Browser tabanlı oyunlar nasıl yapılıyor?
Marquez
Üye
Javascript olabilir
fluxdemon
Üye
valla hiç aklım ermedi şu site yapım olayına, hiç de eksikliğini hissetmedim sitesizliğimin ama benim de bildiğim kadarıyla javayla yapılıyor zaten üstte de söylenmiş :) bu arada ne güzel cevap vermiş swoosh ya :D
ZiNC
Üye
Reklam yapmak yasak kardeş:DYane biz sana açık kaynak veremeyiz diye biliyorum ben...Ama "Google" dan aratırsan bulursun...
Misafir
çoğu programlama dilleriyle yazılıyor ASP, PHP vb. bu dillerden birini yani sunucu tabanlı programlama öğrenmen gerek. Sonra bir alan adı bir de barındırma alacaksın, bol bol da vakit :D uğraş dur... Türkiye'de de bu işlerin hepsini yapanları bulman mevcut, bunları bulmak ilk başlangıç noktan olabilir mesela :P
deddodeddo
Üye
yada git pc muhendisi ol, hepsini ders olarak gör, zamanla kendini geliştir.
SpY
Üye
simdik söyle oluyor önce gidip egitimini alıp milyarlar bayılıyorsun, sonra siteni kurup geri donusum yapıyorsun sonunda bi kârın olmuyor, sadece gecmiste egitime verdigin parayı geri kazanıyorsun iste :)
Emrow
Üye
Öncelikle oyunların çoğu;
PHP (Personel Home Page: Hypertext Preprocessor) programlama diliyle yazılıyor.

Birde veritabanı kullanıyorlar.
Bu veritanları arasında en çok kullanılanlar: MySQL,Microsoft SQL,PostreSQL'dir.
Aranel
Üye
Sitende web-tabanlı bir oyun oynatabilmek için-java gibi alternatif yöntemlerden bahsetmiyorum ama, OGame vs. web-tabanlılar için- mutlaka bir host ve alan adı sahibi olman gerekiyor, ikiside kolayca alınabilecek ucuz şeyler, hostu bedavaya da getirebilirsin, ama bir oyun sitesi için pek verimli olmayabilir.

Yapımıyla ilgili bahsedersem, genelde PHP tabanlı oluyor, tasarımında Ajax kullanılanlar daha da bir şeker oluyor hatta, veritabanı olarak MySQL falan kullanabilirsin. Aslında bildiğimiz portal kurma,site yapma, blog açma vs. muhabbetler nasılsa, onlarda öyle desem en basit anlatımı olur sanırım.

Eğer çok profesyonel ilgilenmeyeceksen, MJTurkiye gibi web forumlarında bu konuda "oyun scripti" başlığı altında scriptler dağıtılıyor, bunlardan birini alıp kurabilirsin, fakat o scriptlerin çoğu tarih öncesi, kimileri illegal hatta. Adam gibi düzenleyemezsen güvenlik açıklarından kısa sürede uçacaktır. En sağlam yol, ya ciddi bir yazılım dili öğrenmek, ya da en basit tabirle "parayı bayılmak". 

Web-Tabanlı Oyun işine girmeden önce mutlaka konsepti ve hikayeyi belirle, hatta yazacağın her modülün, özelliğin ayrıntılı planlarını önceden hazırla, mesela bir mafya oyunu yapacaksan, atıyorum "araba çalma" modülünü kafanda tasarla, kağıda geç falan. Yoksa bir yerlerde bağlantı kopar, sonra o özellikleri birbirine bağlarken zorlanabilirsin.

Son olarak, bu konuda geçici bir heves değilde, ciddi ilgileniyorsan-veya Türk Oyun Sektörü(ismini yanlış yazdım sanırım:) bölümündeki gibi amatör bir ruhda olabilir- , bana ulaşırsan sana kodlama ve tasarım konularında ufak yardımlarda bulunabilirim.

İyi şanslar,

:)
keneagan
Üye
browser tabanlı oyun yapmak için açıyosun notpadi, ile başlıyosun, diye bitiyosun, sonuna ".htm" yazıp kaydediyosun.. tabi ile arasındakileri mantık kullanarak sen yapıyosun..
4VeTRa
Üye
bir browser oyun yapmak çocuk oyuncağı ama bir hikayesi yada tasarımı iyi olması lazım vede iyi bir host gerekiyor.
discussioncontroller