İskandinav Mitolojisi
156789
Vampir
Üye

Bu kitabı okuyan varmı? Fiyatıda uygunmuş

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=131093&sa=69721783

Bu romanı okumadım(bu arada idefix'te çok daha ucuzmuş), ama eğer konuyu merak ediyorsanız, öncelikle ana kaynaklar olan Grönland ve Eirik Sagalarını okumanızı öneririm. Bu metinleri Vinland Sagaları adı altında İmge Kitabevi Yayınları'ndan bulabilirsiniz.
Legionator
Üye
Vinland Sagaları'nın fiyatı da çok uygundur, geçen sene İmge Kitabevi'nden 1.5 TL'ye almıştım. Vikinglerin Amerika macerası hakkında birinci elden bilgi veren başka kitap yok sanırım.
Gabriel Angelos
Üye
Höööörtştst!

Tamam konuyu hortlattım.İskandinav mitolojisi ile ilgili bir kitap önerebilirmisiniz?
mertustamertusta
Üye

Höööörtştst!

Tamam konuyu hortlattım.İskandinav mitolojisi ile ilgili bir kitap önerebilirmisiniz?

Dünya Mitolojisi adındaki kitap güzel. Sadece İskandinav değil adından da anlaşıldığı üzere dünya mitolojilerini anlatıyor. Ayrıca Phoenix Yayın evinden İskandinav Mitleri harika bir kitap. Çok kalın değil bilakis ince ama inanılmaz bir anlatımı var. Çevirisi çok başarılı. Yukarıda da bahsedildiği üzere Vinland Sagalarını da tavsiye ederim. Son olarak tarihi roman niteliğinde Josef Nyary'in kaleminden Yeni Dünyanın Keşfi Vikingler kitabı her ne kadar İskandinav mitolojisini anlatmıyor olsa da Viking tarihini roman biçiminde işlemiş. Bu kitabı tek solukta okuduğumu hatırlıyorum. Alın size hortlatma

8|
Oynak CemalOynak Cemal
Üye
Sadece İskandinav Mitolojisi hakkında bilgi verici güzel bir kitap var mı?

Edit: üstü okumamışım
melencolia1melencolia1
Üye

Sadece İskandinav Mitolojisi hakkında bilgi verici güzel bir kitap var mı?

Edit: üstü okumamışım

Eğer Tolkien'in yazdıklarına da meraklıysan, Sigurd ile Gudrun Efsanesi'ni öneririm ben. En azından İskandinav destanları hakkında bir fikir verir herhalde. Kitapta Sigurd ve Gudrun destanları var. Ayrıca Tolkien'in İskandinav destanlarından ne kadar etkilendiği hakkında oğlu Christopher Tolkien'in bir makalesi var.

düzeltme: Aylar önce sorulan bir soruya oturup cevap vermişim. Afyonum patlamadığından mıdır nedendir.
sonâdorsonâdor
Üye
İskandinav mitolojisine ait, başlangıçtan itibaren tüm yan efsaneleri ya da mitleri anlatan kitaplar nelerdir? Baştan öğrenmeye başlıyorum zira hiçbir şeyi atlamadan.

Yukarıdaki önerileri atlayabiliriz direk. Bir de, illa Yüzüklerin Efendisi tarzında edebî olmasına gerek yok, mitolojik bilgi de içerebilir gayet.
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Cermen Tanrı ve Kahramanlarının Efsanesi 1-2 var.

1.cildin ilk yarısı tanrılarla ilgili 2.kısmı ve 2.cildin tamamında kahramanlık öykülerine yer verilmiş.
PiranhaPiranha
Üye
- Cermen Tanrı ve Kahramanlarının Efsanesi (1-2)
- Dünya Mitolojisi
- İskandinav Mitleri (Phoenix Yayınevi)
- Yeni Dünyanın Keşfi: Vikingler (Josef Nyary)

Bu kitaplar benim de ilgi alanıma girdi ;) En kısa zamanda bir yerlerden bulur sipariş eder okuruz.

Benim asıl ilgimi çeken (şu VIKINGS diziyle beraber artan) şey; Germen-İskandinav halkları (yaşamları-mitolojisi vb) denildiğinde o çağlarda durum neydi?. Buralarda herhalde sadece Viking'ler yaşamıyordu.

Viking halkının (ve Germen'ler-Iskandinav'lar diye genellersek) bunların dünyaya özellikle Avrupa'ya yayılmaları nasıl başladı-gelişti-bitti?. O çağlarda Anadolu, Constantinopolis-İstanbul ve Türkler ne durumdaydı?.
156789
discussioncontroller