Prototype (PC)
JasonWalker
Üye
Prototype (PC)

Yapımcılığını Radical Entertainment'in üstlendiği, dağıtıcılığını ise ünlü oyun firması Activision'ın üstlendiği aksiyon tarzında yeni bir çığır açma yolunda emin adımlarla ilerleyen Prototype ile karşınızdayım.

[img width=500 height=281]http://cache.kotaku.com/assets/resources/2008/03/prototype_multiplayer_axed.jpg[/img]

Kötü bir deney, milyonlarca kayıp!

Oyunumuz; Alex Mercer isimli karakterimizin, var olan güçleri daha iyi hale getirilmek istenirken Alex için kullanılan virüs insanlar için büyük bir tehdit oluşturur. Alex bu durumdan sonra enfeksiyon kapınca hem bu enfeksiyon riskini önlemek, hem de bunu ona yapan GenTek firmasından hesap sormaya çalışmasını konu alıyor.

Oyunumuz Amerika'nın Manhattan diye tanımlanan New York şehrinde geçiyor. Harita oldukça geniş tutulmuş bir vaziyette oyunculara sunuluyor. Senaryodan çıkıp free mod ile istediğinizi yapabilme olayı Prototype oyununa artı bir puan kazandırıyor. Grafikler pek iyi olmasada aksiyonun hiç bitmemesi ve oynanabilirliğin, senaryonun güzel olması sebebiyle Prototype 'beni oyna', 'beni oyna' diyerek sizleri çağırıyor.

[img width=430 height=300]http://www.lvl2gamer.com/media/2009/06/prototype-ss1.jpg[/img]

Diledğiniz kadar kırıp dökün!

Oyunda free mod'da iken istediğiniz herşeyi yapabiliyorsunuz. Şehri darma duman edip, askerlerle kapışmak zevkli bir olay haline geliyor zamanla. Oyunun senaryosuna değinmek gerekirse, kendini tekrar etmeyen diğer oyunlardan farklı ve güzel bir senaryoya sahip. Oldukça başarılı olan senaryo, değişik olayları da içinde barındırıyor. Heran herşey olabiliyor senaryoda. Göreve giderken askerlerin sizi farketmemesini istiyorsanız, veya askerler peşinizdeyken onlardan kurtulmak istiyorsanız kılık değiştirebilirsiniz. Böylece askerler sizi tanımıyor. Kılık değiştirme olayında, en son öldürdüğünüz kişinin kılığına giriyorsunuz.

Oyunun başında, enfeksiyonun 18. gününde yer alıyorsunuz ve karakterinizin bütün özellikleri açılmış durumda oluyor. Sırasıyla görevi tamamlarken bütün özellikleri deniyorsunuz ve görevi tamamladığınızda enfeksiyonun 1.gününe geliyor. Oyunumuz 1. gün ile 18. gün arasında yer alıyor. Hergün artan hastalıklı insan sayısı yüzünden işleriniz daha da zorlaşıyor. Haritada gösterilen kırmızı alanlar enfeksiyonlu bölge olarak geçiyor. Eğer o bölgelere giderseniz, insanlar size yumruk atabilirler, mutasyona uğramış kişilikler birden üzerinize atlayabilirler.

[img width=580 height=326]http://www.blogcdn.com/www.joystiq.com/media/2009/02/prototype1(2).jpg[/img]

Mantıklı olmak şart!

Bulunduğunuz şehir askerlerin kontrolü altında. Belirli bölgelerde askeri üsler bulunmakta ve bazı görevlerde o askeri üslere işiniz düşmekte. Ama gün geçtikçe artan enfeksiyon, askeri alanlara da bulabşabiliyor ve enfeksiyonlu orduyu öldürmeniz de gerekebiliyor.

Her görevde öldürdüğünüz karakterin geçmişine gidiyorsunuz ve GenTek ile olan bağlantılarına bakıp size bunu kimin yaptığını bulmaya çalışıyorsunuz. Bu arada da virüsü yavaşlatmak zorundasınız. Virüsü yavaşlatmak için virüslü su tankları, içinden mutant çıkan binaları yoketmeniz gerekebiliyor. Yokettiğiniz her virüslü obje için material alıyorsunuz ve bilim adamımıza götürüp incelemesini sağlıyoruz.

Görevlerde hem canavarlarla hem de orduyla savaşmak zorunda kalıyorsunuz. Ordular sizi daha güçlü bir düşman olarak gördüğü için canavarları boşverip size dönebiliyorlar. Bu yüzden hem ordu ile hem de canavarlar ile savaşıyorsunuz. Eğer 'Battal Gazi' stili ateşin içine dalarsanız hemencecik ölüyorsunuz. Savaşa girmeden önce birkaç plan yapıp, mantığınızı çalıştırmanız gerekiyor. Örneğin, 'Hunter' denilen mutant insanlarla savaşırken onlarla kendi gücünüzle savaşmak yerine, araba vs. gibi ağır objeler atarak canlarını çok daha hızlı düşürebilirsiniz. Böylecek orduyla savaşma işi kalır ki bu da işin en kolay kısmı.

[img width=640 height=360]http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/852/852458/gdc-2008-prototype-screens-20080214035553603_640w.jpg[/img]

Genel olarak Prototype başarılı ama...

Prototype oyunu gerek senaryosu, gerek aksiyonu olsun oyunculara güzel anlar yaşatıyor. Fakat seslerin çok az çıkması, grafiklerin 1-2 yıl öteden gelmesi gibi problemler oyuna eksi puan kazandırıyor. Patlamalar gerçekten içler acısı... Gölgelendirme olayına ise hiç yer verilmemiş.

Kontroller ise ilk başta biraz zorlasa da yinede 2-3 bölüm oynadıktan sonra alışabiliyorsunuz.

DEĞERLENDİRME

Grafik: 75
Ses: 80
Oynanabilirlik: 90
Genel: 82

İnceleme:
JasonWalker

İyi oyunlar.
JasonWalker
Üye
Ee? Nasıl buldunuz?
Black Dino RangerBlack Dino Ranger
Üye
Güzel olmuş, ama ekran görüntüsü koymayı ihmal etme.
JasonWalker
Üye


Güzel olmuş, ama ekran görüntüsü koymayı ihmal etme.Yorumun için teşekkürler. Ekliyorum görüntüleri.
Black Dino RangerBlack Dino Ranger
Üye
Ayrıca şunu da belirteyim. Virüsü tüm şehre (ve kendisine) Alex bulaştırdı. Kendisinden bir olay yoktu başta. Sonra zaten Alex, Blacklight virüsünün bizzat kendisi oldu. Alex Mercer, dediği gibi, sadece bir parçasıydı.
Fool Arcana
Üye
"Oyunumuz; Alex Mercer isimli karakterimizin, var olan güçleri daha iyi hale getirilmek istenirken Alex için kullanılan virüs insanlar için büyük bir tehdit oluşturur."

Girişinde yanlış cümle kurmuşsun, ikinci bir kere okusaydın keşke yazdıktan sonra.

Senaryo ile ilgili hiçbir şey vermiyorsun, bu budur bu budur diye geçmişsin, daha çok bilgi ver, değinmeye çalıştığı yerleri oku, oyunla ilgili yazılan makaleler varsa onları bul ve oku, makalelere yazılan yorumlar varsa onlarıda oku.


"Oyunumuz Amerika'nın Manhattan diye tanımlanan New York şehrinde geçiyor."

Cümleyi algılayabilmek için 15 dakika ekrana baktım, Şimdi senin dediğine göre oyun Amerika'nın Manhattan diye tanımlanan New York şehrinde geçiyor. Bu duruma bakacak olursak;

Amerika bir gezegen.

New York bir ülke.

Manhattan diye tanımlanan bir New York ülkesinde geçiyor oyun.

Oku bir daha yazdıktan sonra.


"Prototype oyunu gerek senaryosu, gerek aksiyonu olsun oyunculara güzel anlar yaşatıyor. Fakat seslerin çok az çıkması, grafiklerin 1-2 yıl öteden gelmesi gibi problemler oyuna eksi puan kazandırıyor. Patlamalar gerçekten içler acısı... Gölgelendirme olayına ise hiç yer verilmemiş."

Grafikler 1-2 yıl öteye geçememesi bir problemmi yoksa bir optimizasyon sorunumu? Belki şirket çok iyi yürekli davranıp oyunu tüm oyuncular oynasın istemiştir? Patlamalar içler acısı? Neden içler acısı ? Belki senin ekran kartında içler acısıydı fakat iyi bir ekran kartında gayet güzeldi? Gölgelendirme olayına hiç yer verilmemiş mi ? Bu bir resim veya tablo değil ki gölgelendirmesi yapılsın. Gölgelere hiç yer verilmemişti dersen gene garip bir cümle olur. Oyunda kullanılan gölgeler ve ışık ile ilgili bir sorun tespit etmişsin ve onu ifade etmeye çalışmışsın sanırım, lütfen biraz daha dikkat, yazdıktan sonra okuyun, inceleme inceleyin gerekirse.

Locco
Üye
Owwww "COLD" ;D
Ryzom
Üye
grafik çok olmuş
Hatred
Üye
Güzel bir inceleme olmuş ama bana göre oyunun grafikleri o kadarda kötü değil , yani en azında 75 haksızlık olmuş biraz.
fatsin
Üye

Kötü bir deney, milyonlarca kayıp!


Gerçeğini vereyim ;D "İki kurşun ve milyonlarca kayıp" Sırplı bir gencin yaptığı cinayet sonucu Birinci Dünya Savaşı'nın başlaması
Black Dino RangerBlack Dino Ranger
Üye
Cinayetten çok suikast.
discussioncontroller