Forumun Durumu
FireMcFireMc
Üye
Yaklaşık 2 yıllık OGZ Forumları üyeliğimin ardından, geçirdiği değişim ve bunun üyelerine etkisi hakkında ufak bir tespit yapmak istedim. Başlığın devamında istenilen, sevilebilecek bir forumun nasıl olması gerektiği şeklinde de değiştirebiliriz başlığın konseptini.

OGZ Forumlarının açılmasının ardından aşağı yukarı 1,5 yıl veyahut daha geniş bir zaman aralığı geçti. Bu süre boyunca genel bir bakış ile forumlarımızın "güzel" bir çizgide ilerlediğini varsayabiliriz, ta ki, şu zamana kadar.

İlk başlarda mirasını aldığımız forumun eski havası -ki bu hava gayet hoştu- devam ediyordu. Bu havanın etkileri, forumun açılmasının sonrasındaki 6-7 ay süresince sürdü. FRP başlığı, oyun türleri başlıkları, Konu Dışı ve diğer başlıklar eski havasında ilerliyordu. 1 aylık geçiş sürecinin ardından, forumda değişimin rüzgarları hissedilmeye başladı.

Son zamanlarda adeta patlamış olan "Anketimsiler" başlığı altında, anlamlı/anlamsız fakat, her hali ile genel üye profiline haz verdiği her halinden belli olan başlıklar ardı ardına açılıyor. Bu başlıklar altında tartışılan mevzuların, bu forum kitlesine üye olan kişilere -şu zamana kadar forumun genelinde hissettiğim üye bilgisi potansiyeli göz önünde bulundurulursa- zerre kadar bir faydasının olacağı düşüncesinde değilim.

Açıkça beklenebilir ki, bu başlığı şu anda yazacağım paragrafı yazmadan bitirsem, birçok karşı tepkiye açık bir kapı bırakmış olacağım. Çoğunuzun söyleyeceğini tahmin ettiğim şey ise; "eee, hep mi bilgi, hiç mi geyik olmayacak?" olacaktır. Forumun genel vaziyetinin vahimiyetine bakılırsa, durum "ee, hiç mi geyik olmayacaktan?"tan, çoktan "ee, hiç mi bilgi olmayacak?"a dönüştüğü görülebilir.

Bunca saçmalamadan sonra, tüm samimiyetimle soruyorum, forumu -en azından benim gözümden- nasıl kurtarabiliriz, neler yapılabilir?

Dipnot: Elitizm ve benzeri söylemler ile başlığa ayar vermeye çalışacaklar için, teşebbüslerini kendi zatıma msn yolu ile iletebileceklerini söylemek istiyorum.
neRon
Üye
En kolay çözüm o konuları toptan kaldırmak. Böyle birşey imkansız olduğu için yapabileceğin tek şey, bu konulara girmemek olacaktır. Forumda bilgi gerektiren, yorum gerektiren çok güzel konular var. Anketimsileri görmezden gelip buralarda takılırsan -en azından senin için- forumdan istediğini alabilirsin :)
Proper
Üye
Ben de bir yerde belirtmiştim, 'en son'lar o kadar çoğaldı ki..
FireMcFireMc
Üye
neRon dedi:

En kolay çözüm o konuları toptan kaldırmak. Böyle birşey imkansız olduğu için yapabileceğin tek şey, bu konulara girmemek olacaktır. Forumda bilgi gerektiren, yorum gerektiren çok güzel konular var. Anketimsileri görmezden gelip buralarda takılırsan -en azından senin için- forumdan istediğini alabilirsin :)

Bunu göz önünde bulundurmak sadece benim için forumun bir nebze güzelleşmesine neden olabilir. Benim bahsettiğim ise, forumun genelde güzelleştirilmesi. OGZ Forumları gibi bulunabilecek çok fazla yer olmadığı için burayı da kaybetmek istemiyorum. Dediğin şeyi yapmanın "pasifizm veyahut apatetiklik" olacağı için, pek pasif veya ilgisiz kalmak istemiyorum bu konuya. =)
Dexter
Üye
Biz nasıl vardiya defterinden, atış serbestten falan hoşlanıyorsak; "en son ne yediniz" ya da "fotoğraflarınız" konularından da hoşlanan pek çok üye var. Eskisine göre daha fazla oyun dünyası hakkında sohbetler edildiği bir gerçek; ama siyasi/dini tartışmalar, üyelere zerre katkısı olmayan geyik anketimsiler ve spor muhabbetleri forumun her zaman bir parçası olacak. O yüzden kurtarılacak, panik hali yaratması gereken bir şey yok gibi geliyor bana.
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
FireMc haklı,bunuda çok söyledim,bu konu çok tartışıldı ama gene gündeme getirmek lazımsa,bu forum (şu an)düzelmez bence,çünkü bu forumdaki (bizim ben yada FireMc yada aynı duşuncelere sahip olan her hangi bir üye ) saçma yada gereksiz konu olarak nitelendirdiğimiz konuları malesef moderatörler destekliyor,onun için bi şey yapılamaz,moderatörler kendi fotoraflarınızda sohbet ediyorlar ve geyik yapanlar bi şey söylemiyorlar (o konuda "selam nasılsın,iyim sen nasılsın ne zaman oldu göruşmedik " olarak sohbet edenler var) ,moderatörler sabah akşam vardiya defterindeler,ve daha bi suru örnek var,ama demek istediğim şu,moderatörler bile forumu pek fazla önemsemiyorken,bilgi ,oyun,ve genel olarak media bölumleri yerine daha fazla konu dışında takılıyorken,biz okurlar ve üyelerin ellerinden bi şey gelmiyor malesef.
Dexter
Üye
FireMc'nin demek istediği bu değil ama.
sayi50
Üye
Bence bu kadar farklı şeylerin olması güzel çünkü bu büyük resme bakıldığında:

OGZ Bütün farklılıkları bir kenara koyup herkesin bir arada olabildiği bir platform... Bu yüzden başlıklar olduğu gibi kalmalıdır.
neRon
Üye
Firemc sonuna kadar haklısın abi. Bu işi toptan çözmek lazım. Forumda bi ağız tadıyla dolaşamıyorum :(
Sims 2 Ustası
Üye
sayi50 dedi:

Bence bu kadar farklı şeylerin olması güzel çünkü bu büyük resme bakıldığında:

OGZ Bütün farklılıkları bir kenara koyup herkesin bir arada olabildiği bir platform... Bu yüzden başlıklar olduğu gibi kalmalıdır.

Abi tamam da bir sınırı var geyiğin de.
sayi50
Üye
Onu hallettik yaa.. Sen kafanı yorma tekrar bak başlığa hatamızı görüp frenledik kendimizi.. ama 8999 yaa... 9001 yapsan şunu??? :P

tamam tamam sustum geyiği buraya bulaştırmayayım...
discussioncontroller