Askerlik ve Savaşlar Hakkında
manager80manager80
Üye
Her ülkenin gücü o ülkedeki askerî güç ile doğru orantılıdır derler. Neden ülkeler sınırlarını korumak için askerî tedbirlere başvururlar. Geçmişten günümüze her türlü sebepten savaşmayı başarmıştır insanoğlu. Daha iyi bir gelecek gerçekten de askerî müdahale ile mi gerçekleşebilir?
Ülkemizdeki Askerlik anlayışı ve hizmeti, diğer ülkerin askerî tedbirleri ile ülkemizdeki farklar, benzerlikler. Geçmişte yapılan savaşlar haklkında bilgi ve ibret dolu hikayeler de paylaşabiliriz. Yani askerlikle ilgili aklınıza ne geliyorsa, anılarınız olabilir, gidecek arkadaşlarımızın tedirginliklerini gidermek için öneri ve tavsiyelerde bulunabilirsiniz.
Forum ve ahlâk kuralları dâhilinde kişisel görüşlere saldırmadan düzeyli bir şekilde görüşlerimizi anlatabiliriz. Kısacası bu konuda sizlerin düşüncelerinizi, bilgilerinizi, önerilerinizi anlatabilirsiniz. Düşündükçe daha çok konu başlığı çıkıyor buradan. Hadi bakalım bir başlayalımda, gerisi gelir.

Dip not : Konuya erkekler kadar bayan arkadaşlar da not düşebilir. Yazmayı unutmuşum başlığı açarken ^^
Big Boss
Üye
Savaş karşıtı, anti militarist, ölmek istemeyen, iş ve ailesini kuran, gençliğinin başındaki herkes gidip ölecek. Sorulmadan. 2009 da falan yaşıyoruz ama hala 95 yıl önceki gibi mutlaka asker olmalı, ülkeyi kurtarmalıyız. Fikrimizin sorulmasına gerek yok. Bunu istemezsen korkak ve vatan hainisindir.

[WT]Elessar
Üye
"Peace means having a bigger stick than the other guy." - Tony Stark
Mad Dok
Üye
Aklıma hemen zorlunlu askerlik geldi :)

Bu kadar ucube bir sistem görmedim.Kendim seçmediğim halde,bu ülkede doğduğum için elime silah alıp insan öldürmek zorunda mıyım?
Yaptığım gerçekten masum insanları korumak olsaydı,katlanılmazlık oranı belki biraz düşerdi...
sonâdorsonâdor
Üye
"Tüm ülkeleri çocuklar yönetseydi, savaşlar su silahlarıyla olurdu" tarzında bir cümlesi vardır Erdal Demirkıran'ın.

Doğru söyler, severim o sözü.
Ülkemizdeki askeri sisteme vs. fazla girmeyeceğim ama, tüm Dünyada olan bu "askeri" düzen, ciddi düzen canımı sıkmaya başladı. Ağlayan insanları mutlu etmeye çalışmak yerine, hiç ağlatmasak daha kolay olmaz mı?

Her neyse. Savaş denilen olayın yalnızca video oyunlarında olması gerektiğini savunuyorum.
DharkanDharkan
Üye
Yakında bi ülke çıkar, savaşları önlemek için savaşan ülkelere savaş açıyoruz diye. :F
Big Boss
Üye
Münhasır medeniyetler seviyesini aşın demiş güzel liderimiz.

Bu sistemle ancak ilkel kabile sistemlerini aşarız.
QuendarthQuendarth
Mod
Benim için sorun olan ölme riski falan değil. Asıl sorun hayatından bir senenin resmen "çalınması". Sanki suç işlemişsin de hapse atılıyorsun gibi. Gitmezsen seni bulup zorla tutuklayıp götürüyorlar. Bırakın bu işi sadece gönüllüler ve para kazanmak isteyenler yapsın. 20 küsür yaşında, okulunu yeni bitirmiş, iş hayatına atılmaya hazır nitelikli gençleri alı koyarak ülkeye yarardan fazla zarar sağlıyorlar bence.
neRon
Üye
Bence toptan kaldıralım savaşı. Oyundan da dünyadan da. Sims'le idare ederiz artık :P
Misafir
Her ne kadar sevilmese de, savaşsız bir dünya asla olmayacak, bu saatten sonra olamaz. Çünkü büyük başların savaş açmak için çok mazereti var(petrol, su vs.).
oropheroropher
Üye
o değilde yıllardır öss için geçerli olan durum artık askerlik için geçerli olmaya başladı..
bütün son sınıf öğrencileri "seneye sistem değişiyormuş olm hemen gidip yapalım şu askerliği" moduna girdiler..
discussioncontroller