Oyungezer Okulu/İngilizce Sınıfı
Çağlayan
Üye
Çekine çekine açıyorum bu başlığı "ya sen de buraları eğitim kurumuna mı çeviriyorsun" eleştirilerinden ürkerek. Daha da kötüsü "Dilimize sahip çıkalım, önce Türkçe'yi öğrenelim, gereksiz konu" şeklindeki uyarıları yapan kişilere de diyeceğim şu: "Siz Türkçe sınıfı da açın, ben tam destek veririm."

Konunun amacı şu ki, bu forumda vakit geçirdiğimiz zamanda arada gözümüz bu konuya takılsın, 3-5 kelime İngilizce öğrenelim. İngilizcesi iyi olan arkadaşlar bu konuda birbirleriyle İngilizce konuşsun, biz de grammer yapılarını inceleyerek biraz bir şeyler öğrenelim. Bir kelimenin bir cümlede doğru kullanılıp kullanılamayacağını soralım. Mesela "Exploded Egypt = Patlamış Mısır" olarak kullanılamayacağını öğrenelim :P İngilizcesi giderek silinen biri olarak bu konuyu takip edenlerin başında geleceğim :ihi:

Konu içinde İngilizce konuşacak arkadaşlara bir uyarı yapmak istiyorum. Argo olmasın. "u noe" kelimesini "You know" diye yazmaya özen gösterelim. Bilinmeyen kelimeleri yine ingilizce şeklinde anlatmaya çalışalım insanlara.
"Scream: A loud exclamation of extreme emotion, usually horror or excitement, or pain." gibi.
Misafir
English with me, english with me, english you and me...
Well, this song that i'll never forget, was a nightmare, believe me, i was hearing all the time in my ears.

Its cool to make people learn with this method. We should focus on words more than talking, or we can explain the words which are used in sentences.

An example: It's a bad word but necessery sometimes 'I don't give a shit', which means I don't care.
Dexter
Üye
gayet güzel bir uygulama olmuş :) severek izliyoruz cağlayanı efenim...

ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım. buralardayım dostlar, sorun bana, sorun bana... :)
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
Very nice of you Çağlayan, focusing o words would be great, but also focusing on how to talk and which and where and true words\sentences are used will also be a great help for all of us :)

Dexter
Üye
it seems like i was the only one who wrote their message in turkish. well, it's time to correct that mistake of mine. by the way, ogz's new magazine cover was awsome :)
Chianti
Üye
Misafir
Okul kursuna gitmiyim buraya geliyim ben en iyisi :D
hydramarine
Üye
İngilizceyi geliştirmenin en etkili yolları;

1- Dilin kuralları (zamanlar, görünümler vs) olduğu gerçeğini kabul etmek ve İngilizce kurallarını öğrenmek. İngilizce'yi bilen insanlar çoğunlukla Türkçe'nin de çoğu kuralının farkındadır. Türkçeyi çocukluktan öğrendiği gibi sezgiyle konuşup yazan ve kurallarını pek bilmeyen, ilkokulda dilbilgisi derslerinde arkadaşlarıyla geyik yapan insanlar yabancı bir dil öğrenirken oldukça zorlanırlar maalesef.

2- Sözlüğün bir parçası olun. Gördüğünüz ve anlamını bilmediğiniz her kelimeyi bıkıp usanmadan bakın (tercihen elektronik bir sözlük, hem hızlı hem de siz yazdığınız için kelimeyi daha akılda kalıcı). Zamanında oyunları oynarken sözlük en iyi arkadaşımdı. Yani bir öğrenci gibi ter dökmek gerekiyor. Oyunların iyi yanı ise bunun hiç de çalışma gibi gelmemesi size, ama öğreniyorsunuz da aynı zamanda.
Chianti
Üye
Ayrıca İngilizce konuşurken,Türkçeye çevirip anlam bulmaya çalışmayın.İngilizce birşey duyduğunuzda Türkçe'ye çevirip anlamaya çalışırsanız işler karışır.Ben,bazı kelimelerin İngilizce ne anlama geldiğini biliyorum ama bire bir Türkçe'ye çeviremiyorum.
Misafir
Chianti dedi:

Ayrıca İngilizce konuşurken,Türkçeye çevirip anlam bulmaya çalışmayın.İngilizce birşey duyduğunuzda Türkçe'ye çevirip anlamaya çalışırsanız işler karışır.Ben,bazı kelimelerin İngilizce ne anlama geldiğini biliyorum ama bire bir Türkçe'ye çeviremiyorum.

Chianti, işte o andan itibaren, "Eeeğ nası diyoğsunuz? öğeaa" olmaya başlıyorsun, dikkat et :)

Chianti
Üye
Hayır,İngilizce birşey izlerken okurken onu artık Türkçe'ye çevirmeye çalışmıyorum,İngilizce olarak anlayabiliyorum.

Senin dediğin Türkçe'min bozulması sanırım ama o konuda herhangi bir sorun yaşamıyorum ^^
discussioncontroller