Baldr
Electronation
Üye
Güzellik, bereket ve mutluluk tanrısıdır. Çok yakışıklı ve adil bir tanrı olan Baldr Odin ve Frigg'in oğludur. Baldr bir gün rüya görür ve gördüğü rüyasını babası ve annesi ile paylaşır. Rüyanın anlamını öğrenmek isteyen Odin yer altı tanrısı Hel'e danışır, Hel'de Odin'e bu rüyanın Baldr'ın ölümü demek olduğunu söyler. Odin bunu Frigg'e anlatır. Frigg varolan tüm canlı ve cansız varlıklarla konuşup Baldr'a zarar vermeyeceklerine dahi yemin ettirir. Frigg'in unuttuğu tek canlı bir ökse otudur. Loki yaşlı bir kadın şekline bürünüp Friggle konuşur ve Baldr'ın ökse otu hariç herşeye karşı ölümsüz olduğunu öğrenir. Loki ökse otundan yaptığı mızrağı (ya da ok.) karanlık tanrısı Hod (ya da Höd)'e verir. karanlık tanrısı dediğime bakmayın Hod kötü bir tanrı değil sadece kör. Loki Hod'a mızrağı (ya da ok) nereye atacağını söyler Hod'da kör olduğu için mızrağı (ya da oku) Baldr'a attığını görmez ve Baldr'ı öldürür.

Odin Hel'e Baldr'ın tekrar dirilip dirilmeyeceğini sorar. Hel'de Odin'e "Dünyadaki tüm canlılar Baldr için gözyaşı döküp acı çekmediği sürece Baldr geri dönmeyecek." demiştir.

Resmi Wiki'den buldum.

[img width=368 height=600]http://img513.imageshack.us/img513/8740/368pxeacharrowovershoth.jpg[/img] Resmin sağında gözleri kapalı olan Hod ve ona oku nereye atacağını gösteren Loki.

Gördüğünüz gibi hiçbirşey işlemiyor ona.
O_r_a_k
Üye
Hikayenin devamında Hel tüm canlılar eğer balder(baldr) için ağlarsa onu geri yaşayan dünyaya bırakacağını söyler.Tüm canlılar bunun üstüne Balder için gözyaşı dökmeye başlar birtek yaşlı kadın kılığına girmiş olan loki oğlamaz ve Hel'de verdiği söz uyarınca -bu arada Hel Loki'nin kızıdır ve yaraltı tanrısıdır yunan mitindeki hadesi yansıması- Balder'i yaşayanların dünyasına geri yollamaz.Balderin ölmesi Ragnarokun yaklaştığının en büyük işaretidir.
Electronation
Üye
Bazı kehanetlerde Baldr'ın Ragnarokdan sonra geleceğini söylerler.
O_r_a_k
Üye
Evet Ragrarokta tüm tanrılar ve devler öldüğünde dünya ateşle yandığında yeni bir çağın geleceği Balderin tekrar dirileceği söylenir.Odin bu yüzden tanrıların yenilgisini kehanetinde görsede Ragnaroku değiştirmek için bişey yapmaz çünkü yeni çağ geldiğinde Ragnarokla beraber dünyadan tüm kötülüklerde temizlenecektir.
XxfusuinXx
Üye
skadi buna bin basar :))
Rajaz
Üye
Tövbe estafurullah ne biçim isimler bunlar skhadi baldır tsak falan. :P
O_r_a_k
Üye
Rajaz dedi:

Nedir bu geyik sevdası anlamadım gitti.Sakın yanlış anlama ama bana mı öyle geliyor yoksa tesadüfmü bilmiyorum ama hangi konuda bir mesajını görsem konuyla uzaktan yakından alakası olmayan geyik mesajlarına denk geliyorum hep.Hani diyorum bende mi sorun var acaba dikkatimi çektide.
comansnala
Üye
O_r_a_k dedi:

Hel Loki'nin kızıdır ve yaraltı tanrısıdır yunan mitindeki hadesi yansıması-

Hel Yunan mitinde Hades'in yansıması ise, Loki Kaos'un yansıması değilmidir. Biraz anlatabilirmisiniz konuyu, pek hakim değilim de.
Rajaz
Üye
O_r_a_k dedi:

Nedir bu geyik sevdası anlamadım gitti.Sakın yanlış anlama ama bana mı öyle geliyor yoksa tesadüfmü bilmiyorum ama hangi konuda bir mesajını görsem konuyla uzaktan yakından alakası olmayan geyik mesajlarına denk geliyorum hep.Hani diyorum bende mi sorun var acaba dikkatimi çektide.

Selamlar,

Abi rastlaşmışız sadece, şans diyelim. Arada bir canım sıkılıyor, kimseye bir zararım vs. dokunmadan mesaj atıyorum öyle. Kötü bir amaç gütmüyorum, trolleyim vs. falan gibi.

Onun haricinde genelde geyik mesajı atmıyorum. Aynı konulara denk gelmemişiz sanırım. Felsefe konularına, ogz telegol, roleplaying ve anime vs. konularına bakacak olursanız çok geyik yapmıyorum. Genelde bilgi paylaşmayı veya öğrenmeyi seven bir yapıda olduğum için boş beleş geçmiyorum konuları.

Eğer rahatsız ediyorsa keseriz kökünden geyiği, problem yok. Sadece devamlı ciddi bir tutarlılıkta yazmaktan hoşlanmıyorum sanırım. :)
RaideN
Üye
Rajaz dedi:

;D ;D ;D Sen söyleyene kadar dikkat etmemiştim
ragnor
Üye
@comansnala Hel-Hades konusunu açıklayayım senin için. İkisininde pantheonlarındaki güç ve görevleri aynıdır. Yeraltı dünyasının yönetmek. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Hades'in yeraltı diyarının adının yine Hades olması gibi Hel'in diyarının adı da Hel idi. Ki kontrol ettim öyle imiş. İkiside ölüler ve ölüler diyarı üzerinde tam kontrole sahipler, bütün pantheon bile gelse birinin hayata dönüp dönmeyeceği üzerindeki son kararı sadece onlar verir.

Kaos ile Loki ise çok farklı şeyler. Kaos primordial denen tanrılardan, direk evrenin yaradılışı sırasında, o dönemlerde mevcut olan çok çok eski tanrılardan. Bunlar pek kişiselleştirilmemiş tanrılar kendilerinden sonra gelen Titanlar ve Olimposlular gibi. Loki ise karşılaştırma yapmak gerekirse yunan mitolojisindeki Olimposlular gibi (daha çok titan olmasına rağmen olimposlulara katılanlardan gibi diyebiliriz :).
discussioncontroller