Nokia N97
Aranel
Üye
[center]image
[/center]

Bir N96 sahibi olarak bu başlığı açarken içim cız ediyor, eheh :D Şaka şaka, ama harbiden güzel bir telefon geliyor Nokia'dan. Bundan önceki tüm sağlam modelleri "aykırı çocuklar" tarafından dokunmatik olmadığı için beğenilmeyince-ne alaka merak etmişimdir hep- Nokia en sonunda dokunmatik olayına el attı. 640x360 (16:9) ekranı, 32bit Freescale MXC300-30 ARM11 600 MHz gibi über hızlı bir CPUsu, s60v5'i, dokunmatik özelliği, N95'in DVB-H hariç her şeyi, 32gig hafızası var.

Tam liste şurada: http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_N97

Bu sene çıkması bekleniyor. Wow!
creiGncreiGn
Üye
Yuh! Fiyatı sanırım 2 bin liraya yakın olur :D
ElegostElegost
Üye
Standby time: Up to 17 days (3G), 18 days (GSM)

Baya iyiymiş bu.. Sevdim, ama fiyatı da tuzlu olur xD
Misafir
En iyisi yurtdışından almak...
peace
Üye
Aranel dedi:

32bit Freescale MXC300-30 ARM11 600 MHz gibi über hızlı bir CPUsu

http://www.ceplab.com/haber/nokia-n97nin-islemcisi-hayal-kirikligi-yaratti/
Olmadı Nokia.
Aranel
Üye
Nokia yine yapacağını yaptı evet, 600Mhzlık işlemciyi çöpe tıkıp gitti bunu aldı geldi. Bu işlemci teoride N96 hızında performans verse bile şanslı, tek çekirdek üzerinden verdiği frekans hiç bir şeye benzemiyor. Nokia yine harika bir şekilde donattığı telefonundan bir özelliği çıkarttı, aslında bunu hep yapıyor. Daha alt modellere verdiği FM Verici desteği üst modellerde yok, N95deki CPU N96'da yok, N96'da GPUda yok adam gibi ama "nasılsa" 3D performansı alt modellerden daha iyi. Nokia resmen donanımın gücünü kullanmayıp, müşteri kazıklıyor. Aynı şeyi iPhone'da 600Mhzlık işlemciyi 400Mhz'a underclock ederek yapıyor. N96'daki DVB-H desteği N97'de yok. Ne biçim yamuk bir satış hilesidir anlamadım ben.

Üstelik ben de dahil herkes s60v5'de yeni gelen dokunmatik destekli OSun her şeyi değiştirebileceğini düşünmüştük. 5800 XM'de bu beklentimiz gerçekleşmeyince kısmet N97'ye dedik ama değilmiş. Nokia belli ki aynı uygulamaları, aynı oyunları dokunmatik yapmaktan başka bir şey düşünmüyor. Kısaca önümüzdeki seride de herhangi bir ciddi değişim göremeyeceğiz, yine bildiğimiz donanım, bildiğimiz symbian, şimdi dokunmatik.

Telefonlarda mod şansımız olmadığını iyi biliyor belli ki firmalar. Bu yüzden, dünyanın parasını verip her fonksiyonu olan bir telefon alıyor ve sonra da o telefonda bir özelliğin eksik olduğunu farkediyoruz, hep böyle. Umarım OpenMoko gibi içini kurcalayabildiğimiz telefonlar yaygınlaşır da kurtuluruz bu satış hilelerinden. Yettin canıma Nokia!

peace
Üye
Bu yüzden ne yapıyoz sene sonuna doğru çıkacak yeni İPhone'u bekliyoz. :P
Şahsen ben bekleyeceğim ve kapacağım bir tane. ;D
creiGncreiGn
Üye
Yahu o kadar özellik koyuylar, telefon altı üstü, varsın fm vericisi de olmasın :D. Hem her şeyi yapmaya çalıştıkkça o işi tek başına yapan cihazların kalitesinden uzaklaşılıyor. Mesela 5800, bir Cowon playerın ses kalitesine ulaşabilir mi?
Aranel
Üye
creiGn;

Evet bir 5800 XM konusunda haklısın, XpressMusic etiketi olduğuna göre müzik odaklı olmalı. Fakat bu telefonlar, yani NSeries, akıllı telefon sektörü için geliştiriliyor. Yani evet, her şeyi yapmak zorunda. Telefon altı üstü dersen 3310 da bir telefon mesela, önemli olan ne kadar "akıllı" oldukları.

Dünyanın parasını döküp N97 alıyorsan, beklediğin şey muhtemelen sadece müzik değildir. Telefonlar artık her şeye yetecek kapasiteye sahipler, şuan zaten bir çok NSeries model, aynı anda Internet,Multimedya,Oyun,İş,Kişisel Kullanım ve tabii ki telefon olma özelliğine sahip. Yani her alanda başarılı telefonlar yapılabiliyor.

Bir N96 mesela, gerçekten büyük ebatlı bir telefon, güzel görünüyor ama annenize alacağınız bir telefon değil, ya da küçük kardeşiniz pembe telefonunu bırakıp bu kadar "cool" bir telefon almayacaktır, N serisi gibi akıllı telefonlarla yarışan modellerin amacı daha küçük, daha sevimli, daha hafif telefonlar yaratmak değil, sektörün sınırlarından uzaklaşmadan ve cep telefonu kelimesinin anlamını kaçırmadan, bütün fonksiyonlara sahip cihazlar yaratmak, mesela benim telefonumda yaptığım en son şey mesajlaşmak ve birilerini aramak. İstediğim şey Nokia'dan olmayacak işe amin demesi değil, fakat hepimiz biliyoruz ki N97'ye çok daha iyi bir CPU, DVB-H, FM Verici takılabilir ve bu o telefonun şeklini ve ağırlığını pek etkilemeyecektir, zaten oldukça büyük.

Böyle AIO modeller yaratılmamasının sebebi kullanıcıyı hep iki üç model arasına sıkıştırma amaçlı. Tüm her şeyi içeren bir AIO  yaratsa Nokia, herkes para biriktirip onu almaya çalışır ve alt modeller satmayacaktır. Zaten kullanıcının gerek yazılımsal gerek donanımsal olarak çok katı sınırları var, telefonlarımızı istediğimiz gibi değiştiremiyoruz, Symbian'dan sıkılıp WinMo kuramıyoruz, CPUsunu çıkartıp 600Mhz takamıyoruz, telefon üreticileri bunu bildiklerinden ticari tekniklerini bunun üzerine kurmaktan çekinmiyorlar.

iPhone'da da Apple 600~ Mhzlık işlemcisini 400~ Mhz'a underclock edip satıyor mesela, tamam bu batarya ömrünü uzatıyor olabilir, haklı bir satış tekniği olabilir, fakat neden telefonun bir yerlerinde overclock ayarı yok? iPhone'un şuanki donanımı kolaylıkla 600'de çalışabilir, zaten işi bu. Apple burada bile kullanıcıları soyma yolundan çekinmiyor, Bluetooth ve Flash konularında yaptığı gibi. Bence boşuna yeni iPhone'u beklemeyin, kırılıp edilse bile iPhonelar her zaman verdiğiniz paraya alabileceğiniz teknolojiden daha eksiğini sunacaktır. Nokia'nın da satış tekniği olarak rezalet olduğunu düşünürsek, adam gibi bir AIO model gelmedikçe ya da OpenMoko tarzı projeler geliştirilmedikçe kazık yemeye devam edeceğiz.
princeofpersiaprinceofpersia
Üye
Ben telefonumla her bir haltı yapabiliyorum, hatta bu mesajı telefondan atıyorum. Hemde siteyi mobil olarak değil, normal bilgisayarınızda gördüğümüz web sitesi. Bu küçük aletler gün geçtikçe güçlenmekte, Nokia N97 inin işlemcisini değiştirmekle çok büyük bir hata yaptı bana göre. Çünkü her nekadar benim kendi telefonum N96 ile nerdeyse aynı şeyleri yapabilmesine rağmen, işlemci ve ram farkı yüzünden çok daha sık donnakta. N97de de aynı olacak şimdi, çünkü aletin ön ekranı yanlış hatırlamıyorsam dokunmatik. Ve dokunmatik ekranlı telefonlar çalışma prensipleri yüzünden (iPhone dışında, W Mobile kullananlar genellikle) o kadar çok donuyor ki, telefonu gidip duvara atasınız geliyor. Günümüzde telefonlar yavaş yavaş telefon açmaktan çok, hava atma, 'bak benimkinin bu kadar özelliği var' deyip hiçbirini kullanamayan(!) (bakın kullanmayan demiyorum, kullanamayan diyorum) diyen insanlar tarafından kullanılmakta. Tamam, bizim gibi telefona yapmadığını bırakmayan,(bir oc yapmadığımız kaldı, o da olur yakında) insanların sayısı da az değil ama biz çoğunluğa göre çok daha azız. O yüzden firmalar böyle dandik satış politikaları ile satış yapmaya çalışıyorlar.
Misafir
prince senin telefon ??? ve ücretli mi giriyosun ??
discussioncontroller