Tibia
Misafir
Tibia, benim şu ana kadar oynadığım, üzerinde en çok vakit harcadığım devasa online'dır. Karakter geliştirme sistemi, silahın türüne göre; kullandığınız kadar gelişiyordu yeteneğiniz. Aynı şekilde kalkan ile korunma yeteneği, büyü yeteneği, herşey kullandıkça işliyordu. Arkadaşlarımızla party içinde alıştırma yapabiliyorduk, böylece karakterimizi geliştirmek için illaha mob kesmek zorunda kalmıyorduk.
Oyunun boyutu 7-8 mb idi ilk başlarda. Şimdilerde 15 mb'ı bulmuştur tahminime göre. Ufacık boyutu ile, içinde çok şey barındıran bir oyundur Tibia. (geçmiş zaman kullanma gafletinden sonra hemen geniş zamana boşluktan istifade ederek geçiş yaptım. :) ) İlk 8 Level'i Rookgard denilen, pvp'nin olmadığı, player killer'ların olmadığı bir yerde oynarız. Burada herşey barış içindedir, yaratıklardır tek düşmanımız. Tabii arada sırada mahzenlerde bazı oyuncular, ölmemiz, kaçamamamız için kaçış yollarını tıkardı. Büyük ve güçlü yaratıklar da gelip bizleri öldürürdü. Biz de küfür ederdik bolca, hınç içinde. Bir Bosna'lı arkadaşım vardı, hey gidi hey, iki sene geçmiş üzerinden... Neyse, konuya dönecek olursak, 8 level'dan sonra istersek Rook'ta işsiz (novice) olarak kalabiliyorduk, istersek de pvp'nin olduğu, katillerin cirit attığı, guildlerin derebeylik sistemiyle idare edildiği, o cehenneme gidiyorduk. Ego tatminci oyuncular ile, gerçek oyuncuların verdiği çetin savaşı hep o egolarını tatmin etmeye çalışanlar kazanıyordu.
Tibia'da birçok sunucu var, gezegen, belki de dünya diyebiliriz onlara. Hepsi aynı aslında, ama hepsinin içi oldukça geniş. Biz Fortera denilen yerdeydik. Şehrin en işlek noktasında, bankanın karşısında yer alan klan evi vardı. Çulsuzca gittiğim yerde, Türkler bana kucak açmıştı. Klana almadılar tabii; ama klan evine girip çıkabiliyordum. İçerde neler neler yaptık, ne eğlenceler dönüyordu. Bana pahalı kılıç veren, fakir ama gururlu bir knight vardı. Onunla takılırdık hep, train yapardık, muhabbet ederdik. Ben oyuna bir yıl ara verip döndükten sonra, adam oyunun en zengin, en güçlü, en meşhurlarından birisi olmuş. Selam verdim, almadı selamımı. Cevap bile vermedi. Ne dram ama. :D
Bir yıldır oynamıyorum Tibia'yı. Geri döner miyim, bilmiyorum. Belki bir gün, belki de hiçbir zaman. Ama bu başlık altında muhabbetini her an yapabilirim, zevkle. Var mı oynayanlar, anıları olanlar? Anlatın...
htasan
Üye
Ben varım, been  ;D. Muğla'da yaşıyorum ben şu an, ve burada çoğu kişi de oynuyor Tibia'yı. Oyunu (daha doğrusu oyuncu kitlesini) ilk gördüğümde pek ısınamamıştım ama sonra oyunun oynayan kitleyle alakası olmadığını, kitlenin çoğunun da bu oyuna yakışmadığını düşünmeye başladım. Gerçekten boyutuna göre fevkalade bir oyun. Zaten 10 yılı aşkın süredir oynandığı için adamlar bir takım küçük problemleri tamamen çözmüşler. Oyuna girerken, çıkarken hiç bir problem yaşamıyorsunuz. Arayüz çok basit, dünya çok büyük, oyun oldukça zevkli. Level forumlarına da bir sürü yazı yazmıştım ama, gerekirse kopyala-yapıştır yaparız artık  ;) Ben de oyunu oynamanın yanında muhabbetini etmeyi, oyunla ilgili araştırma falan yapmayı seven bir adamım. Ederiz muhabbet ya  :) Bu arada Betrayal yeniden başlayacaksan lütfen Azura'da başla, her taraf Türk kaynıyor ama bir tane adam gibi arkadaşım yok (hep birlikte oynadığım bir kaç arkadaşım vardı, bıraktılar  :-\)  ^-^

Anıya gelince... Ben bir arkadaşıma oyunu anlatmıştım, PvP olayından falan bahsetmiştim, zar zor Mainland'a geçtik oynuyoruz. Carlin'in batısındaki küçük amazon topluluğunun olduğu yere gittik. Bir amazon çıktı karşımıza öldürdük. Arkadaş: "Muhahahahahaha!!! PK mı olduk biz şimdi? Yıhahaha! Nasıl kestik ama... Hiç bir şey yapamadı adam  ;D" dedi  :p:
Misafir
Sizinki de ayrı bir olaymış. :D
Bu arada bir ara Darkiancher'ler furyası vardı Tibia'da, herkes öyle soyad gibi alıyordu isminin sonuna. O olay ne oldu?
Xadeas
Üye
Darkiancher'ların büyük bir kısmı retired oldu. Tanırdım büyük bir kısmını.
Ben de Forterada oynuyorum. (Oynuyordum, gene retired.) Level 33, Knight. :)
Misafir
Nickin tanıdık geliyor, acaba oyundaki nickin bu muydu?
Oyundan son kez ayrılırken bütün mal varlığımı hediye ettiğim birisi vardı da, o sen misin diye şüphelendim. :D
Lightwave
Üye
Oldukça güzel ve 15mb sığmıcak içerikte bir oyun Muğladan gelen bir arkadaşım demişti bana, cafelerde herkez tibia oynuyormuş...
htasan
Üye
Oo, Xado, selam :D

Oyunla ilgili biraz daha bilgi verelim:

http://www.tibia.com 'dan oyunu indirebilir, Game Guides'in altındaki başlıklardan (özellikle Manuel'dan) oyunla ilgili bir sürü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oyunda ilk 8 level'ı Rookgard adasında geçirmeniz gerek. Burası tutorial niteliğinde bir yer. Level 8'de ise sınıf seçip Mainland'a geçiş yapabiliyoruz. 4 adet sınıf var: Druid, Knight, Paladin, Sorcerer. Knight bir çok MMORPG'den bildiğimiz yakın dövüşte usta olan, kolay kolay ölmek bilmeyen sınıf. Club, Sword veya Axe türü silahlarda ve Shielding'te ustalaşıp rakiplerini biçiyor. Paladin, diğer çoğu oyunda Archer diye tabir ettiğimiz sınıf. Mızrak, yay, arbalet gibi silahlar kullanıyor. Distance Skill'ini geliştirebiliyor, ayrıca knight'lar kadar olmasa da shielding de yapabiliyor. Büyü yeteneği de var, oyundaki en güçlü saldırı taşı olan Sudden Death Rune'ü bile kullanabilecek kıvama gelebiliyor (ne kadar faydalı olur o tartışılır.). Mage'lerden Sorcerer Attack büyülerinde uzmanken, Druid daha çok Support ve Healing'le ilgileniyor. İkisinin de Magic Level'ı çok hızlı gelişiyor.

Summer Update'ten beri knight ve paladin'ler mage'lere karşı (özellikle druid'e) biraz daha güçlü gibi gözüküyor ama yılbaşında yayınlanacak olan winter update ile birlikte vocation balancing sağlanacak diyor yapımcılar, sınıflar birbirlerinden oldukça ayrılacakmış. Update Teaser'lar da yarından itibaren her cuma sitede yayınlanacak zaten update'e kadar.

Tibia'yı diğer oyunlardan ayıran önemli özelliklerden biri NPC'lerle iletişimin (alım-satım ve quest sisteminin) farklılığı. NPC'lerle oyuncularla konuşur gibi konuşmanız gerekiyor. Mesela bir item satmak isterseniz, "hi" "I sell a brass helmet"; ya da quest verip vermediğini öğrenmek isterseniz "hi" "mission" şeklinde onlarla konuşmanız gerek.

Tibia'yı güzel yapan şeylerden biri de chat sisteminin kolaylığı. Oynayınca her şeyin yerli yerinde, düzgün ve kolay olduğunu farkedeceksiniz. Bir de oyuncular arasında item transferi yapmak için harika bir sistem var. Oyunda her şey gibi, girip-çıkmak da çok kolay. 10 yıllık bir oyun olduğu için adamlar artık bazı ufak problemleri aşmışlar. Girmek istediğiniz server'ın kapasitesi dolmuşsa bile kaçıncı sırada olduğunuzu görebiliyorsunuz, bekleyip oyuna girebiliyorsunuz.

Server demişken, oyunda 70'i geçkin sayıda server var (80 bile olabilir). 3 server tipi var: PvP, PvP-enforced, Non-PvP. Çoğunluğu oluşturan PvP server'larda PK sistemi işliyor (ayrıca bu oyun PvP'sinin eğlenceli olmasıyla da baya bir ün yapmış :)), PvP-enforced'larda isteyen istediğini öldürebiliyor, her taraf PvP kaynıyor. Non-PvP server'larda ise PvP olayı yok.

Oyunun haritası gerçekten çok geniş, her yaz gelen update'lerle de daha da genişliyor. Ayrıca yeraltı zindanları da en az yerüstü kadar genişliğe sahip. Oyundaki yaratıklara http://www.tibia.com/library/?subtopic=creatures adresinden gözatabilirsiniz. Haritayı da şöyle vereyim:

Oyunun Haritası ve Bölgeler:

Ana kara:
   Şehirler: Ab'dendriel, Carlin, Kazordoon, Thais, Venore
   Kuzey bölgeler: Femor Hills, Fields of Glory, Ghostlands, Ulderek's Rock
   Güney bölgeler: Green Claw Swamp, Jakundaf Desert, Mount Sternum, Outlaw Camp, Plains of Havoc, Trolls' Cave

Darama:
   Şehirler: Ankrahmun, Darashia, Port Hope
   Bölgeler: Banuta, Chor, Kha'zeel, Trapwood

Shattered Isles:
   Grubu oluşturan adalar: Forbidden Islands, Laguna Islands, Meriana, Nargor, Treasure Island, Vandura

Ice Islands:
   Grubu oluşturan adalar: Barbarian Settlements, Grimlund, Helheim, Nibelor, Okolnir, Southern Ice Islands, Tyrsung   

Diğer Adalar:
   Edron, Cormaya, Fenrock, Fibula, Island of Destiny, Mistrock, Rookgaard, Vengoth, Yalahar

[img width=600 height=794]http://static.tibia.com/images/library/map_big.jpg[/img]

Oyunla ilgili çok daha geniş bilgi için sitedeki Manuel'a ve http://tibia.wikia.com adresine bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
Xadeas
Üye
Betrayal dedi:

Nickin tanıdık geliyor, acaba oyundaki nickin bu muydu?
Oyundan son kez ayrılırken bütün mal varlığımı hediye ettiğim birisi vardı da, o sen misin diye şüphelendim. :D

Darkweaver (33 Knight), Xadeas (15 Sorc)
Bu ikisinden biri olabilir.. Senin nickin neydi? (Gerçi kimse retired olup itemlarını vermemişti bana, şans işte...)

htasan dedi:

Oo, Xado, selam :D

Oo, Hako, selam. :D
Misafir
Xadeas fazlasıyla tanıdık geldi de... Yeniçeri idi benim nickim. :D
EarthquakeR92
Üye
bende bi ara oynadım ama bana pek yavaş gelmişti, sonra da bırakmıştım...
Xadeas
Üye
Yeniçeri! Doğumgünümü falan kutlamıştık bana battle axe vermiştin. Sen olamazsın! :P Vay be :D
discussioncontroller