İskandinav Mitolojisi
Electronation
Üye
Heimdall bu yüzden Odin'in en sevdiği tanrılardandı. Heimdall Odin'in manevi oğlu gibi birşeydi.
Electronation
Üye
Nidhogg
Yggdrasil köklerini kemiren, yüzeye Ragnarokla beraber yüzeye çıkacak ejderhadır. Çoğu yerdeki resminin aksine kafasında sivri boynuz değil, geyik boyuzu vardır. Sincap Ratatoskr Nidhogg ve Dev kartalın arasını bozardı.

Nidhogg ve isimsiz kartal

[img width=800 height=1025]http://img374.imageshack.us/img374/3194/1124lotgjamesnidhogg.jpg[/img]
FLC
Üye
İt Loki. Kör tanrı Hod'a Balder'i okla vurdurttu.
Electronation
Üye
Ökse otundan yapılmış okla öldürtmüştür. Bu yüzden Odin ona fecahat bir ceza vermiştir.
Legionator
Üye
O değil de koskoca tanrıyı ökse otu nasıl öldürüyor? Bana bile işlemez o.
FLC
Üye
Höd bütün gücünü kullanarak atıyor o ökse otunu.

O değilde, Balder'e hiçbir silah işlemez olunca, bunu meydanın ortasına koyuyorlar, ellerine ne geçerse atıyorlar, Mjollnir, Grungnir falan, taşlar oklar mızraklar, her şeyi atıyorlar.

Bir şey olmadığını görünce herkes (Balder dahil) kahkahalar atarak gülüyorlar ve artık tek eğlenceleri bu oluyor. Bir tek Heimdall "Manyak mısınız lan siz!" diye kızıyor, Bifröstte nöbetini tutuyor garibim.
Electronation
Üye
Mitoloji bölümünün 2. sayfasında Baldr konusuna bak, orada yazdım. Ayrıca olay Hod un gücünü kullanması değil.
Legionator
Üye
Frigg'in Balder'e zarar vermeyecekleri konusunda ökse otu hariç her canlının sözünü aldığını biliyorum da neticede ökse otu ne yapabilir? Höd'de de tam öküz gücü varmış demek ki. Neyse ki Ragnarök sonrası Höd ve Balder tekrar dirilip insanlara umut dağıtıyor.
Electronation
Üye
Mesela bir ipi kendi etrafında sarmaya başlarsan o çok serleşir di mi ? Ökse otuda ip gibidir birbirine sarıp sert bir ok yapılabilir, ayrıca Hod eliyle atmıyor Yay yardımıyla atıyor.
FLC
Üye
Yok aslında ökseotunu unutmuyor, sadece dal çok genç olduğu için ona yemin ettirmiyor.

Bir de yıllarca As tanrılarının saygısını kazanamamış Höd için bu büyük bir fırsat idi o şölende herkes gibi Balder'e  bir şey atmak. Saygısını kazanmak için yıllarca kullanmadığı gücünün büyük bir boşalımı olarak niteleniyor kitapta. Tabi Loki'nin oyununa gelip, Balder'i öldürüyor.

Hatta Odin dışındaki herkes, sevinç çığlıkları atıyor, Balder'in numara yaptığını sanıp. Daha sonra jeton düşünce, Höd'ü oracıkta öldüresi geliyor milletin, ama Asgard her zaman barışın hüküm süreceği bir yer olduğundan yapmıyorlar.

Yalnız Balder'in cenazesi ayrı komedi. Höd ve Loki dışında herkes geliyor cenazeye. Neyse bir devin yardımıyla (hatta bu devin kurdunu 4 tane Berserker sakin tutar) gemiyi suya indirirler. Balder'i ve cenazesinde dayanamayıp ölen karısı Nanna'yı gemiye koyup, ateşe verirler.

Bu sırada çok konuşmakta olan bir cüce vardır. Thor bu cücenin cenazenin kutsallığını bozduğu gerekçesiyle, cüceye öyle bir tekme atarki, cüce uçup yanan gemiye düşer, Cüce yanarak ölür.
discussioncontroller