Worms World Party [N-Gage v2]
Aranel
Üye
LandscapePro mu ne öyle  bir yazılım vardı, arkadaşım N95'inde kullanıyordu, hareket algılayıcı kullanarak N96 gibi yana yatırabiliyordun.

N96 ile ilk bakışta aynı görünüyor olabilir ama NSerilerinin geneli öyleymiş gibi görünür pek değildir :) Ufak bir ilk bakışta şu farkları buldum:

* HSDPA
* USB
* GPS
* Kamera
* DVB-H
* Hafıza
* Accelometer yokmuş sanırım N81 de çok büyük eksi. Eğer öyleyse LandscapePro çalışmaz sanırım.

vs. Ama tabii genel anlamda bakarsan N Serisi telefonlar arasında çok bir fark olmuyor, zaten Nokia satış müdürü söylemişti bunu, her N telefonunu belli standartlara göre üretiyoruz diye. Destekleme konusu zaten Nokia'nın büyük başarısı, s60v2 uygulamalarının halen v3te çalışabilmesi mesela. N Serisi tüm telefonlar birbirleri arasında paslaşabiliyorlar uygulamaları.

Güzel telefon gibi görünüyor ama fiyatını bilmiyorum, değer değmez diyemeyeceğim. Eğer ne olursa veririm diyen varsa N97'yi beklesin, çok daha über bir telefona beznziyor :)
princeofpersiaprinceofpersia
Üye
Landscape pro yu biliyorum, ama sertifikalandıramadığım için sertifika hatası veriyo ve kuramıyorum :/ bilen varmı burada o nasıl olur?
Aranel
Üye
Aslında ayrı bir başlık lazım ona ya :) Kısaca, yöntem şu, Google'dan OPDA yaz, karşına ilk gelecek çin sitesine dal. O foruma güç bela üye ol, English Forum var, ona gir. Sertifika istekleri başlığını göreceksin, orada IMEI numaranı verip sertifikanı iste.

Sonra o kategoriyi takibe al, sayfa numaranı da not et. O numarayı içeren başlık 24 saat içinde hazır olur zaten. Sonra o başlığa gir, listede kendi IMEIni ara, eğer varsa tamamdır. RAR dosyasını indir, FreeSigner'i indirip telefonuna kur. CERT ve KEY dosyalarını telefonuna at. Böylece istediğin her uygulamayı, hemde dev sertifikasıyla kurabileceksin.

Bununla da yetinme, RomPatcher'i at telefonuna, onu da sertifikala. Sonra onu kullanarak N81'in korumasını kaldır. Sonra sertifika falan yapmadan çatır çatır kur her bir şeyi.

N96'da denedim, işe yarıyor. N81 ve N96 zaten RP konusunda sorun çıkartan iki telefondu(yeni OSları sebebiyle), onlarda kırıldı artık.
creiGncreiGn
Üye
OPDA konusunda resimli rehberi olan bir site vardı İngilizce, mutlaka öyle bir rehber bulmak lazım, imkansıza yakın yoksa üye olmak. Üyelikten sonra da imei ile sertifika isteğinde bulunuyorsun, bir gün sonra tekrar girip alıyorsun.

@Aranel;

Abi sertifika için cert ve key dosyalarını telefona atmaya gerek var mı? Bende bir program var (signsis mi ne) sertifikasız herhangi bir programı bir converter gibi sertifikalı hale getiriyor vert ve key ile. Telefonda değişiklik yapmamak daha iyi olmaz mı stabilite açısından vs.?
Aranel
Üye
Şöyle açıklayayım:
cert ve key dosyalarını telefona atmana normal şartlarda gerek yok. Ama telefonuna yüklemek isteyeceğin her uygulama için koşa koşa evindeki PCye gitmek zorunda olmak can sıkıcı, üstelik bir telefonun olması gereken mobil özelliği kalmamış oluyor.

PCden imzalamak gibi bir zahmet yerine, telefonuna FreeSigner denen uygulamayı kurup telefonuna cert ve key dosyalarını atarsan imzaları telefondan verebilirsin, böylece tamamen mobil olur ve sistemde değişiklik yapmamış olursun.

Ama bu da zahmetli, yine her kuracağın uygulamayı imzalaman gerekecek PCde olduğu gibi. RomPatcher ile yamalarsan her uygulamayı, sınırsız izinle(her sertifika her özelliğe sınırsız izin veremeyebiliyor) kurabilirsin, hiç kısıtlama  yokmuş gibi. Üstelik RP sayesinde telefonuna yeni "tema efektleri" yapabilirsin, kamera sesini kapatabilirsin, sistem dosyalarını görebilirsin vs.

RomPatcher'in autopatch özelliği "olmayan" bir sürümünü kurduğun sürece stabilite sorunu olmaz, RP açıkken cihaz biraz daha yavaşlayabilir ve N-Gage'de sorun çıkarabilir ancak eğer autopatch yapmıyorsan bir şey farketmez, yamayı açıp istediğin şeyleri kurup sonra yamayı geri kapatabilirsin, ya da telefonu bir kez açıp kapattığında  telefonun hiç yamalamamışsın gibi çalışacaktır. Yani yamaladın diye sürekli yama üzerinde olacak kaidesi yok.
anger rabbit
Üye
Bende de n81 8gb vardı. Bu muhabbetleri görünce gaza gelip bir firmware güncellemesi yapayım dedim. Fakat siteden yüklenen program firmwarein 21.0.010 versiyonunu yükledi ve sürüme uyan ngage versiyonunu (http://www.n-gage.com/ngi/ngage/web/tr/en/get_ngage/devicespecificdload/download_n81.html) bendeki versiyona uyan bir ngage sürümü olmadığını öğrendim. Bu durumda ne yapabilirim? Yeni versiyon mu beklemek lazım ngage için?
Aranel
Üye
Evet o konuda bir kaç kızgın yorum okuduğumu hatırlıyorum, sanırım N-Gage'in uyumlu bir sürümünün çıkmasını beklemelisin. Bir de şöyle şeyler var: http://www.dotsis.com/mobile_phone/archive/index.php/t-130784.html

Sanırım MobilesMania gibi forumlarda NGAGE'in N81'e uydurulmuş kırık sürümleri vardı, bir göz at istersen.
discussioncontroller