Yunan Mitolojisi
Black Dino RangerBlack Dino Ranger
Üye
Okulumuzdaki edebiyat öğretmeni 9. sınıflara İlyada'yı okutuyor. Mitolojiye girer mi bilmiyorum tabi.
Arantias
Üye
İlyada gibi bir eseri başkasından alma, direk kendin al, kütüphanende bulunsun.
BENCE!
Black Dino RangerBlack Dino Ranger
Üye
Bulursam alırım, emin olabilirsin ona.
cemreserpal
Üye
Bizim kütüphanede görmüştüm sanırım onun ingilizcesini de..
İlahi Komedya falan da gördüm, Old Testament de.
Aslında bayağı güzel şeyler var, bir sürü Shakespeare falan da var.
Sınavlardan sonra dalınası aslında. :P
Gullo
Üye
Ajax'la ilgili bir kaç şey sormak istiyorum.(Truva destanındaki Ajax) İngilizce ve Yunanca (latince) nasıl okunur ? Bazı angutx lerle tartıştımda sinir ettiler beni.Bu konuyla ilgilenen birileri belki yardımcı olur.Bir de ünvanı İngilizcede "the great" diye geçiyor.Yunancada nedir ? (Bu tartıştığım su sığırları "the great" in sadece İskender'e ait olduğunu da iddaa ettiler :D )
Phoenixlin
Üye
Elimde Iliad var(İlyada'nın ingilizcesi[evet hava atıyorum]).

Ajax(ay'-jax): (1)Achaean, son of Telamon, Telamonian or Great Ajax, commander of the contingent from Salamis.(2) Achaean, son of Oileus, Oileans or Little Ajax, commander of the contingent from Locris.

Seninki (1) numerolu olan.

ay'-jax şeysini ingilizce düşünerek okuyacaksın. Yani eyjaks oluyor bu durumda.

Edit: ayrıca yunanca değil antik yunanca. Onu da kassam bulurum kitapta da hiç işim olmaz :D
Gullo
Üye

Elimde Iliad var(İlyada'nın ingilizcesi[evet hava atıyorum]).

Ajax(ay'-jax): (1)Achaean, son of Telamon, Telamonian or Great Ajax, commander of the contingent from Salamis.(2) Achaean, son of Oileus, Oileans or Little Ajax, commander of the contingent from Locris.

Seninki (1) numerolu olan.

ay'-jax şeysini ingilizce düşünerek okuyacaksın. Yani eyjaks oluyor bu durumda.

Edit: ayrıca yunanca değil antik yunanca. Onu da kassam bulurum kitapta da hiç işim olmaz :D

Sağol.Peki antik yunancada nasıl okunuyor ? "x" harfinin "ş" diye okunması anormal mi latincede ?
Phoenixlin
Üye
Abi wtf?

Antik yunancasını napıcaksın hacım, onu kullanan mı kalmış? Ve latince nerden çıktı asdasd :D

Eyjaks diye okunur işte ötesi yok =)
Gullo
Üye

Abi wtf?

Antik yunancasını napıcaksın hacım, onu kullanan mı kalmış? Ve latince nerden çıktı asdasd :D

Eyjaks diye okunur işte ötesi yok =)

Abi ona bakarsan Achilles , Akilıs diye okunuyor.Bizim proflar Aşil diye okuyor.Yunancasını onun için merak ediyorum (gerçek okunuşunu).WTF lik bir durum göremiyorum.
UnfoRGiveN_638
Üye
Konuyu okurken ilkoulda okuduğum bir hikayeyi hatırladım. Hatırladığım kadarıyla hikaye Olimposta tanrılara hizmet eden kişinin bileğini burkmasıyla başlıyor. Yerine  insanlar tarafından çok sevilen topal bir tanrı aldığında tanrılar onu aşağılayarak aralarından atıyorlar. Bu duruma üzülen insanlar dualarıyla diğer tanrılara ulaşarak yaptıkları hataları anlamasını sağlıyorlar. Bu hikaye yi tekrar okumak isterdim ama bir türlü bulamadım daha önce böyle bir hikaye duyan warsa tam versiyonunu yazabilir mi??
discussioncontroller