Erasmus - Work and Travel - Interrail vs. vs. [Öğrencilik ve Yurtdışı Sorunsalı]
Illdan
Üye
"Aradım ama bulamadım" temalı bir başlık oldu kendileri, eheh :P. Tanım vermek gerekirse :juggle::

Erasmus

Erasmus programı, Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.

Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan (1469–1536) almıştır.

Kaynak: http://www.erasmusrehberi.com/

Detaylı bilgi ve katılım şartları için:
http://www.erasmusrehberi.com/
http://www.erasmusum.com/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Öğrenci_değişim_programı

Work and Travel

Work and Travel, WAT ya da Work and Travel in USA, Amerika Birleşik Devletleri'nin kültürler arasında yakınlaşma sağlamak ve sezonluk olarak artan düşük/orta vasıflı çalışan ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla 1961'den bu yana ABD Dışişleri Bakanlığı'na (Department of State) bağlı "Bureau of Educational and Cultural Affairs" aracılığıyla sürdürdüğü 'Değişim Ziyaretçisi' (Exchange Visitor) uygulamalarından Work/Travel programının, programı yürüten sponsor kuruluşlarca kullandıkları markaları, aynı zamanda programın bilinen adlarıdır.

Program, dahil olan ülkelerdeki -buna Türkiye 90'ların başından bu yana dahildir- üniversite öğrencilerinin, yaz aylarında ABD'de geçici işlerde çalışarak yaşamlarını sürdürmelerine ve bu sürede ABD'yi gezip tanıyarak İngilizce'lerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. Program, ABD'li işverenlerin vasıfsız ya da düşük vasıflı işlerde, sadece yoğun sezonda çalışacak işçi bulması için de en uygun yöntem sayılmaktadır.

Kaynak: Vikipedi

Detaylı bilgi ve katılım şartları için:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Work_And_Travel

Interrail

Inter Rail (veya InterRail) belirli bir süre için, kapsadığı ülke(ler)de, 2. sınıf tüm trenlere ücret ödemeden ve yer ayırtmadan binebilme imkânı sağlayan özel bir tren biletidir.
Nisan 2007 tarihine kadar bölgesel bilet uygulaması varken, bu sistem yerini Global (Küresel) ve Tek-Ülke şeklinde iki türe bırakmıştır. Inter Rail biletlerini alabilmek için, kapsamdaki ülkelerinden birinde veya komşu bir ülkede en az 6 ay yaşamış olmak koşulu vardır.
Bilet, yolcunun kendi ülkesindeki seyahatlerde geçersizdir. Inter Rail bileti, bazı anlaşmalı denizyolu ve demiryolu parkurlarında çeşitli oranlarda indirim sağlamaktadır.
Türkiye'de Inter Rail biletleri, Ankara ve İstanbul (Sirkeci) TCDD gar müdürlüklerinde ve çeşitli seyehat acentelerde satılmaktadır.
Biletler 26 yaşından büyükler için daha pahalıdır. Fiyatlar ülkeye ve yolculuğun süresine göre de değişmektedir.

Kaynak: Vikipedi

Detaylı bilgi için:
http://tr.wikipedia.org/wiki/İnterrail

----------------------------
Evet arkadaşlar, okulların açılmasıyla beraber Erasmus'a başvurmayı düşünüyorum :dans:, geçen sene bir arkadaşım Work and Travel'a gitti ve insan kıskanıyor açıkçası ::) ayrıca interrail'de bir gün mutlaka başvurmak istediğim bir atraksiyon olarak aklımın bir köşesinde duruyor :strong:; bu nedenle böyle bir başlık açma gereği duydum. Sizin de bu konudaki öneri, soru, endişe, fikir ve tecrübelerinizi paylaşacağınızı umuyorum; bunun haricinde bildiğiniz başka programlar veya yöntemler varsa onları da yazarsanız sevinirim. :byebye:

Eee, varmı bakalım bu konularda bi şeyler bilen birileri burada?  :juggle: :P
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye
Ben Erasmus'la bir sonraki eğitim dönemi gidiyorum güz-bahar dönemi için. Lyon'da olacağım ve tek sorun kalacak yer bulması. Illdan; okulun nerelerle anlaşması var?
Locco
Üye
Bu sene ilgimi çok çekmişti Work and Travel.Düşünüyorum 2 sene sonrasına ...
lordwolky33
Üye
Swine Fluuuuuuuuuu...
Bazı planların içine edebiliyor.Bizi ırgalamaz aslında da ebeveyn yüreği işte. :D
bario
Üye
Hayatta en sevdiğim insanlardan 3ü ile üniversite 1.sınıfın bitiminde interrail yapacağız.Şimdiden rotamız şuyumuz buyumuz hazır,izinler alındı.

Zamanı ileri saramıyor muyuz ya :)

Edit:Gitmesek de teorik olarak bayağı bilgi edindik gidenlerden.Sorularınız olursa yardım etmeye çalışırım :)
Illdan
Üye

Ben Erasmus'la bir sonraki eğitim dönemi gidiyorum güz-bahar dönemi için. Lyon'da olacağım ve tek sorun kalacak yer bulması. Illdan; okulun nerelerle anlaşması var?

Yazdığım ilk mesaj forumun dengesiliğine geldiği için daha kısa olarak yeniden yazıyorum:

Ben de bunu araştırıyorum bi süredir ama ytü'nün sitelerinde bilgi bulmak pek mümkün değil o yüzden bahar döneminin başlangıcında gidip görevlilere bire bir soracağım ve sanırım aynı okul içinde bölümden bölüme göre de değişiyor bu durumlar. Şimdiye kadar Almanya ve İtalya'dan üniversitelerle değişimler olduğuna eminim ama Almanya vize olaylarında epey bi kastırıyormuş anladığım kadarıyla, o yüzden tercihim İtalya olacak sanırım ama gönül ister ki bir İspanya falan görelim.

Bu işin yabancı dil kısmı da var bi de, ingilizce tek başına yetmiyor anladığım kadarıyla. :ihi:
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye
Illdan/ Valla henüz vizeye başvurmadım ama Erasmus öğrencilerine kasmıyorlar vize verirken. Yine Şengen verecekleri için İspanya falan görebilirsin gene. Karayolunda zaten havayolundaki kadar sıkı işlem yapılmıyor. Baltık ülkelerini gezerken mesela, tek bir insana dahi rastlamamıştık gümrükten geçerken, polis dahi koymuyor bazıları.

Üniversitede Erasmus Birimi olması lazım. Kapılarını çaldığın zaman yardım ediyorlar. Yani ben Marmara'dayım buradaki elemanlar bile yardım ediyor ellerinden geldikçe. Zaten her bölümün bir Erasmus koordinatörü olması lazım sadece benim bölüme özel değilse durum. Benim bölüm sadece Fransa'ya yolluyor öğrenci. 20 kişi gidiyor bu sene. Ama dediğin gibi bölümden bölüme değişiyor. Eğer bölümün ingilizce'yse Avrupa'nın her yerine gitme şansın var. Danimarka'ya ÇekCumhuriyeti'ne bile yolluyor bazı bölümler. Fakat İngilizce varsa her yerde yeter sana söyleyeyim. İtalya'ya gidiyorum İtalyanca bilmiyorum diye endişelenmeye gerek yok : )

Henüz gitmedim ama Erasmus'la gitmek o kadar rahat ki. Tek yapman gereken şey evrak peşinde koşmak. Ulusal Ajans zaten hiybe olarak her ay 500 euro yolluyor. Deme keyfine. Tek sorunum kalacak yer bulmak. Bölümün anlaşmalı olduğu okulun kabahati ama bu durum da. Bana attıkları kabul yazısında direk "biz size kalacak yer konusunda yardım edemiyoruz. başınızın çaresine bakacaksınız" yazıyor. Tabi başka şehirlere giden arkadaşlarım arasında kılını kıpırdatmadan yurda yazılanlar var. Her türlü işleriyle Fransa'daki okulun kendisi ilgileniyor.

Uzun uzun yazdım ama pek bir şey anlatmış olmadım ben ya.
Dr. Zoidberg
Üye
2-3 sene içinde interrail yapacağım. Rotam falan herşeyim belli ama daha var gitmeme.
Dauril
Üye
Interrail çok ilgi çekici geliyor ya
Illdan
Üye
Yok Almanya mevzusundan eminim, giden bir arkadaştan bu konuda biraz bilgi almıştım; bir sürü ıvır kıvır, başka ülkelerde hiç adı bile geçmeyen belgeler istemişler resmen. Ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor yani.
oropheroropher
Üye
work  travel ile geçen sene gittim..
sorusu olan varsa sorabilir..
discussioncontroller