İstanbul ve İstanbullu
Misafir
Nereye gidersen git, orada İstanbul.
Evin içinde bir oda, odada İstanbul 
Odanın içinde bir ayna, aynada İstanbul   
Adam sigarasını yaktı,
Bir İstanbul dumanı
Kadın çantasını açtı, çantada İstanbul
Çocuk bir olta atmıştı denize, gördüm
Çekmeğe başladı, oltada İstanbul
Bu ne biçim su, bu nasıl şehir 
Şişede İstanbul, masada İstanbul 
Yürüsek yürüyor,
Dursak duruyor, şaşırdık
Bir yanda o, bir yanda ben,
Ortada İstanbul
İnsan bir kere sevmeye görsün, anladım
Nereye gidersen git, orada İstanbul.

Ne güzel söylemiş Ümit Yaşar. İnsan bir kere sevdikten sonra, her yeri İstanbul olarak görmeye başlıyor, birazcık uzak kaldığında bile, Şehirlerin Şehiri'ni görmeden duramıyor. Dostlarla birlikte Eminönü'nde balık ekmek yemenin, Kadıköy'de iskeleden şöyle bir karşıya bakıp, sigara tüttürmenin, Taksim'de gördüğü türlü türlü insanları görmenin, Beşiktaş'ın enfes Çarşı'sını ziyaret etmenin, hele bir de hava evlere şenlik bir bahar günüyse, şöyle bir Boğaz turu yapmanın özlemini çekiyor.

İstanbullu insan, bambaşka bir insandır. İstanbul dışındayken gördüğü hiçbir şey şaşırtmaz onu. Çünkü olayların en güzellerini, en kötülerini ve en göz yaşartanlarını yaşıyordur, yaşamıştır zaten İstanbul gibi bir yerde. Başka nerede görülebilir ki birden eylem için toplanan, sokaktaki insanlara bağıran, bir köşede durup gitar çalan insanlar? Elbette görülür, ama İstanbul'daki gibi değil. Her şeyin ayrı bir tadı vardır İstanbul'da. İgdaş'ın önünde piknik yapanlar, vapurdan martılara simit atanlar, aynı şehire aşıktır, aynı tadı almaktadır bu güzelim şehirden.

Hele Kadıköy'de gün batımını izlemek yok mu... martıların son pikelerini izlerken, acıkan karnını bir simit parçasıyla doyuran insan, ne mutlu insandır. Kız Kulesi'ne gecenin ışıklarıyla birlikte bakan bir insan, ne şanslı insandır.

Ey bu güzel şehrin insanları! Şehirlerin en güzelini bu başlıkta konuşalım, güzel günlerimizin tadını tekrar çıkaralım.

Saygılarımla. 

- İstanbullu

[img width=800 height=477]http://img.blogcu.com/uploads/becauseofyou_silhouette_of_istanbul_by_selebant.jpg[/img]

mkgold
Üye
İzmirden sonra bu iyi gitti... :D
İstanbul'a kıl olurum,neden birsürü olay dönüyor,insanların ne halt yediği belli değil,çok fazla kalabalık,neredeyse Türkiyenin çeyreği yahu...
Ama güzel yönleride var tabi,tarihi eserler ve o güzel söz,olay;
İstanbul mutlak fethedilcektir..
Onu fetheden komutan ne güzel komutandir..
Onu fetheden asker ne güzel askerdir..

Yaşa sen Fatih Sultan Mehmet...
TodzaTodza
Üye
Özendiniz dimi ;D ;D
ThyestesThyestes
Üye
İzmir ve İzmirli başlığına saldırdıktan sonra bu özenti konuyu açtığı için tebrik ediyorum kendisini.
Ayni MarzîAyni Marzî
Üye
İkinci Babıali şenlikleri vardı Sultanahmet'te, bugün son günmüş sanırım, gitmek istiyordum ama hastaydım bu haftasonu :/

İçinizden giden var mı?

Düzenleme: İzmir'e filan laf atmayın lütfen, iyice ırkçılığın ufak versiyonunu yaşamaya başladık forumca. Bu konuda çeşitli İstanbul etkinlikleri ve mekanlardan vs bahsedelim.
thelegendman11thelegendman11
Üye
Bende Denizli ve Denizli'li konusunu açiyim gari
Misafir
İstanbul zaten çok özenti bir şehir. Kendisinin lirikleri çalıntı, beati çalıntı. İstanbul kaç senelik bir şehir ki? İzmir'le nasıl yarışabilir ki? :D
mkgold
Üye
Thyestes dedi:

İzmir ve İzmirli başlığına saldırdıktan sonra bu özenti konuyu açtığı için tebrik ediyorum kendisini.

:D Saldırsın abi,saldırma zamanları :D
mkgold
Üye
İzmir'in kızları İstanbul'un kabadayıları... :D
Misafir

İkinci Babıali şenlikleri vardı Sultanahmet'te, bugün son günmüş sanırım, gitmek istiyordum ama hastaydım bu haftasonu :/

İçinizden giden var mı?

Düzenleme: İzmir'e filan laf atmayın lütfen, iyice ırkçılığın ufak versiyonunu yaşamaya başladık forumca. Bu konuda çeşitli İstanbul etkinlikleri ve mekanlardan vs bahsedelim.

Afişlerini her yerde gördüm Ayni Marzi, ama gitmek fırsat olmadı maalesef. Mayıs ayında da 2. İstanbul Şiir Festivali vardı, ona da gidemedim. Ataol Behramoğlu gelmişti ne güzel.
sophia
Üye
Sanırsam İstanbul güzel bir şehir ama bir türlü sevemiyorum ve görünür bir tarihte de sevebileceğimi sanmıyorum. Belki de çocukluğumdan beri burada yaşamadığımdan falandır ama ben İstanbul'a bakınca yalnızca kalabalık ve trafik görüyorum =/
discussioncontroller