Türk Mitolojisi
Legionator
Üye
Türk Mitolojisi ile ilgili başka sitelere bir şeyler yazmıştım. Oradan kopyala yapıştır yapıyorum.

Erlik Han: Aşağı dünyanın dokuzuncu katında kara tahtında bulunur. Herkes en sonunda ona döneceği için Erlik Ata olarak adlandırılır ve kendisine saygı duyulur. Erlik Han'la ve yeraltı ruhlarıyla iletişim kuran şamanlara kara kam denir. Kara kamlar Erlik Han'a şöyle yakarır:

ey kara beygir üzerindeki erlik,
kara kunduzdan bir yatağın var,
belin o kadar geniş ki,
hiçbir kuşak kuşatamaz,
güçlü boynunu,
hiçbir kişi kuşatamaz;
kaşların karış genişliğinde,
sakalların kapkara,
yüzün kana bulaşmış.

Ey zengin kan erlik,
saçları parlar, kıvılcım saçar,
sen kova olarak
ölü kişi göğsü kullanırsın;
kişilerin kafatası sana bardak olur,
yeşil demirdir kılıcın,
demirdendir kürek kemiğin,
kara yüzün kıvılcım saçar,
saçların dalgalanır.
çadırının kapısında,
birçok görkemli taht vardır.
topraktan bir sehpan vardır,
çadırının damı demirdir.
kocaman bir öküze binersin.
eğerini örtmek için
bir atın derisi yetişmez;
elini uzatmakla bahadırları yıkarsın,
atın kolanını çekmekle
hayvanları yuvarlarsın.
ey erlik, atam erlik,
niçin halkı böyle izlersin?
söyle, niçin onu yok edersin?
senin yüzün her zaman kurum gibi karadır,
kömür gibi parlar karadır,
ey erlik, atam erlik;
nesilden nesile
uzun çağlar içinde
seni gece gündüz sayarız,
sen, nesilden nesile
çok saygın bir başkansın!
Fool Arcana
Üye
Bende Şamanistlerle ilgili mitoloji dersindeki notlarımdan birini buraya gireyim;

Şamanistlere göre insanlar ölümden sonra bu dünyadaki hayata benzer bir hayat yaşarlar. Kuzey Asya’daki Şamanistler öbür dünyayı bu dünyanın ters bir imajı olarak düşünürler. Orada her şey dünyadakinin tersine cereyan eder.Yeryüzünde gündüz olduğu zaman orada gecedir.Bunun için Şamanistlerin ayinleri gece yapılır.Güneş batınca ölüler uyanırlar ve günlük işlerine başlarlar.Canlılar ülkesinin yazı ölüler ülkesinin kışıdır.Yeryüzünde balığın ve av hayvanlarının çokluğu öbür dünyada azlığına,azlığı ise çokluğuna delalet eder.Beltırlar şarap şişesini ölünün sol eline verirler.Zira ,onun sol eli bu dünyadaki sağ elidir. Öbür dünyada nehirler kaynaklarına doğru akarlar.Dünyada ters duran her şey orada normaldir.Bu sebeple mezarların içine ve üzerine eşya çoğu defa ters ve kırık konur.Burada kırık ve ters olan orada mükemmel ve düzgündür.
Galadriel
Üye
Van Gölü Canavarı?

Şaman adlı bir kitap var.Harald Bream ' in güzel bir kitap.
ElladanElladan
Üye

Türk tarihinde yaşanmış bir vampir vakası vardır, olayı tam hatırlamadığımdan hikayeyi buldum komple yapıştırıyorum buraya.

Tırnova'daki cadılarla ilgili yaptığın bu alıntı 1833 yılında Tırnova Kadısı Ahmed Şükrü Efendi tarafından İstanbul'a, hükümete yollanmış bir mektuptan alınmış ve o zamanlar devletin resmi yayın organı olan Takvimi Vekâyi adlı gazetenin 69'uncu sayısında yayımlanmış. Gazetenin devletin resmi yayın organı olma durumunu özellikle söyledim çünkü bu bir propaganda yazısı. Yeniçeri ocağı kaldırıldıktan sonra ocağı kötülemek için uydurulan hikâyelerden(Ocağın son dönemlerinden sonra buna ihtiyaç var mıydı bilemiyorum.) biridir bu yazı. Amacı insanları yeniçerilere ve onları temsil eden her şeye karşı nefret duymaya teşvik etmekti. Bu haberden sonra II. Mahmud yeniçerilere ait her şeyin bütün eyaletlerde toplanıp yok edilmesini emretmiştir. Yani doğru değildir bu hikâye ve mitolojik bir yanı da yok. [bkz. Reşad Ekrem Koçu, Tarihimizde Garip Vakalar, s.15]
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Türkler şamanizmden çok Tengrizm dinine mensuptular. Şamanizm genelde Tunguz(Manchu) ırkına aittir. Tabii Yakut Türkleri'de Tunguzlara yakın olduğundan birbirine benzer kültür etkileşimleri vardır.

Gelgelelim eski Türkler'in batıl inançlarına.

-İnsanlar öldükten sonra mezarlar sıkıcı kapanır ki, ölü hortlayıp dışarı çıkmasın diye.
-Birisi evde öldüğü zaman, cenaze camdan çıkarılır ve gömüleceği yere götürülürken karışık yollardan geçirilir. Cenazeyi taşıyanlar eve dönerken farklı bir yoldan döner. Bu yöntemle, eğer ölü hortlarsa evini bulamaz.
-Bir köyde cenaze varsa, köye konaklamaya gelen tüccarlar merhum kişinin ailesine para ve su verirler. Para yardım amaçlıdır. Su ise başbaşka bir olay. Arkadan su dökme geleneği ilk çağlarda başlamıştır. Birisi giderken arkasından su dökülür ki, şeytan, hortlaklar, hayaletler veya kötü varlıklar bu adamın izini sürmesin diye.

Daha çok şey var ama aklıma gelmiyor şimdilik :D
FLC
Üye
Su dökme olayını "Su gibi git, su gibi gel" niyetine döktüklerini sanıyordum ben.
Misafir
Şu benim avatarımdakinin Türk Mitolojisine ait bir mahlukat mıdır merak ediyorum :P

Ben kendisini Sadrazamazingo diye adlandırdım o ayrı. 2009 MEB 12.sınıf edebiyat yada dil anlatım kitabı 52.sayfada olması gerekiyor resminin. Ama bir yazı yok kendiyle ilgili.

(hea okul kitabından fotoğraf çekip koydum ;D)
Misafir
Bahaeddin Ögel'in iki ciltten oluşan Türk Mitolojisi adlı kitabı bu konudaki kaynak eserlerden biridir. Tabii bu kadar kapsamlı olarak değil de, özü itibariyle Türk mitologyasına dair bir şeyler öğrenmek için mesela Yaşar Çoruhlu'nun Türk Mitolojisinin Anahatları adlı kitabı iyi bir başlangıç olabilir.

Mitoloji deyince aklıma Lost Library geldi. Bir lise talebesiyken Türk mitolojisine merak salmış, konuyla ilgili kaynakları tararken bir yandan da bu sitenin mitoloji bölümünde yazılar yazmıştım. Çok acemice yazılmış yazılardı ama şimdi o çabaları tebessümle anıyorum. Bilmem hatırlayanınız var mı =)
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Cengiz Aymatov'un kitapları mitoloji ve destanlar için çok güzel kaynaklar. Okumayanlar hemen başlasın efenim.
Wurde
Üye
Hehehe WoW daki şamanizm(inanç) Türk mitolojisinden bizzat alınmıştır. Tamamen aynıdır.
discussioncontroller