Oyunlarda Mitoloji
DMCDMC
Üye
Prince of Persia.
Maharajah, Hindu mitolojisinden alınan bir mekan hatırladığım kadarıyla.Ayrıca "hourglass", Chronos ve Zeus'un kapışması* sonrası ortaya çıkan birşey olduğunu biliyorum..Ayrıca;

Braid.
Hani oyunu, gönderdiği atıflar sebebiyle, paranoyak olarak oynadığımdan da olabilir belki..bilmiyorum.Ama kendi çapımda bir iki alaka kurabildim sanırım. :D
Laçin
Üye
Final Fantasy oyunları.

Hatırladığım kadarıyla 7. oyundan bazı şeyler mitoloji ile alakadar şeylerdi.

Midgard city. Sanırım midgard ismi iskandinav mitinden gelmekte.

Fenrir, Cloud'ın kullandığı motorsiklet. Bu da iskandinav mitinden gelmekte.

Hmmm, daha çok vardı ya hatırlayamıyorum ;D
Electronation
Üye
Laçin dedi:

Final Fantasy oyunları.

Hatırladığım kadarıyla 7. oyundan bazı şeyler mitoloji ile alakadar şeylerdi.

Midgard city. Sanırım midgard ismi iskandinav mitinden gelmekte.

Fenrir, Cloud'ın kullandığı motorsiklet. Bu da iskandinav mitinden gelmekte.

Hmmm, daha çok vardı ya hatırlayamıyorum ;D

dirge of cerberus diye bir oyunu vardı hatta oynamıştım heh :). arkadaşla konuşurken daha fazla mitolojik öğeden bahsetmişti final fantasy hakkında ama hatırlayamadım şuan.
FLC
Üye
Forgotten Realms evreninde, dolayısıyla Neverwinter Nights adlı oyunda Tyr diye bir tanrı var.

Kendisi İskandinav Mit. de yer alır. Adalet tanrısıdır. FR evreninde de aynı şekilde yer alır.

Sanırım.
Laçin
Üye

dirge of cerberus diye bir oyunu vardı hatta oynamıştım heh :). arkadaşla konuşurken daha fazla mitolojik öğeden bahsetmişti final fantasy hakkında ama hatırlayamadım şuan.

Aaa minator, shiva, cerberus, hades vardı 7. oyunda hatırladım bak ;D daha var ama ben de hatırlayamıyorum, en son fi tarihinde oynadım çünkü ;D
psychorpse
Üye
Max Payne'de İskandinav mitolojisi terimleri çok.Valhalla, Valkryie gibi.Silkroad'da daha çok Roman mitolojisi kullanılmış gibime geldi benim ama Yunan mitolojisi ile aynı sadece isimler değişik.God of war ve Age of Mythology zaten mitoloji üzerine kurluduğu için güzeldir ki zaten bunlar yazmışsınız önceki sayfalarda.Başka aklıma gelmedi ama dolu var.

Edit:Shadow of Collosus'ta Collosus.Onlarda Yunan mitolojisinde var.
Electronation
Üye
Silk Road yaratıkları vs tamamen mitoloji üzerine zaten. Oyundaki yaratıkları inceledim arkadaşımın isteği üzerine mitolojik yaratıklar gırla hem de her mitolojiden var yani.
DMCDMC
Üye
A-ha.
Bak yeni aklıma geldi.Mini Ninjas..
Her ne kadar Japon mitinden pek çakmasam da, oyunun bu mitten etkilenmediğini anlamak zor değil. :D bkz. Kuji,doğa kontrolü, canlılarla etkileşim...

Ayrıca emin olmamakla beraber Monkey Island serisininde "vodoo" ayinleri münasebetiyle bir mitten etkilendiğini düşünüyorum..ya da kafayı yemek üzereyim !? ;D (maymun miti esprisi yapmayın sakın ! :P)
defecteddefected
Üye
Feyling dedi:

God of War hayatım boyunca gördüğüm en kaliteli mitoloji kurgusuna sahip oyundur.

Onun anlatımı, sunumu, tasarımları ayrı ayrı fevkalade zaten. Bak gaza geldim şimdi oynasam mı yine  ::)
ThyestesThyestes
Üye
World of Warcraft ta da iskandinav mitinden alıntılar var Thorim = Thor Hodir = Odin Loken = Loki gibi :D
discussioncontroller