, job'a göre, artıyor. Örn: bir tank lvl atlayınca daha çok strengh puanı kazanıyor, agility'e göre.).

 Trainee's Island'daki görevlerimizi bitirip, oradan kurtulunca, seçtiğimiz ırkın şehrine gidip, gerçek mücadeleye başlıyoruz :P. Oyunumuz free-to-play olan her DVO'da olduğu gibi gerçek parayla satın alabileceğimiz şeyler var. Fakat, bu şeylerin birçoğunu oyun içinde satanlar da var. Yani, para ödemek çok da mühim değil aslında. Oyunun öne çıkan özelliği, pet sistemi. Oyunda birçok pet var. Bu petleri yaratıklardan düşen kartlarla tame ediyoruz. Başlarda 3 tane basit pet kullanabilsek de(drop rate sebebiyle, genelde başlardaki yaratıklardan nefis şeyler düşmüyor), daha sonra şanslıysak, kartlarını düşürerek değilsek, satın alarak güzelim petlerimizle oynayabiliyoruz (eğer boş kartları düşürürsek bunları oyundaki summoner class'lara tame ettirmek gerek yoksa kartı yakıyoruz büyük ihtimalle). Bu arada, kendinden yüksek lvl'lı pet kullanabildiğimiz tek oyun sanırım Rappelz. Bir diğer özelliği oyunda belirli seviyeden sonra (hem görevler bitmiş olacak, hem de güçlenmiş olacağız) dungeon partylere girişiyoruz. Özellikle güzelim boss'larımızı keserken pek zevk alıyoruz bu partylerde.

  Oyunda drop rate çok düşük. Bu güzel birşey mi diyeceksiniz. EVET! Çünkü, düşürdüğünüz kartlar, item'lar daha değerli hale geliyor böylece. Oyundaki oyuncu kitlesi de gerçekten pek güzel. Hepsi yardımcı, iyi niyetli. Benim tanıştığım oyuncuların hepsi öyle. Oyunda azımsanmayacak sayıda Türk oyuncu var. Yalnız genelde nicklerden anlamak zor, tesadüfen karşılaşıyorsunuz. Oyunda bizim saatimize göre, 14:00-21:00 arası yoğunluk çok az oluyor. Oyuncu kitlesi genelde Amerika'dan çünkü. Ancak, akşamları veya sabahları doluyor sunucular.

 Güzel grafikler, ortalama müzikler, güzel oyuncu kitlesi, e bi' de beleş. Denemeye değer. Fazla DVO oynamış biri değilim. Casual bi' oyuncuyum. Ancak, oynadığım DVO'lar arasında en uzun soluklu oynadığım oyun. Ben ki DVO çok oynamam sevdim bu oyunu.

 Ola ki oyuna başlarsanız, Bahamut'a gelin, Oyungezer guildi sizi kucaklasın. (Oyundaki kullanıcı adım: TheDominant)

**Umarım beğenirsin, hiç bi' oyunu anlatmamıştım böyle:)**

süper anlattın ama =)------------------------------------[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

AGE OF CONAN

Spoiler:

image

 Büyük umutlarla çıkmış, hataları ve eksikleriyle can yakmış, değişik oyun sisteminin lanetine uğramış bir oyun. Tabii şu anda pek fazla seveni olmadığını da unutmamak gerekir. Bu oyun için maddelere çabuk geçmek istiyorum, mazur görün.


   * Tam manasıyla PvP ağırlıklı bir oyun. Özellikle de kale savaşları düşünüldüğünde. Fakat o kaleleri geliştirebilmek gerçek manada özveri istiyor ve günümüzdeki bir çok oyuncuda o kadar özveri ve zaman yok ne yazık ki.
   * Başta çok hatalı olsa da, zamanla çoğu temizlendi.
   * Grafikleri şu anda online oyunlar arasında en iyisi(Aion'a kadar da öyle olacak gibi). Sistem gereklilikleriyse biraz fazla.
   * PvP'ye başlayabilecek seviyelere ulaşmak biraz sıkıntılı ve zorlu.
   * Karakterinizi özelleştirebilmek inanılmaz kolay. Bu büyük bir artı.
   * Seslendirilmiş diyaloglar harika. Zaten görevleri ve senaryosuyla Guild Wars'u bile geride bırakabilecek kadar önce olan bir oyun.
   * Beni en çok üzen yanıysa, belki inanamayacaksınız ama, tırmanma sistemi. Çünkü oyunda istediğimiz yere tırmanamıyoruz. Belli yerler var ve bu sınırlandırma sinirlerime dokunuyor.
   * Zindan sayısı az olduğu için PvE'ciler için ileride sıkıcı oluyor. Eşya ve bölge sayısı için de aynısı geçerli.
   * Tüm eksiklerine rağmen hatalarının düzelmesiyle şans verilebilecek bir oyun


Ekran Görüntüsü: http://www.mmoginfo.com/imagenes/foto_age_of_conan.jpg


Resmi Sitesi: www.ageofconan.com-----------------------***************************************************
NEdüşünüyoRUZ?
****************************************************[img width=75 height=100]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn457_49cabd47bd3a5.jpg[/img]
Emperorofmankind Çoğu dvo'daki iyİ/kötü dengesini yetersiz buluyorum. Bir karakterin iyi olduğunu insan veya orc olması değil kendisi belirleyebilmeli. Bu konuda önemli adımlar atan DVO'lar var. Üzülerek söylemeyelim ki bunlardan hiçbiri devrimsel değişiklikler yapma riskine girmiyorlar, genelde sadece ultima online'daki mevcut sistemi allayıp pullamaktan ilerisini göremiyorlar.

Ayrıca Karakterimin etkilerini göremediğim evrenler istemiyorum artık. Örneğin Eğer 10 tane yaban domuzu kesiyorsam, et fiyatları düşmeli. Liderini öldürdüğüm goblin kabilesi intikam amacıyla yardım ettiğim köyü basabilmeli. Onbinlerce oyuncunun aynı anda oynadığı oyunlarda bu nasıl olacak diyor olabilirsiniz. Açıkcası bende bilmiyorum. Onu da yapımcılar düşünsün artık. =)
---------------------------------

[img width=98 height=100]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn13350_49875ec649eff.jpg[/img]
Secret_Assassin
 DVO'larda bir kere senin oyunda tamamen kontrollün yoktur.Yani demek istediğim single oyunlarda özgürlüğün sonsuzdur ama DVO'larda senin özgürlüğün bir başlasının özgürlüğünü kısıtladığı anda biter.Veya bir hardcore oyuncu genelde bir single oyunu bir kaç defa bitirdikten sonra, şifreleri falanda yazar ve oyunu iyice yutar.Yani oyundan alabileceği zevkin tamamını almış olur.DVO'larda da herhalde zevkin tamamını alabilirsin ama singledaki gibi oyunu tamamen altını üstüne getirip oyunun şeyini çıkaramazsın.


--------------------------------------

[img width=100 height=74]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn2684_4741ea1a2430e.jpg[/img]
The White Lord
WoW'a karşıyım  :D

-*devam edicek hemen*-Apprentice
Üye

BAZI BAZI DVOLARKısım2


----------

[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

GUILD WARS
Spoiler:

[img width=400 height=314]http://www.fileplanet.com/promotions/guild_wars/images/guild_wars_main.jpg[/img]
[b]

  Online oyun kavramını sarsan bir oyun daha. Hem de bir çok yönüyle. Satış sisteminden tutun da oynanışına kadar bir çok şeyi çok farklı. Öncelikle oyun, oyuncular arası savaşa(PvP) dayalı. O yüzden bütün sınıf ve yetenekler bu baz alınarak hazırlanmış. Satış stili çok değişik. Oyunu orijinal olarak alıyorsunuz ve aylık ücret ödemiyorsunuz, harika bir sistem. Grafikleri kesinlikle mükemmel. Ayrıca senaryosu bir DVO'dan beklenmeyecek kadar kusursuz. İsterseniz daha fazla sıkmadan kısa notlara geçelim, yerimiz daralıyor:

    * Grafikler, senaryo, her şeyiyle dört dörtlük
    * Kesinlikle sıradan(casual) oyunculara göre değil. PvP'yi sevmiyorsanız hiç bulaşmayın.
    * Sınıflar arasındaki denge, takım PvP'sine göre ayarlanmış. Oyuncuların iki sınıf seçebilmesiyle oyuna renk katan başka bir unsur.
    * Eşya sayısı çok olmasa da, eşyaların özelleştirilebilmesi güzel bir ayrıntı. Kılıcın kabzasını güçlendirmek gibi.
    * Questler değişiklik gösteriyor. Bir prensin sevgilisine alacağı düğün hediyesini düşünmek garipti :)
    * Son olarak, yakında ikincisi gelecek bu oyuna bir şans verebilirsiniz der ve susarım...


Ekran Görüntüsü: http://www.nvnews.net/previews/geforce_6800_gs/images/guild_wars_1.jpg

Resmi Sitesi: www.guildwars.com

-------------

[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

EVE ONLINE
Spoiler:

[img width=450 height=338]http://www.eveonlineisk.net/wp-content/uploads/2008/12/isk1.jpg[/img]


  Ayrıntısıyla ve daha pek çok yönüyle en zor ve farklı online oyun bu tartışmasız. Oyunda kendi fabrikalarınızı ve şirketlerinizi açmaya kadar bir çok şey yapabilirsiniz. Ayrıntının haddi hesabı yok! İsterseniz bir hırsız şirketi bile açabilirsiniz. Oyundaki ekonomik sistem ise bir ekonomistten oyun içi destek almak zorunda bırakacak kadar detaylı!? Zorlu ve eğlenceli bir “yaşam simulasyonu”, sizce de öyle değil mi? :)


    * Öncelikle bu oyun herkese göre değil. Profesyonel oyuncuları bile zorlayabilir. Çünkü gerçekten çok ayrıntılı. Dediğim gibi, bir şirketin başına bile geçebilirsiniz ve yönetim kurulu toplantısına kadar her şeyi yapabilirsiniz.
    * Grafikleri muhteşem. Uzay tabanlı oyunlardan en cicili bicili giydirileni Eve Online kesinlikle.
    * Oyun evreni çok geniş. Dikkat edin de kaybolmayın :)
    * Son söz olarak şunu söylemem lazım. Sevenin gerçekten aşık olacağı; sevmeyenin ise nefret edeceği bir oyun bu. Öyle herkesin oynayabileceği bir oyun değil. Zaten bu bir oyun da değil (Ha? Ne ?! :) ). Olsa olsa grafikli ekonomik simulasyon olur. Oyunda (mecburen böyle diyorum :) ) dönen entrikaları görseniz inanamazsınız...


Ekran Görüntüsü: http://www.gameland.ru/post/35653/img/eve_online_25.jpg

Resmi Sitesi: eveonline.com--------------------


[img width=73 height=100]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn13557_49d0b207bba73.jpg[/img]
Apprentice

HeLLO Kitty Online
Spoiler:

image

Öncelikle kısaca Hello Kittyden bahsediyim.  Çeşit çeşit yan ürünü bulunan (takı, saat, çanta, ilk çamaşırı ve bunun gibi) bu sevimli kedi 1974de doğdu. (Yaratıcısı: Ikuko Shimizu acaba bundan yıllar sonra sevimli kedisinin vibratörünün bile yapılacağını bilse ne yapardı?) Kendisi bir çizgi film olarak çıktı piyasa. Ben hiç izelemedim ama çok hastası varmış demek ki buralara kadar gelmiş...

Neyse gel gelelim bu "Hello Kitty" ismiyle çıkan oyunların 12.si "Hello Kitty Online" ücretsiz oynanabilen bir DVO olucak. Ön yargılarınızdan kurtulun önce, oyunu araştırdım ve bence güzel  bir oyun olucak... Hani sen, ben oynamayız belki, bize fazla sevimli bu oyun ama bir kız arkadaşın, bir ablan ya da o tarz bayan arkadaşların bu oyunu bilmesinde fayda var.

Oyun tabiki Hello Kitty dünyasında onun dostlarıyla (NPCs) içiçe ve Kitty'nin yardımlarıyla gezinmemizle başlayıp devam edicek. "HKO" diğer DVOların aksine kaynak toplama ve sosyaleşme üstüne bir oyun olucak. Oyunun geçiceği şehirler Bejing, Paris, London, New York, Moscow gibi şehirler olucak. Tabiki bu şehirleri Hello Kitty yorumuyla görmekde ayrıcalık olucaktır. Oyunda hiç aksiyon olmıcak diye düşünmeyin. Kendine has sevimli silahlarıyla yine sevimli yaratıkları mouseun sağ tuşuna tıklayarak öldüremiycez. Evet öldüremiycez ama lootunu almak için bayıltıcaz. HKO da öldüremeyiz, yakışmaz bize. Level atlamamız için quest ya da tecrübe puanı falan değil de Kaynak toplama gibi ığraşlarımız olucak. (Odunkesme, toplama, bitki ekme, madencilik gibi skiller eşliğinde) Item craft edebileceğiz. Silahları, yemekleri, eşyaları, kıyafetleri ve bunun gibi zımbırtıları yaratıp kullanıcaz ve zaman zaman ticarete atılıp "HKOda da ticaret yapmadı" dedirtmem diyebileceğiz. (Çiftçilik de oyuna başladığımız andan ihtibaren gelirimizi sağlamamız için gereken bir opsiyon olucak)

Her yaratık gıdıklamamızda lootundan pet çıkma olasılığı diye bir şey varmış. Yani petimiz olabilecek. Oyunun eşsiz bir pvp sistemi var, ahah çok gudik olabilir ama PVPler oyun içinde mini gameler ile yapılacak. Bu oyundan başka bir şey beklemek aptalca olurdu zaten. Oyunun yine en hoş özelliği ev alabilmemiz ve bu evi dayayıp döşeyebilmemiz. Sonuçta oyunun amacı sosyalleşme diye düşünürsek kendi sınırlarında size süper bir oyun sunmuş bence. (Pardon sunacak) Geçtiğimiz sevgililer gününde açık betası varmış. Oyun beleş sonuçta, çıkınca tüm oyungezeri HKOdaki evime çaya bekliyorum. Ordan çıkışta da  birlikte yaratık gıdıklarız.


http://www.hellokittyonline.com/us/
http://www.gamespot.com/pc/rpg/hellokittyonline/video/6197124/hello-kitty-online-official-trailer-1
http://www.hellokittyonline.com/us/index.php?c=dl&s=dl_screenshots
--------------------------------

[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

Everquest Serisi
Spoiler:

[img width=400 height=300]http://img.photobucket.com/albums/v617/sandspider/everquest4_400.jpg?t=1238439866[/img]
[b]

  Hakkında uzun uzun konuşulabilecek bir oyun daha. İlk oyunuyla dünyada fenomen olan, Ultima'nın başlattığı akımı dünyaya hiç silinmemecesine kazıyan bir seri. İkincisiyle de şu anki DVO'lar arasında en dolu dolu, en “tamamlanmış” oyun seviyesinde bana göre. Gerek grafikleriyle, gerek içeriği ve oynanış öğeleriyle harika bir oyun. Ne yazık ki oyuncu sayısı olarak WoW'a erişemedi çünkü onun kadar basit bir oyun değil. Zaten bu seriyi herkes duymuştur, o yüzden ikinci oyun için tuttuğum notlara geçelim bir an önce. (İlkiyle ilgili yazmıyorum çünkü ikincisi varken oynanmayacak kadar eskidi artık).


    * Grafikleri hem WoW gibi masalsı, hem de çok güzel. Conan'dan bile daha çok seviyorum bu oyunun grafiklerini.
    * Ne yazık ki ek paketleri olmadan biraz çıplak kalıyor. Ama paketlerle mükemmelleşiyor.(Özellikle Echoes of Faydwer olmazsa olmazlardan.)
    * Senaryo ve Lore güzel korunmuş. İlginizi çekeceğinden eminim.
    * Karakter yaratımı çok detaylı. Zindan sayısıyla da göz dolduruyor.
    * Kısaca kesinlikle bakılması gereken oyunlardan. WoW'a bile tercih ederim bu oyunu ama korkarım ki herkes edemez :)


Ekran Görüntüsü: http://www.physics.uc.edu/~pinskie/SoH/EQ2_000441.jpg
Resmi Sitesi: everquest.station.sony.com ve everquest2.station.sony.com-------------------


[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

DC UNIVERSE ONLINE
Spoiler:

[img width=640 height=360]http://tippingthescales.files.wordpress.com/2008/07/dc-universe-online-20080723035922622_640w.jpg[/img]
[b]
  Gelelim süper kahraman hayranlarının en çok merak ettiği oyuna. Tabii herkesin eline Gotham City'de suçlularla çatışma ya da Metropolis'te terör estirme fırsatı geçmez. Sony Online'ın Austin stüdyosundaki amcalar da bunu farketmişler ki, biz şanslı oyuncuların önüne böyle bir seçenek koyma gayretine girmişler. Gerçi oynanışın The Incredible Hulk: Ultimate Destruction'dan esinlenilerek ayarlandığını duyduğumda ben de şüphelenmedim değil =) Ama umuyorum ki güzel bir oyun olacaktır. Bu bir ön inceleme olduğundan dolayı, oyunla ilgili özelliklere geçmek istiyorum.


    * SOE'nin (Sony Online Entertainment) dediğine göre, bu oyunu normal DVOlardan çok daha farklı olacak şekilde tasarlamaya çalışıyorlarmış. Yine normal DVOlardaki seviye sistemi ve envanter sistemi gibi içerikler korunurken, çevreyle etkileşimin had safhada tutulacağı kulağımıza gelenler arasında.
    * Oynanış olarak The Incredible Hulk: Ultimate Destruction'dan esinlenilmiş (?!). Umuyoruz ki o berbat oyundaki gibi yapmazlar =)
    * Şu ana kadar iki şehir açıklandı: Gotham City ve Necropolis. İleride başka şehirlerin de açıklanacağı söyleniyor.
    * İster iyi, istersek de kötü kahraman olabileceğiz. Şimdiye kadar açıklanan kahramanların listesine wikipedia'dan ulaşabilirsiniz.
    * PvP özelliklerinin çok gelişmiş olacağı söyleniyor. Ayrıca görev sistemi de zevkli olacağa benziyor.
    * Grafik konusu bu oyun için biraz karmaşık. Kaplamalar ve modeller çok kaliteli, fakat animasyonlar bana çok çiğ geldi videolardan gördüğüm kadarıyla. Özellikle dövüşme ve uçma animasyonları. Umarım geliştirirler.
* Bi madde de benden, israf olsun (apprentice)


Resmi Sitesi:dcuo.station.sony.com
Ekran Görüntüsü: http://www.collider.com/uploads/imageGallery/DC_Universe_Online/batman_and_robin_dc_universe_online_image.jpg
Çıkış Tarihi: 2009 sonu veya en geç 2010'un başı
------------------

*devamı geliyor hemen

Apprentice
ÜyeBAZI BAZI DVOLARKısım3----------


[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

Aion : The Tower of Eternity
Spoiler:

[img width=640 height=480]http://www.gameogre.com/reviewdirectory/upload/Aion.jpg[/img]  Yeni nesilden en umutlu olduğum oyun bir DVO... Ne kadar garip değil mi ? Tabii eminim bu oyunun konumuz olan Aion olduğunu anlamışsınızdır artık(Ne vuruyon abicim ya! Ahhh...). Tabii bu kadar sağlam bir oyunun en sağlam yanlarından biri hikayesi olur. Gerçekten de çok hoş bir hikayesi var Aion'un (Her ne kadar Warcraft'ın hikayesine fazlasıyla benzese de...). Bu hikayeyi yazmayı çok isterdim yalnız çok uzun bir öykü bu ve daha önce Oyungezer'de verilmişti.(Eylül 08 sayısı.) Bu yüzden hikayeyi geçip oyunun özelliklerine girelim.


    * Oyunda iki ırk var. Biri dünyanın gün ışığı alan bölgesinde yaşayan ve altın rengindeki Elyos; diğeri ise dünyanın karanlık yerlerinde yaşayan canavarımsı Asmodian. Bu ikisi de birbirlerinden ölesiye nefret ediyor.
    * Karakter özelleştirme seçenekleri inanılmaz düzeyde. Hani City of Heroes oynayanlarınız varsa, ondan bile daha ayrıntılı dersem sanırım ne demek istediğimi anlarsınız :) Age of Conan'ı zaten yazmıyorum bile, onu direkt olarak ezmiş bu konuda :)
    * Oyunun savaş sistemi AoC'nin kombolarına benziyor. Ama hem çok daha ayrıntılı, hem de çok daha stratejik. Öncelikle bir başlangıç saldırısı yapıyoruz. Ardından bu saldırı devam saldırılarına bölünüyor. Her saldırının birden çok devam saldırısı var ve bu devam saldırılarının da devamı var. Tabii en sonunda bitirici vuruşu yapıp tekrar başlangıçtan alıyoruz. Bu sistemin ardından klasik zarlı sistem işini görmeye de devam ediyor bir yandan.
    * Oyuncular bazı taşlarla diğer sınıfların yeteneklerinden bazılarını kullanabiliyor. Örneğin kendini iyileştiren bir savaşçı ya da kılıç kalkanla karşıdan gelen bir büyücü gibi.
    * Kanatlarımız var ! Bundan bahsetmesem olmazdı :) Belli bir seviyeden sonra kısa süreliğine havada uçabileceğiz. Hatta daha da güzeli, havada savaşabileceğiz de !
    * Oyunun CryEngine'le yapıldığını söylersem sanırım grafik konusunda başka bir şey demem gerekmeyecek :) Oyun gerçekten harika görünüyor. Yalnız bir DVO'da böyle olan grafikleri hangi makine kaldıracak, orasını ben de tahmin edemiyorum henüz :)


Resmi Sitesi: http://eu.aiononline.com/en/
Ekran Görüntüsü: http://www.gameogre.com/reviewdirectory/upload/Aion.jpg
Çıkış Tarihi: 2009'un dördüncü çeyreği olarak gösteriliyor.-------------


[img width=100 height=94]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn14588_4991465bc28c1.jpg[/img]
Arkhenon

Tabula Rasa
Spoiler:

[img width=800 height=600]http://img.qj.net/uploads/articles_module/12416/tabula rasa.gif[/img]
[b]


  Tabula Rasa deyince aklıma nedense felsefe geliyor. Latincede boş levha anlamına gelen bu sözcüğü, empirist John Locke tarafından bolca kullanılmıştır. İnsan beyninin boş bir levha olduğunu, deneyimlerin bu levhaya çizik attığını savunmuştur. Şimdi diyeceksiniz ki, neden felsefeden girdin. Çünkü, ne yazık ki, çok kısa bir süre sonra bu oyun artık olmayacak. Böyle bir oyundan bahsedemeyeceğiz ve bu sebepten dolayı “tabula rasa” nın çağrıştırdığı diğer şeylerden girmek istedim konuya. Aslında üzücü bir şey, bu kadar umutla piyasaya sürülen bir oyunun başına böyle bir şey gelmesi yani. Oynanış sistemiyle türe yeni bir şeyler katan bir oyunun, sırf bir kitle bulamadı diye bitmesi gerçekten çok acı ama gerçek. Bu oyun hakkında maddeler yazmanın gerekli olduğunu sanmıyorum gerçekten. Zaten bitmek üzere. Ve bu dosya konusunda bir ilk ve tek olarak, aşağıda oyunun çıkış değil, bitiş tarihini bulacaksınız...


Bitiş Tarihi: 28 Şubat 2009
--------------

***************************************************
Monthi? Dvo?
****************************************************


[img width=84 height=100]http://www.oyungezer.com.tr/images/comprofiler/tn173_49a9b94d05b92.jpg[/img]
Monthius

[b]
DVO'lar, her ne kadar insanın vaktinin büyük bir bölümünü çalma potansiyeline sahip olsa da(sabah 5'e kadar yine WoW oynadığımı söyleyen yalan söylemiş, yok öyle birşey!) başka insanlarla birşeyleri paylaşma, oyun tecrübesini birlikte yaşama açısından oldukça cazip oldukları su götürmez bir gerçek. Hatta genel kanının aksine(oynamayı ne zaman bırakacağınızı bildiğiniz takdirde) oynayan kişiyi inanılmaz bir sosyalleşme ortamına sürüklüyor çoğu zaman. Örneğin şu anda cebimde beş kuruş olmadan Norveç'e gitsem orada beni karşılayacak, hatta kalacak yer sağlayacak yakın dostlarımın olması da yine DVO oynarken içine girdiğim bu sosyalleşmenin sonucu. Normalde günlük hayatımız içerisinde ve kendi çevremizde sosyalleşmeye zorlanırken bambaşka bir ülkede, bambaşka bir dili konuşan insanlarla sosyalleşmek, onları tanımak, onlarla konuşmak ve birşeyler paylaşmak sizce de çok ilginç değil mi? DVO'ların en sevdiğim yanlarının başında gelen özellik de bu sanırım. Normal günlük hayatınız içerisinde tanımayı asla umayacağınız kadar çok ve farklı kişiyi (aranızda belki okyanuslar olmasına rağmen) tanımanızı, onlarla iletişim kurmanızı sağlaması.

DVO'lar hakkında bazı önyargılar olduğu bir gerçek. Çoğu DVO oyuncusu, diğer oyuncular tarafından "nolife" olarak tanımlansa da, bu tanım çoğunlukla gerçeklik taşımıyor. Eğer günün 18 saatini DVO başında geçiriyor ve kalan sürede de uyuyorsanız(ve hatta uyuduğunuz süre içerisinde karakterinizi kasması için birilerine para vermeyi düşünüyorsanız), o zaman gerçekten "nolife" tanımının yaşayan bir örneğisiniz demektir. Bu yazıyı okuyarak zaman kaybedeceğinize ciddi anlamda psikolojik destek almanızı üzülerek tavsiye ederim. Ama yorucu bir günün ardından akşamı birkaç saatliğine karakterinizi kasmak ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek için DVO'lara ayırıyorsanız nolife kavramından gayet uzak sayılırsınız.

Yaklaşık 4 yıldır WoW oynuyorum. Kâh çok daha aktif, kâh çok daha pasif... Ama bir şekilde 4 yıldır bu oyunu oynamaya devam ediyorum. Ve ardıma baktığımda bu 4 yıl boyunca yaşadığım sayısız anı ve olay görüyorum. Tek kişilik bir oyunda da çeşitli anılar kazanabilirsiniz. Bir korku oyunu oynarken karşınıza birden çıkan birşey yüzünden yüreğinizin ağzına gelmesi bir anıdır mesela. Ama sadece bilgisayarla aranızda geçmiş bir anıdan ibaret olarak kalmaya zorunludur aynı zamanda. Oysaki bir DVO'da her anı başka insanlarla paylaşılmış, beraber yaşanmış olaylarla doludur. Bu yüzden de özellikle beraber DVO oynayan bir grup insan arasındaki sohbetler sonu gelmez bir içeriğe sahiptir. Ki bu da yine DVO'ların gerçekleştirdiği sosyalleşmeye güzel bir örnektir.

Bu konuda daha sayfalar dolusu yazabilirim aslında, ancak yukarıda yazdıklarımla anlatmak istediklerimi yeterli bir şekilde ifade edebilmiş olduğumu umuyorum. Eğer kafanızda DVO'lara karşı bir önyargı varsa, umarım ki bu yazıyla o önyargıyı biraz olsun kaldırabilmişimdir.

********************
ANKET SORULARI
********************


1) Şu ana kadar oynadığınız en tatmin edici DVO (MMORPG) neydi acaba? (ve neden oydu)

EarthquakeR92:Rappelz.

wincih: Warhammer online Rvr ve public questler çok eğlenceli, özellikle wow un item ve manaya karşı bağımlılığı (hede hödö yü alalım da şuraya girelim) tadındaki saçmalıkları yok level 16 ile tier 4 ya da 3 te gidip rvr yapabilirsiniz.

Acetaminophen:Benim bugüne kadar en tatmin olarak oynadığım DVO City of Heroes'tu, xp sistemini levellar arasında görsel olarak bölmeleri ve genel olarak oynanışı hızlı ve çabana çabuk cevap veren bir sistem yaratıyordu, benim DVO'larda en gıcık olduğum şeyi, yani üç saat kasıp elinde göstericek bir şey olmaması olayını eliyordu çok efektif bir şekilde.

bİG boss:WoW kesinlikle.

2) World Of Warcraft'a yeni bir patch getirceksiniz, neler eklersiniz ya da neler çıkarırsınız?


EarthquakeR92:WoW oynamıyorum, boş.

wincih: World of warcraft fazla oynamadım.

Acetaminophen: Açıkçası WoW'a hikaye eklerdim demek geliyor içimden, fakat Can, Hakan, Berkant ve Göker; yani WoW konusunda fikrine güvendiğim herkes WotLK bunu zaten getirdi diyorlar, o yüzden ben şu an daha detaylı bir karakter yaratma sistemi ve rp destekleyici sosyal itemlar eklerdim demekle yetineyim. Çıkarma konusunda ise çok daha net bir fikrim var: direk oyuncuları çıkarırdım WoW'dan.

bİG boss: Eklenti paketi bile çıkmadan önce bırakmak zorunda kaldığım ve bir daha takip etmediğimden bilemiyorum. Belki söyleceyecklerim eklenmiştir/düzeltilmiştir.3) Sizce DVO türü ile single oyunları karşılarştırınca DVOların ne gibi dezavantajları oluyor?EarthquakeR92: Aslında hem avantaj, hem dezavantaj bu. Eğer, Dvo'daki oyuncular iyi niyetli ise, güzel, ancak, çoğu kötü niyetli veya oyun zevkinizi baltalayan oyuncularsa, dvo o zaman insanı bezdirebiliyor. Ayrıca, dezavantajı load game yok:) Bazen istemeden yanlışlar yapıyorsunuz ve bazılarının geri dönüşü olmuyor.

Ha bi' de single player da oyunu durdurabiliyoruz:) DVO'larda işimiz falan çıktı mı event'ın ortasında bol bol sayıyoruz.


wincih: Basit karşınızdakinin zekası bilgisayarın ve programcının gücüne bağlı. EN basiti warhammer da çok kalabalık bir gruba karşı, dar alanlarda savunma yapmıştık.

Acetaminophen: DVO türünün single oyunlara karşı sahip olduğu en büyük üstünlük dinamiklik ve nefes alabilmek, en büyük dezavantaj ise olur olmaz insanlarla muhattap olmak zorunda kalmak. RP biraz minimuma indiriyor bunu.

bİG boss:Sizce DVO türü ile single oyunları karşılarştırınca DVOların ne gibi dezavantajları oluyor?

4) Çıksa da oynasak dediğiniz DVO hangisi ve neden o?

EarthquakeR92: Hevesle beklediğim bir DVO yok.

wincih: Şu an için warhammer dan memnunum, zira çıksa da oynasak dediğim ancak mart 15 teki parch olur.

Acetaminophen: Champions Online, ön incelememde yazmıştım, Champions hiç görmediğimiz bir DVO olacak... sonra DCUO ismi altında bir daha göreceğiz o DVO'yu.

bİG boss: The Old Republic, seviyorum o evreni ve Galaxies kadar karışık olmayacağını umuyorum.


-----------------------

WİNCİH! Warhammerdan çok bahsetmedik (hiç bahsetmedik=). Nedir peki senin bu oyunda sevdiklerin ya da sevmediklerin?

Wincih:


Sevdiklerim
-Rvr, public quest veyahuta senaryoların zevkli olması
- Wow gibi item ve manaya dayalı olmadığı için istediğiniz yerde kapışma olanağı
- YArdımlaşma nın çoğu yerde çok iyi olması.  (tier 2 de geçerli tabii)
- Türk oyuncuların az olması sebebi ile oyunun daha tadının kaçmaması.

-Sevmediklerim

_ Irklar arası denge o kadar patch e rağmen düzelmedi warrior priest ile witch elfler çok dengesiz sınıflar misal level 7 bir witch elf 500-700 arası damage vurabiliyor (tier 2 de o kadar değil)
-Knight of the blazing sun, slayer, choppa vb... yi madem koyacaklardı neden oyunu erken çıkarttılar.
- Kalabalık rvrlarda server sıçıyor ve lag yapıyor.

Bu kadar.  :D

Katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Özellikle yazı müdürüm arkhenonun gözlerinden öpüyorum =). Bu yazıda eksik olan dvo oyunlarının incelemeleri, sultanı-ı nın aoc hakkında ayrıntılı incelemesi ve Serpil Ulutürkün görüşleri en kısa zamanda sizlerle olucaktır. Okuduğunuz için teşekkürler. İyi forumlar.
kral10ur
Üye
Çok güzel olmuş,eline sağlık ama benim hatırladığım daha doğrusu unutamadığım bazı DVO'larda var :) (Bunların içinde olmayan)
Apprentice
Üye
Spoiler:
Öncelikle Bazı Bazı Dvolar yazısını ben yazmadım biz yazdık (Arkhenon yazdı çoğunu) O yüzden eliMİZE sağlık =). Eksikler var tabi o listede olmaz mı?, yaklaşık 10 önemli oyun daha çıkar sıksan, burning sea geldi şimdi aklıma, aaa ultimayı yazmamışız :S  İşte bu yüzden konunun ismini "bazı bazı dvolar" yaptık zaten...  Amatörcede genelde umduğunu değil bulduğunu okuyabiliyorsun zaten. Yeni okurlara serzenişim var gibi  farkındaysanız. Halbuki hiç alakası yok, eleştri duymak için yanıp kavrulan bir konuyuz, fakat lütfen iyi kötü eleştrilerinizi özel mesaj yoluyla atın. Korkmayın iyi yorumlardan şımarmayız, kötü yorumlara da küsmeyiz kendimizi düzeltiriz. Konu bozuk yine ben ona üzülüyorum. Muhtemelen şu anda bu yazıyı sadece ziyaretçiler okuyabiliyor. Konunun ilk postundaki link biraz ilaç olabiliyor bu duruma. Neyse iyi eğlenceler. Bir oyun incelemesiyle daha sizi baş başa bırakıyorum.


[center]
NecrovisioN 

[img width=800 height=600]http://oyun.pclabs.com.tr/wp-content/uploads/2009/02/necrovision_02.jpg[/img]
Biraz bioshock, biraz diablo, biraz painkiller, biraz quake azcıkta wolfenstein
[/center]

[b]

Painkiller serisinin yapımcılarının kurduğu firmanın sadece PCye çıkmış olan oyunu "Necrovision". Öncelikle oyunu henüz bitirmedim. Oynuyorum bu aralar sık sık. Ne yazık ki oyunun çözünürlüğü widescreen desteklemiyor o güzel grafikleri düşük çözünürlükte bozuluyordu. Şöyle bir araştırdım, resmi sitesindeki 1.1 patchi buna ilaç oluyormuş. Evet grafikler göz dolduruyor, painkillerın motorunun geliştirilmişi olduğunu söylüyorlar ama görünene bakılırsa epey bir geliştirmişler.

Oyunumuzun saf aksiyon dolu. 1. Dünya savaşına dönüyoruz. Fakat 1. Dünya savaşı biraz değişmiş olacak ki Zombiler, vampirler, büyücüler de gelmiş bizi ısırmaya tenhalarda sıkıştırmaya çalışıyorlar.  Bazen yirmişer otuzar üstünüze koşuyorlar, bazen öcüüü diye çıkıyorlar. Önümüze gelene sıkıyoruz biz. Biz de büyü yapıyoruz, fantasik silahlar kullanıyoruz, koşuyoruz zıplıyoruz. Zaman zaman boss öldürüyoruz. Öyle oynuyoruz oyunu kapatıyoruz, çok özlemiyoruz oynamazken. Öyle yüreğimize işlemiyor, fakat dur bi oyunu açıyıp iki daha sıkıyım da dedirtiyor.

-Yaratık tasarımları gayet güzel.
-Oynanış açısından bu kadar hızlı olmasını beklemiyordum. Quake3 arena gibi oynuyoruz.
-Silahlar hoşuma gitti..
-Grafiklere diğecek yok.
-Biraz havada bir oyun gibi hissetiğiniz zamanlar oluyor, vurma hissi daha güzel verilebilinirdi.
-Senaryoyu takip etme ihtiyacı duymuyorsunuz oynarken. Sürükleyici değil pek.
-Bazen çok eğlenceli olabiliyor..
-İlk bölümleri geçtikten sonra daha bir güzelleşiyor.
-Bazen çok zor olabiliyor.
-Yavaş çekim bu oyunda da yer alıyor. Çokta mühim değildi olması ama yine ayrı bir hava katıyor (saolsun max payne).
-Animasyonlar (vurulma,zıplama,tekme atma) komik. Birine tekme attığınızda oyunun fizik motoru sizi güldürüyor evet =)
-Sesler ve müzikler tamin edici.
-Ara demolarda sizi gaza veriyor..


Oynamanız gereken bir oyun yapmışlar. Çıtır çerez...


Resmi sitesi:  http://www.necrovision-game.com/
Ekran's Görüntüs: http://www.gamespot.com/pc/adventure/necrovision/images/0/1/
Mutlaka izle Trailer: http://www.gamershell.com/tv/17424.html
Apprentice
Üye
DefJAM: ICON
[img width=800 height=450]http://www.ps3station.com/pictures/49/Def-Jam-Icon-001.jpg[/img]
                                      (play İstop with Niggas)


    Hip Hop. Yooo yooo! =)  Çok tercih ettiğim bir müzik tarzı olmasa da bazen dinlerken eğleniyorum. Türkçe rap zaten çoğu zaman antipatik geliyor. "Sen oyna dilber biz çalarız, alem bizi dinler" demiş Ceza.  Şimdi bu konuyu burdan Def Jam: Icon'a bağlıcam hazırsanız =)

        Defjam Fight for Ny diye bir oyunum vardı ps2 de. Ne zaman evde bir arkadaşım olsa onu oynardık. Klasik amerikan güreşini Rapçi abilerimizle yapıyorduk. Çok fazla karakter vardı, hareketler falan da güzeldi. Çok eğlenirdim o oyunu oynarken. Gel gelelim bu Def Jam: Icon da onun devamı. FNR3ün yapımcılarından çıkan oyunumuzda yine Rapçi abilerimiz kapışıyor. Bu sefer yeni nesil grafikleriyle demek isterdim fakat oyunun grafikleri çok sinir bozucu. Hayır belki zevk meselesidir beğeneni vardır dicem ama inanın ps2deki DefJamin grafikleri daha bir havalıydı. Bu oyununkiler çok gözümü yoruyor. Bir de kapıştığımız platformlar çok hareketli, yok arkada bişiler patlıyor, ekran sallanıyor. Dövüşçüler baya ağır hareket ediyor zaten. Adama yaklaşıp bir yumruk sallıyoruz, adam fırlayıp arabaya çarpıyor, araba patlıyor, ekran sallanıyor eöööhhh! Oyundaki rapçi abiler şunlar: Big Boi, Bun B, E-40, The Game, Ghostface Killah, Jim Jones, Lil Jon, Ludacris, Method Man, Mike Jones, Paul Wall, Redman, Sean Paul, Sticky Fingaz, T.I, ve Young Jeezy.  Bu isimler arasında mutlaka tanıdığınız üç beş tane vardır.

        Gta 4te herangi bir sokakta, herangi birine yumruk sallarken daha çok eğlenebilirsiniz. (oha çok ezdim oyunu) Oyunun en güzel yanı hikaye modu. Kendi karakterini yaratma menüsü çok zengin.  Sürükleyici sayılabilenecek bir senaryo içinde, oyuna biraz olsun kendimizi kaptırabiliyoruz.  Yeni kıyafetler, takılar takıp takıştırıyoruz.  Ha unutmadan oyunda dövüşürken müziği kontrol edebiliyoruz. Ben galiba farkında olmadan müziği kontrol ediyorum galiba ama çok yalandan bişey.

        Rapçiyim sonuna kadar diyorsanız. Escalade, Pimp, Player ve Nigga gibi sözcüklerle büyüyorsanız,  dövüş oyunu seçme konusunda zevksizseniz, PS3'e çıkan ilk oyunlardan sayılabilinecek DEFJAM: ICON'u alın oynayın.
discussioncontroller