Bilge olmak ya da Zeki olmak
Fool Arcana
Üye
Yetenek konusunda şunları diyeyim, hiçbir insan birşeyi yapmak için doğmaz, bu tamamen yaşam şartları ve keşfetme üzerine bir yolculuktur.

Çok insan gördüm harika resim çizen fakat sadece gördüklerini çizebilen, düşündüklerini değil.

Yetenek ve zeka birleşince önemli oluyor sanırım.

Sadece baktığını çizebilmek, baktığın formun heykelini yapabilmek geliştirilebilen becerilerdendir.

Fakat becerilerini kullanıp zekanla ayrı işler yaptığında sanat oluyor.
Misafir
"Tanrı' nın adaleti..." diye başlayacağım ama din ağırlıklı bir tartışma çıkacağından korkuyorum.

Hayır, yetenek derken; "Ahmet, sen heykeltraş olacaksın...", "Ayşe, sen müzisyen olacaksın..." değil olay. Yetenek herkeste olan bir şey. Önemli olan bu yeteneği küçük yaşlarda keşfetmek. Yani bu konuda hemfikiriz, kimse bir şeyler yapmak için doğmuyor. O halde, gerekli olanakları bulabilen insan zekidir diyebilir miyiz? Kendi yeteneğine çözüm bulmuştur, aşmıştır bazı şeyleri. Zeki kelimesi geçtiğinde çok basamaklı rakamları saniyede çarpan insanlar geliyor aklımıza, üzülüyorum.

ElladanElladan
Üye
Ya bir de sanattan hiç ayrılamayan "estetik" vardı. Ühü ne oldu ona? Mert?
Misafir
O konuda Ajda Pekkan yol göstersin bize. =P Hem sanatsal, hem estetik.
Çağlayan
Üye

Ya Eşref Armağan? Adam DOĞUŞTAN kör, nasıl resim yapabiliyor? Resim yaparken beyninin renk bölümlerini geliştirmiş kullana kullana, bu adamda doğuştan resim yeteneği var diyemezsiniz bana.
"Yeteneğim yok" cümlesinin bir bahane olduğunu anladı insanoğlu. Eistein bile "Yaratıcılığın %1'i deha, %99'u çok çalışmadır" dememiş miydi? (cümle buna benzer bişi idi)

Sonuçta o %1 hepimizde var. Görebiliyorsan, koklayabiliyorsan, işitebiliyorsan bu duyularının üzerine çok çalışarak bişiler katmak da insanın elinde.
Misafir
Sanat ile ilgili bir yazı Elladan sana;

http://ca-es.facebook.com/note.php?note_id=73787309867&ref=mf
SnakeSnake
Üye

Yetenek uzuv gibidir, kullanmazsan o uzvun zamanla zayıflar. Kas yapmak gibi. Bedensel faliyetler ile kaslarını güçlendirirsin, bolca resim çizerek de resim yeteneğini geliştirebilir ve güçlendirebilirsin.

Yetenek nedir biliyor musun? Evet doğuştan gelen bir şey. İşitme yeteneği mesela. Hepimizde var ama bu? Görme yeteneği, işte bu yetenek.

Ya Eşref Armağan? Adam DOĞUŞTAN kör, nasıl resim yapabiliyor? Resim yaparken beyninin renk bölümlerini geliştirmiş kullana kullana, bu adamda doğuştan resim yeteneği var diyemezsiniz bana.

Verdiğin örnekler direkt olarak yetenek üzerine bilmem farkında mısın. Kör bir insanın resim yapma yeteneğini geliştirmesiyle, sağır bir insanın müzikal duyumunun gelişmesi arasında ne gibi bir fark var ve bu iki durumun zeka ile doğrudan bağıntısı nedir? Ben hala yetenek kavramının tam olarak anlaşılamadığını düşünüyorum bu söylediklerin üzerine. Yetenek insanın duygularıyla ilgilidir. Eğer sen duygularını resim yaparak ifade ediyorsan resime, nota besteleyerek ifade ediyorsan da müzige yeteneğin var demektir. Örnekler çeşitlendirilebilir. Örneğin gitar virtüözlerini düşün. Bu insanlar müzikal anlamda çok yetenekli kişiler. Bu yüzden normal gitar çalan sanatçılardan ayrılırlar. Fakat bu insanlar için genel anlamda dahi diye bahsedemeyiz. Bunu ancak o insanların müzikal yeteneklerini açıklamaya çalışırken söyleyebiliriz. Çünkü bu insanlar zekalarını müzikal yeteneklerini geliştirmek için bu yönde kullanmışlardır ve bu sayede hem müzikal zekaları hem de müzikal yetenekleri tavan yapmıştır. Bu insanların müzikal zekalarının gelişmesinin sebebi zekalarını müzikal yetenekleri doğrultusunda kullanmalarıdır. Ve müzikal yetenekleri de zekaları sayesinde gelişmiştir. Bu açıdan bakıldığında zeka ve yetenek kavramları sanat için yapışık ikiz gibidirler. Birbirlerinden ayrı değerlendirilmeleri düşünülemez. Fakat kesinlikle aynı şey değildirler. Çünkü bir de dahi olup da yetenek sahibi olmayan insanlar var. Örneğin zekasını sadece bir konu üzerine, örneğin fizik, odaklamış insanlar var. Bu insanların çoğunun yetenekleri sınırlıdır. Çünkü zekalarını yeteneklerini geliştirmek için değil kavramları derinlemesine analaiz etmek için kullanırlar. Bu durumda da zeka ve yetenek birbirinden ayrılır. İşte bu yüzden zeka ve yetenek birbirinden farklı iki kavramdır. Umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir.

Not: Bilgisayar durduk yere reset atınca mesajı da anca gönderebildim.
FLC
Üye
Ben yetenek diye bir şey olduğuna inanmıyorum, çalışan yapar hafız.

Günde on saat resim yapsam ya da gitar çalsam, bir süre sonra Steve Vai falan olurum heralde.

Hayalgücü de çocukluğunun nasıl geçtiği, çevrenle ilgili şeyler.
Misafir
O insanlar küçük yaşlarda yani zeka seviyesinin en yüksek olduğu dönemlerde çeşitli aktivitelere yönlendirilmiş insanlar. Zekanlarını kullanarak yöneldikleri alanda kendilerini geliştirmişler. Zekaları ile belirlemişler yeteneklerini.

Michael Angelo Batio gibi birinin yetenekten ziyade deliler gibi çalışarak o seviyeye geldiğini düşünüyorum.

Birbirini iten iki kuvvet zeka ve yetenek. Bazen biri daha ağır basıyor olay bu.
SnakeSnake
Üye
FLC dedi:

Ben yetenek diye bir şey olduğuna inanmıyorum, çalışan yapar hafız.

Günde on saat resim yapsam ya da gitar çalsam, bir süre sonra Steve Vai falan olurum heralde.

Hayalgücü de çocukluğunun nasıl geçtiği, çevrenle ilgili şeyler.

Eh, işte çok çalışarak yeteneğini geliştirirsin diyorum ben de sabah beri.

neLTu dedi:

O insanlar küçük yaşlarda yani zeka seviyesinin en yüksek olduğu dönemlerde çeşitli aktivitelere yönlendirilmiş insanlar. Zekanlarını kullanarak yöneldikleri alanda kendilerini geliştirmişler. Zekaları ile belirlemişler yeteneklerini.

Michael Angelo Batio gibi birinin yetenekten ziyade deliler gibi çalışarak o seviyeye geldiğini düşünüyorum.

Birbirini iten iki kuvvet zeka ve yetenek. Bazen biri daha ağır basıyor olay bu.

Ben de aynı şeyi söylüyorum zaten. Bu insanlar zekalarını müzikal yeteneklerini geliştirmek için kullandıkları için müzikal yetenekleri bu kadar gelişmiş. Zeka sadece işlerini kolaylaştırıryor. Onun haricinde bu insanların belli bir müzikal yeteneğe sahip olmadıklarını düşünmek saçma geliyor bana.
discussioncontroller