İskandinav Mitolojisi
123459
Legionator
Üye
Viking Mitolojisi'ne gönül verenler, boynuzlu miğferle dolaşıp imalı sorulara hedef olanlar, Freya evimin kadını olsun diyenler, kahveden adam toplayıp Loki'yi dövmeye gidenler, Ragnarok'un gelişini iple çekenler, geceleyin mezarlıkları dolaşıp ölülerin tırnaklarını kesenler, dokuz dünyanın adını ezberlemeye kasanlar, bir elinde but öbür elinde birayla kahakaha atanlar, hepiniz hoşgeldiniz!

[img width=409 height=600]http://graphicworlds.files.wordpress.com/2008/08/thor.jpg[/img]
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Roots of Yggdrasil mevzusunu bayağı okumuştum zamanında. Nors efsaneleri çok sağlam oluyor gerçekten. Avrupa'da sevdiğim millettir zaten Norveç halkı. Vikingler falan... of of of... en sağlam mitolojidir bana göre İskandinav Mitolojisi.
mta88
Üye
benim bu alanda en çok sevdiğim unsur valkür'dür (ya da valkyrie). kısaca, savaşta kimin öleceğini seçen ve onları valhalla'ya götüren melektir.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/The_Ride_of_the_Valkyrs.jpg
(resim çok büyük olduğu için resim ekle kodunu kaldırdım.)

vallhalla'nın odin tarafından yönetildiğini ve savaşta ölenlerin geldiği yer olduğunu biliyorum, ama daha fazlasını da bilmiyorum. biraz açıklayabilir misiniz?
O_r_a_k
Üye
Zamanında büyükçe bir dünya mitolojileri kitaabı edinmiştim okulun kütüphanesinden.İçindeki tüm iskandinav mit hikayelerini okumuştum nedense iskandinav miti bana yunan mitinden  daha güzel geliyor.Tabi mühim eser yüzüklerin efendisinin de bu mitten etkilenmesinin katkısı yadsınamaz.Özellikle Tolkienin deyimi ile iskandinav miti gerçekten peri masalı.Benim en sevdiğim öykülerden biri lanetli yüzük ve ejderha fafnirin hikayesi ki ,filmede uyarlanmıştı film çok vasat değildi ,hatırladığım kadarı ile severek izlemiştim.Yunan mitindeki Aşil in ölümü ile bu hikayedeki kahramının ölümüde birbirine çok benzer.İkiside kısmen ölümsüz olduğu halde biri sırtına saplanan mızrak diğeride topuğuna saplanan ok yüzünden ölür.İkiside kısmi ölümsüzdür oysaki biri ejderhanın kanında yıkanmıştır ve kanın deydiği yerlere kılıç,ok işlemez fakat omzuna bir defte yaprağı yapıştığı için bir tek oraya ejderhanın kanı değmez,diğerinide annesi ölümsüz şelaleye tutar fakat ayak topuzundan tuttuğundan onunda ayağı açıkta kalır.Sanırım bu tüm insanların ortak tutkusu olan ölümsüzlüğü ve ona ulaşamama çabasını anlatıyor.Biraz dağınık oldu ama ikinci güzel hikayede güneş tanrısı ve onun ökse otu ile olan ölümü üzerine olan hikayedir okumayanların zevkini kaçırmak istemem bu yüzden anlatmıyacam fakat okumadıysanız şiddetle tavsiye ederim.Thor ve ismini söylediğinde gelen çekici mjolniride unutmamak lazım.Şimdi hatırladımda Berker abi eski dergideki bazı yazılarında mjolnire değinirdi.İskandinav mitolojisi ile ilgili Neil Gailmanın Amerikan Tanrıları isimli müthiş bir kitabı var şiddetle tavsiye ederim.Çarşamda(Wednesday-Woden) ve arkadaşlarının maceraları gerçekten okumaya değer.
Pixelponny
Üye
Valhalla hakkında bildiklerimi yazayım, bu mitoloji ile ilgilenenler hatalarımı düzeltsin.

Valhalla Viking Mitolojisinin "öteki dünyası". Savaşta ölenlerin gittiği bu hayat ötesi yaşamda insanlar, her gün savaşır ve her gece, yaraları iyileştirilerek sonraki günün savaşına hazırlanırlar.

Ve bu mitoloji ile ilgilenenlere bir soru: Sokrates Yunan Mitolojisi'ndeki özellikle Homeros'un hikayelerini tanrılara insani zaaflar yüklediği için kınar. Viking Mitolojisinde de mitolojik tanrılar insan zaafları gösterir mi ? Ve insanlarla ilişkileri ne boyuttadır ?
AlphariusAlpharius
Üye
Nordik mitoloji özellikle 1930'lardan itibaren Almanya tarafından sahiplenilmiştir. Bunda ünlü opera bestecisi Richard Wagner'in de büyük katkısı vardır (Hitler bir Wagner aşığıydı) Bu mitolojinin birçok etmenini ikinci dünya savaşı Almanyasında görmek mümkün.
O_r_a_k
Üye

Valhalla hakkında bildiklerimi yazayım, bu mitoloji ile ilgilenenler hatalarımı düzeltsin.

Valhalla Viking Mitolojisinin "öteki dünyası". Savaşta ölenlerin gittiği bu hayat ötesi yaşamda insanlar, her gün savaşır ve her gece, yaraları iyileştirilerek sonraki günün savaşına hazırlanırlar.

Ve bu mitoloji ile ilgilenenlere bir soru: Sokrates Yunan Mitolojisi'ndeki özellikle Homeros'un hikayelerini tanrılara insani zaaflar yüklediği için kınar. Viking Mitolojisinde de mitolojik tanrılar insan zaafları gösterir mi ? Ve insanlarla ilişkileri ne boyuttadır ?

Valhalla hakkında söylediklerin doğru.Ayrıca Valhala da savaşta veya normal şekilde ölen büyük kahramanların ruhları bulunmaktadır ve Ragnaros gününü ve büyük savaşı beklemektedir.Büyük savaşta odin bu ruhları çağırıp onlarla beraber devlere ve tüm kötülere karşı savaşacaklardır.Odin ileriyi görebileceğinden bu savaşın kaybedileceğini tüm tanrılar da devler gibi öleceğini görmüştür fakat yinede bu konuda bişey yapmaz yada yapamaz.

İnsan zaafları olarak

Odinin bilgelik kuyusundan içmek için tek gözünü feda etmesi

Lokinin (aslen bir dev ama bilinmeyen bir sebeple tanrılar arasında sayılır) kıskançlığı ,kibri ve öfkesi insani zaaf olarak anılabilir.Özelliklede güneş tanrısına duyduğu haset ve onu öldürme planları.Ökse otu hikayesi.

Thor'un çekici Mjolniri çaldırması.

Odin,Loki,Thor un  acıkıp bodur bir cüceyi ziyaret etmeleri ve balık tutup yemeleri.Lokinin cücenin mücevhlerleri kıskanması ve bunun sonucunda 3 tanrınında cüce tarafından mücevherlerle birlikte lanetlenmesi.Lanetli yüzüğün hikayesi yada diğer adı ile ejderha fafnirin hikayesinden.

Şuan için aklıma gelen insani zayıflar bunlar.Ha birede güneş ve ışık tanrısının ökse otu ile kör kardeşi tarafından loki yüzünden öldürüldüğünde tüm tanrıların onun için ağlaması insani zaaf olarak sayılabilir.

Edit:Bu kadar ökse otu hikayesinden bahsetmişken ;

Önemli bir başka mitolojik efsane de Balder ve Loki'yi anlatır. Odin'in oğullarından Balder burada akıl, sevgi ve bilginin tanrısı olarak karşımıza çıkar. Cennette Glitnir denilen bir yeri korumaktadır. Her türlü anlaşmazlıkta bütün tanrılar onun adaletine güvendiklerinden ona gelirler ve burada Balder'in adaleti sağlaması beklenir.Ve Balder adaleti yerine getirir. Loki Aesir tarafından evlat edinilmiş bir devdir. Loki ve Odin aralarında bir dostluk antlaşması yapmışlardı.Bir gece Balder kendi ölümü hakkında çok rahatsız edici bir rüya görür.Annesi Frigg, su, ateş,doğadaki bütün elementlere ,kuşlara ,canavarlara ,toprak ve taşlara, Balder'a zarar vermemeleri için yemin ettirir.Böylece Balder Ölümsüz olur. Bundan sonra Aesir Balder'ı ortalarına alıp onunla eğlenmeye başlar. Ona küçük ok, taş vs. şeyler atarlar. Bu yeminden dolayı Balder sadakatsizliklle karşı karşıya kalmıştır. Loki bu dramayı görünce merak eder ve kadın kılığında Frigg'in yanına giderek ona neler olduğunu sorar. Frigg de ona yeminden bahseder ve yeminin içine katılmayan tek şeyin ökse otu olduğunu da sözlerine ekler. Bunu duyan Loki hemen Aesir'e sunulmak üzere ökse otu getirir. Bunu kör tanrı Hoder'e kendi isteği ile verecek ve böylelikle Balder'a acı çektirme oyununa o da katılabilecektir. Balder'a ökse otundan yapılmış ok atılır ve Balder ölür. Aesir bu olayın suçlusundan intikam almak ister ama bulundukları yerin kutsallığından dolayı bunu yapamazlar. Balder Hel'e gidecektir,yani tüm ölülerin gittiği yere çünkü o bir savaşçı değil ve bir savaşta ölmemiştir dolayısıyla da kahramanların yeri olan Valhalla'ya gidemez. Balder Hel'den ancak Odin onun çıkmasına izin verdiğinde ve aynı zamanda yaşayan ve ölü olan her canlının onun için göz yaşı döktüğü zaman çıkabilecektir. Aksi takdirde sonsuza dek orada kalmaya mahkum olacaktır. Bu kehanet üzerine Aesir bütün dünyaya elçiler yollar.Doğaya, insanlığa, tanrılara ve onlara Balder için göz yaşı dökmelerini emreder. Bunu tüm yaşayanlar kabul eder. Tabii ki Devlerin kraliçesi Thork (kılık değiştirmiş Loki) hariç. Ve ağlamamak için de kesin kararlıdır. Aesir Thork'un Loki olduğunu farkettiğinde ,onun bu şeytanca oyunlarına son vermesi için zincire vurur.
Wikipediadan alıntıdır.

Alternatif hikayelerde aslında tüm hayvanlar,canlı ve cansız varlıklar Balder'i çok sevdiklerinden ona zarar vermiyeceklerini söyleyen  bu yemini kendi iradeleri ile verirler.Çünkü Balder'in annesi onlara tek tek Balder'in ölebileceğini anlatmıştır.Balder'in annesi birtek ökse otuna bundan bahsetmemiştir çünkü onun gibi zayıf bir otun Balder'i öldürebileceğine ihtimal vermez.

Daha fazla bilgi için
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0skandinav_mitolojisi
Legionator
Üye

Viking Mitoloji'sinde beni hayal kırıklığına uğratan bir nokta budur. Başta tamamen savaş, kahramanlık üzerine gibi görünse de Odin'in Zeus'u, Frigg'in de Afrodit'i aratmayan davranışları var. Hatta bir toplantı sırasında Loki bu gerçeği dile getirerek bayağı tepki topluyor. Tanrıların en büyük zaafı ise ölümsüz olmamaları, genç kalmak için Idun'un elmalarına muhtaç olmaları.
Pixelponny
Üye
Harika bilgiler. Teşekkürler Orak ve Legionator.
RaideN
Üye
Ben de hayranlık duyarım İskandinav Mitolojisi'ne. Ancak bildiklerim parça parça ve yarım :) Valkyreler, Valhallalar, Yggdrasiller falan :)
mta88
Üye
valhalla cennet mi? ya da viking mitinde cennet var mı?
123459
discussioncontroller