Oyunlarda Mitoloji
Çağlayan
Üye
Pek çok oyun mitolojik öğeleri kullanmakta. Age of Mythology gibi oyunun tamamını mitoloji üzerine kuran oyunlardan bahsetmiyorum. Göndermelerle, karakterlerle, senaryodaki bir içerikle çoğu zaman mitoloji oyunlardan bize göz kırpıyor.

İlk örneği ben vereyim:

Final Fantasy 8'deki Guardian Force Shiva'nın Hint mitolojisinden bir tanrı olduğunu bilmeyen var mıydı aranızda?
AlphariusAlpharius
Üye
Freespace serisindeki çoğu gemi, araç, gezegen, silah vs. adlarını Yunan mitolojisinden almaktaydı.

Deus Ex'teki süper bilgisayar Helios geldi aklıma birden. Deadalus ve Icarus'un birleşmelerinden oluşan.

Daha çok şey vardır eminim, aklıma gelmiyor şu anda.
sophia
Üye
Gelmiş geçmiş en güzel oyun (Sonuna kadar kişisel görüştür, olur da "Hayır, öyle değil!" diyenler çıkarsa bundan başka verebileceğim bir cevabım yok.) olan Shadowman gayet isabetli bir biçimde Vudu mitolojisiyle yakın temas içindeydi. Yalnızca oyunda adı geçen tanrıların değil, aynı zamanda oyuna silah olarak yansıtılan bir takım nesnelerin ve oyuncunun karşısına çıkan düşmanların da Vudu dininde yerleri vardır.

Tabi ki oyunda yüzde yüz bir isabetlilikten ziyade etkileyicilik önemli olduğu için kullanılan her materyal gerçek din ele alındığında uyumlu olamıyordu. Bunun en önemli göstergesi Hristiyan misyonerleri etkisiyle değişen Vudu ve "Eski Vudu"nun (Evet, bu "Eski Vudu" lafını şimdi uydurdum, bu isimle araştırırsanız bulamazsınız bir şey.) bir arada kullanılması olduğunu düşünüyorum.

Not: Yalnız tüm mesaj boyunca "Voodoo mu yazsam Vudu mu?" diye düşündüm de böyle daha iyi oldu sanırım.

Bir adet not daha: Benden daha iyi bilen birisi aslında Vudu mitolojisiyle alaalı bir konu açsa ne güzel olur. Olmazsa ben açarım belki.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Diablo'da Sword of Ali Baba diye bir silah vardı mesela. Ali Baba karakteri de Pers mitolojisinden çıkma. Bir sürü fantastik hikâyesi var zat-ı muhteremin.
Black Dino RangerBlack Dino Ranger
Üye
Legendary adlı kötü FPS de yoğun bir şekilde mitolojik öğeler içermekte. Pandora'nın Kutusu, minotaurlar, gryphonlar, kurtadamlar, Kraken vs.
Mad Dok
Üye
Titan Quest'e baştan başladım ben, mutlaka oynayın. Mitoloji konusunu bu kadar güzel işleyen bir oyun daha oynamadım.
Misafir
Birçok RPG'de mitolojik ögeler var. Minotaurlar, cyclopslar, griffonlar,devler, ogreler, periler, kurtadamlar, vampirler... Uzarda gider.
peace
Üye
Assassin's Creed'tada Mayaların dinine gönderme ve bir çok öge vardı.
Hepside süper işlenmişti.
Çağlayan
Üye
Sanitarium'da Aztekler vardı.
AlphariusAlpharius
Üye
Aa bir de mezoamerikan mitolojisi vardı dimi? Zamanında bir kitap okumuştum mezoamerikan mitolojisini eski Türk mitolojisine bağlıyordu. Baya ilginç bir eserdi.

Oyun değil ama Coen kardeşlerin çektiği "O Brother Where Art Thou?" filmi de Odysseia'nın 30'ların amerikasında geçen bir versiyonuydu. Baya sevdiğim bir filmdir.
cemreserpal
Üye
Fallout 3te ghoulların toplandığı yer olan Underworld(galiba..:) ) gibi bir yerde cerberus isimli bir koruyucu robot vardı mesela, o geldi aklıma ilk..
discussioncontroller