Ölüm
hadicanımoradan
Üye
Keşke dine girmeseydi konu...
SnakeSnake
Üye

"Snake" Algının yok olması gerektiğine inanıyorum zira sinirsel aktiviteler ,hisler,algı,duyular belirli bir enerji ile aktarılabilir ve algılanabilir. Fakat organize bir şekilde çalışamayan bir vücutta yeterli enerji üretilemeyeceği için beynin duyularını kaybedeceğini düşünüyorum.

Belki de komik bir tabirle stand by modunda aktif kalmayı başarsa bile kim olduğunu,ne olduğunu ve niye öyle bir durumda olduğuna açıklık getirebileceğini sanmıyorum. Bu durumda da mezarda,yalnız başımıza çürümeyi beklediğimizi düşünemeyeceğimiz anlamına gelebilir.

işin aslı önceki sayfada yaptığım yorumları sadece dini bağlamda düşünerek söylememiştim. beyin ve sinir sistemi gibi karmaşık bir yapının ölümle birlikte tamamen işlevsiz hale gelmesi saçma geliyor. önceki sayfada İ.Evren hafıza kartı örneği vermiş ama bu yeterince tatmin edici bir açıklama değil, çünkü "canlılık" ile bağdaşmayan bir yorum bu. ölüm, vücudun tamamen canlılığını yitirmesi değil çünkü ölümden sonra hücreler vücuttaki oksijen tükenene kadar canlılıklarını tam kapasite ile olmasa da bir süre boyuncca koruyabiliyorlar. bazı organlar ölümden önceki işlevlerini belli ölçüde yerine getirebiliyorlar bile. yani ölü bir beden için fişi çekilmiş bir bilgisayar benzetmesi yapmak mantıksız geliyor bu sebeplerle. bunları göz önünde bulundurduğumda beynin işlevlerinin bir anda sonlanabileceğini sanmıyorum pek.

bu konuda, ölümle birlikte beynin ve sinir sisteminin tamamen işlevsiz hale geldiği ve tüm algı meanizmasının sonlandığı ile ilgili akademik bir çalışma var mı merak ediyorum cidden. google'dan düzgün hiçbir sonuca ulaşmak mümkün değil, tahmin edeceğiniz üzere.
cocoldplay3
Üye

Tam tersi ben o konudan uzaklaştırmask için bir ironi yapmıştım ki; anlatmak istediğinin şeyin karşıdakinin anlama gücüyle sınırlı olduğu gerçeğini göz ardı etmişim:( Ama demek istedğimin dinle hiçbir alakası yok ondan emin ol:)
TrajengyaTrajengya
Üye
Ölümden zerre korkmuyorum,ha ölüm tehlikesi yaşasam içgüdüsel olarak korkabilirim ama öyle dehşete düşme filan yok bende.Belki de çok çok daha güzel bir yere gideceğim belli mi olur?
Edit:Ama öleceksem ani bir ölümü tercih ederim,zombiler tarafından çerez niyetine yenerek ölmek istemem mesela :P
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye

Tam tersi ben o konudan uzaklaştırmask için bir ironi yapmıştım ki; anlatmak istediğinin şeyin karşıdakinin anlama gücüyle sınırlı olduğu gerçeğini göz ardı etmişim:( Ama demek istedğimin dinle hiçbir alakası yok ondan emin ol:)

Bana dolaylı yoldan salak dedin anlamadım sanma.=P

Eh,gülücük koymayınca çok ciddi durmuş.
cocoldplay3
Üye
Kafamdakileri hep karşıdakinin anlayacağı varsayımıyla yazıyorum ondan oluyor o. Yoksa senin hatan değil benim kusurum. Kırdıysam da özür dilerim.
İ. Evrenİ. Evren
Üye

Kafamdakileri hep karşıdakinin anlayacağı varsayımıyla yazıyorum ondan oluyor o.

Ne olur ne olmaz diye karşındaki salakmış gibi basit ve anlaşılır yaz. Yoksa gerekisz kavgalar çıkıyor. ._.
EX DEO
Üye
Ölümün bana hissettirdiği tek şey, huzur.
Jester Prince
Üye
sen öldüysen huzurlu olabilir ama arkanda kalanlar için kesinlikle olmayacaktır. 10 gün önce babamı kaybettim. ve daha neye uğradığımı anlayıp acısını tam anlamıyla yaşayamadan bir sürü devlet işine boğuldum...

ölümle ilgili beni en rahatsız eden şey mezar. hayatımda iki yakınımı kaybettim ve iki cenazede de salak gibi o mezara nasıl sığar o adam diye düşündüm... insanı en basite indirgemek gibi geliyor...
PISLIXPISLIX
Üye
Başın sağ olsun Mert.
discussioncontroller