Ankara vs Ankaralı
Nuvole BiancheNuvole Bianche
Üye
Hayır, bi dergide yayınlanan denemesinden alınmış. ^_^
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Bende 2 gündür Wittgenstein'ın Yalnızlığı adında kitap arıyorum nette.

Ankara deyince şu şarkıyı dinlememek olmaz.

dodgerdodger
Üye
Mart ayında Selçuk Üniversitesi'ne davet edildik. Gidiş için uçakla Ankara sonra hızlı tren dalgasıyla Konya'ya geçmek istiyoruz.

Gidişte veya dönüşte 1-2 günlüğüne Ankara'da takılma planımız var.

Şimdi;

Esenboğa şehrin 32km dışında kalıyor yanılmıyorsam. Bu hızlı trenler nereden hareket ediyor? Yada en basit haliyle trenden insek ne kadar sürede havalimanına ulaşırız?

Bonus: Ek olarak 1 geceliğine birinde kalma ihtiyacım olabilir asjldhk

edit: berx ve öğrenci evi var gerçi, ona sorarım :P
Blight
Üye
Hızlı trenler, tren garından kalkıyor. You don't say! evet. :D O da şehrin göbeği oluyor. Şimdi ilk cümlede havaalanından gara tarif istemişsin, ikinci de tam tersini. :D

Yapılacak şey çok basit. Havaalanından Havaş'ın otobüsüne biniyorsunuz. 19 Mayıs Stadı'nın dibindeki durağında iniyorsunuz. Sonra yürüyerek veya taksiyle gara gitmek de 5-10 dakika arası değişiyor.
dodgerdodger
Üye
Gar merkezde bir yerlerdeyse sorun yok o zaman. Atlar gideriz zamanı gelince.
G-MANG-MAN
Üye
Ankara'da doğdum. 4 yaşındayken , ailemin mesleği sebebiyle tayinle Samsun, İzmir, İstanbul'da 2-3'er yıl yaşadım. Sonunda geri döndüm 10 yaşında. O günden beri yaşıyorum. Bir çok arkadaşım, Ankara'dan İstanbul'a taşındı. Birçoğu, "Ankara köy yeaaa, istanbul şöööle, istanbul böööleeee, vay Ankara'da yapacak şey yok, bıdıbıdıbıdı..." diye konuşur.

İşin aslı şu ki, İstanbul ile her kıyaslandığında, sayıca yapılacak şey alternatifi İstanbulda fazla olsa da, bunu deneme şansın, Ankara'daki az sayıda alternatifin tümünü gerçekleştirmekten 10 kat daha azdır. Fazla alternatif, fazla kalabalık için var. Sen deneyebilesin diye değil. Zira her gün 3-4 saatini trafikte hiç edeceğin bir şehirde yaşamak, sadece yerini bildiğin ama asla gidemeyeceğin çok sayıda alternatifin olmasındansa, elinin altında en fazla 30 dakikada tüm alternatiflere rezervasyonsuz ulaşabilceğin bir Ankara, benim bu şehre aşık olmamın asıl nedeni. Her yerini, herşeyini çok seviyorum .Kaos'u da dinginliğide 1 saat içinde görebileceğin ender şehirlerden biridir.

Bir de Angara'lı ile Ankara'lı farkındalığımızı arttırırsak müteşekkir olacağım. Zira Angara'lı olarak ifade edilen kitlenin Ankara ile alakası yoktur. Göçmen bir kültür olarak geldikleri kendi köy hayatlarını bu şehrin adının gücüyle eşleştirme çabasıdır.
Jester Prince
Üye
uzun uzun kalmasamda bende izmir istanbul ve samsunda vakit geçirdim bolca :D üniversite için gelmeden öncede gelirdim ankaraya. önce dayım burada olduğu için. sonra da ankarada kız arkadaşım olduğu için. bu üniversite için 3. senem. bende son derece mutluyum ankarayla. çok iyi anlaşıyoruz. hele şu griliğine bayılıyorum arkadaş. düzenini seviyorum. istediğim her şeye ulaşabilmeyi seviyorum. genel olarak ankarayı seviyorum ben. bu ülkede yaşamak istediğim başka bir şehir yok gördüklerim arasında. ankaralıyım yani bende :)
dodgerdodger
Üye
Evet Ankaralılar. Sorularıma cevap arıyorum;

Ankara'da gezilecek, görülecek yerler neresidir? Anıtkabir, Atakule... Başka? Turist gibi takılcam çünkü.

Akşam - gece takılmalık mekanlar ne tarafta?

Özellikle şunu ye, Ankara'ya özgü bir yiyecek var mı? Simit duydum ama simit la! :P

Beypazarı'nı merak ediyorum. Haritada 100km uzaklıkta gözüküyor. Yollar duble mi? Ulaşım nasıl, ne kadar sürüyor?

Şehir merkezinde alışveriş merkezi lazım ayrıca. Armada'yı biliyorum sanırım ama şehire uzak kalıyor sanki? Odtü - Eskişehir yolu civarındaydı sanırım. Migros vardı sanırım merkeze daha yakındı. Başka alternatifler?

Hava durumu nedir bu aralar? Fazla kalın giysim yok, ondan soruyorum.
thegmnkthegmnk
Üye
Ankamall var, en büyük AVM. Metroyla Akköprü'de inersen karşında oluyor zaten.

Beypazarı'nda mutlaka dolaş ve aç git. Kahvaltıda bile adam gibi şeyler yeme. Orada Taş Mektep'te tıkın.

Gece Park Caddesi derim ama baya uzak merkeze.
AlphariusAlpharius
Üye

Evet Ankaralılar. Sorularıma cevap arıyorum;

Ankara'da gezilecek, görülecek yerler neresidir? Anıtkabir, Atakule... Başka? Turist gibi takılcam çünkü.

Akşam - gece takılmalık mekanlar ne tarafta?

Özellikle şunu ye, Ankara'ya özgü bir yiyecek var mı? Simit duydum ama simit la! :P

Beypazarı'nı merak ediyorum. Haritada 100km uzaklıkta gözüküyor. Yollar duble mi? Ulaşım nasıl, ne kadar sürüyor?

Şehir merkezinde alışveriş merkezi lazım ayrıca. Armada'yı biliyorum sanırım ama şehire uzak kalıyor sanki? Odtü - Eskişehir yolu civarındaydı sanırım. Migros vardı sanırım merkeze daha yakındı. Başka alternatifler?

Hava durumu nedir bu aralar? Fazla kalın giysim yok, ondan soruyorum.

Ankaralılar olarak ekseriyetle AVM geziyoruz. Yalnız Armada şehre uzak falan değil ya ne yaptın. Merkezde sanırım kızılayda 20 yıldır inşaatı süren mekan Kızılay AVM olarak açılmış. Ankamall da metro erişimi olduğundan gitmesi kolay bir yer.
discussioncontroller