Ölüm
Big Boss
Üye
Size neler hissettiriyor bilmiyorum ama ben çok korkuyorum. Çoğu gece sabaha karşı sigara içerken aklıma geliyor ve kaçınılmaz olması kendisini en büyük korkum yapıyor.

Ayrıca ölmeden önce görünen ışık, bekleyen ölmüş akraba gibi şeylerin, ölüme yakın beynin, ölümü daha kolay atlatmak için bize gösterdiği halüsinasyonlar olduğuyla ilgili araştırmaları okuyunca çok daha kötü oldum.

Siz neler düşünüyorsunuz?
FireMcFireMc
Üye
big boss, bu sefer değil adamım.

the end.

daha da ciddi olmak gerekirse; ölümden korku çağlar boyunca tartışılan, üzerine kafa yorulan bir konu olmuştur. birçok filozof, bilim adamı ölümün son olmadığını savunulmuştur. genel savunulan düşünce, ölüm korkusununun yenilmesi gereken en büyük korkulardan olduğunu savunmuştur. ölüm korkusunun dünya'daki yaşayacağınız hayatı baltalayacağı, yaratıcılığın önüne geçeceği öne sürülmüştür. lucretius ölüm hakkında; "ölüm varken ben yokum, ben varken ölüm yok, o halde korkacak ne var" demiştir.

edit: imlâ, anlatım bozukluğu falan.
Misafir
O günü sabırsızlıkla bekliyorum ben niyeyse. :P
Secret_Assassin
Üye
Ölümsüz olmayı yeğlerdim.
Harry Mason
Üye
her canlı tadacaktır.
ajksdajd.

şaka bir yana, ölümden korkuyorum. genelde düşünmemeye çalıştığım birşey ama garip. bir bebek doğduğunda, biri öldüğünde, yakınlarımdan biri hastalandığında korkum nüksediyor. garip bir şekilde kısılmışız sanki, yaşayacağız ve kesinlikle öleceğiz, hiçbir şekilde kaçışı yok.
uzun yaşamak mümkün tabii, ama "alkol kullanmam, yağlı gıdalar yemem" gibi şeylere takılarak da hayatın zevki çıkmaz yani.
öleceğimizi bildiğimiz halde yaşıyoruz, biraz eğlenmek için. ahah.
[WT]Elessar
Üye
İlla ki olacak birşey için dertlenmeye gerek var mı?
Barnz
Üye
ghost whisperer'ı fazla izlediğini düşünüyorum
Big Boss
Üye
Ghost Whisperer değil de bu aralar bu konuyla ilgili fazla kitap okuduğumu düşünüyorum. Dinsel ve öğretisel dışında, bilimsel olarak yaklaşan kitaplar mutlak bitişi gösteriyor.
Misafir
Arada düşünüyorum, şeklini falan. Belki uykudayken, belki araba çarpıcak, belki dağdan düşücem, belki yangın, belki boğulma.
O kadar çok ölüm şekli var ki, insan düşünmeden edemiyor, aklına geldikçe böyle bi daha tedbirli oluyo birkaç gün.
Garip şey kendisi.
Bir de şöyle bi sözü var Duman'ın, tavsiye etmiyoruz o kadar da:

Hadi keyfine bak inan bana
Aldanma öbür dünyaya
Hayatı yaşa korkma
Öbür dünyayı sorma
Hayatı yaşa

O kadar da salmamak lazım tabi. Aslında ölümsüz olmak isterdim ben de. Mızrak, tılsım, kutsal taş falan bulup bir iki büyülü kelime söylesek? Dolunay tam tepede olucak bi de.
wincih
Üye
Bir dönem ölümla yaşam arasındaki ince çizgi de yaşadığımdan mı nedir, ölümden korkmuyorum ışık var mı bilemem o kadarını. :) Ama ölüm den çok sürüne sürüne ölmekten korkuyorum yada birine muhtaç kalmaktan yaşamak için.
AdramelechAdramelech
Üye
@Secret_Assassin; Ölümsüz olmanın daha büyük bir sorunu olduğunu düşünüyorum. Bu konu sanırım Tolkien'in kitaplarından birinde de ele alınmıştı. Ve de Hamlette.

Ölmek ve bütün acılardan kurtulmak, bu hayatın iğrençliğine son vermek bir lanet midir?

Yoksa sevdiğin herkes solup giderken, bu dünyaya bağlı kalmak ve asla ölememek, acıları sonsuza dek çekmek bir ödül müdür?

Bunların dikkatli düşünülmesi gereken şeyler olduğunu düşünüyorum.
discussioncontroller