Bilge olmak ya da Zeki olmak
Fool Arcana
Üye
Bilgelik nedir? Bilge birisi olmak için çok zeki olmak gerekir mi? Veya zeki insanlar bilge olabilir mi? Bu çok enteresan bir karşılaştırmadır.

Zeki olmak doğuştan gelen bir durum mudur? Yaşanan tecrübeler insanı bilge veya zeki yapar mı ?

Şunu unutmamak gerekir ki her bilge insan zeki olmayabilir.

Ama her zeki insan bilge olamaz.

Sizin düşünceleriniz neler ?

Mad Dok
Üye
Bilgiye her daim açlık duydum,duyacağım :)
FLC
Üye
Bence zeka daha çok anlık kullanımlar için varken, bilgelik bir birikim gibi geliyor bana.
Fool Arcana
Üye
FLC dedi:

Bence zeka daha çok anlık kullanımlar için varken, bilgelik bir birikim gibi geliyor bana.

Bende böyle düşünüyorum, eğitim görmemiş yaşlı amcalardan aldığım tavsiyeler aldığım eğitimden çok etki etti bana.
Zeberdeen
Üye
   Bence bir insanın bilge olabilmesi için belli bir yerlerden geçmesi, bazı tecrübeler edinmesi gerekir. Belki bazı acıları çekmiş olması gerekir. Ruhunu terbiye etmesi gerekir. Bunun içinde belki fakirlik ve açlık çekmiş olması gerekir.

Ama bunları doğru algılayıp, yorumlaması için ise ortalama zekanın üstünde olması gerekir.
Fool Arcana
Üye
Katılıyorum.

Şu var bir takım acıları çekmiş ve ruhu terbiye olmuş bir kişi bu acılardan tecrübe ettiği şeyleri birikime dönüştürebilir.

Öte yandan rahat ve tıkırı yerinde olan bir şahıs bu tecrübeleri ve acıları yaşamadan bilgeliği kazanabilir mi ?
FLC
Üye
Kazanabilir, ama farklı konularda tabii.

Bir şeyler kazanmak için illaki başımıza kötü bir şeyler gelmesi gerekmez.

Bunun dışında, doğmadan hangisini tercih ederdin deseler, "Zeki olmak" derdim.
İyiki de demişim.  ;)
Big Boss
Üye
Bilgelik susmaktır.
manager80manager80
Üye
Zeki olmak bence olaylar karşısında -bu sınav olur, dersleer olur, arkadaşlık ilişkileri olur- en doğru kararları verebiliyorsa bu zekiliktir.
Bilgelik zamanla edinilen birşeydir. Yıllarca kitaplar okuyup, aynı meslek yada el sanatında uğraşan insanların bilgi birikimlerine bilgewlik denilebilir. Böylece her ikisi de bir kişide bulunabilir kanısındayım.
Fool Arcana
Üye
Bulunabilir tabii fakat benim bahsettiğim daha çok "Hayat" konusunda bilge olmak. Dağın tepesindeki bilge misali.

Bu tarz bir bilgelik hiçbir paranın satın alamayacağı bir şeydir.
joseph fouchejoseph fouche
Üye
önemli olan ne yaptığındır istersen aptal ol
discussioncontroller