Elder Scrolls III: Morrowind
SwordwolfSwordwolf
Üye
Gerek expansionları gerekse işlenişi olsun, Morrowind benim için her zaman ayrı bir yere sahiptir. Oblivion çıktı, tüm dergiler, siteler bas bas bağırdı: "Gelmiş geçmiş en güzel RPG oyunu.". Doğal olarak çok heveslendim ve gidip bir çırpıda aldım Oblivion'ı fakat bir türlü Morrowind + Tribunal + BloodMoon şeklindeki TES III paketimin bana verdiği oyun zevkini yaşatamadı. Grafikleri kusursuzdu ama inventoryme bakarken bile Morrowind'i aradı gözlerim. Oyun herkese özgürlük sunsa da bana sunamamıştı, ben görevim olsun ya da olmasın, sağda solda dolaşmak istiyordum. Oysa ki Oblivion görevleri sana özgürlük tanımak yerine emrediyordu. Morrowind'te görevi bulmak için bile ne yerler keşfediyorduk. Bunda sağa sola teleport olayı var, Morrowind'te Mages' Guild arıyorduk aman teleport olabilelim diye. Recall olayı vardı ama hiç girmeyelim ona. :) Belki de ben zevksizim ama Morrowind bana göre seride devrim yaratan bir oyundu. Tek kusuru vardı: O da sisteminiz ne olursa olsun, ara sıra oluşan donmalardı. Saniyelik sürüyorlardı ama insan düşünüyordu: "Acaba upgrade zamanı mı geldi?" şeklinde. Bölümü görünce hemen damladım, ayıp olmamıştır inşallah. :)
Misafir
Katılıyorum Swordwolf,ayrıca Wish camiasına selamlar  ;)

O böcüklerle gezmek ne kadar zevkli birşeydi yahu..Hiç unutamam.
Navras
Üye
Başka topicte zati uzun uzadıya yazmıştım iki oyun arasındaki düşüncelerimi.

Burda senin özgürlük düşüncenede tamamiyle katılıyorum. Evet belki çok daha büyüktü 3. oyuna göre ama oynayınca hissttirdiği his 3. oyunun yarısı kadar bile değildi.

Bazen bütün yollu tabanvay giderdim gerçekten güzeldi.

Bu arada oyunda ki ilk yıldırım gürültüsünü duyduğunuz zamanı hatırladınız mı ? :D
madmax
Üye
İlk olarak Swordwolf dediklerine harfi harfine katılıyorum.Oblivionu çok beğenmeme rağmen Morrowind'de ki hava bana daha bir samimi geliyordu.Morrowind'i biraz oynadıktan sonra arkadaşlarıma ne denli güzel bir oyun olduğunu saatlerce anlattığımı hatırlıyorum ama aynı heyecanı Oblivionda malesef yaşayamadım.Navras'ın yıldırımla ilgili yazdığı cümleyi kuyunca tüylerim diken diken oldu,birden o ana gittim yine,sandalyede irkildiğimi hatırlıyorum :),ne güzeldi yağmur alrında o şehirden o şehire yayan yürümek.RPG ruhu daha bir çok tu Morrowind'de.
SwordwolfSwordwolf
Üye
Navras, oyun seslendirmelerine önem verdiğim için hoparlörüm hep yüksek volumee ayarlıdır; o sesi duyduğumda küçük bir zıplama yaşadığımı hatırlıyorum.

Oyunun en güzel yanı bana göre guild görevleriydi. Oyunun ana görevlerini ben çok çok geç yaptım ve bitirdim. Guildlere üye olup onların görevleriyle uğraşmak daha çok hoşuma gidiyordu. Rank atlamak, saygınlık kazanmak çok daha cazip geliyordu. Oyunu bitirdikten sonra bile girip günlerce zaman harcadım oyunda. İnternetten görevlerde belirtilmeyen gizli artifactlerin yerlerini öğrendim, oraları dolaştım. Tüm görevlerinden daha zordu kesinlikle  bazı artifactleri bulması. Vampir olayım diye de çok uğraşmıştım. Eğer araştıranlar varsa bilirler, ismi aklıma gelmese de  bir artifact (sword/blade class) için haritanın en solunda suyun altına dalmıştım, tabii büyü envanteriniz olmazsa boğuluyorsunuz derinliği yüzünden. O kılıç beni öyle rahatlatmıştı ki oyunda, anlatamam. Koyduğunu indiriyordu desem yeridir. Sonra o kılıcın daha da upgrade edilip fireken icebladee dönüştüğünü öğrendim. Fakat bunun için vampir olmak gerekiyormuş. Derken derken... Kısacası ömrünüzü yiyordu oyun ama içinde zaten ömrünüzden gittiğini anlıyordunuz zamanın. Oyun oynamıyor, dread lordlar çıktığında kendiniz irkiliyordunuz. Hele savaş anı çalan müzikler yok mu, arkanızdaki düşman size yaklaşırken gelen müzikle tüyleriniz diken diken oluyordu. "Nereden geliyor, kim saldırıyor?" diye endişe ve merakla bekliyordunuz. Öldürdükten sonra müziğin normale gelmesiyle de huzur kaplıyordu içinizi. Su temasını, efektleri, su altı yaratıklarını da unutmamak gerek. (Rusalka ne arıyordu, hâlâ bilmiyorum ama.) İşte böyleydi Morrowind, oyundan çok öteydi bana göre. Yeniden mi kursam?  :)
Misafir
Morrowind'inki kadar rezil hümanoid modelleri görmedim, ama bir hırsız olmanın daha zevkli olduğu başka bir oyun da görmedim. Yemişim görevi diyip önünüze gelen her yeri yağmalıyordunuz.

Hayır üstelik bir şey diyeyim mi, hiç kimse aynı tecrübeyi yaşayıp aynı hazzı almadı oyundan. İşte şaheser budur. Herkesin içinde kendi hikayesini yarattığı oyun. Kendi anılarının ona özgün olduğu oyun.

Morrowind gelmiş geçmiş en iyi RPG'lerden biridir gerçekten de. Herkesin oynaması gerek.
FireMcFireMc
Üye
Valla en çok sevdiğim Elder Scrolls oyunu Daggerfall'dur. Çünkü inanılmaz genişlikteki haritası ve karakter geliştirme hiçbir Elder Scrolls oyununda yoktu. Morrowind ise 2. sırada gelir.
Misafir
Serinin dördüncü oyunu Oblivion'dan daha çok sevdiğim bir oyundur Morrowind. Neden, bilmiyorum. Ama daha çok seviyorum...
farukakeren
Üye
oyunun namını sürekli duyuyordum fakat bi türlü nasip olmamıştı. geçen gün bi alışveriş mazasında gördüm aldım. çokta ucuz. 10 YTL ye exp. paketleriyle birlikte orjinal. oyun hoşuma gitti.
Misafir
A evet onu ekleyelim, Morrowind Gold Edition, yani bütün ek paketleriyle beraber 10 milyon Migroslarda. Ama dikkat sadece Migrosun içinde. D&R'da falan 15 gerçi, çok yüksek değil ama 5 milyon beş milyondur değil mi ><
Oblifan
Üye
Morrowind'de de çok saçma şeyler vardı. Oyunun başında Levelimiz düşük olduğu için silahlarla düşmana bir türlü vuramıyorduk.Model grafikleri belki de şimdiye kadarki en kötü çizime sahip.O zamanın grafik kartları desteklemediği için çevre boştu ama çok boştu yav. Hep aynı şeyler , manzara namına hiç bir şey yok.Görevleri takip etmek hem iyi ingilizce hem yüksek dikkat hem de inanılmaz bir sabır istiyordu.Tamam Oblivionda çok kolay ama Morrowindeki sistemden 10 kat daha iyidir.Hızlı seyahat olmaması da bence hiç iyi birşey değil.Çünkü oyunu o kadar uzatıyor ki tarif edilemez yaşanır anca.

Tabi Oblivionun da bir çok eksiği var. Envanter çeşidi yeterli değil,ayrıca biraz daha büyü olabilirmiş, hızlı yolculuk şehirden şehire sınırlandırılsa iyi olurmuş , en önemlisi de oyunda gizemli hiç bir şey yok.Ne gizli hazineler ne de kafa yoran notlar.

Ben yine de Oblivionu Morrowin de tercih ederim. Bence daha eğlenceli ama  daha detaysız.Umarım 5. oyun bu 2 oyunun karışımı bir şey olur.
discussioncontroller