Fairy Tail [Manga]*Spoiler Yuvası*
pabucumun satanisti
Üye
Valla son bir kaç yılda şu görüş o kadar gözüme sokulduki artık inanmaya başladım.

"Dont judge a book by its cover"

NeOzguRNeOzguR
Üye
Yani One Piece'e(hiç okumadım kendisini) benziyor diye(o da çizimler) bu önyargı niye?Ayrıca azarlama tarzı yazılar da var bende bunu anlamadım.Ayrıca Naruto+Bleach+One Piece "çakması" demek bu hikâyeye ve çizimlere zaman harcayan kişiyi düpedüz "asmaktır".Herkes birbirinden etkilenebilir.İpek ablanın da dediği gibi bunlar shounen tarzı mangalar-animeler.O zaman ilerde yazılacak-çekilecek mangalara-animelere şimdiden damgayı vuralım "yok o şunun çakması yok o bunun çakması" diye olsun bitsin olaylar.Bir söz vardır Einstein'ın,çokta güzeldir:"Ön yargıları yıkmak atomu parçalamaktan daha zordur".
Illdan
Üye
Ön yargıyla alakası yok, seriyi eş zamanlı takip eden biri olarak ve çizimdense hikayeyi baz alarak söyledim bunu. Ayrıca evet, shounen'lerin %70'i bir birinin, hepsi birden de dragon ball'ın çakması maalesef. Insan artık bir yerden sonra bi özgünlük bi yaratıcılık arıyor haliyle.
Shana
Üye
Hepsi Dragonball çakması demek biraz haksızlık oluyor bence.

Hangi yapım olursa olsun, bir şeyleri bir şeylere benzetip "çakma, sahte, aynısı, kopyası, özentisi" gibi ifadeler kullanacağımıza resme biraz daha geriden bakarak ve piyasanın buradan göründüğünden çok daha geniş oluşunu da hesaba katarak bunların biraz da arz-talep işleri olduğunu düşünebilmemiz ya da hiç değilse sevdiğimiz bir yapıma benzeyen eğlenceli bir başka şey daha var, onu da okuyabiliriz, değerlendirebiliriz, onla da eğlenebiliriz diye sevinmemiz daha hoş olur.
Böyle düşünmeye devam ederseniz bir süre sonra hiçbir şey izleyemez ve okuyamaz ya da izleyip okuduklarınızdan zevk alamaz hale gelirsiniz gibi görünüyor ((:

Kendimi tekrar edeceğim maalesef ama:
Shana dedi:

Ayrıca sizleri bilmem ama ben ben "One Piece'e benziyor çizimleri" diye okumamak yerine "One Piece gibi seri arıyordum yaşasın" diyenlerdenim ((:

Son olarak; başlık biraz da Fairy Tail'in kendisi etrafında dönsün artık lütfen... (:
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
O değil de sizce bu Wendy ne çıkacak yahu...
Illdan
Üye
Hayır olay su ki ben hiç de öyle bi ön yargı taşımadan başladım bu seriye ama insan bi yerden sonra "aha şimdi kesin Naruto gibi gaza gelir de anlaşılmayan bi şekilde kuvveti artar, üç bölüme kalmaz da yener o gazla" veya "kim öldürecek ustasını bu mu, kesin saçma sapan bi açıklama bulurlar buna da" diye düşünüp durmadan haklı çıkıyorsa. Iyiler hep kazanıyor, kötüler salaklıklarından ötürü kötü oluyor, taraf değişimleri hep kötü'den iyi'ye oluyorsa kusura bakmayın ama ben de eleştirimi koyarım ortaya. Zaten bu "vasata övgü" ve "sıradan'ın yüceltilmesi" olayını aklım fikrim almıyor. Iyi bir yabancı dizinin türk yapımı imitasyonunu görünce yerden yere vuruyoruz da neden olay anime'lere gelince "olsun canım, shounen ne de olsa" kıvamına dönüyor? Dünyada anlatılacak konu mu kalmadı da her seride bi nakama da nakama inadı, illa iyilerin kazanması, birbirine uyuz oluyor görünüp sürekli birbirlerini kollayan karakterler teması dönüp duruyor. Cüneyt arkın flimlerindeki dövüş sahneleriyle dalga geçmesini biliyoruz da ichigo her savaşta önce dayak yiyip sonra güç olarak level atlayınca aynı tepkiyi vermemize engel olan ne? Sevmek suç değilse sevmemek neden suç? Hayat her şeye vakit harcamak için fazla kıssa ve olay anime izlemek/manga okumaksa emin olabilirsiniz ki orada bir yerlerde çok daha özgün seriler var.(bu son cümlemi fairy tail çevirisini geçenlerde bırakan bir guruptan alintiladığımı da belirteyim bu arada)
Shana
Üye
Illdan dedi:

"aha şimdi kesin Naruto gibi gaza gelir

Çünkü o bir shounen (:

Illdan dedi:

de anlaşılmayan bi şekilde kuvveti artar,

Çünkü o bir shounen (:

Illdan dedi:

üç bölüme kalmaz da yener o gazla

Çünkü o bir shounen (:

Illdan dedi:

kim öldürecek ustasını bu mu, kesin saçma sapan bi açıklama bulurlar buna da

Çünkü o bir shounen (:

Illdan dedi:

Iyiler hep kazanıyor, kötüler salaklıklarından ötürü kötü oluyor

Çünkü o bir shounen (:

Illdan dedi:

taraf değişimleri hep kötü'den iyi'ye oluyorsa

Çünkü o bir shounen (:

Illdan dedi:

Zaten bu "vasata övgü" ve "sıradan'ın yüceltilmesi" olayını aklım fikrim almıyor. Iyi bir yabancı dizinin türk yapımı imitasyonunu görünce yerden yere vuruyoruz da neden olay anime'lere gelince "olsun canım, shounen ne de olsa" kıvamına dönüyor? Dünyada anlatılacak konu mu kalmadı da her seride bi nakama da nakama inadı, illa iyilerin kazanması, birbirine uyuz oluyor görünüp sürekli birbirlerini kollayan karakterler teması dönüp duruyor.

Alakası yok Ildan, konudan sapıyorsun. Bir şeyin imitasyonunu farklı bir isim altında yapmak başka, belli isimlere sahip olan kategoriler ve türler (genre) altında farklı serilerin seçime sunulması başka.

Zaten bunu vasata övgü yerine alternatifler gibi görebilseydin ne demek istediğimi daha iyi anlardın sanırım (:

Illdan dedi:

Cüneyt arkın flimlerindeki dövüş sahneleriyle dalga geçmesini biliyoruz da ichigo her savaşta önce dayak yiyip sonra güç olarak level atlayınca aynı tepkiyi vermemize engel olan ne?

Aaa biz onla da aşırı dalga geçiyoruz ama seviyoruz da, değil mi Monthi? :D (akşam dışarıda olacaktı gerçi)

Illdan dedi:

Sevmek suç değilse sevmemek neden suç?

Suç diyen olmadı. Daha ılımlı bakamadığın için üzülüyorum doğrusu..

Illdan dedi:

Hayat her şeye vakit harcamak için fazla kıssa ve olay anime izlemek/manga okumaksa emin olabilirsiniz ki orada bir yerlerde çok daha özgün seriler var.(bu son cümlemi fairy tail çevirisini geçenlerde bırakan bir guruptan alintiladığımı da belirteyim bu arada)

Yanlış anlama ben Fairy Tail'i ölümüne savunmuyorum. Ama herkesin ayaklanıp "çakmaaaaaaa" demesinden sonra bu seriyi okuyup sevebilme ihtimali var olan insanların okumaktan vazgeçmemeleri için uğraşıyorum.

Senin özgün bulmadığın bir şey bir başkası için daha ilginç bir deneyim olabilir, unutma.

Daha önceki mesajımda da belirtmiştim, konuyu uzatmayalım daha fazla.

Ildancığım, diyeceğin bir şey varsa da mesaj atarsan ve bu başlık kendinden geçmezse çok çok sevinirim ^__^
NeOzguRNeOzguR
Üye
Shana abla gibi düşündüğümü yineleyerek evet artıkın Fairy konumuza geri dönmemiz gerektiğini düşünüyorum.

O değil de sizce bu Wendy ne çıkacak yahu...

Şimdi bu başlık yeni olduğu için ve manga çok tanınmadığı için ve gene okumayanların ön-bilgi yememesi için kod altında yazıyorum.Eğer konu hakkında yazacaklarımız olursa böyle ifade etsek bir süreliğine daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Spoiler:
Wendy "dövüşmeyi bilmiyorum ama çok iyi derecede destek büyüleri biliyorum" demişti.Şimdi ben bir komplo teorisi atayım ortaya(gerçi hep yanlış çıkar benim komplolarım ama olsun)Natsu Wendy'i %99.9 oranında daha önce görmüş ama şu an için hatırlayamıyor.Wendy acaba bir "ejderha katili(dragon-slayer) çıkabilir mi?Düşük ama genede bir ihtimal.Cidden merakla beklemedeyim.Çünkü Seis loncasının başkanı tanıyor ve ayrıca diğer gelişmiş büyücelerde onun büyü gücünün bir başka olduğu hissiyatındalar.Beklemedeyiz efem ^^ ^-^
pabucumun satanisti
Üye
Ya söyleyin bre otakular, hangi shounen animesinde böyle bir güzel gördünüz de imitasyon diyorsunuz!? :D

Neyse eğer herkes mangasını haftalık takip ediyorsa bu topiği, konuşma vakti gelmiş hatta çatmıştır, ne dersiniz?

Spoiler:
Ben daha çok, Wendy'i tanıyan adamın da bir Dragon Slayer çıkacağı kanısındayım.
MonthiusMonthius
Üye
Shana dedi:

Aaa biz onla da aşırı dalga geçiyoruz ama seviyoruz da, değil mi Monthi? :D (akşam dışarıda olacaktı gerçi)

Çok ağır dalga geçiyoruz hemde. Eren'le geçen gün "Bleach çevirsek nasıl olur?" diye geyiğine konuşurken "Masaka?! Kono reiatsu?!" cümlelerini çevirsek kafadan 20 bölümü çevirmiş oluruz en az zaten diye konuşuyorduk. :P Ha, ama ona rağmen seviyoruz gene de, izliyoruz, orası ayrı. :) (eve yeni geldim, evet. :P)
discussioncontroller