İskandinav Mitolojisi
FLC
Üye
Aynen yazıyorum;

Aslar babasız kalan ve Thjazi'nin ölümü yüzünden derin üzüntü çeken Skadi'yi güldürecekti. Loki'nin aklına bir ip alıp bir ucunu bir keçinin sakalına, diğer ucunu da kendi haya torbasına bağlamak geldi.

Loki ve keçi birbirlerini bir oraya bir buraya çekiştiriyordu ve her ikiside hem zevkten hem de acıdan çığlık çığlığa bağırıyordu. Loki kendini birdenbire Skadi'nin kucağına atıverdi ve Skadi gülmeye başladı.

WTF???

Cermen Tanrı ve Kahramanlarının Efsaneleri, sf:100
Electronation
Üye
Bundan haberim yoktu. İlginç ???
Lokiyi kimseye yardım etmez diye bilenlere kapak olmaz demiycem, her nekadar Loki Buz Devlerine ihanet etsede devleri sever. Skadi de bir buz devidir. Ayrıca kış ve avcılık tanrıçasıdır.
Illdan
Üye
FLC dedi:

Aynen yazıyorum;

Aslar babasız kalan ve Thjazi'nin ölümü yüzünden derin üzüntü çeken Skadi'yi güldürecekti. Loki'nin aklına bir ip alıp bir ucunu bir keçinin sakalına, diğer ucunu da kendi haya torbasına bağlamak geldi.

Loki ve keçi birbirlerini bir oraya bir buraya çekiştiriyordu ve her ikiside hem zevkten hem de acıdan çığlık çığlığa bağırıyordu. Loki kendini birdenbire Skadi'nin kucağına atıverdi ve Skadi gülmeye başladı.

WTF???

Cermen Tanrı ve Kahramanlarının Efsaneleri, sf:100

Heriflerdeki fanteziye bak, öeh be :sick:
FLC
Üye

Bundan haberim yoktu. İlginç ???
Lokiyi kimseye yardım etmez diye bilenlere kapak olmaz demiycem, her nekadar Loki Buz Devlerine ihanet etsede devleri sever. Skadi de bir buz devidir. Ayrıca kış ve avcılık tanrıçasıdır.

Skadi'nin babasını öldürdüğü için kendini kötü hissetmiş olabilir. Gerçi Loki bu, ne halt edeceği belli olmuyor.

Wiki'den

Skaği also included in her terms of settlement that the gods must do something she thought impossible for them to do; make her laugh. To do so, Loki tied one end of a cord around the beard of a nanny goat and the other end around his testicles. The goat and Loki drew one another back and forth, both squealing loudly. Loki dropped into Skaği's lap, and Skaği laughed, completing this part of her atonement. Finally, in compensation to Skaği, Odin took Şjazi's eyes, lunged them into the sky, and from the eyes made two stars.
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye
FLC dedi:

Höd bütün gücünü kullanarak atıyor o ökse otunu.

O değilde, Balder'e hiçbir silah işlemez olunca, bunu meydanın ortasına koyuyorlar, ellerine ne geçerse atıyorlar, Mjollnir, Grungnir falan, taşlar oklar mızraklar, her şeyi atıyorlar.

Bir şey olmadığını görünce herkes (Balder dahil) kahkahalar atarak gülüyorlar ve artık tek eğlenceleri bu oluyor. Bir tek Heimdall "Manyak mısınız lan siz!" diye kızıyor, Bifröstte nöbetini tutuyor garibim.

ahahah süper, ben de orada olsam gülmekten ölürdüm.
O_r_a_k
Üye
God of war 3 gibi epik bir oyundan sonra diyorum keşke iskandinav mitolojisine de el atsalar ne biliyim müthiş bir kahraman olmaya kassak valhallaya girebilmek için,odinin gözüne girsek,thorun çekici mijolniri bulsak,lokiye kafa tutsak,valhallaya gidince ragnarosa hazırlansak ne müthiş olurdu hem bosslarda hazır Jormungard,fefnir gibi.GoW 3 deki grafikleri ve oynanışı görünce  keşke şöyle bir oyun yapılsa dedim senaryoyu yazıp Santa Monica Studioyolarına yollasam mı diyede düşünüyorum.
LP_Mnts2MdngHT
Üye
Ragnarok'un kaderini değiştirebilecek tek herif olsak ama 3. oyunun sonunda yine kötüler kazansa işte o zaman güzel olurdu. ;D
DMUKKS
Üye
Arkadaşlar iskandinav mitolojisini anlatan detaylı kitaplar veya kaynaklar varsa yazarsanız isimlerini sevinirim
Vampir
Üye
Bu konudaki temel kaynaklardan biri Edda'lardır ve bunları en azından Türkçe olarak bulamazsın. Fin destanı Kalevala'nın iki ciltlik tam bir çevirisi mevcuttur, ama baskısı neredeyse elli yıllıktır ve bulabilir misin bilmiyorum. Ayrıca Vinland Sagaları adıyla sagaların bir bölümü yayınlandı. Yine Volsunga Saga değilse bile aynı anlatının farklı bir uyarlaması olan Nibelungenlied'i Yapı Kredi Yayınları'ndan edinmem mümkün. Bu konuda önemli bir kaynak metin de Cermen Tanrı ve Kahramanlarının Efsaneleri adlı iki ciltlik çalışmadır. Bunların hâricinde mitoloji ile ilgili pek çok genel metinde(söz gelimi Donna Rosenberg'in çalışması gibi) İskandinav söylenceleri ile ilgili detaylar bulmak mümkün. Daha ileri karşılaştırmalı mitoloji incelemeleri için özellikle Joseph Campbell ve Mircea Eliade'nin metinlerini önerebilirim.
Hunharca
Üye
Hep iskandinav mitolojisindeki tanrılardan yaptıklarından bahsedilmiş. Gunter,Siegfried,Hagen,Volkerden Attilla ya kadar uzanan kahramanların hikayeleride var. Onlarda harikadırlar. İnsanlar araştırıp bulup okuyabilir isteyen varsa bende kesik kesik anlatabilirim hatırladığım ve anlatabildiğim kadarıyla denerim. :)
discussioncontroller