MeBoy (Java Destekli Telefonunuzda GB/GBC)
bfrheostatbfrheostat
Üye
Otobüste, -pek önermesem de- derste oyun mu oynamak istiyorsunuz? Telefon oyunlarının çoğu kısa sürede mi bitiyor? Hiç el konsolunuz olmadı mı? Olsun. Eğer java destekli bir telefonunuz varsa MeBoy'u deneyebilirsiniz.

Her versiyonda performansı biraz daha artan bu başarılı emülatör başta PC'ye çıkarılmış. Daha sonra çok dahiyane bir fikirle, telefonlar için geliştirilmeye başlanmış. Başta telefonların teknolojik yetersizlikleri yüzünden pek sonuç vermese de, son zamanlarda çıkan uygun fiyatlı ve daha performanslı telefonlar sayesinde bu emülatör yeniden hayat bulmuş.

http://arktos.se/meboy/download.php adresinden emülatörü ücretsiz indirebilirsiniz. PC'nizde Java'nın kurulu olması gerekmektedir.
Desteklenen telefonlar: http://arktos.se/meboy/phones.php (liste kullanıcılar tarafından oluşturulmuş)

[spoiler=MeBoy Görüntüleri]
http://alicangokgoz.googlepages.com/SE_w200_bfrheostat.jpg
http://alicangokgoz.googlepages.com/pokered_intro.jpg
http://alicangokgoz.googlepages.com/pokered_continue_screen.jpg
http://alicangokgoz.googlepages.com/pokeyellow_gbcemulasyon.jpg
http://alicangokgoz.googlepages.com/pokeyellow_gbcemulasyon_kapali.jpg
http://alicangokgoz.googlepages.com/pokeyellow_ingame.jpg


[spoiler=Kurulum Adımları]
[center][img width=560 height=419]http://alicangokgoz.googlepages.com/kurulum1.jpg[/img]
MeBoyBuilder.jar dosyasını açın.

[img width=400 height=398]http://alicangokgoz.googlepages.com/kurulum2.jpg[/img]
Bu, kurulum programının ana penceresi (Şubat 2009, v2.2). Add game'den .gb veya .gbc uzantılı rom dosyalarını ekleyeceğiz.


[img width=508 height=403]http://alicangokgoz.googlepages.com/kurulum3.jpg[/img]
Harddiskinize indirdiğiniz romlardan dilediğinizi ekleyin. Eklemeden önce rom dosyasının ismini "[!], (E), (J)" gibi rom tanımlamalarından kurtarın; dosya uzantısının arkasında da boşluk kalmamasına dikkat edin, sorun çıkabiliyor çünkü.


[img width=400 height=399]http://alicangokgoz.googlepages.com/kurulum4.jpg[/img]
Rom eklediğiniz zaman pencere böyle gözükecektir. Birkaç rom dosyası ekleme imkanımız da var (hele ki telefonunuz çok büyük jar dosyalarını kabul ediyorsa). Ancak ben birkaç rom dosyası eklemeyi de tavsiye etmiyorum. Bu arada telefonunuzun ekran çözünürlüğüne göre MeBoy ikonları seçebilirsiniz (128x128 ve 128x160 için small; 176x220 için medium; 240х320 için large olmalı). Ayrıca eliniz biraz paint ve ya photoshop falan tutuyorsa yukarıdaki sıraya göre 16x16, 32x32 veya 48x48 png ikonlar yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız ikonları "other..." seçeneğiyle ekleyebilirsiniz.


[img width=570 height=423]http://alicangokgoz.googlepages.com/kurulum5.jpg[/img]
Bazı oyunlar için ikon hazırlamıştım, bir ara sizlerle paylaşabilirim :)


[img width=695 height=483]http://alicangokgoz.googlepages.com/kurulum6.jpg[/img]
İkon işlemleri de tamamlanınca "Create MeBoy.jar" seçeneğine tıklayıp, telefonumuza atacağımız .jar ve .jad dosyalarını oluşturuyoruz. Sony Ericsson'da jad dosyasına ihtiyacınız olmayacak. Ayrıca bu jar dosyasını oyunun ismine göre adlandırmanızı kesinlikle öneririm.


[img width=511 height=399]http://alicangokgoz.googlepages.com/kurulum7.jpg[/img]
Burada program adını MeBoy mu Pokemon Red olarak mı kullanmak istediğimizi soruyor. Pokemon Red'i seçin, başka oyun kuracağınız zaman üstüne kurmak durumunda kalabilirsiniz (sonradan 'MANIFEST.MF' dosyasını değiştirmeniz gerekmesin).


[img width=716 height=225]http://alicangokgoz.googlepages.com/kurulum8.jpg[/img][/center]
Kayıt yeri olarak masaüstünü seçmiştim. Gördüğünüz üzere .jar ve .jad dosyaları masaüstünde oluştu. Bu dosyaları kablo, kızılötesi veya blutooth yardımıyla telefonunuza aktarabilirsiniz (SE kullanıcıları My Phone Explorer adlı ücretsiz programı kullanabilirler).İyi oyunlar.


[spoiler=Emülatör Ayarları]En kısa zamanda yazacağım...Ayrıca... MeBoy'u Türkçeleştirme çalışmalarını ben üstlendim. En kısa zamanda MeBoy'u Türkçe kullanabileceksiniz. Türkçe çeviriyi yapımcısına yollamama az kaldı :)
Aranel
Üye
Symbian telefonunuz varsa, vNes, vBag, vBoy, vSun falan var, çok daha iyiler bence. Java uygulamaları hiç sevmemişimdir :) Bu saydıklarım sadece GB/GBC değil, NES, SNES ve GBA da oynatabiliyor.
bfrheostatbfrheostat
Üye
Hah, evet o konuda haklısın. Symbian destekli cep telefonunuz varsa gidip de MeBoy kullanmayın, çok daha iyi emülatörler var. Megadrive emülatörü bile var yahu :(  Böhüü :P
sawwormsawworm
Üye
Pokemon Silver oynamıştım Telefonumda fakat anormal FPS düşüklüğü oluyordu :|
hell_wa
Üye
Telefonda o kadar emülatör denedim (Opera Mini de emülatöre giriyormu bilmiyorum) MeBoy kadar iyi bir tane emülatör var o da nes oyunlarını oynamamızı sağlayan nescube emülatörü
discussioncontroller