Antartika ve Antartikalılılılılölölölülülüüü...
Sphynx
Üye
Antarktika, Güney Yarımküre'nin en güneyinde bulunan ve Güney Kutbu'nu içeren kıtadır. Afrika ve Okyanusya'nın güneyinde olan ve içinde ülke bulunmayan tek kıta.

“Güneydeki efsanevi kıtanın bulunması 200 yıllık bir arayıştan sonra, ancak 1840'ta başarıyla sonuçlanmıştır. Yelkenlisiyle kıyılar boyunca yaklaşık 2.000 km yol alan Charles Wilkes, denizlerden oluşan Kuzey Kutbu'nun tersine, Güney Kutbu'nun olduğu yerde gerçekten büyük bir kıta bulunduğunu kanıtlamıştır. 14,4 milyon km²'lik yüzölçümüyle bu kıta neredeyse Afrika’nın yarısı büyüklüğündedir. Bu bölgenin içinde Güney Shetland, Güney Georgia gibi birkaç takımada da yer alır.

Adı, “Arktika'nın karşısındaki” (Yunanca: Antarktikos) anlamına gelen Antarktika'yı ortalama 2.000 m kalınlığında büyük bir buz katmanı zırh gibi örter. Bir zamanlar “ulaşılamaz” diye adlandırılan kutup noktasında buzun kalınlığı 4.335 m’yi bulur. Bu buz kütlesi 24 milyon km³'lük hacmi ile yeryüzündeki bütün buzların yüzde 92’sini oluşturmaktadır. Kıyılarından kopan 350-600 m kalınlığındaki buz parçaları günde 1-3 m hızla ilerler ve birbiri üstüne yığılır. Bu tür yüzen yığınlardan biri olan Ross Buzlası 540.000 km'yi bulan alanıyla neredeyse Fransa büyüklüğündedir. Gelgit olayının buzladan kopardığı büyük parçalar yüzerek çevreye dağılır. Bu tür buzdağları arasında 20.000 km² büyüklüğe ulaşanlar olur.

Güney Kutbu'nda yeryüzünün en soğuk ve en fırtınalı iklimi egemendir. Ortalama sıcaklık yaz aylarında -20° C’dir ve bu, güneyden fırtınalar estiğinde -70°C'ye kadar düşebilir. Coğrafi Güney Kutbu noktasında bulunan ABD gözlem istasyonunda yapılmış ölçümlerde sıcaklığın yıllık ortalamasının -50° C olduğu, en sıcak ayda ancak -29° C'ye yükseldiği belirlenmiştir. Yani yeryüzünün bu en büyük buzdolabının sıcaklığı Kuzey Kutbu'ndan ortalama 22 derece daha düşüktür. Bu durum doğal olarak yaşam koşullarını etkilemektedir. Kuzey Kutbu'nda 400'e yakın çiçek açan bitki türü sayılabilirken, Güney Kutbu'nda bir tane bile olmaması bunun bir belirtisidir. Buna karşılık kıtanın kıyılarında ve açık denizlerinde çok sayıda hayvan yaşar. Penguenler, martılar, foklar ve balinalar soğuk, ama besin maddesi açısından zengin Güney Kutbu denizlerindeki planktonları ve balıkları yiyerek yaşamlarını sürdürürler.

Antarktika'nın uluslararası telefon kodu +672'dir.

Antarktika'nın İnternet alan adı ccTLD [glow=blue,2,300].aq[/glow]  olarak belirlenmiştir.

image
Çağlayan
Üye
Bir de Silvaliniolininili var, apayrı bir şehir. Gidip her insanın görmesi ve yaşaması gerek. Orada çimen daha yeşil, gökyüzü daha mavi, maydonoz daha maydonoz. Dişmacunları bile kendiliğinden floroidli, anti tartar korumalı.
TodzaTodza
Üye
Konu başlığı "Ülkeler ve Şehirler" dimi. Antartika'nın dünya üzerinde herhangi bir ülkeye ait olmayan tek bölge olduğunu göz önüne alırsak konunun geri açılması biraz abesle iştigal olmuyormu sizcede.
Çağlayan
Üye
Bu başlık zamanında geyik için açılmıştı zaten, zaten forumdan kimsenin Antartikalilılılılölölölülülü başlığına bişi katacağını sanmıyorum :P
DAReKid
Üye
Ben Antartikalilılılılölölölülülüyüm.
Misafir
Antartikalilılılılölölölülülü olmak istiyorum.. bircok is basvurusu yaptim.. almadilar.. uhuu,,
Misafir
Elimizde mumla arayacağız bir kaç on yıl sonra kendisini.
baypalbaypal
Üye
buraya gitmek isteyenler nasıl gidiyor ?
vizesi cartu curtu nasıl oluyor yani :)
TodzaTodza
Üye
Gidemiyorsun, en azından buzullar üzerine doktora tezi yazmadıysan. Ha diyorsan ki hacı bende bok gibi para var gemi kiralarım uçak tutarım, o zaman sorun yok gidersin. Bölge 1959'da imzalanan anlaşmaya göre tarafsız bölge kabul ediliyor ve bölgede her türlü silahlanma yasak, yani gidip de bayrak dikeyim dersen kardak krizinin bir hayli hallicesi patlak verebilir ama onun dışında herhangi bir ülkeye ait olmadığından vize ya da pasaporta da gerek yok, sadece tonla paran olması lazım.
acdervisacdervis
Mod
Sanırım turistik geziler yapılıyor. Yüklü bir miktar parayla tabi.
EBvulves
Üye
Küçükken dondurmaların Antartika'dan çıkarıldığını sanırdım. Evet, bildiğiniz kömür madeni gibi Antartika'yı kazıp dondurma çıkarıldığını oradan buzdolaplı gemliere(!?) yüklenip diğer ülkelere dağıtıldığını sanırdım.
discussioncontroller