Cthulhu Mitosu ve H.P Lovecraft
curufinwe
Üye

Lovecraft ve öykülerinin tamamı 3 cilt halinde dost yayınlarından çıktı birkaç sene önce okumak lazım.Bazı hikayeler sıksa da o dönem için süper öykülerdir.Kaldı ki s.king,clive barker,dean koontz ve brian lumley gibi bir çok ünlü yazar cthulhu v lovecrafttan ilham almışlardır.Ayrıca amerikada cthulhu tarikatları vardır ve bir gün cthulhunun dünyaya döneceğine inanırlar.Lovecraftın chulhudan daha meşhur olan kendi uydurduğunu söylediği necronomicon adlı büyü kitabı vardır.

Cthulhudan etkilenen yazarların kendilerinin yazdığı cthulhu mitosu öyküleri adlı 2cilt kısa hikayeler ithaki yayınlarından çıkmıştır.Mutlaka okunmalıdır.

Necronomicon dünyadaki en büyük fenomenlerden biridir bence. Nedeni ise basit, dünyada binlerce insan Abdul-Al Hazred'in gerçekten yaşadığına, bu kitabı yazdığına ve sonra da Arabistan'da çarşı ortasında görünmez bir yaratık tarafından katledildiğine inanır. Necronomicon için "Ölüler Kitabı" denir ve okuyanın delireceği söylenir ki Evil Dead serisi de Necronomicon üzerine kurulmuştur. Evet bu tüyler ürperten bir hikaye ancak ben sadece kurgu olduğuna inanıyorum. Her ne kadar internette nüshaları olduğu iddia edilen belgeler dolaşsa ve English Museum'da saklandığına inanılsa da...
Reborn
Üye
Nox Acana diye bir grubun Necronomicon diye bir albümü var bu arada. Çok güzel bir albüm bence, filmi yapılsa soundtrack olacak türden.
CoraxCorax
Üye
curufinwe dedi:

Necronomicon dünyadaki en büyük fenomenlerden biridir bence. Nedeni ise basit, dünyada binlerce insan Abdul-Al Hazred'in gerçekten yaşadığına, bu kitabı yazdığına ve sonra da Arabistan'da çarşı ortasında görünmez bir yaratık tarafından katledildiğine inanır.

Pics or it didn't happen.
Albus The Brilliant
Üye
@curufinwe: Varsa da lütfen su yüzüne çıkmasın. Kapağında dudak, burun, kol bacak parçaları görmek istemem ben bir kitabın.

Ayrıca bilmeyen varsa, Masters of Horror'ın S01E02 - H. P. Lovecraft's Dreams in the Witch-House bölümünde gözüküyordu kitap.
curufinwe
Üye
Necronomicon'un ayrıca insan kanıyla yazılmış olduğu rivayet edilir Albus. Yaşayan herkesten uzak dursun eğer gerçekten varsa. Abdul Al Hazrad'ın çölde kaldığı zamanlarda konuştuğu çöl iblislerinden aldığı bilgilerle delirmiş ve ondan sonra yazmış kitabı. Zaten kitabın arapçasının anlamı "Çöl İblislerinin Uluması"dır.
Albus The Brilliant
Üye
Hayal gücümü böyle şeylerle tetikleme Maharetli Olan. (:
Misafir
curufinwe dedi:

Zaten kitabın arapçasının anlamı "Çöl İblislerinin Uluması"dır.

Necronomicon ismi latince değil mi ki?
Albus The Brilliant
Üye
Necromancer ı andıran bir sözcük. Ölülerin Kitabı anlamına geldiğini sanıyorum. Arapçası nedir bildiğimden değil tabii.. Ama Necronomicon Arapça değil, ondan eminim.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=al+azif
Misafir
Kitaplarını okumadım ama Fallout 3 sayesinde tanıştım kendisi ile. Dunwich Binası'nda yaşadığım o anları unutamıyorum.
Spoiler:
Dunwich binasında Jaime diye birisinin babasını ararken bıraktığı audio logları dinledikten sonra bi tırsmık oldum. Babası şu malum kitabı okuduktan sonra delirmiş ve Jaime'de bu kitabı okuduktan sonra delirerek Ghoul'a dönüşmüştü.

''God help me. I found Dad today... I didn't think it was him, but... the face. The zombies didn't touch him. I think... he was becoming like them.
Didn't know it was him until I found that old book near him. No more killing. I just need to go. Can't forget the book. All I have left of him.
It's warm against the stone.(in an ghoul-like voice:) I'll just rest a while...''

Son audio log beni kendimden almıştı :ninja:

''Sharp knife. Sharp knife to send him to deep temple. Flay and say my words. Abdul comes again, on the feast of the weaker. Feast for the Deep Temple.
Born again, here. Alhazzared G’yeth G’yeth.''

Edebi?
Üye
Nedense Bethesda oyunlarına bu tür temaları serpiştirmeyi seviyor..
Oblivion'da da Innsmouth'un çakması olan Hackdirt vardı. Hatta orada Bible of the Deep Ones adlı bir kitap buluyorduk =)
discussioncontroller