Bilge olmak ya da Zeki olmak
TodzaTodza
Üye

Zeki isen daha hızlı bilge olursun. Hepsi bu...

Pek katıldığımı söyleyemeyeceğim. Her zeki insan bilgelik vasıflarına sahip olamayacağı gibi bilge tabir edilen bir insan da çok zeki olmak zorunda değil. İkisi çok farklı kavramlar.
princeofpersiaprinceofpersia
Üye

Pek katıldığımı söyleyemeyeceğim. Her zeki insan bilgelik vasıflarına sahip olamayacağı gibi bilge tabir edilen bir insan da çok zeki olmak zorunda değil. İkisi çok farklı kavramlar.

Zekisen ve bilge olmak istiyorsan daha hızlı bilge olursun bence... Zaten bilge olmak herkesin istediği birşey olduğunu pek düşünmüyorum, öyleyse bile bilge insanlar zaten kişilikleri ve yapıları gereyi çoğu zaman kendini istemeden de olsa belli eder. Bence karakteristik bir özellik aynı zamanda bilge olmaya eğimli olmak için... Ama dediğim gibi zekanın etkisi yok değil...
Supertramp
Üye
Zeki insan eğer birşey bilmiyorsa istediği kadar zeki olsun salaktır(zekinin zıttı aptaldır). Bilge insan ise aptal olsa bile birşey bilmeyen zekiden çok daha akıllıdır ve ondan daha zeki gözükür.

Her bilge zeki olabilir. Ama her zeki bilge değildir.
QuendarthQuendarth
Mod
Fpsmaster dedi:

Bence tam tersi. Her insan uğraşıp bilge olabilir ama herkes zeki olamaz.
Supertramp
Üye
seninkiyle benimki fakrlı.
sen herkes bilge olabilir. ama herkes zeki olamaz demek istiyorsun.
ben ise her zekini bilge olamayacağını ama her bilgenin zeki olabileceğini.
fark var yani. Seninkisi de doğru ama
maelstorm
Üye
Bilgelik ve zekâ diyince pek tabi herkesin bu kelimelerin karşısında gördükleri farklı olacaktır ama yine de deneyelim bakalım.

Zekâ, doğuştan belli bir seviyede başlayan ve zamanla değişen, sanki biraz fiziksel ya da kişiye özel bir kavram. Yaratıcılık gibi. Farklı açılardan görebilmek gibi.

Bilgelikse, zamanla elde edilen bir yapıdır ve karar verme mekanizmasıdır. Doğru kararı vermek.. ya da doğru karar vermekten ziyade, olası sonuçları görmek. Biraz hissel, biraz bilgisel, yani tecrübeyle doğru orantılıdır.

İnsanların yaşlarını, bilgelik ve zeka seviyelerini alırsak, şuna benzer bir tablo çıkar:
Yaş arttıkça bilgelik ortalaması artar. Zekaysa, her yaşta iniş çıkışlarla dolu bir tablodur, zira yaşla artması şart olmadığı gibi, gerileyebilir de.

İkisi tamamen de farklı kavramlar sayılmazlar. Zira zeki bir insanın görüş alanı da açılmaya daha müsait olacaktır, bilgeliğe daha rahat erişecektir. Öte yandan bilge bir insan zekasını daha iyi kullandığından, aynı zekaya sahip bir insandan daha zeki görünecektir.

En azından ben böyle görüyorum.

Ancak bir nokta var ki, o da ikisinin de aranacak ya da elde edilmeye çalışılacak şeyler olmaması. Bilgelik peşinden koşulacak birşey değildir, zamanla size gelir, hatta kovaladıkça elde etmek zorlaşır, çünkü bilgeliğin tek odağı vardır, o da insanın kendisidir. Bilgelik kavramını koşturdukça insan kendine değil o kavrama odaklanır ve bilgeliğin kendisinden uzaklaşır.
Speratus
Üye
Bilge ve zeki olmakta yetmiyor demis yazar, azim yoksa basariya giden yolda.

(Bknz: Calvin Coolidge)

Dunyada hicbirsey azmin yerini tutamaz.
Yetenek tutamaz, cunku yeryuzunde en cok bulunan sey, yetenekli ve basarisiz insanlardir.
Deha da tutamaz, cunku degeri bilinmemis dahilerin hikayesi neredeyse insanlik tarihi kadar eskidir.
Egitim de tutamaz, cunku dunya egitimli fakat hicbir ise yaramayan insanlarla doludur.

Sadece, azmin ve kararliligin sonsuz bir gucu vardir.

Saygilar efenim..
DarkAngel
Üye
Fpsmaster dedi:

Zeki insan eğer birşey bilmiyorsa istediği kadar zeki olsun salaktır(zekinin zıttı aptaldır). Bilge insan ise aptal olsa bile birşey bilmeyen zekiden çok daha akıllıdır ve ondan daha zeki gözükür.

Evet. Katılıyorum çünkü insanlar doğuştan zeki veya ileri zeka olabilirler. Ama bilge olamazlar. Bence bilgelik daha çok tecrübeye dayalı.  ^^
Supertramp
Üye
Birde şöyle düşünelim. Herkes zeki veya herkes bilge değildir. Hatta kime göre zeki ve kime göre bilge. Bilge dediğiniz bir insanı evrendeki tüm bilinen bilinmeyen bilgilerle kıyaslarsak o adam bilge falan değil demektir. Kabul gören çoklu zeka kuramına göre iq ölçülemez. Kimse herşeyi bilemeyeceğine göre ve bildiğimiz şeyler bilemdiklerimizn yanında çok az olduğunu düşünürsek kimse bilge değildir.
Zekanın tam olarak ne olabiliceği ise tartışılırdır. Eğer olayı düzgün bir şekilde ve kısa bir sürede anlama ise bu insan büyürken de daha iyi bir şekilde bunu yapabilir(yapamayadabilir).

Zeka geliştirilemez. Akıl geliştirilebilirdir. Bu ikisi çok karışır.
DominatorV1
Üye
Zeka eldeki verileri kullanma yeteneğidir.
Bilgelik eldeki tecrübeleri doğru kullanma eylemidir.
discussioncontroller