The Longest Journey (seri)
hydramarine
Üye
[img width=600 height=727]http://img516.imageshack.us/img516/7240/dreamix1.jpg[/img]
Eveeet, eski klasikleri geç de olsa oynama işine hala devam ediyorum. Ve son kurbanım da The Longest Journey.

Eğer oyunu oynamamış ve şans eseri bu mesajı okuyorsanız durduğunuz hata diyorum öncelikle. Benim üzerimde Sanitarium ve Grim Fandango'yla beraber benzer bir etkiyi yaratan bir oyun oldu. (Sanitarium'la rahat yarışır) Hem de çıkışından 7 sene sonra oynamama rağmen.

Diğer adventurelardan çok büyük bir farkı varmış bu güzelim serinin. Oyunun yaratıcısı ve yapımcısı olan Norveçli Ragnar Tørnquist sağlam bir bilim-kurgu / fantazi edebiyatı hayranı, bu hemen belli oluyor. The Longest Journey bir adventureda benim ilk defa gördüğüm LOTR, Star Wars, Star Trek tadında tutarlı bir evren sunan ilk oyun belki de. Diğer oynadığım güzel macera oyunları tıpkı 90 dakikalık güzel bir film gibi belli karakterler ve olaylar üzerinde duran sağlam kurgular sunarken, bu oyun bundan çok daha fazlasını yapıyor, yukarıda saydığım evrenler gibi bize koskocaman bir dünya ve onun mitolojisini sunuyor (aslında iki )

İki lafı önemli aslında. Oyunda işlenen konular iyi-kötü, kader-özgür seçim, büyü-mantık gibi klasik fantazi edebiyatı materyali. Ve büyü-mantık kısmı bu serinin en akılda kalıcı taraflarından biri aslında, çünkü fazla spoiler yapmadan hem bilim-kurgu bir dünyada hem de antik bir orta-çağ dünyasında geçen bir oyun diyebilirim.

Oyunda eski Black Isle oyunlarını hatırlatır miktarda yazılı diyalog var (8500 adet diyalog). Zaten oyun mantığı biraz da RPGleri andırıyor, genellikle insanlardan görevler alıp onların sorunlarına çare arıyoruz, klasik macera oyunlarındaki kendi sorunlarımıza çare bulmanın aksine. Buna bir de ana karakterimizin günlüğünü eklersiniz okuyacak bayağı bir şey var demektir.

Oyunun en hoşuma giden yanlarından birisi de yukarıda değindiğim evrenler başta olmak üzere bugüne kadar bir şekilde adı duyulmuş bütün diğer bilim-kurgu / fantazi diyarlarına yaptığı göndermeler. Monkey Island'dan Zaman Makinası'na, Grim Fandango'dan Diskdünya'ya o kadar çok gönderme var ki.. Tüm bu selamlamlar / göndermeler diğer büyük eserlerin izinden giden bu oyuna bir sevgi duymamıza sebep olurken, aynı zamanda bir macera oyununda yepyeni tadlar vermesiyle saygımızı da kazanıyor

Şu anda oyunun ilk yarısını tamamlamış durumdayım tahminlerime göre. Dreamfall: Paradise'ı da denemek için sabırsızlanıyorum açıkçası. Bu arada, siz de geç kalmayın, hemen bir adet The Longest Journey bulun derim..

Ekleme: Oyunu bu yaz oynayıp bitirmeden evvel Level foruma attığım mesaj, belki burada da oyunu birkaç kişinin bulup oynamasına yardımcı olur. Aranızdaki sıkı macera oyunu takipçileri oynamıştır eminim, ama genel olarak ağır CRPGleri oynamayı sevip de şans eseri burayı okuyorsanız, bu oyunu bir deneyim derim. Bu arada hala serinin ikinci oyununu edinip oynayamadım. Ama onu da burada konuşabilirsiniz.
dazelya
Üye
İlk oyunu oynamadım fakat 2. oyun süper gerçekten ya. Keşke bitmeseydi dediğim oldu.  :D
Misafir
kaçıncı olduğunu bilmiyorum ama dreamfall the longest journey i oynadım(sondur heralde) çok güzeldi bulmacalar atmosfer hikaye falan, yeni oyunu olur inş.
Dessan
Üye
Ben ilk oyunu oynayamadığımdan dolayı Dreamfall'a elimi sürmek istemedim. The Longest Journey'e yeni başladım...
Misafir
ikinci oyundaki boşluklar bir üçüncü oyunla dolar mı acaba?! bence evet.

Spoiler:
april ryan ölmedi. ona göre.
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
İkinci oyunun ortalarındayım,ne zaman devam ederim bilmiyorum ama hakkaten dehşet bir oyun,kesinlikle super.
acare84
Üye
Bana göre gelmiş geçmiş en iyi macera oyunu (serisi) herkese mutlaka tavsiye ederim. Başından kalkamıyorsunuz oynamaya başlayınca hikaye akışı çok sağlam.
Nachtschatten
Üye
ben de ilk oyunu oynamadım, ama 2. oyunu çok beğendim. çok soruyla bitti gerçi, umarım yeni oyunda cevaplanırlar.
Onaga
Üye
Hasta oldum oyuna ya. Dreamfall'u bitirdim demin. İlk oyunu bulmam lazım hemen. hydramarine konuyu sen açmışsın ya, yedim seni ;)

Üçüncü oyun olacaktır büyük ihtimal. Credits'ten sonraki videoyu izlediyseniz...
hydramarine
Üye
Ben de ikinci oyunu arıyorum, elimde ilki mevcut. Buluşmada değiş tokuş yapabiliriz.
Onaga
Üye
Üçüncü oyunla ilgili az da olsa haber varmış. Dreamfall Chapters olarak gözüküyor şimdiki adı. "Episodic sequel" olarak geçiyor. Aklımızda kalan her soru işaretine ayrı ayrı cevap vermeleri muhtemel.

Bir de MMO yapmayı planlıyorlarmış tLJ evrenini kullanarak. Manyaklar, sosyal yaşantıma balta vuracaklar...
discussioncontroller