Bilge olmak ya da Zeki olmak
Eflatun
Üye
  Sanattan bahsederken ilhamdan bahsetmemek? Ya da sanat ve bilim tartışılırken olaya sadece bilinç düzeyinde bakmak? Blinçaltı düzeyi bu tartışmanın içine kattığımız sürece sanat ve bilimi açıklamakta yeterliliğe yaklaşabiliriz.

demlik
Üye
Zeka ve bilgelik arasındaki farkı açıklamak oldukça basit.

Zeka, değişen durumlara ve yeni şartlara ayak uydurabilme becerisidir.

Bu yüzden "Sosyal Zeka, Matematiksel Zeka, Duysal Zeka, Fiziksel Zeka" gibi alt dallara ayrılmıştır. İnsanın durumların ve olayların üstesinden gelmek için, adapte olmaya ve amacına ulaşmaya yönelik kendi imkanlarını kullanması "zeka" dır.

Bu "İletişim kurmak" için de olur, "Tasarım yapmak" için de olur, "Matematik problemi çözmek" için de olur.

Bilgelik ise deneyim, gözlem yada başkalarının deneyimi ile kazanılmış; dünyada belirli şartlarda insanların ve çevre şartlarının nasıl değişeceğini yada nasıl tepkiler vereceğini önceden bilebilmektir.

"Elime çekiç ile vurursam elim acır" deneyimle yada başkalarının deneyimi ile kazanılmış bir bilgelik kırıntısıdır. Kimse bu kadar bilgi sahibi kişiye "bilge" demez. (Wisdom 2)

Bilgelik, kişinin yorumuna ve yaklaşımına göre değişir, bunları şekillendiren de yine deneyimlerdir.

"İnsanların neden aralarının bozulduğunu, ilişkileri yıpratan hataları" (wisdom 14), yada daha ileride "dünyada insanların neden mutsuz olduğunu, neden yok olduğumuzu" anlamak ise bir önceki gibi kırıntılardan oluşmuş kocaman bir dağdır. Bu insanlara "Bilge" deriz, saygı duyarız. (wisdom 18)

"Sevdiğim insanlar beni çok kırıyor, keşke hiç duygularım olmasa" ise, ne çözüm üreten bir zeka işidir, ne de deneyimlerden öğrenilmiş bir şeydir. öğrenmemek ve sorumluluk almamak isteği ile sarf edilmiş bir cümledir. Eskiden sarf etmiş olanlar "Aman aman büyüdüm" diye sevinebilir. Şimdi buna katılanlar lütfen bir dursun ve hayata baksın.
brandon_87
Üye
Bence bilgelik ; yaşanan ve görülen(algılanan da diyebiliriz) deneyimlerden çıkartılan sonuçların zeka ile yorumlanması,ve bundan alınan birikimle yeni bir farkındalık düzeyine çıkılmasıdır.

Farkındalık düzeyini aşamayan insanlara ''görmüş geçirmiş insan diyebiliriz =).Çok şey anlatırlar,ama içine kendilerinden birşey koyamazlar.
DeathlyDD
Üye
bilgelik, hayatın amacını bulmak, yada hayatın bir amacı olmadığını bulmak. Bunlar güzel şeyler tabii.

Zeki olmak bir yerden sonra rahatsız edicidir. Herşeyin iç yüzünü görmenin ne yararı varki.
Falanca
Üye
Bilgi etraftır. Sen dışında her şeydir -ki "sen"den kasıt benliğin oluyor, biyolojik varlığın değil. Etrafın ne kadar farkındaysan o kadar bilge olursun. Bir nevi, her şeyi bildikçe kendinden çok, etrafı bilirsin, etraf olursun gibi bir şey. Bunun güzel bişey olduğunu falan savunuyor herkes. Hala çalkantılı düşünceler içindeyim bu konu hakkında. Birazdan açıklayacağım.

Zeka, bilgini arttırmaktan öte, elindeki sınırlı bilgiyi kullanma becerisi. Aradaki görünür fark bu. Üzerinde pek bişey söylemeyeceğim.

Bu ikisi dışında, yaratıcılık diye bir olay da var. Bu genelde üzerinde durulmayan bir şey, neden bilmiyorum. Önemli olan biraz da bu sanki, düşünsel olarak insandan fazla bir şey olmak istiyorsan en azından. Bu bilgeliğin tam tersi. Bilgi, etraf ve gerçeklik dediğimiz şey birçok gerçeklik senaryosunun oluşturduğu sonsuz bir kümenin içindeki ufak bir çizgi ise; yaratıcılık bu çizgi haricinde her şeydir. Bir şey hakkında ne kadar az bilgin varsa o kadar çok spekülasyonda bulunabiliyorsun, yeni ve düşünülmemiş şeyler üretebiliyorsun. Çocukken birçok şey hakkında "saçmalamamız" bu yüzden zaten, en başta çevremiz hakkında fazla bilgimiz yok, kafamızdan uyduruyoruz her şeyi. Yaratıcı bir insansan, bulunduğun gerçeklik içinde pek yaşayamıyorsun, kendin için özel bir evren yaratabilme pahasına. Bu, sayılan iki kavramdan daha önemli bir yerde bana sorarsanız. Tabi dengeyi kurmak gerekiyor. Kafanın içinde ve eserlerinde yaratıcı olmak senin elinde, ama bunu normal hayata uygulamak gayet absürd sonuçlar doğurabiliyor.
boogieman
Üye

Bilgelik nedir? Bilge birisi olmak için çok zeki olmak gerekir mi? Veya zeki insanlar bilge olabilir mi? Bu çok enteresan bir karşılaştırmadır.

Zeki olmak doğuştan gelen bir durum mudur? Yaşanan tecrübeler insanı bilge veya zeki yapar mı ?

Şunu unutmamak gerekir ki her bilge insan zeki olmayabilir.

Ama her zeki insan bilge olamaz.

Sizin düşünceleriniz neler ?

Akıllı olmanın, zeki olmanın, vb'nin bildiğim kadarı ile belli bir tanımı yok, herkes başka birşey anlayabilir bunlardan, o yüzden herkes farklı birşey yazabilir ve yazılanların hepsi birden de doğru olabilir.Sorunu  zeka bana göre nedir o'nu göz önünde bulundurarak yanıtlarsam cevabım şu olur: Zeka düşünebilme yeteneğini içerir(bana göre)(dikkat edin, zeka düşünebilme yeteneğidir demiyorum, düşenebilme yeteneğini kapsar diyorum yani zeka bundan ibaret değil) ve ne kadar çok bilgi edinirsen  düşünebilme yeteneğinde o kadar çok artacaktır yani yeni bir şeyler öğrenerek zekanı arttırabilirsin. Bu bilginin zeka üzerindeki etkisi. Şimdi zekanın bilgi üzerindeki etkisine gelelim, zekanın bilgi üzerindeki etkisi bilginin zeka üzerindeki etkisinden biraz daha dolaylı, cümle toparlamakta biraz zorlanıyorum o yüzden ama yinede bir deneyeyim. Zekan arttıkça düşünebilme yeteneğin ve elindeki bilgiyi kullanma, yorumlama yeteneğinde artacağından( artış miktarı fazla olmayabilir ve iki kişiden biri diğerinden çok daha zeki olsa da daha az zeki olanın bu  becerileri diğerinden fazla olabilir çünkü zeka bunlardan ibaret değil sadece) o elindeki bilgi ile daha başka bilgilere ulaşabilirsin, bu da zekanın bilgi üzerine etkisi.
Yani yaşanan tecrübeler insanı zeki yapar(bilge yapar mı sorusuna cevap yazmaya bile gerek yok çünkü yaşadığın tecrübeler ile birlikte bilgin artıypr zaten).
Edit:
Zeka doğuştan mı gelir sorusuna olan yanıtım zeka'nın önemli bir kısmının doğuştan geldiği ama zeka'nın bundan ibaret olmadığıdır.
Dwarfettin_Mesekalkan
Üye

Bilgelik nedir? Bilge birisi olmak için çok zeki olmak gerekir mi? Veya zeki insanlar bilge olabilir mi? Bu çok enteresan bir karşılaştırmadır.

Zeki olmak doğuştan gelen bir durum mudur? Yaşanan tecrübeler insanı bilge veya zeki yapar mı ?

Şunu unutmamak gerekir ki her bilge insan zeki olmayabilir.

Ama her zeki insan bilge olamaz.

Sizin düşünceleriniz neler ?

Günümüzde zeka kavramı artık sadece zihinsel zeka ile sınırlandırılmıyor. Bu nedenle "her bilge insan zeki olmayabilir aslında" çok da doğru bir ifade değil diye düşünüyorum. Benim en son okuduğum bir kaynak (Stephen Covey - 8.Alışkanlık) insan zekasını dört farklı başlık altında değerlendirmişti. Yanlış hatırlamıyorsam bunlar: fiziksel zeka (pq), duygusal zeka(eq), zihinsel zeka (iq) ve ruhsal zeka (sq idi sanırım). Bilgelik bu dört zekanın da görece olarak yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkan bir ruh halidir diye düşünüyorum
Elessar
Üye
Bana göre bilge olmak için çok tartışmak, çok soru sormak, çok meraklı olmak gerekir. Bana göre bu böyledir.

zzZzZeka yı işe katmak istemiyorum.
kamelord64
Üye
zeka işte problem çözebilme gücü,bilgelikse dediklerin zaten açıklamış :),ama bence merak en önemlisi,diğer herşeyi getiriyo peşinden zaten :D
princeofpersiaprinceofpersia
Üye
Zeki olmak tek başına hiçbir işe yaramıyor... Kendimden biliyorum... Zekiliğin bir işe yaraması için hem cesaret, hem pratik gerek. cesaret ne alaka derseniz, eğer zekanızdan kaynaklanan bir fikir varsa, sradışı birşey, ne bileyim ampulü icad eden Edison gibi, yapmaya cesaretiniz olmalı, çünkü, adam amulü 5200 kereden fazla deneme yanılma yoluyla bulmuş. Uygulamaya sokmak için cesaret gerek çünkü o zaman sadece o zeka ürünü olan şey sana kalır, senle de ölür... hiçbir işe de yaramaz.

Bilgelik ise yaştan çok deneyim ve gözlem ile alakalı. Zeki isen daha hızlı bilge olursun. Hepsi bu...
discussioncontroller