Browser tabanlı oyunlar nasıl yapılıyor?
webgunesinet
Üye
dostum php ve c++ bilmen gerekiyor,alan adı falan kolay sen önce onları öğren istersen bana ö.m at
kuzux
Üye
browser tabanlı oyun için c++??Assembly de öğrenelim bari :D
bu arada ruby on rails, django vs. gibi web frameworkleriyle daha kolay olur gibime geliyor bu zıbıdıkları yapmak
config.sys
Üye
Arkadaşlarımız PHP ve ASP ile kodlanan oyunlardan bahsettiler bende işin api kullanılarak kodlanan kısmından bahsedeyim.Arkadaşların bahsettiği gibi ogame, travian vb oyunlar genellikle bu iki dilden birisi ile yazılıp AJAX ile güçlendiriliyor.Birde grafik tabanlı browserdan oynanan oyunlar var ki bunların arkasında Java, Flash, Jamagic gibi programlar/diller mevcut.Bu araçları kullanarak yine browser tabanlı 2b/3b oyunlar yapabilirsin.Eğer Java seçersen zaten hazırda yazılmış web tarayıcısı tabanlı oyun geliştirmene yarayacak oyun motorlarını internette bedava bulabilirsin.Flash'ı zaten duymuşsundur.Jamagic ise ClicTeam firmasının ürettiği bir araç.
darth_revan
Üye
Yalnız şunu da bilin ki, browser tabanlı oyunlarda marifet güzel oyun yapmak değil, insanların açıkları bulmasını engellemekte. Genelde multiplayer oyunlar olduğu için birinin yaptığı hile herkesi etkiliyor. HTML ile başlayıp PHP veya ASP ile devam edebilirsin mesela.

Gerçek zamanlı oyunlar genelde java kullanıyor, java dosyaları browser tarafından kullanılabildiği için bu iyi bir yöntem. Ama Java öğrenmektense kolaylık açısından benzer olan C++ öğrenmeyi yeğlerdim ben olsaydım.
lalapasa
Üye

Sitende web-tabanlı bir oyun oynatabilmek için-java gibi alternatif yöntemlerden bahsetmiyorum ama, OGame vs. web-tabanlılar için- mutlaka bir host ve alan adı sahibi olman gerekiyor, ikiside kolayca alınabilecek ucuz şeyler, hostu bedavaya da getirebilirsin, ama bir oyun sitesi için pek verimli olmayabilir.

Yapımıyla ilgili bahsedersem, genelde PHP tabanlı oluyor, tasarımında Ajax kullanılanlar daha da bir şeker oluyor hatta, veritabanı olarak MySQL falan kullanabilirsin. Aslında bildiğimiz portal kurma,site yapma, blog açma vs. muhabbetler nasılsa, onlarda öyle desem en basit anlatımı olur sanırım.

Eğer çok profesyonel ilgilenmeyeceksen, MJTurkiye gibi web forumlarında bu konuda "oyun scripti" başlığı altında scriptler dağıtılıyor, bunlardan birini alıp kurabilirsin, fakat o scriptlerin çoğu tarih öncesi, kimileri illegal hatta. Adam gibi düzenleyemezsen güvenlik açıklarından kısa sürede uçacaktır. En sağlam yol, ya ciddi bir yazılım dili öğrenmek, ya da en basit tabirle "parayı bayılmak".

Web-Tabanlı Oyun işine girmeden önce mutlaka konsepti ve hikayeyi belirle, hatta yazacağın her modülün, özelliğin ayrıntılı planlarını önceden hazırla, mesela bir mafya oyunu yapacaksan, atıyorum "araba çalma" modülünü kafanda tasarla, kağıda geç falan. Yoksa bir yerlerde bağlantı kopar, sonra o özellikleri birbirine bağlarken zorlanabilirsin.

Son olarak, bu konuda geçici bir heves değilde, ciddi ilgileniyorsan-veya Türk Oyun Sektörü(ismini yanlış yazdım sanırım:) bölümündeki gibi amatör bir ruhda olabilir- , bana ulaşırsan sana kodlama ve tasarım konularında ufak yardımlarda bulunabilirim.

İyi şanslar,

Smiley

ben de bu arkadaşın dediklerine bir iki şey ekleyim :

Bu konuda ciddi olanlar YAZILIM MÜHENDÜSLİĞİ konusunda az buçuk bilgi sahibi olmalılar , bu sektörde proje yönetimi yapmazsan ( "kalem kağıt alıp hemen yazmak" olayı ) daha işin başında tabiri caizse " çuvallarsınız " .

Arkadaşın dediği gibi herşeyin başı para. Bu işlerde her ne kadar da siz emek versenizseniz de hosting , alan adı tescili , reklam...vs. konularda ciddi mali sorunlarınız olacaktır.Tabii bu sorunların olmadığını da varsayarsak herşey tıkır tıkır gitse bile piyasadaki benzerlerinizin tekel oluşturduğunu da varsayarsanız bu tekeli kırabilecek kadar sağlam bir içerik sahibi olmanız yani farklılaşmanız gerekmektedir.

Ama yine de yardıma  ihtiyacın olursa arkadaşın dediği gibi bu ufak yardımlar yapmaktan mutluluk duyarız. En azından dökümantasyon kaynak sağlarım sana.
akif87
Üye
Zor ve başlangıcı masraflı bir iş tabiri caizse 40 fırın ekmek yemen lazım Arkadaşların dediği gibi PHP ASP ve JSP ile yapacaksın goruntuyude flash yapman lazım tek basına değil iyi bir grup kurman lazım
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
bir forumdaş(!) şöyle bir çalışma denemiş:

http://www.yuzuklerinefendisi.com/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&tid=4333

çıkamayacak olması çok üzücü bence...
SwordwolfSwordwolf
Üye
M4rv3l, çok güzel bir çalışma olmuş o yahu. Telif sorunu olmasa da piyasaya çıkartsa oynamayan kalmaz.
LastLost
Üye
http://www.oyungezer.com.tr/component/option,com_smf/Itemid,26/topic,7789.0/

Bakınız efendim o telif hakkı yüzünden iptal edilen oyun çıkmış!!!
erenluleci
Üye
Elimdeki bilgiler ile sana biraz yardımcı olmaya çalışayım. Öncelikle bir grup ekip bir oyun yapıyorlar ve kolayca parayı kırıyorlar tabiri yanlış. Browser tabanlı oyun yapımıda biraz birikim ve uğraş gerektiriyor.Genellikle tarayıcı tabanlı oyunlar php ve java ile programlanıyorlar. Veritabanları ve güçlü serverlar kullanılarak devamlı bir online sistem kurulmuş oluyor. Fazlası ile Java programlama bilgisi istiyor. Ayrıca bu işin tabi ki güvenlik kısmınıda göz önünde bulundurmak gerekiyor. Açıklar kapatılıp gerekli önlemler alınıyor. Anlattığım gibi gerçekten emek isteyen bir iş. Para kısmına gelince diğer arkadaşlarında belirttiği gibi reklamlar ve premium hesaplardan gelirler elde ediliyor.

http://erendev.blogspot.com
discussioncontroller