Askerlik ve Savaşlar Hakkında
PeriahPeriah
Üye
acdervis dedi:

Bunun zorunlu askerlikle sağlanmasına gerek yok. Rusya'yı bilmiyorum da örneklerinden ABD uygulamıyor bunu.

Burada soğuk savaşın gerçek savaşa dönüşmemesini kastetmiştim.2 tarafta oluşacak yıkımdan çekinerek 80 yıl boyunca savaşa girememiştir.
kurtkapankurtkapan
Üye
acdervis dedi:

veeeee seninki değil?

Evet değil.Nereden anladın? :weirdface:
Gullo
Üye
kurtkapan dedi:

Amerika örneği biraz farklı.
İhtiyacı olan her askeri sözleşme ile sağlıyor ve pasif savunmada kalmak yerine dünya siyasetinde çok agresif seyrediyor.Bu Amerikan ana karasını tehlikenin dışına çıkarıyor.Amerika'nın tehlike alarmlarını çaldırabilecek her ülke önce etraflarında ki minik adacıkları geçmeli.
Ancak kaç kez söyleniyor bilmiyorum ama tekrarlıyorum.Türkiye jeopolitik konumu nedeni ile tehlike altında ülke.

Burada Amerikanın tehlikelere ne kadar uzak olduğunu görüyoruz :D :D

[img width=443 height=292]http://arsiv.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2001/01/03/resim/d6.jpg[/img]

@periah

Bir daha araştır soğuk savaş nedir , nasıl başlamıştır falan filan diye... Söylediklerinin alakası yok çünkü... En basitinden Vietnamın ABD ye yıkımı ABD tarihinin en büyük savaş yıkımıdır. Bu savaşın soğuk savaş döneminde çıktığını söylememe gerek yok herhalde.

Savaştan veya birbirlerinden çekinselerdi şu an ay üzerinde koloniler mevcut olurdu. Birbirlerine ateş etmemeleri birbirlerinden veya oluşacak yıkımdan çekindikleri anlamına gelmiyor. Bunu savunan bir kaç argüman yazarsan belki daha iyi olur...
PeriahPeriah
Üye
Gullo dedi:

[img width=443 height=292]http://arsiv.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2001/01/03/resim/d6.jpg[/img]

@periah

Bir daha araştır soğuk savaş nedir , nasıl başlamıştır falan filan diye... Söylediklerinin alakası yok çünkü... En basitinden Vietnamın ABD ye yıkımı ABD tarihinin en büyük savaş yıkımıdır. Bu savaşın soğuk savaş döneminde çıktığını söylememe gerek yok herhalde.

Savaştan veya birbirlerinden çekinselerdi şu an ay üzerinde koloniler mevcut olurdu. Birbirlerine ateş etmemeleri birbirlerinden veya oluşacak yıkımdan çekindikleri anlamına gelmiyor. Bunu savunan bir kaç argüman yazarsan belki daha iyi olur...

Sovyetler birliği vs abdden bahsediyorum yoksa vietnam afganistan savaşları tabiki soğuk savaşın içinde olmuştur.Eğer abd ile sovyetler birliği birbirine girseydi inan bana dünyada medeniyet diye birşey kalmazdı.
acdervisacdervis
Mod
Gullo dedi:

Tabi canım. Boşver geçmişte hiç Amerikan anakarasının saldırıya uğramadığı gerçeğini. Dünya'nın tüm okyanuslarını kontrol etmek ve herhangi bir karşıt gücün oluşmasını engellemek sağlamıyor güvenliği çünkü Bering Boğazı'ndan ve Alaska'dan geçebilir başka ordular!
Rajaz
Üye
acdervis dedi:

Tabi canım. Boşver geçmişte hiç Amerikan anakarasının saldırıya uğramadığı gerçeğini. Dünya'nın tüm okyanuslarını kontrol etmek ve herhangi bir karşıt gücün oluşmasını engellemek sağlamıyor güvenliği çünkü Bering Boğazı'ndan ve Alaska'dan geçebilir başka ordular!

Bu gerçeği bozabilecek yegane güç eskiden bizde vardı da üniversitede tarihi belgeleri incelerken bizim kaptanı deryaların ve gazilerin amerikaya gitme isteği ve yetkili ağızların(dönemin sadrazamı) sallayın olum ehi ehi amerika da neymiş demesi falan üzerine gerçekleşmemiş.

Abi ters milletiz biz hep diyorum. :D
kurtkapankurtkapan
Üye
Gullo dedi:

@periah

Alaska'da ki 2+ askeri üssü kim nasıl geçecek?
F-22'lerin 3'te 1'i boşuna orada değil.
Ve Rusya günümüzde Amerika için tehlike değil.Haliyle komünistte değil Amerika kadar emperyalist bir ülke.Ve hala kendini ekonomik olarak düzeltmeye çalışıyor.İsrail bile ültimatom veriyor Rusya'ya.
neRon
Üye
Diğer konuda geçiyordu merak ettim. Merkava denilen İsrail tanklarının ne özelliği var? Bir arkadaş(bakmaya üşendim:p) ülkede bu tanka zarar verecek az ekipmanın olduğunu yazmış. Altı üstü bir tank. Ne gibi bir özelliği var da alt edilemez oluyor? Bunu biri açıklarsa sevinirim.
kurtkapankurtkapan
Üye
Ordada değinmiştim.Merkava'nın üstünlüğü (İsrail açısından)İsrail'in ihtiyaçları* için geliştirilmiş olması.Bizde ki Leo2a4'lerin böyle bir özelliği yok.Bizde bu açığı kapatmak için Altay programını yürütüyoruz.

goo_khan'da orada yanlış yazmış biraz.Bu tankın üstün bir zırhı yok.
Daha öncede verdiğim örneği tekrarlıyorum.M48'in 105'lik topu Leo2'yi savaş dışı bırakmaya yetiyor.
Ülkede bu tanka hasar verecek ekipmanda var.MILAN'lar.Geçen yıllarda Rusya'dan alınan Kornet'E'ler.
Kornet'ler reaktif zırha daha efektif.Çünkü Tandem başlığa sahip.
edit:(*=Motorun önde olması,İçinde asker taşıyabilmesi vs.)
kurtkapankurtkapan
Üye

Hey maşallah.Tam kahramanlık hikayesi olmuş.
Spoiler:
1996 yılında yaşanan olaydır. Türk askerinin vurduğu rum ölmüştür. 11 ağustos 1996 yılında yolculuğa batı almanya’dan başlayan; batı avrupalı, rum ve yunanlı 8 bin motosikletli kıbrıs’ta sınırları delip, Türk topraklarına girerek, Türk bayrağını indirip yerine rum bay...rağı çekeceklerini açıklıyorlar. motosikletlilere rum –yunan ortodoks kiliseleri destek veriyor. en büyük desteği de rum lider klerides ve güney kıbrıs bisiklet - motosiklet federasyonu başkanı hagicostas veriyormuş. abd büyükelçisi de iki günde bir kundakçı korgeneral’e gelip, “motosikletliler sınırınızı geçip bayrak direğinize bir bez parçası (rum bayrağını kastediyor) asacaklar, bundan bir şey olmaz” diyormuş. kundakçı korgeneral, hem cesur hem de çok zekidir. abd büyükelçisine diyor ki: “öyleyse rauf denktaş bey’den izin alın, ben sessiz kalayım” diyerek onlara zekice bir tuzak kurar fakat bu tuzağa düşmez büyükelçi. der ki: “o zaman kktc’yi tanımış oluruz”. bunun üzerine kundakçı korgeneral, “o halde bizi zorlamayın. bizim sınırımızı geçmeye kalkan kim olursa olsun kurşunlarım. onun için sakın sınırda bulunan bayrak direğine çıkıp Türk bayrağı’nı indirmeye ve rum bayrağı çekmeye yeltenmesinler”. denktaş da “paşam gerçekten ateş edecek misin? ölüm olursa zor duruma düşeriz” diye endişesini belirtir. korgeneral kundakçı: “bütün sorumluluk bendedir. ne gerekirse onu yapacağım, sınırlarımızı deldirmeyeceğim” der . hasan kundakçı korgeneral, Türk askerlerine diyor ki: “eğer sınırlarımızı bir kişi geçer, bayrağımızı indirirse ben türkiye’ye dönmem, dönemem. alnıma tabancayı dayar, dokunurum tetiğe”. 11 ağustos 1996 günü, işin ciddiyetini anlayan 8 bin motosikletliden yarısı bu işlerden vazgeçer, sadece rum ve yunanlılar kalır. 14 ağustos 1996 günü 35-40 fanatik rum ve yunanlı, hududumuzu delip bayrağımızı indirmeye kalkınca, bayrak direğine tırmanan bir rum, Türk bayrağına dokunamadan tek kurşunla yere düşer. bu fanatiklere destek veren iki ingiliz askeri de kalçalarından vurulur. korgeneral kundakçı: “olaydan on dakika sonra odamda oturuyordum, bm barış gücü komutanı tuğgeneral ve bm kurmay başkanı ingiliz albay geldi: - sayın generalim, çok kötü şeyler oldu. bayrak direğine çıkan bir kişi öldü ve iki de ingiliz askeri kalçasından yaralı, dediler öfke ve telaşla. onlara dedim ki, sizi kaç gündür uyarıyorum. bu işe mani olabilirdiniz, olmadınız, üstelik o vurulan ingiliz askerleri de motosikletli fanatiği direğe doğru yönelttiler. engel olabilirlerdi, olmadılar. merak etmeyin albayım biz iki ingiliz askerini uyardık. isteseydik öldürebilirdik, sadece uyardık, öldürmedik. onun için kalçalarından kurşunladık. bm kurmay başkanı albay: - ölebilirlerdi generalim, diye yüksek sesle konuştu”. ingiliz albay küstahlaşınca, kundakçı paşa odadaki havalı tabancayı alır. albaya der ki: “yan taraftaki hedefi yenile”. albay şaşkındır ama hedefi yeniler. 25 metreden 5 el ateş eder, “oku puanları albayım”. puanlar okunur 50 üzerinden 5 kurşun da 49’a isabet edince, konuşan ingiliz albay şaşırır ve susar. korgeneral kundakçı devam eder: “şimdi anladınız mı? Türk bayrağını indirmek isteyeni şah damarından vurup öldürmek istedik, öldürdük. sizin iki ingiliz’i öldürmek istemedik, sadece uyardık”.
discussioncontroller