Cthulhu Mitosu ve H.P Lovecraft
curufinwe
Üye

Hayal gücümü böyle şeylerle tetikleme Maharetli Olan. (:

Hahah :D

Necromancer ı andıran bir sözcük. Ölülerin Kitabı anlamına geldiğini sanıyorum. Arapçası nedir bildiğimden değil tabii.. Ama Necronomicon Arapça değil, ondan eminim.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=al+azif

Necronomicon'un Arapça isminden bahsettim. Necronomicon sözcüğü latincedir. Ve doğru,Ölülerin Kitabı manasındadır.
[Deleted User]
The user and all related content has been deleted.
Edebi?
Üye
Kart oyunu gerçekten iyiymiş. Özellikle kartların altlarındaki yorumlar yarıyor insanı *-*

Audiodragon'un değindiği konuya gelince,
Bana göre en iyi Lovecraft hikayeleri betimlemenin bol olduğu, fantastik kısmı ağır basan hikayeler..
(Kadath'a Yolculuk, Sarnath, Gümüş Anahtar, Ak Gemi, Polaris gibi)
Bunlar dışında birincil ağızdan anlatılan hikayelerin sonları pek klişe ve tahmin edilebilir olsa da, aralarından sivrilen çok iyi hikayeler var.
Korkutma olayıysa külliyen yalan zaten. Havaya girerseniz birkaç hafta oyalayabilir belki..
sophia
Üye
Dün gecemin neredeyse 2 saatini (Evet, çok fazla boş vaktim var.) kart oyunuyla geçirdim, mükemmel!
AdramelechAdramelech
Üye
Erich Zann'ın Müziği ile beni coşturan yazardır efem kendisi. Acaba nasıldı o müzik? Diye düşünmemiş bir Lovecraft hayranı olduğunu da sanmıyorum şu dünyada.
Cthulhu
Üye
Efenim çok kıyak yazardır kendisi. Irkçı cümleleri beni de rahatsız etmektedir ama sanırım siyahlardan korktuğu için o kadar itici tepki vermiş (tabi gözardı edelim demek değil). Korku olayına gelince, Lovecraft'in 1900 lerşn başlarında yazdığını biliyorsunuzdur. Zamanına göre hikayelerin korkunç ya da huzursuz edici olduğunu göz önünde bulundurmak gerekmektedir.
Ayrıca korku temasını bence bir şeylerin insanları 50 parçaya ayırmasındansa bilinmeyen hissiyle iletmeye çalışması takdire değer. Bir de Dagon gibi hikayeler karanlıkta denize bakanlara anlatıldığında bazılarında kötü etkiler yapabilir.
Lovecraft'in korku teması insanlığın karşısında aciz kaldığı bilinmeyen şeylerin işlenmesidir. Alien'da bile "Lovecraftian" korku öğeleri bulunduğu söylenilebilir.
Zaten adamın normal olduğunu söyleyecek birileri olduğunu da sanmam, çünkü onun gibi yaratımlar yapan başkasını görmedim.
Mitos'da korku ya da fantastik türü birşeyler yazmak isteyenler için maden gibidir ayrıca.
Benim fikrim Lovecraft'ın değerinin daha gelecek yıllarda bilinmeye başlayacağı. yaşamında zaten hiç bilinmemiş, ölümünden sonra korku yazarı deyince çoğu kişinin aklına gelmiyor [Poe gelirken örneğin(o da iyi bir yazar tabi ki)]. Belki dünya ve uzayın keşfinin devamında çok garip ve anlaşılmaz şeylerle karşılaşır insanoğlu...

Tabi bir de beni hikaye konusu yaptı.
Misafir
Lovecraft'ın ilk yıllarında yazdığı şeyler daha güzel oluyor gibi ; Erich Zann'ın Müziği , Ak Gemi , Herbert West filan mesela.
LunodLunod
Üye
Ah, "Erich Zann'ın Müziği" çok etkilemiştir beni o.
Cthulhu
Üye
Lovecraft'ın bir sürü hikayesinin kısa filim olarak başarılı adaptasyonlarının yapilabileceği görüşündeyim. Katılan?
Çünkü Beyond The Wall of Sleep ve Dunwich Horror gibi gayet iyi adapte edilebilecek şeyleri batırmışlardı.
İlgilenen için Lovecraft ile alakalı film incelemeleri (ingilizce): http://www.coldfusionvideo.com/video-binges/april-2006-lovecraft-at-the-movies/

Bu arada toplu eserler'de galiba Hafıza isimli (sanırım ismi buydu) hikaye eksikti (bir demon başka benzer bir yaratıkla konuşup maymunlara bakıyorlardı. Çok kısa bir hikayeydi ve oldukça garipti).

Fhtagn!
Misafir
Kısa filmler güzel oluyor evet , bayağı da kısa film var aslında imdb'de kayıtlı.Masters of Horror'un 2. bölümü olan Dreams in the Witch-House izlediğim en iyi Lovecraft uyarlamalarından biriydi , ama onun dışında Lovecraft'la ilgili doğru dürüst birşey seyrettiğimi hatırlamıyorum.Çok şey de izlemedim gerçi.Bu arada Lovecraft seven herkesi Septic Flesh'in Lovecraft's Death adlı şarkısını dinlemeye davet ediyorum. :D
discussioncontroller